GPM – Közép-Afrika
Az EU és Közép-Afrika közötti gazdasági partnerségi megállapodás megkönnyíti az uniós és kameruni polgárok és vállalkozások számára az egymásba való beruházást és az egymással folytatott kereskedelmet, valamint a fejlődés ösztönzését Közép-Afrikában. Ismerje meg, hogy az EU és Kamerun közötti gazdasági partnerségi megállapodás milyen előnyökkel járhat az Ön kereskedelmére nézve.
Egy pillantásra
2003-ban átfogó gazdasági partnerségi megállapodásra irányuló tárgyalások kezdődtek az egész közép-afrikai régióval. A mai napig hatályba lépett az EU és Kamerun közötti gazdasági partnerségi megállapodás, amely előrelépést jelent a teljes körű regionális megállapodás elérése felé.
A megállapodás eddig soha nem látott mértékű szabad hozzáférést biztosított Kamerun számára valamennyi terméke uniós piacához. Ezek közé tartozik a banán, az alumínium, a feldolgozott kakaótermékek, a rétegelt lemez és más friss és átalakított mezőgazdasági termékek. Az EU a maga részéről 2016. augusztus 4. óta fokozatosan liberalizálta termékeit a kameruni piacon.
A kedvezményezett országok
- Jelenleg Kamerun az egyetlen közép-afrikai ország, amely végrehajtja a GPM-et.
- Gabon és Kongó (Brazzaville) még nem írta alá a gazdasági partnerségi megállapodást. Kongó az EU GSP-rendszere keretében kereskedik az EU-val, míg Gabon – mint a Világbank besorolása szerint a közepes jövedelmű országok felső sávjába tartozó ország – 2014. január 1-je óta nem jogosult a GSP-rendszerre.
- Csád, a Közép-afrikai Köztársaság, a Kongói Demokratikus Köztársaság, São Tomé és Príncipe, valamint Egyenlítői-Guinea a legkevésbé fejlett országok, így az EU EBA-rendszere keretében vám- és kvótamentes uniós hozzáférésben részesülnek.
- Az EU és a közép-afrikai regionális szervezetek (CEMAC és ECCAS) tanulmányozzák annak lehetőségét, hogy a Kamerun által már alkalmazott átmeneti megállapodás révén átfogó gazdasági partnerségi megállapodást érjenek el.
Aszimmetrikus rendelkezések Közép-Afrika javára
A felek fejlettségi szintje közötti különbségeket teljes mértékben figyelembe véve a GPM aszimmetriára vonatkozó rendelkezéseket irányoz elő Kamerun számára, például az érzékeny termékeknek a liberalizációból való kizárását, a hosszú liberalizációs időszakokat, a rugalmas származási szabályokat, valamint egyes érzékeny mezőgazdasági piacokra és iparágakra vonatkozó különleges biztosítékokat és intézkedéseket.
- Míg az uniós piacok azonnal és teljes mértékben megnyílnak, Kamerunnak 15 éve van arra, hogy megnyissa kapuit az uniós behozatal előtt. Ezenkívül a legérzékenyebb áruk 20%-át előállító termelők állandó védelmet élveznek a versennyel szemben.
Vámtarifák
- Az EU nulla vámtételt és nulla kvótát biztosít a Kamerunból érkező behozatalra. Az uniós piachoz való hozzáférés állandó, teljes körű és minden termék számára ingyenes.
- Kamerun 15 év alatt fokozatosan megszünteti az áruk 80%-ára kivetett vámokat. Az érzékeny termékek, beleértve a legtöbb húst, bort és szeszes italt, malátát, tejtermékeket, lisztet, bizonyos zöldségeket, fát és fatermékeket, használt ruhákat és textíliákat, festményeket és használt gumiabroncsokat, teljes mértékben ki vannak zárva a liberalizációból.
- Használja a Kereskedési asszisztensem keresési opcióját az adott termékre vonatkozó vámokra és tarifákra vonatkozó pontos információk megtalálásához, figyelembe véve a származási és rendeltetési országot. Kétség esetén vegye fel a kapcsolatot a vámhatósággal.
Származási szabályok
A preferenciális elbánásra való jogosultsághoz az Ön termékének meg kell felelnie a megállapodás szerinti származási szabályoknak. Kérjük, ellenőrizze a „Származásiszabályok – Önértékelési eszköz (ROSA)” elnevezésű interaktív eszközta „Kereskedelmi asszisztensem” alkalmazásban, hogy felmérje, az Ön terméke megfelel-e a származási szabályoknak, és megtudja, hogyan kell elkészíteni a megfelelő dokumentumokat.
