iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: https://www.sorozatjunkie.hu/tag/aranybulla/
Aranybulla - Sorozatjunkie
login |

Aranybulla: az 1. évad

2023. 01. 15. 21:30 - Írta: Qedrák

21 comments | kategória: kritika

A Trónok harcához hasonlított, történelmi sorozatnak eladott dramatizált történelmi dokusorozat? Olyan, amelyik a látványosság ígéretére épített, de nem találta meg a közönségét? Amelyik a narratíva kedvéért feláldozta a hitelességet? Ez az Age of Samurai: Battle for Japan, amelyről egyébként itt írtunk. (A RottenTomatoes-os nézői véleményindexe 55%-on áll).

Az Aranybulla kapcsán azért bátorkodom előhozni ezt a régi példát, mert ez is jól jelzi, hogy dramatizált történelmi dokusorozattal nemcsak itthon lehet bukni. Márpedig az első visszhangok nem voltak különösebben kedvezőek. Sajnos a továbbiak sem…

Az Aranybullával kapcsolatban az egyik legnagyobb probléma az, hogy alaposan elszúrták előzetes marketinget, két síkon is. Először is nem tették nyilvánvalóvá a nézők számára, hogy amit a televízióban leadnak, az nem egy hagyományos sorozat, hanem a már említett dramatizált történelmi dokusorozat, dokudráma. Persze a készítők érvelhetnek azzal, hogy az ellenkezőjét sem állították sehol. Napjainkban egy állandó probléma és bármilyen termék kapcsán belefuthatunk abba, hogy a csomagolás meg a marketing egy kicsit mást ígér, mint amit végül megvásárolunk és hiába utalnak ott az apróbetűs részre, attól még a fogyasztó nem fog örülni neki. A vizuális tartalomfogyasztás kapcsán viszont a frusztrációt ilyenkor ki tudja önteni a kapcsolódó médiafelületek kommentmezőiben. De a kritikus hangok is joggal kérik számon, hogy a sorozat messze nem teljesítette azt, amit magáról ígért.

A másik vonal, amiről érdemes lenne leszállni, az a mindenáron történő hasonlítás a Trónok harcához. Irodalomtörténeti, nem saját példával érvelve: ez olyan, mint amikor mindent, ami egy kicsit viccesebb, mint egy telefonkönyv, máris Rejtő Jenőhöz hasonlítunk. Egy kéretlen jótanács bármilyen jövőbeli magyar történelmi sorozatnak: felejtsük el a Trónok harcát, mint párhuzamot. 2007-ben a pilot epizódja került 5-10 millió dollár közötti összegbe. A Magyarországon is forgatott The Last Kingdom első évada került a pletykák szerint 10 millió dollárba. Ehhez képest az Aranybulla egymilliárdos költségvetése nagyjából két és fél millió dollárt jelent a teljes sorozatra. Nem érdemes egy sokkal kiterjedtebb büdzséből forgatott sorozatot emlegetni a saját produkciónk kapcsán, mert sok nézőből óhatatlanul is csak csalódást váltunk ki. Holott a ráfordított pénzből adódó különbség ordítóan látszani fog. Nyilván a Trónok harcának kimagasló a marketing értéke, annak pedig, hogy azt mondjuk egy promócióban, hogy az Aranybulla a magyar Koronás sas, nem különösebben sok, mégis sokkal életszerűbb lett volna a köztévén futó lengyel történelmi sorozatot felhozni párhuzamként, mint egy méregdrága nyugati produkciót. A jövőben érdemes lenne jelezni a marketinges csapat részéről a filmes stábnak, hogy ha nyilatkoznak, felejtsék el ezt a hasonlatot, ha pedig valaki mégis kiejtette a száján, akkor pedig csillapítani kell a várakozásokat.

A tovább mögött folytatom spoilerek nélkül.

