Réžia:
Nikita MichalkovScenár:
Rustam IbragimbekovKamera:
Vilen KaljutaHudba:
Eduard Nikolajevič ArtěmjevObsahy(1)
Co všechno se může stát, když mongolská žena odmítne manželský sex a když se v široširé stepi ztratí ruský řidič nákladního vozidla... Anekdoticky laděné vyprávění o střetu dvou kultur, které režisér Nikita Michalkov pojednal jako úvahu o ceně technického pokroku. (Letní filmová škola)
Recenzie (26)
No, podobným filmům zrovna neholduji, ale dalo se na to koukat. Takový zvláštní střet dvou kultur - tradiční pastevecké stepní mongolské a tradiční ožralecké hlučné sovětské/ruské. Děj se odehrává ve Vnitřním Mongolsku, což je autonomní součást Číny a platí zde zákon ohledně politiky jednoho dítěte. A právě to je pro místního pastevce Gomba a jeho ženu se třemi dětmi problém - už tak ten limit dost překračují. Gombo chce samozřejmě píchat, ale žena nechce další dítě a tak mu doporučuje, aby si sehnal kondomy. Mezitím se opodál mongolskou stepí řítí typický Rusák se svým náklaďákem, ožralý a zmatený frajer jménem Sergej. Několikrát usne za volantem a v jednom okamžiku to narve do jezera. Následně volá o pomoc, a na tu mu přispěchá Gombo. Předtím ještě stihne objevit lebku za kopcem, což jej dost vyděsí. Gombo následně v rámci pohoštění porazí ovci (to byla dost nechutná scéna, hlavně ten způsob zabití pomocí vyrvání srdce) a poté ji společně se synem naporcují a podávají vařené maso na večeři. V podstatě k tomu neměli žádnou přílohu, jen maso a k tomu nějaký ostrý alkoholický driák. Sergej má na zádech vytetované noty k jedné skladbě ve stylu Waltzu, kterou umí také zazpívat. Další den se Gombo se Sergejem vydávají do města, kde má Gombo koupit kondomy. Vydává se do obchodu, ale po otázce "jaké chcete kondomy soudruhu?" se začne cítit trapně, raději otočí a nic nekoupí. Večer to zase Sergej roztočí v místním podniku, kde svým opilým a neodbytným způsobem donutí vystupující kapelu hrát ten jeho Waltz podle not z jeho zad a do toho začne zpívat, jelikož byl u armády v orchestru. Je z toho pořádná pařba a Sergej začne běhat po venku polonahý, načež je zatčen čínskými soudruhy. Naštěstí zde má Gombo strýce a ten zařídí jeho propuštění. Gombo sice kondomy nekoupí, zato však dotáhne domu do jurty televizi. Po cestě má sen, že se z jeho věčně ožralého strýce Bajartoua stal Čingischán, kterému se nelíbí jeho televize a navíc je s ním jeho žena. Sergei a Gombo se mu snaží utéct, nicméně je koníčci s bojovníky doženou a zabijí a televizi mu zničí. Pak se Gombo probudí a dotáhne domu se Sergejem tu televizi. Tam zrovna dávají projev prezidenta Bushe staršího a jakousi pěveckou show. Manželka není moc spokojená - nejsou kondomy, nicméně vyjde ven, ukáže Gombovi, ať ji následuje a vezmou si s sebou Urgu, což je dlouhá tyč s lasem na chytání zvířat, kterou zapíchnou do země, načež to Gombo zapíchne do své staré a zplodí čtvrté dítě - vypravěče příběhu. Jako nebylo to zlé, občas jsem se zasmál, ale na další zhlédnutí to úplně nevidím. ()