A származási szabályokkal kapcsolatos általános információk az alábbiakban találhatók.
Jelenleg folynak a tárgyalások új, továbbfejlesztett származási szabályokról, amelyeket a lehető leghamarabb csatolni fognak a gazdasági partnerségi megállapodáshoz.
Időközben Kamerun élvezi az általános gazdasági partnerségi megállapodás javított származási szabályainak előnyeit, amelyeket az uniós piacra jutásról szóló (EU) 2016/1076 tanácsi rendelet (korábbi 1528/2007/EK rendelet) tartalmaz.
Tolerancia
Az EPA-ban szereplő toleranciák enyhébbek, mint a szokásosak. Ezek a végtermék gyártelepi árának 15%-át teszik ki, szemben a legtöbb uniós megállapodásban előirányzott 10%-kal. A textil- és ruházati termékekre különleges tűréshatárok vonatkoznak.
Kumuláció
Az EU–Közép-Afrika gazdasági partnerségi megállapodás a kumuláció következő típusait tartalmazza:
- Kétoldalú kumuláció az EU-val.
- Diagonális kumuláció és teljes kumuláció a TOT-okkal és az AKCS-országokkal, bizonyos feltételek mellett.
- Kumuláció a szomszédos fejlődő országokkal, bizonyos feltételek mellett.
Közvetlen szállítás
A közvetlen szállítás bizonyítékát be kell nyújtani az importáló ország vámhatóságaihoz.
Vámvisszatérítés
Visszatérítés igényelhető olyan anyagok után fizetett vámra, amelyeket korábban további feldolgozás céljából importáltak, majd olyan országba exportáltak, amely GPM-et írt alá az EU-val.
A hajókra vonatkozó feltételek
A nyílt tengeren és Kamerun kizárólagos gazdasági övezeteiben kifogott halak csak akkor tekinthetők Kamerunból származónak, ha azokat bizonyos kritériumoknak megfelelő hajók fogják ki. Ezek a kritériumok a hajó lajstromozásának helyére, a lobogóra, amely alatt „vitorláznak”, valamint a hajó tulajdonjogára vonatkoznak.
A személyzet, a parancsnokok vagy a tisztek állampolgárságára vonatkozóan nincs külön követelmény. Ezeket a követelményeket, amelyek az eredeti Cotonoui Megállapodásban szerepeltek, most eltörölték, hogy megkönnyítsék a származás megadását a gazdasági partnerségi megállapodást aláíró országok által kifogott halak számára.
Termékspecifikus származási szabályok
- Ellenőrizze a termékre vonatkozó termékspecifikus származási szabályokat a My Trade Assistant segítségével
Termékkövetelmények
Műszaki szabályok és követelmények
- Ismerje meg azokat a műszaki követelményeket, szabályokat és eljárásokat, amelyeknek az áruknak meg kell felelniük ahhoz, hogy behozhatók legyenek az Európai Unióba.
- Keresse meg a termékére és származási országára vonatkozó konkrét szabályokat és rendeleteket a My Trade Assistant adatbázisban.
Egészségügyi és biztonsági követelmények SPS
- Ismerje meg azokat az általános egészségügyi, biztonsági, egészségügyi és növény-egészségügyi (SPS) szabványokat, amelyeknek az áruknak meg kell felelniük ahhoz, hogy behozhatók legyenek az Európai Unióba.
- Keresse meg a termékére és származási országára vonatkozó egészségügyi, biztonsági és egészségügyi és növény-egészségügyi szabályokat a My Trade Assistant adatbázisban.
Vámkezelési dokumentumok és eljárások
Származási igazolások
- Ahhoz, hogy elfogadott exportőrré válhasson, bizonyítania kell a vámhatóságai számára a termékei származó helyzetét, valamint az általuk esetlegesen előírt egyéb követelményeket.
Visszaélés esetén a vámhatóságok visszavonhatják az Ön elfogadott exportőri státuszát. Ha többet szeretne megtudni az eljárásokról, vegye fel a kapcsolatot a vámhatóságokkal.
- A preferenciális vámtételekre való jogosultsághoz a Kamerunból származó termékeket származási igazolásnak kell kísérnie. A származási igazolás 10 hónapig érvényes. Ez lehet:
- EUR.1 szállítási bizonyítvány – az exportáló ország vámhatóságai állították ki. A bizonyítványt kérelmező exportőrnek (vagy meghatalmazott képviselőjének) készen kell állnia arra, hogy kérésre benyújtsa az érintett termékek származó helyzetét igazoló okmányokat, és teljesítse a származási szabályokról szóló jegyzőkönyv egyéb követelményeit.
