Jsme moderní evropskou leteckou společností nabízející přátelské a flexibilní služby, které jsou založeny na bezpečnosti, kvalitě, zkušenostech a tradici založené již v roce 1923. Patříme mezi pět nejstarších leteckých společností na světě. Jsme zakládajícími členy Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) a od roku 2001 také členem globální aliance leteckých společností SkyTeam. Pro vaše pohodlí na cestách máme k dispozici moderní letadlovou flotilu, zkušené piloty a ochotný palubní i pozemní personál.
Sídlo společnosti
Obchodní firma: České aerolinie a. s.
Sídlo: Evropská 846/176a, 160 00 Praha 6 – Vokovice
IČ: 45795908
Datová schránka: 6crcdrn
Zapsáno v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem Praha, oddíl B, vložka 1662, dne 1. srpna 1992.
Zaměření a certifikace
Zaměřujeme se na obchodní přepravu cestujících na pravidelných linkách, k našim dalším aktivitám patří provozování speciálních charterových letů, pronájem volné kapacity letadel jiným dopravcům a přeprava zboží a zásilek.
České aerolinie jsou certifikovány podle ISO 14001 (Environmental Management) a kontinuálně od roku 2005 také podle IOSA (IATA Operational Safety Audit).
Akcionářská struktura společnosti
České aerolinie jsou akciovou společností od roku 1992. Našimi akcionáři jsou (jejich akcionářský podíl):
Flotila společnosti
Flotila Českých aerolinií se skládá z 17 letadel:
Společnost České aerolinie a.s., se sídlem Evropská 846/176a, Vokovice, 160 00 Praha 6, IČO: 45795908, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod sp. zn. B 1662, je jako řízená osoba součástí koncernu řízeného společností Travel Service, a.s., se sídlem Praha 6, K Letišti 1068/30, PSČ 16008, IČO: 25663135, zapsanou do obchodního rejstříku a působící v České republice, jako řídící osobou. Další informace o koncernu jsou k dispozici na stránkách řídící osoby https://www.travelservice.aero/. Toto oznámení je činěno v souladu s ustanovením § 79 odst. 3 z. č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích, ve znění pozdějších předpisů.
PETR KUDELA
Předseda představenstva
MARTIN ŠTOLBA
Místopředseda představenstva
RADEK MÜLLER
Člen představenstva
AUGUSTIN KOHOUTEK
Místopředseda dozorčí rady
JIŘÍ JURÁN
Člen dozorčí rady
LUDVÍK MACHÁČEK
Člen dozorčí rady
České aerolinie pravidelně kontrolují a aktualizují informace na svých internetových stránkách. I přes tyto snahy je možné, že se některé informace od poslední aktualizace mohly změnit. Nelze tedy očekávat žádnou odpovědnost ani záruky, týkající se aktuálnosti, správnosti a kompletnosti prezentovaných informací.
Totéž se vztahuje na všechny ostatní internetové stránky spojené s pomocí hypertextových odkazů. České aerolinie nenesou zodpovědnost za obsah takto navštívených internetových stránek. Některé z informací a nabídek jsou poskytovány našimi partnery jako nezávislé služby. Mějte prosím na paměti, že obchodní podmínky našich partnerů se vztahují na tyto služby a nabídky, a že žádná doporučení či záruky nemohou být odvozeny přes odkazy na jejich internetové stránky z internetových stránek Českých aerolinií. České aerolinie nejsou zodpovědné za takovýto obsah. Tito dodavatelé nejsou zástupci Českých aerolinií.
Dále si České aerolinie vyhrazují právo měnit nebo doplňovat poskytované informace.
Obsah a struktura stránek Českých aerolinií jsou chráněny autorským právem. Duplikace informací nebo dat, zvláště používání textů nebo grafiky, je možné pouze s předchozím písemným souhlasem Českých aerolinií.
SkyTeam je mezinárodní aliance dvaceti leteckých společností. Prostřednictvím jedné z nejrozlehlejších sítí přestupových míst SkyTeam denně nabízí více než 665 milionům svých cestujících následující výhody:
Od roku 2008 je ve společnosti zaveden systém řízení ochrany životního prostředí, tzv. systém environmentálního managementu (EMS). Tento systém vznikl v souladu s požadavky normy ČSN ISO 14001 a je v pravidelných intervalech certifikován mezinárodní společností. Naším záměrem je soustavně usilovat o snižování přímých i nepřímých vlivů na životní prostředí v důsledku naší činnosti a v maximální míře aplikovat princip prevence a předcházení znečištění.
Hluková politika Českých aerolinií
Uvědomujeme si, že hluk produkovaný letadly je vnímán jako vážný problém. Řešení vedoucí ke snižování hlukové zátěže musí ale současně splňovat bezpečnostní kritéria a odpovídat ekonomické realitě.
Všeobecně používané principy snižování hluku z provozu letadel
Přiměřenost postupů pro snížení hlukové zátěže závisí na fyzické podobě letiště a jeho okolí. Ve všech případech jsou však postupy voleny tak, aby byla chráněna hlukově citlivá místa v okolí letiště a současně byly splněny podmínky pro zajištění bezpečnosti letu.
