Oddział Zakład Gazowniczy w Bydgoszczy jest spadkobiercą historii Gazowni Bydgoskiej, której uroczyste otwarcie nastąpiło dnia 1 października 1860 roku. Ówczesne przedsiębiorstwo miejskie zajmowało teren 7 800 m2 i w miarę rozbudowy stale się powiększało, osiągając w okresie I wojny światowej obszar 32 000 m2.
W pierwszym okresie (1860-1880) produkcja gazu służyła wyłącznie do oświetlenia miasta. Po oddaniu do eksploatacji gazowni zainstalowano w mieście 285 latarni, w 1910 roku było ich już 1488. W Bydgoszczy, gaz w gospodarstwach domowych i przemyśle zaczęto stosoawać dopiero w 1880 roku. Początkowo korzystało z niego zaledwie 250 mieszkańców miasta. Wykorzystanie gazu na 1 mieszkańca w 1862 roku wynosiło 8,6 m3, a w 1910 r. osiągnęło wielkość 77,0 m3. Pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku do rozliczeń z odbiorcami zastosowano gazomierze. W 1909 roku zainstalowanych ich już było 10.065 sztuk.
Od wybuchu I wojny światowej, aż do kwietnia 1925 roku nie przeprowadzono w gazowni znaczących inwestycji, natomiast wyeksploatowane urządzenia stały się przyczyną dużego spadku produkcji gazu. Sytuacja ta zmusiła ówczesne władze do dokonania wielu istotnych zmian inwestycyjnych, które jednak zostały zahamowane około 1929 roku, kiedy pojawiły się w mieście pierwsze symptomy rozpoczynającego się kryzysu w gospodarce światowej.
Lata 1936-39 w życiu gospodarczym gazowni to okres poprawy koniunktury. Lepsza sytuacja finansowa pozwoliła na zwiększenie wydatków inwestycyjnych. W marcu 1939 roku długość sieci gazowej w Bydgoszczy wynosiła 100,85 km. Nie tylko budowano nowe gazociągi, ale również systematycznie wymieniano stare. W mieście zainstalowanych było wówczas 1847 latarni gazowych.
Podstawowym zadaniem gazowni była zawsze produkcja gazu, która w roku 1938 osiągnęła poziom 6,3 mln m3. Gazownia Bydgoska pod względem wielkości i produkcji gazu była największą na Pomorzu, natomiast wśród 106 gazowni działających na terenie Polski zajmowała 6 miejsce po Warszawie, Poznaniu, Lwowie, Krakowie i Łodzi.
We wrześniu 1939 roku gazownia została przejęta przez władze miejskie i razem z komunikacją tramwajową, wodociągami, elektrownią i cegielnią tworzyła Stadtwerke Bromberg (Miejski Zakład). W okresie okupacji nie wdrożono żadnych nowoczesnych technologii. Niemcy bardzo intensywnie eksploatowali urządzenia Gazowni Bydgoskiej, a wzrost konsumpcji gazu zmusił okupanta do wybudowania w 1943 roku dwóch nowych pieców pionowo-komorowych. Wycofujące się wojska niemieckie zniszczyły większość obiektów i urządzeń gazowni. Tuż po zakończeniu działań wojennych pracownicy gazowni rozpoczęli jej odbudowę i uruchomili produkcję gazu. Miasto otrzymało gaz już w lutym 1945 roku.
Wobec dynamicznego wzrostu zapotrzebowanie na gaz, zdolności produkcyjne gazowni w 1950 roku nie były wystarczające, dlategoteż podjęto decyzję o budowie drugiej wytwórni gazu w Bydgoszczy. Nowa gazownia przy ulicy Witebskiej, o mocy produkcyjnej 120 000 m3 gazu węglowego na dobę, została uruchomiona w dniu 30 września 1967 roku. W roku 1973 nastąpiło zakończenie produkcji gazu przy ulicy Jagiellońskiej 42 .Odbiorcy w Bydgoszczy zaczęli korzystać z gazu ziemnego.