Tovább…

Pilot: Aranybulla – írta Critica007

2022. 12. 30. 18:50 - Írta: vendegblogger

20 comments | kategória: hazai termék,kritika,pilot-mustra

A tényleges események újrajátszását is tartalmazó dokumentarista alkotásokat nevezik dokudrámának, amiben valódi színészeket látunk a főbb szerepekben, és nem csak név nélküli statisztákat, mint egy Kék Fényes bűnügy-rekreálásnál. Természetesen a valóságban megtörtént eseményeket az írói fantázia segítségével kiegészítik (jó esetben csak a dialógoknál), a néző által befogadhatóvá és átélhetővé téve így a cselekményt, miközben egy narrátor, valamint szakértők magyarázatokat fűznek a látottakhoz.

Az egyszerűnek tűnő koncepció mögött sok munka van, hiszen egy fikciós sorozat igényességét és egy tényfeltáró dokumentumszéria alaposságát igényli. Ha a két fő összetevő valamelyike sérül, az egész alapvetés bukik.

Nem tudom, hogy az MTVA-s Aranybulla esetében mi volt az elsődleges cél: történelmi mozifilmet, vagy oktatási célokra is alkalmazható dokudráma-sorozatot akartak-e forgatni, de mi most a második variációt láthatjuk először, ugyanis 2023-ban a dramatizált részeket, többek között elősztorival kiegészítve, vagyis a beszélő fejek kivágásával egészestés mozifilmmé is összerakják.

Disclaimer: eme sorok szerzője nagyon is reméli, hogy a színészekkel forgatott jelenetek bővített verzióját láthatjuk majd a filmszínházakban; mert jómagam is statisztáltam a sorozatban, és lényegesen több dolgot vettek fel az alkotók annál, amit a sorozatban láthattunk. Ebben az esetben valószínűleg fordítva lehetett a koncepció, mint a Cseppben az élet esetében. Ott a sorozatból vágtak össze egy mozifilmszerűséget, ami nagyon nem lett jó. Az Aranybulla esetében – szerintem – a mozifilmből szeretnének még többet kihozni; az az valószínűleg a történelmi kalandfilm koherensebb élményt fog nyújtani.

A 6, meglepően rövid részből álló sorozatból 3 részt láttam eddig, és az elmondható, hogy eléggé olyan, mint a „magyar narancs”. Kicsit sárga, kicsit savanyú, de a miénk. A képi világ simán hozza egy olcsóbb kanadai sorozat látványvilágát, ritkán érezzük azt, hogy ide bizony elfért volna még valami. A jelmezek, a díszletek korrektek. A fényképezés pazar, nagyon szép felvételek készültek. A sorozat zenéje is abszolút megfelel egy tévésorozat kívánalmainak, de nem marad meg az ember fülében, nem dúdolható, sokkal inkább alátámasztja a látottakat, mintsem érzelmi többletet adna. A színészekkel sincsen semmi baj, Veréb Tamás ugyan élete első nagyobb főszerepében kicsit döcögős helyenként, de nem zavaróan.

Az első nagyobb probléma már rögtön az első rész első percében látható. Ez pedig a vágás. Konkrétan olyan érzésem van, mintha lóhalálában kellett volna megvágni az egészet, ezért nem tudtak arra figyelni, hogy gördülékenyek legyenek a jeleneteken belüli váltások. Olyan durván darabos érzetet kelt az egész, hogy hiába a fenti pozitívumok, taccsra vágják ezzel az élményt.

Kőszegi Ákos narrációja professzionális, mint mindig. Nyilván az írók hibája, hogy egyenetlen a mennyisége, valahol nagyon sok, valahol nagyon kevés. Néha percenként hallunk egy nagyobb blokkot, néha 10 percig sem hallunk felőle. Ugyanez a probléma a szakértői megnyilvánulásokkal is. Ritmustalanná teszik a dramatizált részeket, illetve nem elég érdekesek ahhoz, hogy felérjenek az események izgalmaihoz.