Bez ohledu na konkrétní specifika daného letiště jsou postupy pro vzlety a přistání založené na následujících obecných zásadách:
Dodržování postupů pro snížení hluku je na odletových a příletových tratích monitorováno. Posádky letadel se vždy rozhodují především s ohledem na bezpečnost provozu. Existují však případy, kdy je třeba se pro zachování bezpečnosti letu odklonit od předepsaného postupu − např. konfliktní provoz, bouřka apod.
Piloti Českých aerolinií procházejí permanentním výcvikem, při kterém je postupům pro snížení hlukové zátěže věnována náležitá pozornost.
Hladina hluku z provozu letadel je na letišti Praha-Ruzyně regulována Letištěm Praha, a. s. České aerolinie, stejně jako ostatní dopravci, platí za každé přistání na letišti Praha-Ruzyně hlukové poplatky. Jejich výše je odvozena od maximální vzletové hmotnosti daného letadla a jeho zařazení do příslušné kategorie hlučnosti podle hlukového certifikátu Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO).
Společnost Letiště Praha, a. s., odpovídá za protihluková opatření v ochranném hlukovém pásmu letiště Praha-Ruzyně. K financování těchto opatření využívá fondu hlukových poplatků. České aerolinie jsou největším přispěvatelem tohoto fondu díky téměř polovičnímu podílu na provozu letiště. Ročně na hlukových poplatcích České aerolinie zaplatí desítky milionů korun.
Při provozu na letišti Praha-Ruzyně je rozlišováno 5 kategorií hlučnosti letadel, přičemž 1. třída je nejtišší a 5. třída nejhlučnější.
Emise z letadel
Emise z letecké dopravy v současnosti představují asi tři procenta z celkových emisí skleníkových plynů v EU, rychle se však zvyšují.
Od roku 2009 jsou České aerolinie zařazeny do Systému pro obchodování s emisemi ve Společenství (Emission Trading Scheme, EU ETS). EU ETS je první z mechanizmů Evropské unie pro plnění závazků z Kjótského protokolu, ve kterém se smluvní strany zavázaly, že budou snižovat emise skleníkových plynů. Původně byly do systému zahrnuty pouze stacionární zdroje znečištění ovzduší (elektrárny, teplárny, velké kotelny apod.), od roku 2012 se systém plně týká i letecké dopravy.
Smyslem Systému pro obchodování s emisemi je snaha o snižování emisí skleníkových plynů.
Legislativní rámec systému obchodování s emisními povolenkami je pro letectví na úrovni EU stanoven směrnici Evropského parlamentu a Rady č. 2008/101/ES (dále jen „Směrnice“), na jejímž základě je systém EU ETS od roku 2012 rozšířen o sektor civilního letectví. Transpozice směrnice do českého právního řádu je realizována prostřednictvím zákona č. 383/2012 Sb.
Systém EU ETS, tedy povinnost vykazovat emise CO2, se vztahuje na všechny lety, jejichž místo odletu nebo přistání leží na území členské země Evropského hospodářského prostoru (EHP).
Provozovatel letadla zařazený do EU ETS má povinnost každoročně monitorovat a vykazovat emise CO2 vyprodukované během kalendářního roku. Nezbytným předpokladem pro monitorování a vykazování emisí CO2 nebo údajů o tunokilometrech je mít zpracovaný Plán pro monitorování emisí nebo tunokilometrů, který je oficiálně schválený rozhodnutím Ministerstva životního prostředí. Údaje o tunokilometrech se monitorují a vykazují pouze pro účely podání žádosti o bezplatné přidělení emisních povolenek pro obchodovací období nebo pro přidělení bezplatných emisních povolenek ze zvláštní rezervy.
České aerolinie provádějí monitorování vypouštěných emisí na jednotlivých letech a vyhodnocování trendů v závislosti na vytíženosti letadla a dalších faktorech. Kolik vznikne během letu emisí, záleží na typu letadla a motoru, a také na jejich stáří, naložení letadla, volbě trasy, aktuálních povětrnostních podmínkách a na dalších faktorech.
Čištění odpadních vod
V současné době neprodukují České aerolinie žádné technologické odpadní vody. Splaškové odpadní vody z běžné provozní činnosti jsou odváděny do kanalizace v areálu sídla společnosti.
Odpady
Nakládání s odpady vznikajícími při činnostech Českých aerolinií probíhá v souladu s platnou legislativou, což potvrzují i pravidelné kontroly ze strany orgánů veřejné správy. Produkce jednotlivých druhů odpadů je trvale sledována s cílem neustálého snižování množství zejména nebezpečných odpadů. Velkou pozornost věnujeme upřednostňování využívání odpadů před jejich likvidací.
Třídění odpadů nám umožňuje efektivní využití separovaných materiálů (papír, sklo, tenkostěnný hliník, různé druhy plastů, kovy, dřevo) a současně znamená i ekonomický přínos.
Odmrazování letadel
Odmrazovací kapaliny se používají pro odstraňování a prevenci námrazy na letadlech před vzletem. Pro odmrazování našich letadel se používají dva typy odmrazovací kapaliny. První je určen na samotné odmrazení letadla (rozpouští sníh a led), druhý se využívá spíše pro prevenci námrazy letadla (vrstva ulpí na letadle díky speciální struktuře polymerů).
Odmrazování letadel zajišťují pro naši společnost jednotlivé handlingové společnosti.