EU–Szingapúr szabadkereskedelmi megállapodás
A megállapodás megszünteti azokat a vámokat és bürokráciát, amelyekkel az európai vállalkozásoknak a Szingapúrba irányuló export során szembe kell nézniük. Emellett felszámolja az egyéb kereskedelmi akadályokat, és javítja az olyan kulcsfontosságú áruk kereskedelmét, mint az elektronika, az élelmiszeripari termékek és a gyógyszerek. A megállapodás megnyitja Szingapúr piacát az uniós szolgáltatások exportja előtt is, például a közlekedés és a távközlés terén.
A megállapodás rövid áttekintése
Az EU–Szingapúr szabadkereskedelmi megállapodás (EUSFTA) 2019. november 21-én lépett hatályba. Lásd a megállapodás teljes szövegét és mellékleteit.
Az EU és Szingapúr beruházásvédelmi megállapodást (EUSIPA) is aláírt. A megállapodás azt követően lép hatályba, hogy azt valamennyi uniós tagállam saját nemzeti eljárásainak megfelelően megerősítette.
Milyen előnyökkel jár az Ön vállalkozása számára?
Az EUSFTA jelentős előnyökkel jár a vállalkozások számára, többek között
- az uniós vállalkozások piacra jutásának javítása Szingapúrban és fordítva
- kevésbé megterhelő műszaki szabályok
- egyes termékek esetében a párhuzamos vizsgálatok megszüntetése
- a kereskedelmet megkönnyítő vámeljárások és származási szabályok
- a szellemitulajdon-jogok védelme, beleértve a földrajzi jelzéseket is – különleges regionális élelmiszer- és italtermékek, például pármai sonka és ír whiskey
- új lehetőségek a környezetvédelmi szolgáltatások és a zöld közbeszerzés terén
- a zöld technológiák kereskedelmét és az azokba való beruházást gátló akadályok felszámolása
Hogyan szolgálja a kereskedelmi megállapodás az EU mezőgazdasági termelői közösségeinek javát?
A kereskedelmi megállapodás előtt Szingapúr a sör kivételével valamennyi agrár-élelmiszeripari termék behozatalára nulla vámot vetett ki. A megállapodás hatálybalépésekor Szingapúr eltörölte a sörre, a stoutra és a samsura vonatkozó összes fennmaradó vámot is.
A megállapodás elismeri és oltalomban részesíti az EU vagy Szingapúr területéről származó borok, szeszes italok, mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi árujelzőit.
A megállapodás egészségügyi és növény-egészségügyi részében előirányzott intézkedések célja továbbá az emberi, állati és növényi élet és egészség védelme. Ezek az intézkedések a károsítóktól vagy betegségektől mentes területek elismerésére vonatkoznak, és biztosítják az átláthatóságot és az információcserét, valamint a kereskedelmi akadályok elkerülését.
Szingapúrnak nagyon kevés mezőgazdasági földterülete van, így élelmiszerigényét importtal elégíti ki.
Mezőgazdasági termelése kisüzemi, és a következőkre korlátozódik:
- virágok
- bizonyos gyümölcsök (főként duriánok és rambutánok)
- tojások
- zöldségek
- baromfi
- sertéshús
2019-ben az EU-27 1,9 milliárd euró értékben exportált agrár-élelmiszeripari termékeket Szingapúrba, ami több mint kétszerese a tíz évvel korábbi értéknek. Szingapúr ma az EU ötödik legnagyobb agrár-élelmiszeripari exportpiaca Ázsiában, és a világ tizennyolcadik legnagyobb agrár-élelmiszeripari exportpiaca.
Mekkora a szingapúri piac? Mennyit kereskedik az EU Szingapúrral?
Szingapúr 5,6 millió lakosával kulcsfontosságú kereskedelmi, közlekedési és pénzügyi központ Ázsiában. A több mint 30 partnerrel kötött kereskedelmi megállapodások kiterjedt hálózatával az ország évente több mint 550 milliárd eurót kereskedik a világ többi részével.
Az EU számára Szingapúr a 14. legnagyobb árukereskedelmi partner a világon, és az első Délkelet-Ázsiában (SEA). A mélyen szolgáltatásorientált gazdasággal rendelkező Szingapúr egyúttal az EU ötödik legnagyobb kereskedelmi partnere a szolgáltatások terén világszerte.
Több mint 10 000 európai vállalattal, amelyek irodát/regionális központot hoztak létre Szingapúrban, az ország az EU 6.globális célpontjává vált a kifelé irányuló közvetlen befektetések számára, és az EU SEA-ba irányuló közvetlen befektetési állományának kétharmadát teszi ki.
