Gyakran feltett kérdések
A gyakran feltett kérdések között a „Keresés” funkció segítségével vagy a legördülő listán szereplő témakörök kiválasztásával kereshet.
Az Access2Markets weboldal interaktív, ingyenes online szolgáltatás, ahol az uniós vállalkozások információkat találhatnak a) az uniós piacra vonatkozó behozatali feltételekről, b) a több mint 130 nem uniós országra vonatkozó kiviteli feltételekről, valamint c) az EU-n belüli kereskedelemre vonatkozó információkról.
Az Access2Markets portálon tájékozódhat azokról a tarifákról és belső adókról, amelyeket Önnek az importáló országban kell fizetnie a termékért, akár az EU-ba, akár harmadik országokba. A nemzetközi kereskedelem Ön számára fontos egyéb kulcsfontosságú területeiről is talál információkat, például a vonatkozó származási szabályokról, az EU által harmadik országokkal kötött kereskedelmi megállapodásokról, az esetleg ideiglenesen hatályban lévő dömpingellenes vámokról, a vám- és behozatali eljárásokról, az alakiságokról és követelményekről, beleértve a kitöltendő formanyomtatványok mintáit, a főbb kereskedelmi akadályokról stb.
Azon vállalatok számára, amelyek nem ismerik a nemzetközi kereskedelmet, az Access2Markets portál részletesebb útmutatást is nyújt, mint például az áruk és szolgáltatások kereskedelmére vonatkozó részletes, lépésről lépésre lebontott útmutatók, a legfontosabb kereskedelmi koncepciók magyarázatai, hasznos kapcsolattartási információk a vállalatok számára, vállalati sikertörténetek, valamint a kereskedelemmel kapcsolatos legfrissebb hírek.
Az EU-ba irányuló import esetében az Access2Markets portál lefedi az összes nem uniós országot. Az uniós export esetében a portál több mint 120 nem uniós piacra vonatkozóan szolgáltat adatokat, amelyek az uniós áruexport értékének 90 %-át teszik ki.
A behozatalhoz már minden ország elérhető az ország menüpontban. Az Access2Markets hatálya alá tartozó exportcélpontok a piac jelentőségétől függenek. A döntéseket eseti alapon hozzák meg.
Az adatbázis hatálya alá nem tartozó, nem uniós piacra irányuló export esetén javasoljuk, hogy vegye fel a kapcsolatot az ország vámhivatalával.
Az adatbázisból származó jelentések nem hivatalos dokumentumok. Gondot fordítottak az adatbázisban szereplő információk pontosságára, de az Európai Bizottság vagy az adatszolgáltatók nem vállalhatnak felelősséget a véletlen hibákért vagy mulasztásokért. Továbbhaladva és megtekintve azokat az adatokat, amelyekkel elfogadja ezeket a feltételeket.
Az Access2Markets portál angol nyelven készült, és a szöveges részben (valamennyi statikus weboldalon) gépi fordítást kínál valamennyi uniós nyelvre. A dinamikus részen, azaz ahol termékspecifikus információkat keres, angol nyelven érhető el.
Ön itt nyújthat be piacrajutási panaszt.
Eltérő rendelkezés hiányában a tarifa a nettó tömegre vonatkozik, amely magának az árunak a tömege csomagolás vagy bármilyen tárolóeszköz nélkül.
Használjon kereskedelmi asszisztenst az Access2Markets alkalmazáson. Töltse ki a „Kiindulási ország”, a „beérkező ország” mezőt és a termékkódot, és indítsa el a keresést. Az eredmények az alkalmazandó vámokra vonatkozó információkat jelenítik meg.
Nem. Az EU vámunió, ezért Ön csak egyszer fizet vámot, amikor terméke először lép be az EU vámterületére.
Nem, az Access2Markets portál készíti el a vámtételeket egy adott termékre és egy adott piacra vonatkozóan.
A jövedéki adót nemzeti szinten alkalmazzák, és a szabad forgalomba bocsátáskor kell megfizetni. Ha a terméket egy EU-országba importálják, de egy másik EU-országba szállítják és oda szállítják, a jövedéki adót abban az EU-országban kell megfizetni, ahol a terméket végül elfogyasztják vagy felhasználják.
A héát abban az országban kell megfizetni, ahol a terméket értékesítik. Ezzel szemben a behozatali vámokat akkor kell megfizetni, amikor a termékek belépnek az EU vámterületére. Így például, ha a termék először Hollandiába érkezik, mielőtt elérné végső rendeltetési helyét Franciaországban, a behozatali vámokat Hollandiában kell megfizetni, de a héát Franciaországban kell megfizetni.
Az EU Kombinált Nómenklatúrájának (KN) első 6 számjegye megegyezik a HR első 6 számjegyével. A KN csak a 6 számjegyet követő számok esetében tér el a HR-kódtól a részletesebb besorolás érdekében, ami segít egyértelmű és részletes tájékoztatást adni az Ön termékéről.
