Származási szabályok a pán-euromediterrán egyezményben
A kedvezményes árra való jogosultsághoz a terméknek meg kell felelnie bizonyos szabályoknak, amelyek igazolják a származását.
Hol találom a származási szabályokat?
A származási szabályokat a pán-euromediterrán preferenciális származási szabályokról szóló regionális egyezmény (PEM-egyezmény) határozza meg.
A PEM-egyezmény szerinti származási szabályokra vonatkozó követelményeket a PEM-egyezmény I. függeléke határozza meg.
A pán-euromediterrán rendszerrel kapcsolatos részletes információk a Felhasználói kézikönyvben találhatók.
A származási szabályokra és a származási eljárásokra vonatkozó részletesebb információk a származási szabályokról szóló általános útmutatóban találhatók.
A PEM-egyezmény szerint „származó”-e a termékem?
A PEM-egyezmény értelmében egy termék akkor minősül az EU-ból vagy a PEM-egyezmény valamely szerződő feléből származónak, ha:
- teljes egészében az EU-ban vagy a PEM-egyezmény valamely szerződő felében létrejött vagy előállított termékek, vagy
- az EU-ban vagy a PEM-egyezmény valamely szerződő felében nem származó anyagok felhasználásával gyártották, feltéve, hogy ezek az anyagok a II. mellékletbenmeghatározott termékspecifikus szabályok teljesítésével kielégítő megmunkáláson vagy feldolgozáson mentek keresztül
Lásd még a termékspecifikus származási szabályok I. mellékletét („Bevezető megjegyzések”). Ezenkívül aII. függelék bizonyos termékek esetében eltéréseket állapít meg a termékspecifikus szabályoktól.
Példák az uniós kereskedelmi megállapodásokbanszereplő termékspecifikus szabályokfőbb típusaira
- a hozzáadott érték szabálya – egy termékben az összes nem származó anyag értéke nem haladhatja meg a gyártelepi ár bizonyos százalékát
- a tarifális besorolás megváltozása – az előállítási folyamat a tarifális besorolás megváltozását eredményezi a nem származó anyagok és a végtermék között – például papír előállítása (a harmonizált rendszer 48. árucsoportja) nem származó cellulózból (a harmonizált rendszer 47. árucsoportja)
- egyedi műveletek – egyedi gyártási folyamatra van szükség, például szálak fonalakká történő fonására – ezeket a szabályokat többnyire a textil-, ruházati és vegyiparban alkalmazzák
Az alkalmazandó termékspecifikus szabályokat a „My Trade Assistant” (Kereskedelmi asszisztensem) oldalon találja.
Tippek a termékspecifikus szabályoknak való megfeleléshez
A megállapodás további rugalmasságot biztosít, hogy segítsen Önnek megfelelni a termékspecifikus szabályoknak, például a toleranciának vagy a kumulációnak.
Tolerancia
- a tűréshatár-szabály lehetővé teszi a gyártó számára, hogy a termék gyártelepi árának legfeljebb 10 %-áig olyan nem származó anyagokat használjon fel, amelyeket a termékspecifikus szabály általában tilt
- ez a tűréshatár nem használható fel a termékspecifikus szabályokban felsorolt nem származó anyagokra vonatkozó felső értékhatárok túllépésére
- egyedi tűréshatárok vonatkoznak a Harmonizált Rendszer szerinti 50–63. árucsoportba besorolt textil- és ruházati termékekre, amelyek az I. melléklet „Bevezető megjegyzések a II. mellékletben szereplő listához” című 5. és 6. megjegyzésében szerepelnek.
Kumuláció
A PEM-egyezmény a származás kumulációjának három módjáról rendelkezik:
- kétoldalú kumuláció – a PEM-egyezmény valamely szerződő feléből származó anyagok az EU-ból származónak tekinthetők (és fordítva), amennyiben azokat egy termék előállítása során használják fel
- diagonális kumuláció – a PEM-egyezmény egyik szerződő felének területéről származó anyagok egy másik szerződő fél területéről származónak tekinthetők, amennyiben azokat a pán-euromediterrán övezeten belül egy harmadik szerződő fél területére exportálják. A diagonális kumuláció azonban csak akkor alkalmazandó, ha valamennyi érintett szerződő fél között kereskedelmi megállapodás van hatályban, és ezek az országok ugyanazokat a származási szabályokat alkalmazzák.