Lata 70. zapisały się w historii bydgoskiego gazownictwa jako czas wielkiej rozbudowy sieci gazowych. Rozpoczęto gazyfikację Włocławka, Torunia, Grudziądza, Solca Kujawskiego oraz kolejnych dzielnic Bydgoszczy: Jachcic, Czyżkówka, Miedzynia, Błonia, Szwederowa, Kapuścisk.
W 1983 roku Bydgoszcz otrzymała dwustronne zasilanie w gaz ziemny, a stacja redukcyjno – pomiarowa w Otorowie była pierwszą w kraju stacją monitorowania. W latach 1983 –1987 zakończono budowę sieci przesyłowej i doprowadzono gaz ziemny do miast: Pakość, Barcin, Żnin, Łabiszyn, Kcynia, Nakło. W 1984 roku zakończono budowę gazociągu wysokiego ciśnienia DN 150 Dworzysko – Tuchola, a następnie budowę gazociągu do Sępólna i Chojnic. Prowadzona przez lata 80. wymiana gazu miejskiego na ziemny spowodowała, zgodnie z założonym wcześniej programem, wyłączenie w 1990 roku gazowni klasycznej przy ul. Witebskiej. Doprowadzony do Czerska gazociąg wysokiego ciśnienia umożliwił w 1991roku wyłączenie ostatniej, w dawnym województwie bydgoskim, gazowni klasycznej produkującej gaz miejski. Od tego roku w sieci gazowej niepodzielnie zaczął królowć gaz ziemny. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych obiekty gazowni przy ul. Witebskiej zostały sprzedane, a dawne pomieszczenia produkcyjne starej gazowni przy ul. Jagiellońskiej zmodernizowano i dostosowano do nowych potrzeb odbiorców i pracowników.
Zakład Gazowniczy w Bydgoszczy w 2002 roku wdrożył, jako pierwszy w branży gazowniczej, System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy. Rok później firma uzyskała certyfikat Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością i Zarządzania Środowiskowego.
Zaostrzająca się u progu nowego tysiąclecia konkurencja sprawiła, że w strukturze organizacyjnej firmy pojawił się Dział Rozwoju Rynku i Marketingu (2000r.), Opiekun Kluczowych Klientów (2004r.), specjalista ds. pozyskiwania funduszy unijnych (2005r.).
Priorytetowe miejsce w planach rozwojowych i bieżącej działalności zajmuje nowoczesność i bezpieczeństwo eksploatacji sieci gazowej, ochrona środowiska naturalnego oraz promocja gazu ziemnego jako paliwa wygodnego, komfortowego i ekologicznego.
Historię Gazowni Bydgoskiej kontynuuje od 1 stycznia 2000 roku Zakład Gazowniczy w Bydgoszczy funkcjonujący jako Oddział Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A., który od 1 stycznia 2003 roku stał się Oddziałem Pomorskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. Oddział swym zasięgiem obejmuje województwo kujawsko-pomorskie, a także Chojnice, Czersk i Człuchów z województwa pomorskiego. W czerwcu 2007 roku została wydzielona działalność handlowa, a dotychczasowa spółka gazownictwa została przekształcona w operatora systemu dystrybucyjnego. Od tej chwili nasza działalność ogranicza się do realizacji usługi technicznej dystrybucji gazu. Rozdzielenie wynikało z konieczności dostosowania się do wymogów prawa unijnego, w tym w szczególności do Dyrektywy nr 2003/55/EC Parlamentu Europejskiego i Rady Europy, której ideą jest liberalizacja rynku gazu. Od 29 czerwca 2007r. do 5 października roku 2008 funkcjonowaliśmy pod nazwą Pomorski Operator Systemu Dystrybucyjnego Oddział Dystrybucji Gazu w Bydgoszczy. Od 6 października 2008r. kontynuujemy działalność w zakresie technicznej dystrybucji gazy, działając pod nazwą Pomorska Spółka Gazownictwa Oddział Zakład Gazowniczy w Bydgoszczy.