- számlanyilatkozat – amelyet bármely exportőr állít ki 6000 EUR vagy annál kisebb értékű szállítmányok esetében, vagy elfogadott exportőrök bármilyen értékű szállítmányok esetében. A számlanyilatkozat kitöltésekor készen kell állnia arra, hogy benyújtsa a termékek származó helyzetét igazoló dokumentumokat.
Egyéb dokumentumok
- Tájékozódjon az Európai Unióba történő behozatalhoz szükséges egyéb vámkezelési dokumentumokról és eljárásokról[link].
Szellemi tulajdon és földrajzi árujelzők
- Konkrét információk a szellemitulajdon-jogokra és a földrajzi jelzésekre vonatkozó uniós jogszabályokról, valamint a szellemitulajdon-jogokra vonatkozó, a legkevésbé fejlett és fejlődő országokkal kapcsolatos uniós politikáról
- Általános információk a szellemi tulajdonról és a földrajzi árujelzőkről
Szolgáltatáskereskedelem
- Konkrét információk a szolgáltatások uniós piacáról
- Általános információk a szolgáltatások kereskedelmét szabályozó szabályokról, rendeletekről és eszközökről
Közbeszerzés
- Konkrét információk az uniós közbeszerzési piacról
- Általános információk a közbeszerzési jogszabályokról, szabályokról és a különböző piacokhoz való hozzáférésről
Beruházás
- Konkrét információk a külföldről az EU-ba irányuló beruházásokról
- Általános információk, amelyek lehetővé teszik a külföldi befektetést
Egyéb (verseny, kereskedelemről és fenntartható fejlődésről szóló irányelv)
Közvetítés és választottbíráskodás
A közvetítésre és a választottbíráskodásra vonatkozó eljárási szabályzatot, valamint a választottbírák magatartási kódexét a közelmúltban fogadták el az (EU) 2019/1954 tanácsi határozattal.
Verseny
- 2014 óta az EU minden GPM-országba exportált termék esetében megszüntette az exporttámogatásokat.
- Az EU minimalizálta a termelést és a kereskedelmet torzító intézkedéseket
- Ha a helyi ipar veszélybe kerül az Európából érkező behozatal megugrása miatt, a gazdasági partnerségi megállapodás lehetővé teszi Kamerun számára, hogy intézkedéseket kezdeményezzen az érzékeny ágazatok védelme érdekében.
Fejlesztési együttműködés
Annak érdekében, hogy teljes mértékben ki lehessen használni a GPM kereskedelmi preferenciáit, a megállapodásnak együttműködési összetevője is van. A fejlesztési együttműködésnek az EU és Kamerun által meghatározott fő prioritási területei a következők:
- az alapvető regionális infrastruktúra fejlesztése;
- Mezőgazdaság és élelmezésbiztonság;
- ipar, a gazdaságok diverzifikációja és versenyképessége;
- a regionális integráció erősítése;
- az üzleti környezet javítása;
- A kereskedelemmel kapcsolatos szabályok végrehajtásának támogatása.
Fenntartható fejlődés
A gazdasági partnerségi megállapodások kifejezetten a Cotonoui Megállapodásban meghatározott „alapvető és alapvető” elemeken, azaz az emberi jogokon, a demokratikus elveken, a jogállamiságon és a jó kormányzáson alapulnak. A gazdasági partnerségi megállapodások tehát az uniós megállapodásokban a jogokra és a fenntartható fejlődésre vonatkozóan rendelkezésre álló egyik legerősebb megfogalmazást tartalmazzák.
- A „nem teljesítési záradék” azt jelenti, hogy (a Cotonoui Megállapodásban meghatározottak szerint) „megfelelő intézkedéseket” lehet hozni, ha valamelyik fél nem teljesíti az alapvető elemek tekintetében fennálló kötelezettségeit. Ez magában foglalhatja a kereskedelmi előnyök felfüggesztését.
- A gazdasági partnerségi megállapodással foglalkozó vegyes bizottság feladata a végrehajtás által a Felek fenntartható fejlődésére gyakorolt hatás nyomon követése és értékelése. A Cotonoui Megállapodással összhangban egyértelmű szerepe van a civil társadalomnak és a parlamenti képviselőknek.
Hasznos linkek és dokumentumok
- Saját kereskedelmi asszisztens – minden, amit tudnia kell az EU-ból kiinduló, illetve az EU-ba irányuló konkrét exportról/importról
- Lásd az EU és Közép-Afrika közötti ideiglenes gazdasági partnerségi megállapodás teljes szövegét.