iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: https://www.efsa.europa.eu/lv/howwework/independentscience
Uzticama zinātne | EFSA Skip to main content

Uzticama zinātne

Neatkarība ir viena no EFSA pamatvērtībām. Saskaņā ar savu stratēģiju Iestāde ir apņēmusies aizsargāt savu ekspertu, darbinieku, metožu un datu neatkarību no jebkādas nepamatotas ārējas ietekmes un nodrošināt, ka tās rīcībā ir vajadzīgie mehānismi, lai to sasniegtu.

Iestāde piemēro stingru pasākumu un darba prakses kopumu, lai aizsargātu sava zinātniskā darba neatkarību un izvairītos no interešu konfliktiem. Tie visi ir apkopoti un izskaidroti EFSA neatkarības politikā, kas tika pārskatīta 2017. gada jūnijā. Politiku īsteno saskaņā ar noteikumiem, kas izklāstīti Lēmumā par konkurējošu interešu pārvaldību.

Laba riska novērtēšanas prakse

EFSA ir izstrādājusi visaptverošu labas riska novērtēšanas prakses kopumu zinātniskās komitejas un zinātnisko ekspertu grupu darba virzībai. EFSA zinātniskā komiteja ir arī pieņēmusi ieteikumu kopumu par riska novērtēšanas pārredzamību, lai nodrošinātu maksimālu sava darba pārredzamību. Plašāka informācija šeit.

Visi zinātniskās komitejas un zinātnes ekspertu grupu pieņemtie galīgie zinātniskie atzinumi ir kolektīvu apspriežu un lēmumu rezultāts, un katram loceklim ir vienāda ietekme. Neviens eksperts nevar nepamatoti ietekmēt ekspertu grupas lēmumus.

Zinātniskās atšķirības

Pirms darba sākšanas pie zinātniskā atzinuma EFSA veic vairākus pasākumus, lai nodrošinātu, ka tā nedublē citu līdzīgu struktūru veikto darbu. Jo īpaši tā apmainās ar informāciju par plānotajām riska novērtēšanas darbībām ar dalībvalstu pārstāvju konsultatīvo forumu, izmantojot EFSA OpenEFSA portālu un dalībvalstu plānoto riska novērtēšanas darbību datubāzi.

EFSA arī cenšas pēc iespējas ātrāk identificēt jebkādas iespējamās zinātniskās atšķirības starp tās atzinumiem un dalībvalstu vai citu valstu/reģionālo/starptautisko organizāciju veikto darbu. Šādu atšķirību konstatēšanas gadījumā EFSA izmanto procedūru strīdīgo jautājumu precizēšanai un/vai atrisināšanai. Tas ir izklāstīts EFSA dibināšanas regulas 30. pantā un labas prakses vadlīniju kopumā, ko izdevusi konsultatīvā padome. Laikposmā no 2006. gada līdz 2018. gadam tika atklāti un atrisināti 13 iespējamie atšķirību gadījumi.

Zinātnisko ekspertu atlase

Zinātniskās komitejas locekļi, zinātnes ekspertu grupas un to darba grupas, kā arī citi neatkarīgie eksperti, kas piedalās EFSA darbā, tiek atlasīti saskaņā ar to zinātnisko kompetenci un pieredzi, izmantojot objektīvus un pārredzamus kritērijus. Atlases procesa laikā pieteikuma iesniedzēju paziņotās intereses tiek rūpīgi pārbaudītas, lai novērstu interešu konfliktus (sk. turpmāk).

Konkurējošu interešu pārvaldība

EFSA sistemātiski pārbauda informāciju, ko eksperts sniedzis interešu deklarācijā , un novērtē, vai paziņotās intereses rada konfliktu. Interešu deklarāciju pārbaudes procesu koordinē un apstiprina EFSA juridiskie un drošības dienesti.

EFSA valde 2017. gada jūnijā pieņēma jaunu neatkarības politiku, kas pastiprina iepriekšējo pieeju, iekļaujot tajā vairākus papildu aizsardzības pasākumus. Pārskatītā politika tagad iekļauj tālāk norādīto.