Vámtarifák
A Szingapúrba irányuló export esetében
A megállapodás előtt az EU-ból származó szinte valamennyi áru már vámmentesen beléphetett Szingapúrba. A megállapodás hatálybalépése óta Szingapúr köteles vámmentes hozzáférést biztosítani az EU-ból származó valamennyi áruhoz, beleértve azokat is, amelyekre korábban vámokat vetettek ki (például sör és stout).
Az EU-ba irányuló behozatal esetében
2019. november 21-én a Szingapúrból az EU-ba irányuló behozatal mintegy 84 %-a vámmentesen érkezett.
Példák a vámok azonnali eltörléséből hasznot húzó ágazatokra:
- elektronika
- gyógyszerek
- a legtöbb petrolkémiai termék (a petrolkémiai termékekre kivetett egyes vámokat csak 3 év elteltével szüntetik meg)
- feldolgozott mezőgazdasági termékek (a vegytiszta fruktóz és a csemegekukorica kivételével)
Az EU-ba belépő szingapúri árukra vonatkozó szinte valamennyi fennmaradó vámot 2024 novembere előtt fokozatosan megszüntetik.
Az EU néhány termékre – többek között egyes haltermékekre (Tilapia, Skipjack) és a feldolgozott mezőgazdaságra, valamint a vegytiszta fruktózra és csemegekukoricára – még a kivezetési időszak végét követően is vámot fog alkalmazni.
Vámlebontás
A kereskedelmi megállapodás 2-A. melléklete részletesen ismerteti a vámok 5 év alatt történő lebontásának szakaszolási kategóriáit.
Az adott termékre vonatkozó vámlebontási ütemtervet a „My Trade Assistant” (Kereskedelmi asszisztensem) oldalon találja.
Származási szabályok
A preferenciális elbánásra való jogosultsághoz az Ön termékének meg kell felelnie a megállapodás szerinti származási szabályoknak. Kérjük, ellenőrizze a „Származásiszabályok – Önértékelési eszköz (ROSA)” elnevezésű interaktív eszközta „Kereskedelmi asszisztensem” alkalmazásban, hogy felmérje, az Ön terméke megfelel-e a származási szabályoknak, és megtudja, hogyan kell elkészíteni a megfelelő dokumentumokat.
Aszármazási szabályokra és a származási eljárásokra vonatkozó általános információk ebben a szakaszban találhatók.
A származás a forgalmazott áruk "gazdasági állampolgársága". Ha új vagy a témában, akkor az áruk szekcióban bemutatjuk a fő fogalmakat.
Származási szabályok
Hol találom a származási szabályokat?
A származási szabályokat az EUSFTA 1. jegyzőkönyve határozza meg.
A termékem az EU-ból vagy Szingapúrból származik?
Az EU–Szingapúr szabadkereskedelmi megállapodás szerinti alacsonyabb vagy nulla kedvezményes vámtarifára való jogosultsághoz az Ön termékének az EU-ból vagy Szingapúrból kell származnia. Egy termék akkor minősül az EU-ból vagy Szingapúrból származónak, ha:
- teljes egészében az EU-ban vagy Szingapúrban létrejött vagy előállított termékek, vagy
- az EU-ban vagy Szingapúrban nem származó anyagok felhasználásával gyártották, és megfelel a származási szabályokról szóló jegyzőkönyv B. mellékletében meghatározott termékspecifikus szabályoknak.
A szabályok értelmezésének leírását lásd még: A. melléklet Bevezető megjegyzések a B. mellékletben szereplő listához. Ezenkívül a B. melléklet kiegészítésének B. a) pontja alternatív termékspecifikus szabályokat ír elő egyes Szingapúrból származó termékekre, amelyeket éves kontingens korlátoz.
A terméknek meg kell felelnie a fejezetben meghatározott minden egyéb alkalmazandó követelménynek is (például az elégtelen megmunkálásnak vagy feldolgozásnak, a változtatás tilalmának szabálya). Léteznek olyan további rugalmassági mechanizmusok is, amelyek segítenek Önnek a termékspecifikus szabályoknak való megfelelésben (például a tolerancia és a kumuláció).