- Kérjük, ellenőrizze a "mátrixot" (a PEM-egyezményt alkalmazó valamennyi hatályos megállapodást tartalmazó táblázatot), hogy megtudja, mely szerződő felek között alkalmazható a diagonális kumuláció. - teljes kumuláció működik az EU és Algéria, Marokkó és Tunézia, valamint az Európai Gazdasági Térség országai (az EU, Izland, Liechtenstein és Norvégia) között. Az EGT egyetlen területnek minősül, amelynek közös „EGT származó státusa” van. A teljes kumuláció lehetővé teszi a nem származó anyagokon ezekben az országokban végzett megmunkálás vagy feldolgozás figyelembevételét a termékspecifikus szabálynak való megfelelés elősegítése érdekében.
Hogyan működik a diagonális kumuláció?
A diagonális kumuláció több különböző ország között valósul meg, amelyek azonos származási szabályokkal rendelkeznek, és egymással kereskedelmi megállapodásokat kötöttek. Ez az, amikor egy árutermelő bármelyik országban importálhat anyagokat, és úgy használhatja fel őket, mintha a saját országából származnának. Például a PEM-egyezmény értelmében az EU-ba irányuló exportra ruhákat gyártó moldovai kereskedő a Moldovai Köztársaságból, Grúziából és Ukrajnából (és/vagy a PEM-egyezmény bármely más részes feléből) származó szöveteket felhasználhatja a ruhák előállításához. A kettős átalakításra (azaz fonalból történő gyártásra) vonatkozó követelmény teljesült, és a ruhákat az EU-ba történő kivitelkor a Moldovai Köztársaságból származónak kell tekinteni, és ezért szabad hozzáférést élveznek az uniós piacon.
A PEM-kumulációra vonatkozó további magyarázatok itt találhatók.
Egyéb követelmények
A termékeknek meg kell felelniük a PEM-egyezményben meghatározott minden egyéb alkalmazandó követelménynek is, például az elégtelen megmunkálásnak vagy feldolgozásnak vagy a közvetlen szállításra vonatkozó szabálynak:
Harmadik országon keresztül történőszállítás: közvetlen szállítási szabály
A származó termékeket az EU-ból a PEM-egyezmény valamely szerződő feléhez (és fordítva) vagy a kumulációt alkalmazó szerződő felek területén keresztül kell szállítani, harmadik országban történő további feldolgozás nélkül.
Ha a termékek a vámhatóságok felügyelete alatt maradnak, a következő műveletek engedélyezettek:
- kirakodás
- átrakodás
- bármely más művelet, amelynek célja a termékek jó állapotban való megőrzése
Származó termékek csővezetéken az exportáló és importáló félként eljáró szerződő felek területén kívül más területen is szállíthatók.
E feltételek teljesülését az importáló ország vámhatóságai számára a következők bemutatásával kell bizonyítani:
- egyetlen fuvarokmány (például hajóraklevél), amely az exportáló országból azon harmadik országon keresztül történő áthaladásra vonatkozik, amelyen az áruk áthaladtak;
- annak a harmadik országnak a vámhatóságai által kiállított igazolás, amelyen keresztül az árut szállítja. Ennek a bizonyítványnak tanúsítania kell, hogy az áruk mindenkor a harmadik ország vámhatóságainak felügyelete alatt álltak; vagy
- ezek hiányában bármely igazoló dokumentum
Vámvisszatérítés
A PEM-egyezmény értelmében a preferenciális vámtarifa alapján exportált termék előállításához felhasznált nem származó anyagok után korábban megfizetett vámok nem téríthetők vissza, kivéve az EU és
- Algéria
- Egyiptom
- Jordánia
- Marokkó
- Tunézia
- Gáza és Ciszjordánia
A tisztán kétoldalú kereskedelem azt jelenti, hogy nem alkalmaznak diagonális kumulációt, és a terméket nem viszik ki újra az importáló országból az övezet bármely más országába.
Származási eljárások
Az exportőröknek és importőröknek követniük kell a származási eljárásokat. Az eljárásokat a származási igazolásról szóló V. cím és az igazgatási együttműködésről szóló VI. cím határozza meg. Pontosítják például, hogy hogyan kell nyilatkozni a termék származásáról, hogyan kell preferenciákat igényelni, vagy hogyan tudják a vámhatóságok ellenőrizni a termék származását.
