Na jihočeské silnice letos položí nový asfalt za stovky milionů korun, zdoj: Právě dnes
Fotografky ze sbírek GKK, zdoj: Právě dnes
Odměk – šedesátá léta ze sbírek GKK, zdoj: Právě dnes
Olga Zimmelová: Volný pohled / Freies Sehen, zdoj: Právě dnes
Srážka vozidla s cyklistkou, zdoj: Právě dnes
Na jihočeské silnice letos položí nový asfalt za stovky milionů korun, zdoj: Právě dnes
Dopravní nehoda v ulici 1. máje v obci Vimperk okres Prachatice - Dnes v 09:35, zdoj: Právě dnes
Velkokrádež mléka na Vimpersku objasněna, zdoj: Právě dnes
Informace se aktualizují 1x za hodinu. Více aktualit ze Šumavy ...
Před několika dny jsem objevil na internetu zajímavou aplikaci Horská služba, kterou jsem si hned nainstaloval do svého telefonu s operačním systémem Android. Aplikace mě velmi příjemně překvapila. Je jednoduchá, přehledná a podle mého názoru by jí měl mít nainstalovanou každý návštěvník nejen Šumavy, ale i ostatních českých hor. Nikdy totiž nevíte, kdy se vám může hodit.
Aplikace je k dispozici nejen pro telefony s Androidem, ale i pro iOS (Apple). V souvislosti se zkoumáním této aplikace mě napadlo, že vlastně vůbec nevím, jak je to v dnešní době s financováním horské služby v ČR. Zjistil jsem, že to neví ani nikdo v mém okolí. Platí se za výjezd Horské služby v ČR?
...
Při těchto podobných obchůzkách finančníci z Bučiny nabyli důvodné podezření na výrobnu cukerínu v tomto kraji. Po usilovném pátrání a nočních pozorování po okolních vesnicích a osadách, v měsících září a říjen roku 1923, určili jako podezřelou obec Nový Svět. Nato následovalo důkladnější pozorování, kdy strážmistři Bohumil Šimůnek, Jaroslav Firman a Josef Vlk, lokalizovali přesnější místo výrobny. Za pomoci kolegů ze Žďáreckého oddělení provedli domovní prohlídku, kde nalezli dva stroje na výrobu cukerínu (propašovaných z Bavorska). Samotná kvalita cukerínu, byla mizivá, skládal se z jedlé sody, sádry a malého množství cukerínu. Dále bylo nalezeno několik bodáků a střeliva, kdy tyto nalezené důkazy byly předány četníkům z Nového Světa. Podle finačníků, bylo samotné pátrání velmi obtížné, kvůli protistátně smýšlejícímu obyvatelstvu v kraji, kdy se navíc poměrně velká část obyvatel zabývá podloudnictvím.
...
Ve dvacátých letech, minulého století, měla téměř každá pohraniční oblast svého krále pašeráků, „paschköniga“, kteří znali velmi dobře místní terén, obyvatele. Pašoval se cukerín, dobytek, líh, zapalovače, tabák, apod. Pašeráci byli rozděleni dle pohraniční finanční stráže na příležitostné pašeráky, kteří pašovali pro svou potřebu. Řemeslný pašerák, byl obyvatel pohraniční vesnice najímán obchodníky z vnitrozemí na přenesení objednaného zboží, například literární postava pašeráka Münicha z Bučiny, z díla Kořeny ve větru od Františka Frýdy. Třetí skupina pašeráků byl průmyslový, většinou továrníci německé národnosti, kteří se snažili pašovat patenty, průmyslové výrobky a provádět celní úniky. Ve třicátých letech 20. století, se na scéně pašerácké objevili ideologicky nebezpeční političtí pašeráci, pašující propagandistické materiály, popř. zbraně.
...
V prvních dnech roku 1920, dne 17. ledna, je přijato vládní nařízení č. 28 / 1920, které mělo přinést zlepšení stávajícího stavu, kdy zřizovalo a upravovalo služební a platové podmínky. Byly vytvořeny organizační jednotky pohraniční finanční stráže, nejvyšší byl vrchní inspektorát, dále inspektorát pohraniční finanční stráže (tvořen z několika oddělení pohraniční finanční stráže) a nejměnší jednotkou bylo oddělení pohraniční finanční stráže.
...
Chtěl bych Vás touto cestou, seznámit s historií a životními osudy příslušníků Finanční stráže v oblasti Kvildska, dřívější oblast Inspektorátu finanční stráže Kvilda. Proč, živé hraniční kameny. Příslušník finanční stráže, byl pomalu jediný člověk pohybující se v pohraničním pásmu, i přímo na státní hranici. Kromě pašeráků a místních obyvatel hranici tak podrobně nikdo neznal a svým potem nezkropil, při četných obchůzkách, jako příslušník finanční stráže.
...
V poslední době je často vidět v ruzných seriálech či filmech, jak jsou záběry ze Šumavy vydávány za záběry z jiných českých hor. Důvodem je asi to, že na jiných horách zřejmě není tolik krásných míst a staveb, jako na Šumavě. A kde že se záběry naposledy objevily?
...
Před několika dny vyšla nová kniha Tajemství Františkova a Pramenů Vltavy. Ti kdo se zajímají o záhady v této oblasti si jíé jistě rádi přečtoun a dozví se v ní spoustu zajímavých a mnohdy i překvapivých informací. Kniha je výsledkem mnohaletého bádání autora nejen v archivech, ale poznatků z mnoha kontaktů pamětníky. Jak a kde můžete knihu získat?
...
Pokud Vás baví stavět sněhuláky, pak si přijeďte v období od 20. 2. do 6. 3. 2010 na Borovou Ladu na Šumavě postavit svého sněhuláka. Pomůžete tak vyutvořit světový rekord.
...
Nemohu souhlasit s tím, že otázka splouvání Vltavy ze Soumarského mostu do Pece je zpolitizovanou záležitostí. Jde o to, zda mohou v této oblasti hospodářské firmy zabývající se turistikou fungovat. Pro osádky 20 až 30 lodí za den, které chce správa parku na Vltavu pouštět třikrát až pětkrát za měsíc při stavu hladiny vody nad 61 cm, se nikomu nevyplatí provozovat půjčovnu lodí, kemp, občerstvení.
...
Na Internetu a v tisku se objevil článek 'Splouvání Vltavy? Uměle vyvolaný problém'. Protože se tento článek dotýká i Zdíkova, kde žijeme, respektive jednoho ekologického sdružení, které zde sídlí, rozhodl se můj kamarád vytisknout tento článek a vyvěsit jej na veřejnou obecní vývěsku. Po jeho opakovaném vyvěšení byl vždy během krátké chvíle stržen a zničen. Rozhodli jsme se proto, umístit jej se souhlasem autora na internet. Jak je vidět, někteří ekologičtí aktivisté nejsou schopni se svým okolím diskutovat a raději ničí vše, co je jim nepohodlné. Odtud už je jen krůček k ekologickému teroru. Viz dále ...
...