Példák az uniós kereskedelmi megállapodásokban szereplő termékspecifikus szabályok főbb típusaira
- a hozzáadott érték szabálya – egy termékben az összes nem származó anyag értéke nem haladhatja meg a gyártelepi ár bizonyos százalékát
- a tarifális besorolás megváltozása – az előállítási folyamat a tarifális besorolás megváltozását eredményezi a nem származó anyagok és a végtermék között – például papír előállítása (a harmonizált rendszer 48. árucsoportja) nem származó cellulózból (a harmonizált rendszer 47. árucsoportja)
- egyedi műveletek – egyedi gyártási folyamatra van szükség, például szálak fonallá fonására – ezeket a szabályokat többnyire a textil-, ruházati és vegyipari ágazatban alkalmazzák
Tippek a termékspecifikus szabályoknak való megfeleléshez
További rugalmasságot irányoznak elő, hogy segítsenek Önnek megfelelni a termékspecifikus szabályoknak, például a tűréshatároknak vagy a kumulációnak.
Tolerancia
Az EU–Szingapúr szabadkereskedelmi megállapodásban a tűréshatárra vonatkozó szabály lehetővé teszi a gyártó számára, hogy a termékspecifikus szabály által általában tiltott nem származó anyagokat használjon fel, amennyiben azok nettó tömege vagy értéke nem haladja meg a következő értéket:
- a termék tömegének 10 %-a a Harmonizált Rendszer 2. és 4–24. árucsoportjába tartozó mezőgazdasági és feldolgozott mezőgazdasági termékek esetében, a 16. árucsoportba tartozó feldolgozott halászati termékek kivételével
- a textil- és ruházati termékektől eltérő ipari termékek esetében a termék gyártelepi árának 10 %-a
Különleges tűréshatárok vonatkoznak a Harmonizált Rendszer 50–63. árucsoportjába besorolt textil- és ruházati termékekre, amelyeket az A. melléklet 6. és 7. megjegyzése tartalmaz.
Ez a tűréshatár nem használható fel a termékspecifikus szabályokban felsorolt nem származó anyagokra vonatkozó felső határérték túllépésére.
Kumuláció
Az EU–Szingapúr szabadkereskedelmi megállapodás a származás kumulációjának három módjáról rendelkezik. Kérjük, vegye figyelembe azonban, hogy jelenleg csak az első alkalmazandó (kétoldalú kumuláció)
- kétoldalú kumuláció – a Szingapúrból származó anyagok az EU-ból származónak tekinthetők, ha azokat egy termék előállítása során használják fel az EU-ban (és fordítva)
- kumuláció olyan ASEAN-országgal, amely preferenciális megállapodást kötött az EU-val, amely lehetővé teszi, hogy az ilyen országokból származó anyagokat Szingapúrból vagy az EU-ból származónak tekintsék, amennyiben azokat egy termék előállítása során használják fel.
Kérjük, vegye figyelembe, hogy a származási szabályokról szóló jegyzőkönyv C. mellékletében felsorolt anyagok nem tartoznak e kumuláció hatálya alá. Jelenleg ez a kumuláció nem alkalmazandó. - kumuláció olyan ASEAN-országgal, amely nem kötött preferenciális megállapodást az EU-val, ami lehetővé teszi, hogy az ilyen országokból származó anyagokat az EU-ból vagy Szingapúrból származónak tekintsék, amennyiben azokat a származási szabályokról szóló jegyzőkönyv D. mellékletében felsorolt termékek előállításához használják fel.
Jelenleg ez a kumuláció nem alkalmazandó.
Egyéb követelmények
A terméknek meg kell felelnie a származási szabályokról szóló jegyzőkönyvben meghatározott minden egyéb alkalmazandó követelménynek is, például a változtatás tilalmára vonatkozó szabálynak.
Harmadik országon keresztül történőszállítás: a változtatás tilalmára vonatkozó szabály
A származó termékeket az EU-ból Szingapúrba (és fordítva) kell szállítani anélkül, hogy harmadik országban további feldolgozásra kerülnének.
Egyes műveletek elvégezhetők harmadik országban, ha a termékek vámfelügyelet alatt maradnak, például:
- jelölések, címkék, plombák vagy bármely olyan dokumentáció hozzáadása vagy elhelyezése, amely biztosítja az importáló ország sajátos belföldi követelményeinek való megfelelést
- a termékek tartósítása jó állapotban
- tárolás
- a szállítmányok felosztása
Kétség esetén a vámhatóságok felkérhetik a nyilatkozattevőt, hogy szolgáltasson bizonyítékot a megfelelésről. A megfelelés bármilyen módon bizonyítható, beleértve a következőket:
- szerződéses fuvarokmányok, például hajóraklevelek
- a csomagok jelölésén vagy számozásán alapuló tényszerű vagy konkrét bizonyítékok
- magukkal az árukkal kapcsolatos bármely bizonyíték
Vámvisszatérítés
E kereskedelmi megállapodás nem teszi lehetővé a preferenciális vámtarifával exportált termék előállításához felhasznált nem származó anyagok után korábban megfizetett vámok visszatérítését.
