Cestování a rostliny
Pas? Mám. Letenky? Mám. Choroby a škůdci... Prosím?
Cestujete mimo EU? Při přípravě a balení pro návrat domů musí některé věci zůstat přesně tam, kde jste je našli: rostliny, semena, květiny, ovoce a zelenina.
Proč?
Jde o to, že i to nejmenší semínko nebo zdánlivě nevinné ovoce může přenášet škůdce nebo choroby, což představuje vážné riziko pro zdraví rostlin, naše zemědělství a přírodu.
Dobrou zprávou je, že pokud se budeme balit zodpovědně, zkontrolujeme všechny kapsy a ujistíme se, že naše zavazadla neobsahují rostliny nebo rostlinné produkty, nepřivezeme si zpět domů žádné nezvané hosty..
Pojmem rostliny nebo rostlinné produkty máme na mysli živé rostliny, květiny, čerstvé ovoce a zeleninu, semena, řízky, cibule a jakékoliv jiné části rostlin, které mohou případně přenášet škůdce nebo choroby.
Pokud mě miluješ, nech mě být a žít tam, kde jsem…
Při objevování nových destinací se kochejte přírodními krásami kolem sebe, ale odolejte pokušení vzít si rostliny domů.
Při cestách mimo EU – nebo do zámořských území[1] v oblasti Atlantiku, Antarktidy, Arktidy, Karibiku, Indického a Tichého oceánu – si s sebou domů přivážejte pouze vzpomínky a fotografie, nikoliv rostliny!
Ať už pojedete jakýmkoli dopravním prostředkem, nechte choroby a škůdce na svém původním místě, aby naše domácí rostliny a ekosystémy mohly i nadále žít a vzkvétat.
I jedno jediné semínko může způsobit velké problémy.
V minulosti si udělal bourovčík jižní nečekaný výlet (pravděpodobně ze severní Afriky do Paříže), a to tak, že se svezl na dovezených rostlinách. Jeho larvy nyní pustoší místní borové lesy a jsou jedovaté pro lidi i zvířata.[2]
Pašování přírodních suvenýrů se může pořádně vymstít. Nikdy nevíme, kdy dáváme chorobám a škůdcům bezplatnou jízdenku. Tím, že ponecháme rostliny tam, kde jsou a kam patří, můžeme ochránit naše ekosystémy před skrytými vetřelci.
Ověřte si, že s sebou neberete škůdce
- Při cestách do EU nepřevážejte rostliny, semena, květiny, ovoce ani zeleninu.
- Pozor na skrytá rizika: semínka + lidským okem neviditelní škůdci / choroby bez příznaků = pořádný problém.
- Projděte si místní předpisy ve vaší destinaci. Vyvážením přírodnin do zahraničí se můžete vystavit riziku vysokých pokut.
- Šiřte dál povědomí o rizicích spojeným s přemísťováním rostlin a rostlinných produktů, nikoliv choroby a škůdce.
Zdroje
- Zdraví rostlin a biologická ochrana – další informace naleznete na internetových stránkách Evropské komise
- Rostlinolékařský pas
[1] The EU’s overseas territories include: Greenland, Aruba, Bonaire, Curaçao, Saba, Sint Eustatius, Sint Maarten, French Polynesia, French Southern and Antarctic Territories, New Caledonia, Saint Barthélemy, St. Pierre et Miquelon, and the Wallis et Futuna Islands.
[2] Roques, Alain; Rousselet, Jérôme; Avci, Mustafa; Avtzis, Dimitrios; Basso, Andrea; Battisti, Andrea; Mohamed Lahbib, Ben Jamaa; Bensidi, Atia; Berardi, Laura; Wahiba, Berretima; Branco, Manuela; Chakali, Gahdab; Çota, Ejup; Mirza, Dautbasic; Delb, Horst; El Alaoui El Fels, My Ahmed; Mercht, Saïd; El Mokhefi, Mhamed; Forster, Beat; Robinet, Christelle. (2014). Climate Warming and Past and Present Distribution of the Processionary Moths (Thaumetopoea spp.) in Europe, Asia Minor and North Africa (Oteplování klimatu a minulé a současné rozšíření bourovčíka jižního (Thaumetopoea spp.) v Evropě, Malé Asii a severní Africe). 10.1007/978-94-017-9340-7_3.