Podobně jako u ostatních amerických svátků, je pro Američany o Velikonocích typická velká hostina v rodinném kruhu, pompézní dekorace a bohatá výzdoba. Čím se liší americké Velikonoce od našich českých?
Největším rozdílem je to, že v USA není volné pondělí, ale jen Velký pátek. Samotné oslavy Velikonoc se pak dále liší v závislosti na tom, zda vám o nich vypráví křesťan nebo nevěřící.
Oslavy Velikonoc v USA z pohledu věřících
Pro americké věřící jsou Velikonoce symbolem Ježíše, jeho ukřižování a zmrtvýchvstání. Od Popeleční středy probíhají v kostelech mše, lidé drží půst a chystají se na tzv. "Velkou Noc". Někteří si dávají předsevzetí, která musí během příštích 40 dní vydržet. Na Zelený čtvrtek a o Velkém pátku chodí do kostela, poslouchají velikonoční hudbu a naslouchají Bibli. Hlavním svátkem je pak neděle. To děti, ať už z věřících nebo nevěřících rodin, očekávají velikonočního zajíčka se sladkostmi. Poté jde rodina do kostela a na společný sváteční oběd.
Typické Velikonoce v USA
Americké Velikonoce jsou však vesměs spíše „nenáboženské“. Jak už jsme zmínili, volným dnem je Velký pátek. Domy i ulice jsou vyzdobené pestrými dekoracemi. V sobotu se rodiny schází a zdobí velikonoční vajíčka. Ta pak dospělí schovají po domě a na zahradě, kde je budou v neděli ráno hledat děti. Tento zvyk pochází z amerických pohádek, kde velikonoční vajíčka schovává přes noc velikonoční zajíček a děti je pak musí najít.
Neděle probíhá ve znamení hledání vajíček, rozbalování sladkostí od velikonočního zajíčka a hodování - podávají se tradiční jídla jako třeba pečená šunka, sladké brambory, zelenina nebo pečené jehněčí maso.
U nás v Česku zatím celé oslavy teprve vypuknou …