Režie:
Yorgos LanthimosKamera:
Robbie RyanHrají:
Olivia Colman, Rachel Weisz, Emma Stone, James Smith, Mark Gatiss, Nicholas Hoult, Basil Eidenbenz, Anthony Dougall, James Melville, Timothy Innes, Joe Alwyn (více)VOD (5)
Obsahy(2)
Na začátku 18. století vládne Velké Británii královna Anna (Olivia Colman), poslední z rodu Stuartovců, která se do historie zapsala spíše neslavně. Je plachá a přehlížená, trpí bolestivou dnou a není příliš vzdělaná, což z ní činí perfektní oběť manipulátorů. Její jedinou oporou v životě je lady Sarah (Rachel Weisz) a jejich vztah postupně přerůstá až do jakési milostné symbiózy. Sarah se díky tomu dostala do nejvyšších kruhů britské aristokracie a za nejistou královnu prakticky vládne. Zpoza královnina trůnu činí všechna důležitá rozhodnutí ohledně chodu státu a probíhající války o španělské dědictví. Zároveň si svou pozici ostře střeží a nikoho, kdo by se pokusil královnu ovlivnit, k ní nepustí. Podcenila jen svou sestřenici Abigail (Emma Stone), která na dvůr přijela prosit o práci služebné poté, co její rodina zbankrotovala. Sarah ji z lítosti přijala. Netuší však, že by ctižádostivá Abigail mohla ohrozit její roli královniny favoritky. Zatímco tedy Abigail díky oblibě panovnice rychle stoupá společenským žebříčkem, od Sarah se začíná přízeň odvracet. A to nemůže zůstat bez odplaty. (Cinemart)
(více)Videa (9)
Recenze (434)
Vždy si rád pozriem veľké historické príbehy, tento sa medzi ne už nezaradí. Kráľovná Anna je známa napríklad tým, že do svojich 35 rokov bola 18 krát!!! neúspešne tehotná (teda potratila alebo jej dieťa zomrelo ešte ako nemluvňa, jedine syn sa dožil 11 rokov a tiež zomrel). Toť pikoška. Film ale vlastne nie je o kráľovnej Anne, ktorú tu tak pekne obtlstlo zahrala Olivia Colman. Ten film je o rivalite medzi Rachel Weisz a Emmou Stone, ktoré dokazujú svoje herecké kvality strieľaním vtákov, váľaním sa po zemi, hysterickým plačom, prípadne si Emma udiera noviny o hlavu. U mňa tu herecky víťazí jednoznačne Rachel (inak si v poslednom čase nejak často vyberá lesbické postavy). Príbehovo tu prehrali komplet všetci. ()
Řecký režisér vylítnul z řecké weird kinematografie jako bájný pták Fénix a dostal nabídku natočit něco většího, evropského, z prostředí anglické aristokracie. K tomu dostal na starost tři zkušené herečky, které tu předvádí absolutní bezcharakterní dno a jelikož je sám trošku divnej, pojal to poměrně opulentně. Škoda, že je film tak dlouhý. Být to kratší, asi bych se u této ujetiny nestihl ani nudit. Divných věcí je tu ale tolik, že to co Vám v prvních pěti minutách přijde divné, Vám v poslední půl hodině přijde poměrně běžné. Respektive tak běžné, že na daný záběr budete koukat a v podstatě nehnete ani brvou. Film je v podstatě natolik divný, že jsem u něj přišel o kus lidských emocí. Musel jsem vypít flašku Portského, abych si trošku urovnal myšlenky a vyskočil ze světa šlechty, kde se děje řada odporností a všem to přijde normální. Kvality film nicméně má. Nejvíce na mě, kromě hereckých bezemočních výkonů, zapůsobilo prostředí zámku a originální kamera. ()
"Aim for the flagstones. The lawn might break your fall." Favoritka je ve svojí podstatě absolutní šílenost, kdy občas jen překvapeně zíráte na plátno, co se to vlastně děje. Některé scény jsou tak absurdní, že se jim jenom musíte smát, ale celkově mám z filmu vlastně spíš rozporuplné pocity. Ano, dívat se na to dalo, vlastně jsem se u toho ani nenudila a občas jsem se zasmála, ale nemůžu se zbavit pocitu, že se mi to vlastně nějak zvlášť nelíbilo, určitě si nejsem vůbec jistá, že bych si to dobrovolně pustila znova. Zahrané to ale bylo bravurně, o tom žádná. 3* ()
Svojim spôsobom tu máme opäť historický film z kráľovského dvora, kde sa rieši nejaká politika, ale hlavne vzťahy, kde každému ide o to svoje, pretože je sviňa, respektíve ani inú možnosť nemá, pretože tí ostatní sú svine. Tým niečím navyše je podľa mňa čierny humor, kde som mal dojem, že ide o akúsi satiru na vzťahy medzi ženami všeobecne, kde chlapi nemajú také výrazné slovo, aké si myslia, že majú. Osobne ma najviac zaujala Ema Stone, potom Rachel a až nakoniec panovníčka, to je ale čisto subjektívny dojem. Po vizuálnej stránke je film skutočne úchvatný, netradičná kamera ale prekvapí len na začiatku, divák si potom na ňu zvykne a ďalej sa nad jej fintičkami nepozastavuje. Čo je ale zase len čisto subjektívny dojem. ()
Přistoupíte-li na Lanthimosovu svéráznou životní poetiku a stylistické choutky, bude pro vás Favoritka dost možná nejzábavnějším filmem roku. Přestože rozčlenění do kapitol a některé obrazové deformace vyvolávají dojem pofidérnosti, tak absurdní vygradování konfliktu, hra s prostředím a osvětlením, herecké výkony a hudba jsou natolik dobré, že film plyne skoro stejně suverénně, jako kdyby ho kormidloval sám Kubrick. Je moc fajn, že v éře hollywoodského feminismu se bude prát o tolik oscarů snímek, v němž jsou ženské postavy buď nevzdělané a nerozhodné nebo nesnesitelné manipulativní mrchy. 85% ()
Galerie (46)
Zajímavosti (27)
- Celosvětová premiéra proběhla 30. srpna 2018 na Benátském filmovém festivalu. (Varan)
- Kameraman Robbie Ryan na pár dní opustil natáčení kvůli smrti svého otce, jeho místo dočasně zastal Stephen Murphy. (Spinelion)
- Návrhárka kostýmov Sandy Powell si dala záležať ako je kto ustrojený v danej scéne, lebo cez ňu chce vyjadriť istú dominanciu či naopak submisívnosť, prípadne zle zacielenú túžbu. Ženy preberajú mužské roly, keď sú obliekané vo vojenskom či loveckom overále, zatiaľ čo muži sú zamaskovaní v púdri a parochniach, sú zoženštení a zobrazení ako slabosi, ktorí nevedia ako reagovať na ženské intrigánstvo a nekončiace rozmary. Režisér je dokonca v jednej scéne explicitný, keď pred obecenstvom zosmiešňuje a ponižuje nahé mužské telo, čo si pri ženskom nedovolí. Sexuálne scény medzi mužom a ženou sú vyložene podané tak, že žena drží veci vo svojich rukách a celé to pôsobí veľmi chladne. (Biopler)
Reklama