Reziser Nikita Michalkov /Avtostop/ natocil uchvatny, nadherny film, v ktorom divaka omami sirokost a priestrannost mongolskych stepi a nakladak. Za nim samozrejme sedi sofer, ten je uz ale menej sympaticky nez prekrasna priroda. Rezia Michalkovova je proste vyborna, tempo pomale, ale uvazene, herecke vykony na urovni. Ovsem to najlepsie pan Michalkov este len chystal, a prislo to az s uderom roku 1994. 90 % ()
CITÁT - Říkala jsem ti, aby sis nebral dívku z města......... Plakát, který Bayaertou ukazuje svým sousedům a muže na něm prohlašuje za svého bratra je plakát z filmu Cobra se Sylvestrem Stallonem. CITÁT - To je můj bratr z Ameriky......... URGA je pomůcka mongolského kočovníka a je to dlouhá bílá tyč s provazem jako smyčkou na konci. Slouží mnoha účelům, což pro nás "civilisty" je celkem španělská vesnice, jak se tak říká. Život mongolského kočovníka stejně nikdy plnohodnotně nedoceníme. Jsme rozhýčkaní měšťáci. Není to žádný akční snímek, ikdyž prvky tu jsou - třeba řítící se nákladní auto Čínskou přírodou - je to prostě pohled do určitého životního stylu jedné části světa. DIALOG - ČINGISCHÁN - Jsi Mongol? GOMBO - Samozřejmě, že jsem Mongol. ČINGISCHÁN - Kde máš zbraně? GOMBO - Cože? ČINGISCHÁN - Kde máš koně? GOMBO - Koně? Tamhle. ČINGISCHÁN - Vracíš se z války? GOMBO - Ne, z města. ČINGISCHÁN - Obsadil jsi ho? GOMBO - Ne, koupil jsem tam televizi............ Tato část příběhu byla velmi dramatická. Nakonec jsem tak nějak nechápal kde chce na planině, kde žijí, sehnat elektřinu pro tu televizi. Byl jsem překvapen, jak je to jednoduché. Podívejte se na tento příjemný a přírodně krásný snímek a podivte se také. ()
Michalkov vynalezl nový žánr - reálně-socialistická idyla. Je to už v Příbuzenstvu - takové to pobíhání po parku menšího města v sajuzu - jemný humor v mezích zákona (automaty nefungují? chachacha, nu což, vesele se nám tu žije)... I tu je to: když řidič zaspí za volantem, co už - krajina je bezpečná, traviny, žádné výmoly k smrti, vlastně je žádoucí si zajet omylem až k řece...; chlapec, čte o Leninovi před dveřmi ložnice souložících rodičů, závěr v němž panenskou step pohlcuje průmysl a hlavní hrdina to optimisticky komentuje jako pokrok - v porovnání s třeba s Muratovou jsou tyhle postupy trochu bezzubé a lžou mi do ksichtu, v porovnání s Tarkovským je duchovnost méně okatá, ale i méně hluboká (mnohem). V porovnání s tím, co začal Michalkov dělat za Putina je vše jasné - "zručný režisér" píše uživatel tomco a má recht. Závěr Urgy je oslavou nastupující Nové Říše Čingischánovy: rosťme, množme se, zaplníme (a pohltíme) svět.. Že by státní zakázka na vztahy s Novou Čínou??? Životní a umělecký étos nechávám ale teď stranou, Urga je krásný film - kamera, hudba, postavy. Udrží pozornost, pobaví, jen mě zpětně naštvalo to výše uvedené. ()
Nikita Michalkov zachytil hned několik střetů. Staví vedle sebe ruskou, mongolskou a čínskou kulturu; život v pastvinách a městský ruch; lidský pokrok a primitivní soužití s přírodou. Avšak film nepůsobí surově, ani vypjatě. Rozdíly jsou sladěny do harmonie a vše působí vyváženě, jemně, poeticky s nádechem naturalismu. ()
Galéria (10)
Fotka © RUSCICO
Zaujímavosti (1)
- Plakát, který Gombo (Bayaertou) ukazuje svým sousedům a muže na něm prohlašuje za svého bratra, je plakát z filmu Cobra (1986) se Sylvestrem Stallonem. (Terva)
Reklama