A fentiekben már említettem, hogy valószínűleg az alkotók később jutottak a sorozat ötletére, mert ha a nettó 23 perces részekből kivonjuk a narrációt és a szakértőket, akkor marad nagyjából nettó 12 percnyi cselekmény epizódonként, azaz nem jön ki egy tisztességes mozifilm hossza. Vélelmezem, hogy a nagyjátékfilmre tartogatják a látványosabb, nagyvásznat érdemlő jeleneteket. Emiatt viszont olyan lett a történetvezetés, mintha egy könyvből csak minden második bekezdést olvasnánk el. Értjük, hogy mi történik, de nem mindig tudjuk, hogy miért. Ennek a „csapongásnak” lehetett áldozata Gertrúd története is, akit konkrétan úgy tüntetnek el a sorozatból, mint annak idején szerencsétlen Tobias-t a Rabszolgasorsban. Pedig lenne potenciál a történetben, kár, hogy sorozattá, illetve dokusorozattá bővítették.

(A tartalmi részekről inkább hallgatnék, mert nem vagyok történész, illetve annyira nem merültem el a magyar történelem ezen korszakában, hogy meg tudjam mondani, hogy mi a helyes és mi a helytelen – ezekkel az évad végén egy másik kritikánk fog foglalkozni, ami egy hozzáértőtől érkezik.)

Emlékeztető: Aranybulla 1. évad

2022. 12. 25. 19:50 - Írta: winnie

31 comments | kategória: ajánló,hazai termék

Ma. 20:00. Duna. Aranybulla – 1×01 (előzetes és ismertető) – folytatás napiban 23-28 perces részekkel.

Hát, én komolyan kíváncsi vagyok, hogy sorozatos formátumban miképp működik ez a koncepció, hogy mennyire állja meg a helyét egy 20-25 perces első rész úgy, hogy elvileg még beszélő fejek is vannak benne – és úgy, hogy a filmmé összevágott verzióban 10 perces prológus is lesz, ami a jelek szerint nem kell majd a megértéshez.

(Csak jelzésképp, a hirado.hu Aranybulla-filmként hivatkozik a sorozatra. Aminek azonban lehet örülni, az az, hogy a főszereplő, Veréb Tamás szerint “a képi világa túlzás nélkül felveszi a versenyt a tömegek által rajongott Trónok harcával”.)

Új magyar sorozatok 2022/23-ban: Aranybulla (7.)

2022. 12. 23. 17:50 - Írta: winnie

8 comments | kategória: hazai termék,kampány,video

Már ilyen nagyobb, kitekintő posztot is kapott ez a magyar történelmi sorozat, ami kapcsán eleinte izgatott, majd rezignált lettem, de most, hogy itt a premier a nyakunkon (napiban jön hat rész a Duna csatornán 12.25-től), és végre napvilágra kerültek a technikai infók, megérdemli a bővebb posztot – azért csak most, mert nem nagyon kaptunk sajtóközleményt, így nem nagyon jutott eszembe…

Nem tudom, hogy a legendárium mennyire fedi a valóságot, de az alapján elég érdekes sorsa volt, hiszen eredetileg film készült volna Aranybulla címmel Rákay Philip producerkedése mellett, majd 4 részes minisorozatot említett a Nemzeti Filmintézet közleménye, ami a kiosztott támogatásokról szólt – amiből a kommentálást kivágva terveznek mozifilmet is csinálni. Viszont ekkor fura volt, hogy ha 4 (talán 5) részről beszélnek, amik 30 percesek, akkor játékidőben hogy jött volna mindez ki (egy interjúban beszéltek arról, hogy elvileg akarnak plusz pénzből plusz dolgokat forgatni, csak a filmhez, ami meg azért fura, mert az ember azt gondolná, hogy a narratívát csak úgy random nem lehet megbontani).

És végül lett ez a 6 részes megoldás. Ami 23-28 perces epizódokat sejtet, szóval a JAws-on majd harcolhat a How I Met Your Father-rel!

