Potovanja in rastline
Potni list? Imam! Vozovnice? Imam! Škodljivci ... Kako, prosim?
Ste na potovanju izven EU? Ko boste pripravljali prtljago za vrnitev domov, morajo nekatere stvari ostati prav tam, kjer ste jih našli: rastline, semena, cvetje, sadje in zelenjava.
Zakaj?
Celo z najmanjšim semenom ali na videz nedolžnim plodom lahko prinesemo škodljivce ali bolezni rastlin, kar predstavlja resno tveganje za zdravje rastlin v našem kmetijskem in naravnem okolju.
Dobra novica je, da s previdnostjo pri pakiranju prtljage, skrbnim preverjanjem žepov in predelkov v naši potovalnih kovčkih in torbah lahko zagotovimo, da v prtljagi ni rastlin ali rastlinskih proizvodov s katerimi bi lahko prinesli neželene goste, kakršen je Škodljivček .
Ko govorimo o rastlinah ali rastlinskih proizvodih, imamo v mislih žive rastline, cvetje, sveže sadje in zelenjavo, semena, potaknjence, čebulice in vse druge dele rastlin ali druge stvari (npr. zemlja), s katerimi se lahko prenašajo škodljivci ali bolezni rastlin.
Čeprav sem ti všeč, se mi odreči
Ko raziskujete nove kraje, uživajte v naravnih lepotah, ki vas obkrožajo, vendar se uprite želji po tem, da bi domov odnesli kakšno rastlino ali predmet, s katerim bi lahko prenesli škodljivce in bolezni rastlin.
Ko potujete zunaj EU ali na naša čezmorska ozemlja[1] na atlantskem, antarktičnem, arktičnem, karibskem, indijskem in pacifiškem območju, s seboj prinesite spomine in fotografije, ne pa rastlin.
Ne glede na to, na kakšen način potujete, pustite rastline in s tem škodljivce ter bolezni rastlin tam, kjer so, da bodo naše avtohtone rastline in ekosistemi lahko živeli ter uspevali še dolgo.
Eno seme lahko povzroči milijon težav
Na začetku 21. stoletja je metulj pinijev sprevodni prelec nepričakovano pripotoval v Pariz na uvoženih rastlinah, najverjetneje iz Severne Afrike. Njegove ličinke, ki uničujejo lokalne borove gozdove, so strupene tudi za ljudi in živali[2].
Tihotapljenje spominkov iz narave se nam lahko močno maščuje. Nikoli ne vemo, ali se med njimi morda ne skrivajo tudi škodljivci in bolezni rastlin. Pustimo rastline v njihovem naravnem okolju in tako naše ekosisteme zaščitimo pred skritimi vsiljivci.
Preverite, da niste vnesli škodljivih organizmov
- Ko potujete v EU, s seboj domov ne prinesite rastlin, semen, cvetja, sadja in zelenjave.
- Bodite pozorni na skrita tveganja: drobna semena + potuhnjeni škodljivci = velika težava.
- Preverite lokalne predpise v kraju, kamor se odpravljate.
- Če ste v dvomih, s seboj ne odnesite ničesar.
- Širite pohvale in ne škodljivih organizmov.
Viri
- Zdravje rastlin in biološka zaščita – več informacij je na voljo na spletišču Evropske komisije
- Rastlinski potni list
[1] The EU’s overseas territories include: Greenland, Aruba, Bonaire, Curaçao, Saba, Sint Eustatius, Sint Maarten, French Polynesia, French Southern and Antarctic Territories, New Caledonia, Saint Barthélemy, St. Pierre et Miquelon, and the Wallis et Futuna Islands.
[2] Roques, Alain & Rousselet, Jérôme & Avci, Mustafa & Avtzis, Dimitrios & Basso, Andrea & Battisti, Andrea & Mohamed Lahbib, Ben Jamaa & Bensidi, Atia & Berardi, Laura & Wahiba, Berretima & Branco, Manuela & Chakali, Gahdab & Çota, Ejup & Mirza, Dautbasic & Delb, Horst & El Alaoui El Fels, My Ahmed & Mercht, Saïd & El Mokhefi, Mhamed & Forster, Beat & Robinet, Christelle. (2014). Climate Warming and Past and Present Distribution of the Processionary Moths (Thaumetopoea spp.) in Europe, Asia Minor and North Africa. 10.1007/978-94-017-9340-7_3.