Származási eljárások
Az exportőröknek és importőröknek követniük kell a származási eljárásokat. Az eljárásokat a megállapodás származási szabályokról szóló jegyzőkönyvének B. szakasza határozza meg. Pontosítják például, hogy:
- a termék származásának bejelentése
- preferenciák igénylése
- a vámhatóságok ellenőrizhetik a termék származását
Hogyan lehet kedvezményes tarifát igényelni?
A kedvezményes vámtarifában való részesüléshez az importőröknek be kell nyújtaniuk a származási igazolást.
E megállapodás értelmében az importőrök preferenciális vámtarifát igényelhetnek az exportőr által benyújtott származási nyilatkozat alapján.
Származási nyilatkozat
Az exportőr nyilatkozata
Az exportőrök származási nyilatkozat benyújtásával nyilatkozhatnak arról, hogy termékük az EU-ból vagy Szingapúrból származik.
- az EU-ban meg lehet valósítani
- elfogadott exportőr által
- bármely exportőr, feltéve, hogy a szállítmány összértéke nem haladja meg a 6 000 EUR-t
- Szingapúrban olyan exportőr készítheti, aki
- regisztrálva van a szingapúri hatóságoknál
- egyedi jogalany-számot kapott
Jóváhagyott exportőrök
Az exportáló ország vámhatóságai engedélyezhetik bármely exportőrnek, aki a kereskedelmi megállapodás hatálya alá tartozó termékeket exportál, hogy a termékekre vonatkozóan származási nyilatkozatot állítson ki, függetlenül azok értékétől. Az exportőrnek elegendő garanciát kell nyújtania a vámhatóságok számára arra vonatkozóan, hogy a termékek származó helyzete és a megállapodás (jegyzőkönyv) minden egyéb követelményének teljesítése ellenőrizhető. Visszaélés esetén a vámhatóságok visszavonhatják az elfogadott exportőri státuszt.
Mit kell tartalmaznia a származási nyilatkozatnak?
A származási nyilatkozat elkészítéséhez a következő szöveget kell begépelnie, lepecsételnie vagy kinyomtatnia a számlára, a szállítólevélre vagy más kereskedelmi okmányra:
„Az ezen okmány (vám- vagy illetékes kormányzati engedély száma: ...) hatálya alá tartozó termékek exportőre kijelenti, hogy – eltérő egyértelmű jelzés hiányában – ezek a termékek ... preferenciális származásúak.”
A származási nyilatkozat szövege az EU bármely hivatalos nyelvén elkészíthető, és a származási szabályokról szóló jegyzőkönyv E. mellékletében található.
A számlanyilatkozatot kézzel kell aláírnia. Ha Ön elfogadott exportőr, mentesül e követelmény alól, feltéve, hogy a vámhatóságai felé írásban kötelezettséget vállal arra, hogy teljes felelősséget vállal az Önt azonosító bármely nyilatkozatért.
Benyújtás és érvényesség
Kivételes esetben a származási nyilatkozatot a kivitelt követően is meg lehet tenni („visszamenőleges nyilatkozat”) azzal a feltétellel, hogy azt az EU esetében legkésőbb két évvel, Szingapúr esetében pedig legkésőbb egy évvel az áruknak a területre történő belépését követően bemutatják az importáló országban.
Meg kell őriznie és készen kell állnia olyan igazoló dokumentumok benyújtására, amelyek igazolják, hogy terméke származó (például beszállítói nyilatkozatok), és a vámhatóságok kérésére megfelel a származási szabályokról szóló jegyzőkönyv egyéb követelményeinek.
A származási nyilatkozat az exportőr általi kiállítás napjától számított 12 hónapig érvényes.