Kedvezményes tarifa igénylése
A kedvezményes vámtarifában való részesüléshez az importőröknek be kell nyújtaniuk a származási igazolást.
A származási igazolás lehet:
- EUR.1 vagy EUR-MED szállítási bizonyítvány, vagy
- származási nyilatkozat vagy EUR-MED származási nyilatkozat.
Nincs szükség származási igazolásra, ha a termékek összértéke nem haladja meg
- 500 EUR kis csomagok esetében, vagy
- 1200 euró a személyes poggyászért.
A származási igazolás a kiállítás napjától számított 4 hónapig érvényes.
EUR.1 vagy EUR-MED szállítási bizonyítvány
- Az EUR.1 vagy EUR-MED szállítási bizonyítványokat az exportáló ország vámhatóságai állítják ki.
- A IIIa. és a IIIb. melléklet tartalmazza az EUR.1 és az EUR-MED bizonyítványok mintáját, és utasításokat ad a kitöltéshez.
- A bizonyítványt kérelmező exportőrnek készen kell állnia az érintett termékek származó helyzetét igazoló okmányok benyújtására.
A kézikönyv 72. oldalán további magyarázat található arra vonatkozóan, hogy mikor kell használni az EUR.1 vagy az EUR-MED tanúsítványt.
Származási nyilatkozat vagy EUR-MED származási nyilatkozat
Az exportőrök származási nyilatkozat benyújtásával nyilatkozhatnak arról, hogy termékük az EU-ból vagy a PEM-egyezmény szerződő feléből származik. A származási nyilatkozatot a következők tehetik meg:
- elfogadott exportőr
- bármely exportőr, ha a termékek összértéke nem haladja meg a 6 000 EUR-t.
Hogyan kell származási nyilatkozatot tenni?
Az exportőrnek a következő nyilatkozatot kell begépelnie, lebélyegeznie vagy kinyomtatnia a számlára, a szállítólevélre vagy a terméket azonosító egyéb kereskedelmi okmányra(IVa. melléklet):
„Az ezen okmány hatálya alá tartozó termékek exportőre (vámengedély száma: ...) ) nyilatkozik arról, hogy – eltérő egyértelmű jelzés hiányában – ezek a termékek ... preferenciális származásúak.”
Hogyan kell EUR-MED származási nyilatkozatot tenni?
Az EUR-MED származási nyilatkozat kiállításához a következő nyilatkozatot kell tenni (IVb.melléklet):
„Az ezen okmány (vámengedély száma: ...) hatálya alá tartozó termékek exportőre kijelenti, hogy – eltérő egyértelmű jelzés hiányában – ezek a termékek ... preferenciális származásúak.
- kumuláció alkalmazása ...-val/-vel (az ország/országok neve).
- nem alkalmaztak kumulációt”
A származási nyilatkozatot a IV. melléklet a) és b) pontjában említettek szerint az EU bármely hivatalos nyelvén vagy a PEM-övezet bármely hivatalos nyelvén meg lehet tenni (a kumulációra vonatkozó nyilatkozatot mindig angol nyelven kell megtenni).
Származási nyilatkozatát kézzel kell aláírnia. Ha Ön elfogadott exportőr, mentesül e követelmény alól, feltéve, hogy a vámhatóságai felé írásban kötelezettséget vállal arra, hogy teljes felelősséget vállal az Önt azonosító bármely nyilatkozatért.
A származás ellenőrzése
A vámhatóságok ellenőrizhetik, hogy a behozott termék valóban származó-e, vagy megfelel-e más származási követelményeknek. Az ellenőrzés a következőkön alapul:
- az importáló és exportáló felek vámhatóságai közötti igazgatási együttműködés
- a helyi vámhatóságok által végzett ellenőrzések – az importáló Fél nem látogathatja meg az exportőrt.
Az exportáló fél hatóságai véglegesen megállapítják a származást, és tájékoztatják az importáló fél hatóságait az eredményekről.
Hasznos linkek
- Read about trade picture of Palestine* (*Ez a megnevezés nem értelmezhető a palesztin állam elismeréseként, és nem érinti az uniós tagállamok e kérdéssel kapcsolatos egyéni álláspontjait.)
- Regionális kereskedelmi információs szolgálatok