EPS – Rytų ir Pietų Afrika

Pagal ES ir RPA EPS abiejų regionų gyventojams ir įmonėms lengviau investuoti ir prekiauti tarpusavyje, taip pat skatinti vystymąsi visoje Rytų ir Pietų Afrikoje. Sužinokite, kaip ES ekonominės partnerystės susitarimai (EPS) su 5 Afrikos valstybėmis gali būti naudingi jūsų prekybai.

Iš pirmo žvilgsnio

2009 m. rugpjūčio mėn. Mauricijus, Seišeliai, Zimbabvė ir Madagaskaras pasirašė ir 2012 m. gegužės mėn. laikinai taikė Europos Sąjungos ir Rytų bei Pietų Afrikos laikinąjį ekonominės partnerystės susitarimą (ES ir RPA LEPS). 2013 m. sausio mėn. Europos Parlamentas pritarė susitarimui. Komorai susitarimą pasirašė 2017 m. liepos mėn. ir pradėjo jį taikyti 2019 m. vasario mėn.

ES ir EKA laikinasis EPS apima:

  • panaikinti visus ES muitus ir kvotas importui iš RPA valstybių;
  • laipsniškas RPA rinkų atvėrimas ES eksportui;
  • išsamios nuostatos dėl kilmės taisyklių, žuvininkystės ir prekybos apsaugos;
  • bendradarbiavimas techninių prekybos kliūčių, taip pat gyvūnų ir augalų sveikatos standartų klausimais;
  • vystomojo bendradarbiavimo taisyklės;
  • ginčų sprendimo mechanizmai.

Penkios susitarimą jau taikančios šalys pareiškė esančios pasirengusios pereiti nuo prekybos prekėmis prie išsamesnio susitarimo. 2019 m. spalio 2 d. pradėtos derybos siekiant išplėsti EPS taikymo sritį, kad jis apimtų prekybą paslaugomis, investicijas, darnų vystymąsi ir konkurenciją. Be to, šalys susitarė dėl dokumentų rinkinio, kuriuo modernizuojamos šio EPS kilmės taisyklės.

Naudą gaunančios šalys

  • Komorai
  • Madagaskaras
  • Mauricijus
  • Seišeliai
  • Zimbabvė
  • Susitarimas lieka atviras kitoms regiono šalims.

Asimetriškos nuostatos RPA šalių naudai

ES ir RPA EPS numatytos RPA šalims palankios nuostatos dėl asimetrijos, pavyzdžiui, liberalizavimo netaikymas jautriems produktams, ilgi liberalizavimo laikotarpiai, lanksčios kilmės taisyklės ir specialios apsaugos priemonės bei priemonės, skirtos žemės ūkiui, apsirūpinimo maistu saugumui ir besikuriančiai pramonei apsaugoti.

  • Nors ES rinkos buvo nedelsiant ir visiškai atvertos, RPA valstybės iš dalies atvėrė savo rinkas importui iš ES, visapusiškai atsižvelgdamos į išsivystymo lygio skirtumus.

Tarifai

ES suteikia 100 proc. bemuitį ir bekvotį režimą visam iš RPA šalių importuojamam produktui. Patekimas į ES rinką yra nuolatinis, visapusiškas ir nemokamas visiems produktams.

RPA šalys palaipsniui iš dalies panaikina muitus pagal prie laikinojo EPS pridėtus individualius tvarkaraščius:

  • Madagaskaras liberalizuoja 81 proc. ES importo;
  • Mauricijus – 96 proc.;
  • Seišeliai – 98 proc.;
  • Zimbabvė 80 proc.

Jautriems produktams liberalizavimas gali būti visiškai netaikomas. Pagrindinės liberalizavimo išimtys:

  • Madagaskaras: mėsai, pienui ir sūriui, žuvininkystei, daržovėms, grūdams, aliejams ir riebalams, valgomiesiems preparatams, cukrui, kakavai, gėrimams, tabakui, cheminėms medžiagoms, plastiko ir popieriaus gaminiams, tekstilei, metalo gaminiams, baldams;
  • Mauricijus: gyviems gyvūnams ir mėsai, gyvūninės kilmės valgomiesiems produktams, riebalams, valgomiesiems preparatams ir gėrimams, cheminėms medžiagoms, plastikams ir gumos gaminiams iš odos ir kailių, geležiui ir amplitudei, plienui ir plataus vartojimo elektronikos prekėms;
  • Seišeliai: mėsai, žuvininkystei, gėrimams, tabakui, odos dirbiniams, stiklo ir keramikos gaminiams ir transporto priemonėms;
  • Zimbabvė: gyvūninės kilmės produktams, grūdams, gėrimų popieriui, plastikams ir gumai, tekstilei ir drabužiams, avalynei, stiklui ir keramikai, plataus vartojimo elektronikai ir transporto priemonėms.

Naudokitės „Mano prekybos asistento“ paieškos parinktimi, kad rastumėte tikslią informaciją apie konkretaus produkto muitus ir tarifus, atsižvelgdami į jo kilmės ir paskirties šalį. Kilus abejonių, kreipkitės į savo muitinę.