  • Jauna interešu konflikta definīcija, kas nodrošina EFSA atbilstību jaunākajiem noteikumiem, ko Eiropas Komisija pieņēmusi savām ekspertu komitejām.
  • Visaptverošs “pārdomu” noteikumu kopums: ārējiem ekspertiem automātiski tiks liegts pievienoties EFSA zinātnes ekspertu grupām vai darba grupām, ja iepriekšējos divos gados tie ir bijuši nodarbināti, darbojušies kā konsultanti vai piedāvājuši zinātniskus ieteikumus organizācijām, kas strādā EFSA kompetences jomās. Pārdomu periods attiecas arī uz ekspertiem, kuri no šādām organizācijām ir saņēmuši pētniecības finansējumu (vairāk nekā 25 % no kopējā pētniecības finansējuma).
  • Prasība ekspertiem deklarēt to gada ieņēmumu daļu, kas saņemta no jebkuras organizācijas, iestādes vai uzņēmuma, kura darbība ietilpst EFSA darba jomās. Šo informāciju publicēs un izmantos kā daļu no interešu deklarācijas novērtējuma.
  • EFSA “institucionālo biedru”, piemēram, valsts un starptautisko iestāžu, universitāšu vai pētniecības institūtu, saraksta publicēšana.
  • Uz dalībvalstu ekspertiem, kuri piedalās salīdzinošā novērtējuma sanāksmēs, attieksies tādi paši rūpīgas pārbaudes un pārredzamības pasākumi, kādus piemēro ekspertu grupas ekspertiem.

EFSA ir arī izstrādājusi noteikumus šīs jaunās politikas īstenošanai. Kopš 2018. gada 1. jūlija EFSA sāka īstenot jaunos īstenošanas noteikumus, kas izklāstīti tās lēmumā par konkurējošu interešu pārvaldību. Jaunie noteikumi aizstāj EFSA līdz 2018. gada 30. jūnijam izmantotos kritērijus interešu deklarāciju pārbaudei, kas bija noteikti 2014. gada noteikumos par interešu deklarācijām.

Papildus beznosacījumu ierobežojumiem, ko piemēro “pārtikas rūpniecības” darbiniekiem vai personām, kuras veikušas finanšu ieguldījumus pārtikas apritē iesaistītiem tirgus dalībniekiem, interešu deklarāciju novērtējumā ņem vērā eksperta paustās intereses attiecībā uz attiecīgās grupas pilnvarām. Pārbaudes kritēriji katrai darbībai ir pārskatāmi izklāstīti EFSA EFSA lēmums par konkurējošu interešu pārvaldību">lēmuma par konkurējošu interešu pārvaldību pielikumā.

Pamatojoties uz katras interešu deklarācijas pārbaudes rezultātiem, EFSA izlemj, vai personai ir atļauts piedalīties attiecīgajā zinātniskajā grupā un, ja ir atļauts, tad kādā funkcijā (piemēram, kā priekšsēdētājam/priekšsēdētāja vietniekam vai zinātnes ekspertu grupas vai darba grupas loceklim).

Papildus šai regulārajai interešu deklarācijas pārbaudei, divas reizes gadā EFSA regulāri pārskata pārbaudīto interešu deklarāciju reprezentatīvu paraugu, lai pārbaudītu, vai tie ir pilnīgi un atbilst EFSA noteikumiem.

Ja konstatē, ka eksperts nav minējis svarīgu informāciju, kuras dēļ būtu identificēts interešu konflikts, EFSA var ierosināt “noteikumu pārkāpuma” procedūru, kas var novest pie viena vai vairāku pasākumu veikšanas attiecībā uz attiecīgo ekspertu. Ja tiek piemērots kāds pasākums, EFSA pārskata eksperta sniegto zinātnisko rezultātu, lai noskaidrotu, vai un kādā mērā šis eksperts ir ietekmējis rezultātu.