A származás ellenőrzése
A vámhatóságok ellenőrizhetik, hogy a behozott termék valóban származó-e, vagy megfelel-e más származási követelményeknek. Az EU–Szingapúr szabadkereskedelmi megállapodás a következő elveken alapul:
- az ellenőrzést az importáló ország hatóságai kérik, és az exportáló ország hatóságai végzik el
- az ellenőrzés az importáló és az exportáló országok vámhatóságai közötti igazgatási együttműködésen alapul
- a termékek származásának ellenőrzését a helyi vámhatóságok végzik. Az importáló Fél nem látogathatja meg az exportőrt
- az exportáló Fél hatóságai véglegesen meghatározzák a származást, és tájékoztatják az importáló Fél hatóságait az eredményekről
Termékkövetelmények
Műszaki szabályok és követelmények
A kereskedelmi megállapodás kompatibilisebb műszaki követelményeket és tesztelést vezet be a termékekre vonatkozóan, és csökkenti azokat a technikai akadályokat, amelyek egyébként megnehezíthetik a termékek értékesítését Szingapúrban. Például:
- Engedélyezett gazdálkodó
- a jelölésre és címkézésre vonatkozó szabályok egyszerűsödnek
- a termékek vizsgálatára vonatkozó költséges és időigényes eljárások megkettőzésének csökkentése – Szingapúr például elismeri a személygépkocsikra és autóalkatrészekre vonatkozó jelenlegi uniós szabványokat és vizsgálatokat
- bevezetésre kerül a Szingapúrba exportálni kívánó uniós hústermelő létesítmények tanúsítási rendszere
Hogyan fogja a kereskedelmi megállapodás védeni az európai szabványokat, beleértve az élelmiszer-biztonsági szabványokat is?
A kereskedelmi megállapodás semmilyen módon nem érinti, módosítja, csökkenti vagy szünteti meg az uniós normákat egyetlen területen sem.
Ez azt jelenti, hogy a szingapúri termékek és szolgáltatások csak az uniós termékekkel és szolgáltatásokkal azonos feltételek mellett értékesíthetők az EU-ban. Meg kell felelniük az összes uniós szabálynak és előírásnak, például a következőknek:
- műszaki szabályok és szabványok
- a fogyasztók biztonságára vonatkozó követelmények
- környezetvédelmi követelmények
- állat- és növény-egészségügyi és higiéniai szabályok
- élelmiszer-biztonsági előírások
Elektronika
A szabványok, műszaki előírások és megfelelőségértékelési eljárások a vonatkozó nemzetközi szabványokon alapulnak.
A megállapodás célja, hogy elkerülje a termékbiztonságra és az elektromágneses összeférhetőségre vonatkozó párhuzamos és nehézkes megfelelőségi vizsgálati eljárásokat.
- elektromos és elektronikus berendezések
- elektromos háztartási készülékek
- fogyasztói elektronika
Szingapúr elfogadja a szállító megfelelőségi nyilatkozatát azon termékek esetében, amelyek a fogyasztók biztonsága, egészsége vagy a környezet szempontjából alacsony kockázatot jelentenek.
Gépjárművek és járműalkatrészek
A megállapodás lehetővé teszi az EU-ból származó új gépjárművek és autóalkatrészek további vizsgálatok vagy tanúsítás nélkül történő értékesítését Szingapúrban, feltéve, hogy azokat az EU-ban elfogadott nemzetközi szabványokkal, nevezetesen az ENSZ Európai Gazdasági Bizottságának (ENSZ-EGB) típusjóváhagyási előírásaival összhangban tanúsították.
Az EU és Szingapúr abban is megállapodott, hogy
- tartózkodik a nemzetközi szabványoktól eltérő új szabályozási intézkedések bevezetésétől
- lehetővé teszik az új technológiákat tartalmazó termékek értékesítését, kivéve, ha az ilyen technológiák bizonyítottan jelentős kockázatot jelentenek az emberi egészségre, a biztonságra vagy a környezetre
Gyógyszerek és orvostechnikai eszközök
Az EU és Szingapúr megállapodott abban, hogy
- a gyógyszeripari termékekre és orvostechnikai eszközökre vonatkozó nemzetközi szabványok, gyakorlatok és iránymutatások alkalmazása
- annak biztosítása, hogy a gyógyszerek jegyzékbe vétele, árképzése és ártámogatása tisztességes, észszerű és megkülönböztetésmentes legyen
Az EU a sajátjával egyenértékűnek fogja elismerni a gyógyszerhatóanyagok gyártására vonatkozó szingapúri „helyes gyártási gyakorlatok” (GMP) szabványait, ami megkönnyíti a szingapúri gyógyszerhatóanyagok EU-ba irányuló exportját.
Egészségügyi és biztonsági követelmények – SPS
Ami az élelmiszer-biztonságot, valamint az állat- és növényegészségügyet illeti, mind az EU-ban, mind Szingapúrban szigorú jogszabályok és eljárások vannak érvényben. A megállapodás célja az állati eredetű termékek kivitelének megkönnyítése. Az EU és Szingapúr például megállapodtak abban, hogy értékelik egymás hústermelő létesítményekre vonatkozó ellenőrzési és tanúsítási rendszereit ahelyett, hogy minden egyes vágóhidat vagy élelmiszer-feldolgozó üzemet a másik félnek kellene megvizsgálnia a kivitel előtt.