A hivatalos szinopszis:

Amikor az ifjú II. András trónra kerül, nem csak a keletről Erdélybe törő kunokkal és a közeledő muszlim befolyással kell szembenéznie, hanem az Udvarban áskálódó urakkal is. Felesége és szerelme, a meráni Gertrúd, családja segítségével és az egyházzal kötött szövetségben, hűséges szerviens harcosai élén veti bele magát a küzdelembe a Magyar Királyság további felemelkedéséért, templomok oltáraitól, díszes paloták termein át egészen a messzi Jeruzsálemig. A Szent Koronával megkoronázott ifjú Árpád-házi király a kalandok és megpróbáltatások közben egyre bölcsebb uralkodóvá válik és az ország érdekében új szövetséget köt népével, amelynek szabályait az 1222-ben kiadott Aranybullában fekteti le.

Mert igen, a fentiekből kiderült, hogy az Aranybulla (elvileg) beszélő fejes lesz, tehát történelmi szakértők fognak kommentálni szkriptelt jelenetek között, mint manapság némely sorozatban már láthattunk ilyet. (Azért csak elvileg, mert a tovább mögötti előzetesek ezt nem kötik az orrunkra, szóval van remény?) Kérdés, hogy a szkriptelt jelenetek történetet mutatnak be, vagy csak illusztrációként szolgálnak a fejtágítás mellé.

Az elég komoly (min 600M, de inkább 1+Mrd forint) költségvetésű alkotás írója Kis-Szabó Márk és Trux Béla, a rendező Kriskó László, a gyártó a Háberman Jenő-féle FILM-ART Kft. A szereplők: Trill Zsolt, Törőcsik Franciska, Veréb Tamás, Rátóti Zoltán, Fenyő Iván, Sipos Imre, Sipos Áron és László Zsolt, meg nyilván sokan mások.

A tovább mögött pár rövid előzetes és egy forgatási videó.

Tovább…

Új magyar sorozatok 2021/22-ben (5-6-7.): Nagy fehér főnök, Aranybulla-minisorozat, Pepe bárja

2021. 08. 10. 17:50 - Írta: winnie

11 comments | kategória: hazai termék,magyar hírek

Az elmúlt pár napban pár új magyar sorozatos projektről jött hír, illetve megerősített sajtóértesülés, szóval A Balaton brigád, A besúgó, a Hotel Margaret és a Rise of The Raven mellé újabb címek sorakozhatnak fel.

Azért is fogalmazok így, mert valóban javarészt csak címekről van szó egyelőre, minimális az egyéb infó, képanyag sincs, de persze nemsokára, ha többet tudunk, jelezni fogjuk

  • Nagy fehér főnök a címe az RTL Klub egyik tervezett új sorozatának a Paprika Studios gyártásában, melynek főszereplője Lengyel Tamás lesz. Heti lesz a széria, a műfaja komédia (“fekete humorral fűszerezett”), és a 24.hu leírása szerint “kisvárosi történeteket elevenít meg, aktuális társadalmi kérdéseket, illetve polgárpukkasztó, ugyanakkor elgondolkodtató témákat is boncolgat.” (A hírben nem térnek ki arra, hogy saját ötleten alapulna, Kolosi Péter pedig “újabb izgalmas műsorformátum”-ként beszél róla, ami nem feltétlenül jelenti, hogy adaptáció. Hátha valahol van erről infó. UPDATE: Cseh adaptáció lesz és Rujder Vivien a másik főszereplő.
  • eredetileg film készült volna az Aranybulláról Rákay Philip producerkedése mellett, de most már 4 részes minisorozatról van szó, ez derül ki a Nemzeti Filmintézet közleménye alapján, ami a kiosztott támogatásokról szól – itt a gyártó, a Háberman Jenő-féle FILM-ART Kft. 600 millió forintban részesült. Az író Kis-Szabó Márk és Trux Béla, a rendező pedig Kriskó László.
  • a TV2-re a spanyol El Chiringuito de Pepe (Pepe’s Bar) című komédia adaptációja érkezik az IKO Műsorgyártó gyártásában. Az eredetileg heti sorozat egy világhírű séfről szól, aki miután megtudja, hogy egy küszködő családi étterem tulajának fia, inkognitóban besegít apja helyének felvirágoztatásába. Azonban a teljesen eltérő munkakörnyezet bőven rejt magában kihívásokat, ahogy a személyzet is.