Par šo procesu konstatējumiem ziņo valdei, un kopš 2019. gada EFSA publisko gada pārskatu par darbībām, kas saistītas ar neatkarību:

Interešu deklarācijas

Visiem zinātniskās komitejas ekspertiem, zinātnes ekspertu grupām un darba grupām ir jāparaksta paziņojums par saistībām, tostarp apņemšanās rīkoties neatkarīgi, un jāsniedz ikgadēja interešu deklarācija par katru EFSA grupu, kuras locekļi viņi ir. 

Ekspertiem ir jāiesniedz interešu deklarācija pirms pievienošanās attiecīgajai zinātniskajai grupai, un tā ir jāatjaunina vismaz reizi gadā, tiklīdz rodas jauna interese vai tiek mainīts iepriekš paziņotais.

Interešu deklarācijā tiek ietverta detalizēta informācija par pašreizējām un pēdējos piecos gados pabeigtajām darbībām šādās kategorijās:

  • Finanšu investīcijas.
  • Vadītāja loma.
  • Nodarbinātība.
  • Neregulāra konsultēšana.
  • Dalība zinātniski konsultatīvā organizācijā.
  • Pētniecības finansēšana.
  • Intelektuālā īpašuma tiesības.
  • Cita dalība vai piederība.
  • Citas svarīgas intereses.

Ekspertiem ir arī obligāti mutiski jāpaziņo papildu intereses katras sanāksmes sākumā, kurā viņi piedalās. Ja par interešu konfliktu tiek paziņots mutiski, EFSA darbinieki to pārbauda un, ja ir konstatēts interešu konflikts, neļauj ekspertam piedalīties diskusijā. Par mutiskām interešu deklarācijām, kā arī pārbaudes rezultātiem vai pasākumiem, kas veikti, lai novērstu apzināta interešu konflikta rašanos, tiek ziņots un dokumentēts katras sanāksmes protokolā.

EFSA personāls

EFSA darbinieki darbojas sabiedrības interesēs un uz viņiem attiecas vairāki pienākumi saskaņā ar ES Civildienesta noteikumiem, kas piemērojami visiem ES iestādēs, struktūrās vai aģentūrās nodarbinātajiem civildienesta ierēdņiem, tostarp tiem, kuri darbojas objektīvi, godprātīgi, lai izvairītos no interešu konfliktiem un ziņotu par tiem, tiklīdz tie rodas. EFSA organizē regulāras informētības paaugstināšanas sesijas saviem darbiniekiem, lai veicinātu pret neobjektivitāti neiecietīgu iekšējo kultūru.

EFSA pieprasa, lai kandidāti uz vakantajiem štata amatiem, kā arī tās pārstāvji un ierēdņi aizpildītu interešu deklarācijas, ko pārbauda pirms pieņemšanas darbā un kas nodrošina, ka darbinieki netiek norīkoti darbā projektos, kuros konstatēti interešu konflikti. EFSA aktīvi publicē tiešsaistē savas augstākās vadības interešu deklarācijas, kaut to darīt nav juridiskas prasības.

Iepirkuma un dotāciju piešķiršanas procedūra

EFSA publiskā iepirkuma procedūrās, kas attiecas uz EFSA zinātnisko darbību, jebkurai juridiskai vai fiziskai personai ir jāiesniedz interešu deklarācija.

Turklāt EFSA pieprasa, lai pretendents vai dotācijas pieteikuma iesniedzējs iesniedz interešu deklarāciju par katru komandas locekli, kuram būtu jāsniedz ieguldījums projektā.

Šajā sakarībā EFSA pārbauda iesniegtās interešu deklarācijas un novērtē, vai paziņotās intereses rada konfliktu saskaņā ar objektīviem un pārredzamiem kritērijiem, kas noteikti Lēmuma par konkurējošu interešu pārvaldību 2. pielikumā. Ja tiek identificēti interešu konflikti un dotācijas piešķiršanas procedūras pretendents vai dalībnieks nevar novērst konflikta rašanos vai piedāvāt piemērotu alternatīvu ekspertu, attiecīgais pretendents vai dalībnieks tiek izslēgts.