Az Ön termékére vonatkozó konkrét szabályokat és követelményeket a „My Trade Assistant” (Kereskedelmi asszisztensem) oldalon találja.
A kereskedelem technikai akadályai
Bár a technikai szabályok fontosak, időnként akadályozhatják a nemzetközi kereskedelmet, és így jelentős terhet jelenthetnek az Ön mint exportőr számára.
- ha úgy gondolja, hogy olyan kereskedelmi akadályba ütközik, amely lelassítja vállalkozását vagy megakadályozza az exportálást, elmondhatja nekünk
- az online űrlap segítségével számoljon be arról, hogy mi akadályozza a Szingapúrba irányuló exportját, és az EU elemezni fogja az Ön helyzetét, és meghozza a megfelelő intézkedéseket
Vámkezelési okmányok és eljárások
A megállapodás hatékonyabb vámeljárásokat biztosít a kereskedelem megkönnyítése és a vállalkozások költségeinek csökkentése érdekében.
Az ellátási lánc biztonságának megerősítése érdekében előirányozza, hogy az EU és Szingapúr megkezdi az olyan kereskedelmi partnerségi programok kölcsönös elismerését, mint az EU „Engedélyezett gazdálkodók” programja.
Dokumentumok
A lépésenkénti útmutatók ismertetik azokat a különböző dokumentumtípusokat, amelyeket elő kell készítenie a termékek vámkezelésére.
Az Ön termékétől függően a vámhatóságok megkövetelhetik az alábbi elemek mindegyikét vagy némelyikét:
- kereskedelmi számla (keresse meg a formájával és tartalmával kapcsolatos konkrét követelményeket a My Trade Assistant-ban)
- csomagolás list
- egyes árukra vonatkozóbehozatali engedélyek
- tanúsítványok, amelyek tanúsítják, hogy a termék megfelel a kötelező termékelőírásoknak, például az egészségügyi és biztonsági követelményeknek, a címkézésnek és a csomagolásnak
- származási igazolás – származási nyilatkozat
Az egyértelműség érdekében érdemes lehet előzetesen kötelező érvényű tarifális felvilágosítást és/vagy kötelező érvényű származási felvilágosítást kérni.
A termék vámkezeléséhez szükséges dokumentumokkal kapcsolatos részletes információkért látogasson el a „My Trade Assistant” oldalra.
Eljárások
A preferenciális vámtarifa igénylése céljából a termékek származásának bizonyítására vonatkozó szabályok, valamint a származás vámhatóságok általi ellenőrzésére vonatkozó szabályok leírása a származási szabályokról szóló fenti szakaszban található.
A behozatali és kiviteli vámeljárásokkal kapcsolatos általános információkért látogasson el az Adóügyi és Vámuniós Főigazgatóság honlapjára.
Szellemi tulajdon és földrajzi árujelzők
A kereskedelmi megállapodás korszerű szabályokat is tartalmaz a szellemitulajdon-jogok védelmére és érvényesítésére vonatkozóan.
Földrajzi árujelzők
Szingapúr megerősítette a földrajzi árujelzők jelenlegi rendszerét azáltal, hogy létrehozott egy rendszert a földrajzi árujelzők Szingapúrban történő lajstromozására azon termékek oltalma érdekében, amelyek különleges tulajdonságokkal rendelkeznek, vagy földrajzi eredetük miatt bizonyos hírnévvel vagy egyéb jellemzőkkel rendelkeznek. Az uniós termelők Szingapúrban kérelmezhetik földrajzi árujelzőik lajstromozását. A nem uniós termelők Szingapúrban is kérelmezhetik a földrajzi árujelzők lajstromozását, amennyiben a termékek az előírt kategóriákba tartoznak. 139 A borokra, szeszes italokra és egyes mezőgazdasági termékekre vonatkozó uniós földrajzi jelzések ugyanolyan szintű oltalmat élveznek, mint az EU-ban. Ez a fokozott védelem erősíteni fogja az autentikus minőségű uniós élelmiszertermékek, borok és szeszes italok fogyasztók általi elismerését Szingapúrban, például
- Bordeaux-i borok
- Pármai sonka
- Pezsgő
- Bajor sör
Szabadalmak
A megállapodás értelmében Szingapúr kötelezettséget vállalt arra, hogy meghosszabbítja a szabadalmi oltalom időtartamát annak érdekében, hogy kompenzálja a szabadalom élettartamának az adminisztratív forgalmazási működési folyamatból eredő csökkenését.
