Režie:
Lucio FulciKamera:
Sergio SalvatiHudba:
Fabio FrizziHrají:
Tisa Farrow, Ian McCulloch, Richard Johnson, Al Cliver, Lucio Fulci, Olga Karlatos, Dakar, Omero Capanna, Ugo Bologna, Stefania D'Amario, Ottaviano Dell'Acqua (více)Obsahy(2)
Fulciho brutální vize plné krve a vnitřností jsou tím nejlepším, co může světový horor nabídnout. Do newyorského přístavu vplouvá opuštěná loď. Odkud plachetnice připlula a co se stalo s její posádkou? To jsou otázky, které si klade nejen dcera majitele lodi Anne, ale i novinář Peter. Vydávají se spolu na Antily, aby zde za neustálého rachotu bubnů poodhalili roušku děsivého tajemství, plného voodoo rituálů, krvavých orgií a obživlých mrtvol. (Řitka video)
(více)Videa (3)
Recenze (153)
Zombi 2 bylo mé první setkání z tvorbou mistra Fulciho a musím říct že to byle velice příjemné setkání . Fulci má velice osobitou režii která se vyžívá především v detailním násilí a ponuré , nejisté atmosféře. Masky zombíků jsou pěkné , hudba jednoduchá a působivá herci hrozní:) Prostředí ostrova je exotické a originální . Vše graduje v napínavém finále kde Fulci vytvoří nervy drásající podívanou. Zombí filmy mám rád a myslím si že tento kousek patří mezi to nejlepší co může tento žánr nabídnout. ()
Rychlé, jednoduché, brutální, zábavné. Fulci se přesně trefil do toho, jak má zombie horor vypadat. A navíc s nadhledem a atmosférou tak vášnivě lepkavou jako ovzduší na ostrově kdesi v Antilách. Hudba je stylově výborná, přesně v rámci počínajících osmdesátých let (já vím, je to protimluv, výborná hudba v osmdesátých letech, ale sem to tak nějak sedí), která se střídá s nonstop rytmy bubnů od vúdú rituálů. A ledasjaká scéna je skutečně nezapomenutelná: závěrečný pochod na Manhattan, souboj zombíka se žralokem, vypíchnuté oko... Zatraceně zábavná zombíkovina. Tak to má být. ()
brilantni ultranechutnost a dalsi mistrovsky krvavy skvost z dilny genia Lucia Fulciho... suverenni reprezentant zombie zanru (pozdejsi petihvezdickovy Burial Ground: Nights of terror je jen odvar) .. film, ktery prehodnotil muj zebricek nejoblibenejsich filmu vubec. Jedny z nejexcelentnejsich masek co horrorove platno nabidlo,.......navic skvele ladici minimal synth Fabia Frizziho,........ a proslulá podmorska scenka patrici do briliantoveho fondu horrorove zrucnosti,......Romerovy zombiehorrors Lucio timto snimkem degradoval do filmu druhe kategorie. ()
Fulciho síla netkví v příběhu, dialozích nebo postavách, ale v zombie a nechutnostech. Bohužel, tady s nimi Fulci dost šetřil, alespoň na začátku. Na druhou stranu má však velice dobré nápady, tím je určitě scéna se žraloky, která je i skvěle podkreslena hudbou. Hudba je celkově skvělá a i ti zombie jsou cool, ale já se prostě nudil. Navíc se ke konci snaží Fulci kopírovat Romera a to se mu moc nedaří. Fulci nesahá Romerovi ani po paty. Navíc nechápu, proč tento film Fulci vydává za pokračování Dawn of the Dead, když na události z něj úplně kašle. ()
Existuje brak, ktorý neponúka nič iné, iba znechutenie nad stratou času. No a potom brak, ktorý napriek viac či menej poľutovaniahodným výkonom v príslušných filmových profesiách je schopný ponúknuť vyšší stupeň intenzity zážitku než ktorékoľvek špičkové štúdiové áčko. Fulci dokáže navodiť tak fascinujúcu atmosféru, že s pokojným svedomím môžete zabudnúť na tzv. "civilizované" hviezdičkovanie. Do newyorského prístavu, kde vo dne i v noci nepretržite húkajú lodné sirény zablúdi opustená loď s nemŕtvym v podpalubí (rád by som vedel, či by to autor rovnako brakového Nosferatu považoval za poctu). Keď sa dej presunie na Antily, sirény sú vystriedané hypnotizujúcim bubnovaním, ktoré akoby vychádzalo z neznáma - žiadneho domorodého bubeníka nevidno a k tejto obrazovej "poéme" to ani nie je potrebné, rovnako ako vysvetľovanie čohosi, čo by nemalo byť vysvetlené (a ani nesmie byť). Žralok a trieska v oku sú síce erbové, na cintorín španielskych conquistadorov však nemajú. Z plytkých hrobov sa po 400 rokoch neznesiteľne pomaly vynárajú kostry oblepené hlinou (konečne sa nejaký autor zombie masiek inšpiroval kapucínskymi katakombami v Palerme). Divák sa môže ich očami znovu pozrieť na Nový svet - zemina a piesok steká po objektíve kamery, prepúšťajúc čoraz viac ostrého svetla. Posledný, najdlhší, majstrovský záber zahŕňa - tak ako klasické maliarstvo - tri priestorové plány. Akcia, ktorá sa v nich odohráva, svojou gradáciou, protipohybom a bizarnosťou ulahodí každému vyznavačovi kultivovanej štylizácie a filmárčiny. Do toho všetkého hrá hudba, ktorej kostra evokuje monotónny disco rytmus, zatiaľ čo celková kompozícia nejaký pochmúrny renesančný madrigal. PS: Scenár k filmu bol hotový ešte predtým, než sa Romerov "Úsvit" stihol presláviť, takže o nejakom príživníctve zo strany autorov sa hovoriť nedá. Zo strany producentov, ktorí z filmu voľbou názvu urobili pseudosequel, áno. ()
Galerie (75)
Photo © Variety Film Production
Zajímavosti (14)
- Natáčení započalo 11. června 1979 a skončilo 6. července téhož roku. Točilo se v Dominikánské republice (město Santo Domingo), newyorském Brooklynu (USA) nebo na mexickém ostrově Isla de Mujeres. Dále se natáčelo v ateliérech Mafera a Elios Studios, které se nacházejí v italském Římě. (fiLLthe3DD)
- Herci, který měl hrát zombie bojující pod mořem se žralokem, se několik minut před natáčením udělalo tak špatně, že ho v samotné scéně musel nahradit profesionální žraločí trenér. (Divočák)
- Hlavní ženskou roli v tomto filmu hraje Tisa Farrow, sestra známější Mii Farrow. Obě sestry v mládí začínaly v béčkových hororech, z nichž se podařilo Mie vymanit úspěšněji. (Cimr)
Reklama