Kilmės taisyklės

Kad jūsų produktui būtų taikomas lengvatinis režimas, jis turės atitikti susitarime nustatytas kilmės taisykles. Norėdami įvertinti, ar jūsų produktas atitinkakilmės taisykles, ir sužinoti, kaip parengti tinkamus dokumentus, pasinaudokite interaktyvia  „Mano prekybos asistento“ kilmės taisyklių įsivertinimo priemone (ROSA).

Gaminiams taikomi reikalavimai

Techninės taisyklės ir reikalavimai

  • Sužinokite apie techninius reikalavimus, taisykles ir procedūras, kuriuos prekės turi atitikti, kad jas būtų galima importuoti į Europos Sąjungą.
  • Duomenų bazėje „My Trade Assistant“ ieškokite konkrečių taisyklių ir reglamentų, taikomų jūsų produktui ir jo kilmės šaliai.

Sveikatos ir saugos reikalavimai (SFS)

Muitinio įforminimo dokumentai ir procedūros

Kilmės įrodymai

Kad galėtumėte tapti patvirtintu eksportuotoju, turite sugebėti savo muitinei įrodyti savo produktų kilmės statusą ir visus kitus reikalavimus, kuriuos jie gali nustatyti.

Netinkamo naudojimo atveju muitinė gali panaikinti jūsų patvirtinto eksportuotojo statusą. Norėdami sužinoti daugiau apie procedūras, kreipkitės į savo muitinę.

Kad RPA šalių kilmės produktams būtų taikomos lengvatinės muitų normos, prie jų turi būti pridėtas kilmės įrodymas. Kilmės įrodymas galioja 10 mėnesių. Tai gali būti:

  1. EUR.1 judėjimo sertifikatas, išduotas eksportuojančios šalies muitinės. Sertifikato prašantis eksportuotojas (arba įgaliotasis atstovas) turi būti pasirengęs paprašytas pateikti atitinkamų produktų kilmės statusą įrodančius dokumentus ir įvykdyti kitus Protokolo dėl kilmės taisyklių reikalavimus.
  2. sąskaitos faktūros deklaraciją, kurią išdavė bet kuris eksportuotojas 6 000 EUR ar mažesnės vertės siuntoms arba patvirtinti eksportuotojai bet kokios vertės siuntoms. Pildydami sąskaitos faktūros deklaraciją turėtumėte būti pasirengę pateikti dokumentus, kuriais įrodomas jūsų produktų kilmės statusas, ir atitikti kitus Protokolo dėl kilmės taisyklių reikalavimus.

Kiti dokumentai

Sužinokite apie kitus muitinio įforminimo dokumentus ir procedūras, kurių reikia norint importuoti į Europos Sąjungą.

Intelektinė nuosavybė ir geografinės nuorodos

Prekyba paslaugomis

Viešieji pirkimai

Investicijos

Kita (konkurencija, ŽSD)

Konkurencija

  • Nuo 2014 m. ES nutraukė eksporto subsidijas visiems į EPS šalis eksportuojamiems produktams.
  • ES iki minimumo sumažino priemonių, kuriomis iškraipoma gamyba ir prekyba, skaičių
  • Jei vietos pramonei kyla grėsmė dėl importo iš Europos padidėjimo, EPS leidžia imtis priemonių pramonės sektoriams ir besikuriančiai pramonei apsaugoti.

Tvarus vystymasis

ES ir RPA EPS aiškiai grindžiamas  „esminiais ir pagrindiniais“ Kotonu susitarimo elementais, t. y. žmogaus teisėmis, demokratijos principais, teisine valstybe ir geru valdymu.

  • „Nevykdymo sąlyga“ reiškia, kad „atitinkamų priemonių“ (nustatytų Kotonu susitarime) galima imtis, jei kuri nors šalis nevykdo savo įsipareigojimų, susijusių su esminiais elementais. Tai gali apimti prekybos lengvatų taikymo sustabdymą.
  • Bendroms EPS institucijoms pavesta stebėti ir vertinti EPS įgyvendinimo poveikį darniam Šalių vystymuisi. Pagal Kotonu susitarimą aiškus vaidmuo tenka pilietinei visuomenei ir parlamento nariams.

Regioninė integracija

EPS padeda RPA šalims pasirengti Afrikos Sąjungos Afrikos žemyninės laisvosios prekybos erdvės (AfCFTA) įgyvendinimui ir taip sudaro regioninės ekonominės integracijos pagrindą.

Vystomasis bendradarbiavimas, gebėjimų stiprinimas ir techninė pagalba

  • ES yra pasirengusi teikti paramą, kuri bus finansuojama pagal esamas priemones, daugiausia iš ES vystymosi biudžeto ir Europos plėtros fondo (EPF), teikiant pagalbą prekybai.
  • Penkių RPA šalių prašymu Europos Sąjunga jau sutiko teikti finansinę paramą EPS koordinavimo mechanizmui sukurti. Jo tikslas – užtikrinti tinkamą koordinavimą ir techninę paramą penkioms RPA šalims, kad jos galėtų veiksmingai dalyvauti derybų procese. Koordinavimo mechanizmas jau padėjo EKA pasirengti būsimų derybų apimties nustatymo etapui.

Naudingos nuorodos ir dokumentai

Bendrinti šį puslapį

Sparčiosios nuorodos