Szerzői jog és szomszédos jogok
A kereskedelmi megállapodás 70 éves szerzői jogi védelmet ír elő. Egyszeri méltányos díjazást ír elő a nyilvánosan sugárzott vagy előadott hangfelvételek előállítói számára. Ezt legkésőbb 2021 novemberéig végre kell hajtani. A megállapodás összehangolja Szingapúr szerzői jogi jogszabályait azokkal az országokkal, amelyek lehetővé teszik a hangfelvétel-előállítók számára a műsorszolgáltatási és nyilvános előadási jogdíjak beszedését.
Védjegyek
Az EU és Szingapúr a Szellemi Tulajdon Világszervezetének közös ajánlása alapján oltalomban részesíti a jól ismert védjegyeket.
A vizsgálati adatok védelme
A megállapodás azt is előirányozza, hogy a gyógyszeripari és agrokémiai termékek forgalomba hozatalára vonatkozó közigazgatási forgalombahozatali engedély megszerzése érdekében benyújtott vizsgálati adatok 5 évig védelemben részesülnek, amely további 5 évvel meghosszabbítható.
Ipari formatervezési minták
A kereskedelmi megállapodás előirányozza, hogy Szingapúr 10 évre növeli a lajstromozott formatervezési minták oltalmi idejét.
Végrehajtás
A megállapodás részletes rendelkezéseket tartalmaz a polgári jogi végrehajtási intézkedésekről. Ami a határokon történő jogérvényesítést illeti, a jogosultak kérhetik, hogy a szingapúri vámhatóságok lefoglalják a hamis védjeggyel ellátott árukat és a szerzői jogi kalóztermékeket.
2022 novemberéig a jogosultak kérhetik, hogy a szingapúri vámhatóságok a hamisított földrajzi árujelzővel ellátott árukat és a kalóz formatervezési mintákat is lefoglalják, amikor azokat importálják vagy exportálják.
Szingapúr és az EU olyan eljárások mellett is elkötelezte magát, amelyek lehetővé teszik a hatóságok számára, hogy saját kezdeményezésükre felfüggesszék a hamis védjeggyel ellátott áruk, a szerzői jogi kalóztermékek és a földrajzi jelzéssel ellátott hamisított áruk forgalomba hozatalát. A földrajzi árujelzővel ellátott hamisított áruk tekintetében Szingapúr 2022 novemberéig végrehajtja ezt a kötelezettségvállalást.
A délkelet-ázsiai IPR Helpdesk segélyvonalat biztosít a kkv-k számára a szellemi tulajdonnal kapcsolatos közvetlen támogatáshoz.
Szolgáltatások
A kereskedelmi megállapodás a szolgáltatások széles körét fedi le, és további piaci hozzáférést biztosít a szolgáltatók számára.
Konkrétan, az EU és Szingapúr megállapodtak abban, hogy csökkentik vagy megszüntetik bizonyos korlátozásokat
- a szolgáltatók száma
- a szolgáltatási ügyletek vagy eszközök értéke
- a szolgáltatási műveletek száma vagy a szolgáltatási outputok mennyisége
- a foglalkoztatható személyek száma
- az engedélyezett jogalany konkrét típusa
- Külföldi részesedésre/saját tőkére vonatkozó korlátok
Ez az ágazatok széles körére vonatkozik, többek között a következőkre:
- távközlési szolgáltatások
- pénzügyi szolgáltatások
- számítástechnikai és kapcsolódó szolgáltatások
- szállítási szolgáltatások
- környezetvédelmi szolgáltatások
- bizonyos üzleti szolgáltatások (például építészeti és mérnöki szolgáltatások)
- postai szolgáltatások
Az EU és Szingapúr abban is megállapodott, hogy a kiszámíthatóság és az egyenlő versenyfeltételek megteremtése érdekében bizonyos ágazatokban ugyanazokat a szabályokat és rendelkezéseket kell alkalmazni a belföldi és a külföldi szolgáltatókra. Ez vonatkozik például a következőkre:
- postai szolgáltatások – annak biztosítása, hogy az erőfölényben lévő piaci szereplők ne folytassanak versenyellenes gyakorlatokat
- távközlési szolgáltatások – a fő szolgáltatóknak, például a hálózattulajdonosoknak más üzemeltetők számára is hozzáférést kell biztosítaniuk meghatározott hálózati elemekhez, átengedett alapon, észszerű és átlátható feltételek mellett
- nemzetközi tengeri szállítás – a vonatkozó kötelezettségvállalások meghatározása és annak egyértelművé tétele, hogy pontosan mit is vállalnak
- számítógépes szolgáltatások - az összes jövőbeli számítógépes szolgáltatás rögzítése azok funkciói alapján
- belföldi szabályozás – átfogó rendelkezések az engedélyezési eljárásokról és a szakmai képesítésekről, amelyek biztosítják, hogy amikor egy befektető engedélyt kér egy szolgáltatás nyújtására vagy annak elmaradására, tisztességes bánásmódban részesüljenek, és védve legyenek az önkényes korlátozásokkal szemben, miközben biztosított a jogorvoslathoz való joguk
A szolgáltatások az EU és Szingapúr gazdaságának gerincét képezik. Szingapúr Délkelet-Ázsia egyik fő csomópontja az uniós szolgáltatók számára, és az EU és az ASEAN közötti kereskedelmi szolgáltatások kereskedelmének több mint felét teszi ki.