A KN-rendeletben (2658/87) megállapított Kombinált Nómenklatúra a forgalmazott áruk osztályozásának uniós rendszere. Az EU-ba importált vagy onnan exportált termékeket vámcélból be kell sorolni. Minden külön termék saját osztályozási kódot kap.
A Kombinált Nómenklatúra (KN) az árubesorolás általános szabályait nyolc számjeggyel határozza meg. A Kombinált Nómenklatúra évente frissítésre kerül. Létrehozása a Harmonizált Rendszer (HR) alapján történik.
A Kombinált Nómenklatúra a következőket tartalmazza:
- A Harmonizált Rendszer szerinti nómenklatúra
- A nómenklatúrához tartozó közösségi albontások (a továbbiakban: KN-alszámok)
- A KN-alszámokra vonatkozó bevezető rendelkezések, az áruosztályokra vagy árucsoportokra vonatkozó kiegészítő megjegyzések és lábjegyzetek. Minden KN-alszám nyolc számjegyű kódszámmal rendelkezik.
- Az első hat számjegy a Harmonizált Rendszer szerinti nómenklatúra vámtarifaszámaihoz és alszámaihoz tartozó kódszámok.
- A hetedik és nyolcadik számjegy azonosítja a KN-alszámokat
A HR-besorolás csak az első 6 számjegyen keresztül egységes valamennyi ország esetében. Bármely ország dönthet úgy, hogy a termék pontosabb leírása érdekében tovább bontja a 6 számjegyű osztályozást.
A nyolc számjegyet általában vámcélokra teljes mértékben alkalmasnak tekintik, de egyes országok 9, 10 vagy további számjegyeket is megkövetelhetnek az importált áru teljes leírásához. De ugyanaz a 8 számjegyű osztály különböző termékeket ábrázolhat a különböző országokban. Az 2001.90.30 jelentése például „édeskukorica” az EU-27 osztályozásban, illetve „bab” az USA osztályozásában.
A vámtarifa-nómenklatúrákat tehát általában csak az első hat számjegyig célszerű összehasonlítani, Sőt, még ennek az összehasonlításnak is lehetnek korlátai, ha a harmonizált rendszernek valamelyik másik változatáról van szó. A hat számjegyből kiindulva a további alszámok árumegnevezésének összehasonlításával lehet megtalálni az összetartozó kódokat. Előfordulnak azonban esetek, amikor az adott áru az egyes vámterületeken más és más besorolás alá kerül.
Az Ön termékének osztályozási kódját többféleképpen is meg lehet határozni: (1) Ha Ön ugyanazt a terméket importálta vagy exportálta, a kódot megtalálja a vámokmányokon (2), ha nem, használhatja az A2M portált és böngészheti a termékfát, a behozatalhoz ez az uniós nómenklatúra (KN), a kivitelhez pedig a nem uniós ország harmonizált rendszere (3), hogy teljes mértékben biztos legyen abban, hogy kötelező érvényű tarifális felvilágosítást kérhet az importáló ország vámhivatalától.
Az EU Kombinált Nómenklatúrájának (KN) termékleírásai az EU mind a 23 hivatalos nyelvén elérhetők. A Harmonizált Rendszer (HR) rendelkezései csak angol nyelven állnak rendelkezésre.
A kötelező érvényű tarifális felvilágosítás megszerzéséhez a KTF-kérelem formanyomtatványának felhasználásával kell kérelmeznie az exportálni kívánt EU-ország vámhatóságait. A KTF az EU egész területén érvényes, függetlenül attól, hogy melyik uniós ország bocsátotta ki. A nemzeti vámhatóságok által kiadott valamennyi KTF a kötelező érvényű tarifális felvilágosítások európai adatbázisában található.
Először is tanulmányozza a származási szabályok ellenőrzőlistáját. Ha továbbra is kétségei vannak, forduljon a nemzeti vámhatósághoz. Ha teljesen biztos akar lenni, kérelmezzen kötelező érvényű származási felvilágosítási határozatot egy uniós ország illetékes hatóságától. Kibocsátásukat követően a KSZF-ek valamennyi uniós ország vámhatóságaira nézve kötelezőek. Felhívjuk figyelmét, hogy a származási igazolást továbbra is be kell mutatnia.
A keresési eredményekben a származási szabályokra vonatkozó információk azt is meg fogják magyarázni, hogy az importőröknek hogyan kell feltüntetniük az általuk importált termék származását.
Igen, az Access2Markets portál információkat tartalmaz valamennyi uniós kereskedelmi megállapodás és az egységes preferenciális rendszer, az általános vámkedvezmény-rendszer származási szabályairól.
A termék származási szabályainak lehívásához kérjük, indítson keresést a Saját Kereskedelmi Asszisztens keresési felületen. A keresési eredmények között szerepelnek a származási szabályok.
Az Ön számára legkedvezőbb megoldást választhatja. Kérjük, gondosan ellenőrizze az egyes származási szabályokat, hogy terméke megfelelő-e.