EU | Szingapúr | |
---|---|---|
Szakmai szolgáltatások |
|
|
Számítógépes és kapcsolódó szolgáltatások | Minden kapcsolódó szolgáltatás ezen a területen | Minden kapcsolódó szolgáltatás ezen a területen |
Kutatás és fejlesztés |
|
|
Üzleti szolgáltatások |
|
|
Postai szolgáltatások | Az e területhez tartozó összes kapcsolódó szolgáltatás | Alapvető és expressz levélszolgáltatások |
Távközlési szolgáltatások | Jelek elektromágneses úton történő továbbításából és vételéből álló szolgáltatások, a műsorszórás kivételével | Szolgáltatások (a műsorszolgáltatás kivételével), mint például:
|
Környezetvédelmi szolgáltatások |
|
|
Idegenforgalommal és utazással kapcsolatos szolgáltatások | Utazási irodák és utazásszervezési szolgáltatások |
|
Közlekedés | Tengeri közlekedés – a következőkhöz kapcsolódó szolgáltatások:
|
Tengeri közlekedés – a következőkhöz kapcsolódó szolgáltatások:
Közúti szállítás – támogató szolgáltatások, mint például:
|
Gyártás |
|
|
E-kereskedelem
Szingapúr és az EU elismerik az információ szabad áramlásának fontosságát, és megállapodtak abban, hogy nem vetnek ki vámot az elektronikus továbbításra.
Mindkét fél egyetért abban is, hogy
- Az e-kereskedelem nem csorbíthatja a szellemitulajdon-jogokat
- az e-kereskedelem fejlesztésének összeegyeztethetőnek kell lennie a nemzetközi adatvédelmi normákkal
Közbeszerzés
Szingapúr és az EU tagja a WTO közbeszerzésről szóló megállapodásának (GPA).
Már a kereskedelmi megállapodás előtt is nyílt és modern közbeszerzési rendszerekkel rendelkeztek, és közbeszerzési eljárásaik során magas szintű átláthatósági és eljárási méltányossági normákat alkalmaztak, és sok esetben az uniós vállalkozások már versenyezhettek a szingapúri közbeszerzési szerződésekért egy bizonyos értékhatár felett.
A kereskedelmi megállapodás azonban még több lehetőséget kínál az uniós cégeknek arra, hogy versenyezzenek a szingapúri közbeszerzési szerződésekért.
Szingapúr
- egyetértett a pályáztatásra vonatkozó további szabályokkal
- megállapodnak abban, hogy alacsonyabb értékhatárokat állapítanak meg az olyan szervek nyílt közbeszerzési eljárásaira vonatkozóan, mint a Közüzemi Tanács és az Energiapiaci Hatóság
- az átláthatóságra és a megkülönböztetésmentességre vonatkozó kötelezettségvállalások hatálya alá tartozó közszolgáltatási szerződések típusainak bővítése – ez azért fontos, mert az információhoz való hozzáférés az egyik legnagyobb akadály, amellyel az uniós kisebb vállalkozások szembesülnek a tengerentúli piacokhoz való hozzáférés során
Az EU
- további központi szintű kormányzati minisztériumokkal, ügynökségekkel és egyéb szervekkel – a WTO közbeszerzésről szóló megállapodásának jegyzékében szereplőkhöz képest –, valamint bizonyos közüzemi ágazatokban működő szervezetekkel egészült ki a közbeszerzési szerződésekre irányuló ajánlattételre nyitva álló szervezetek jegyzéke
- a WTO-ban elfogadottakhoz képest több olyan közszolgáltatási szerződéstípust tartalmazott, amelyekre nyílt pályázatot írtak ki, például:
- vasúti szolgáltatások
- számítógépes szolgáltatások
- távközlési szolgáltatások
- tájépítészeti szolgáltatások
Kereskedelem és fenntartható fejlődés
A kereskedelmi megállapodás kötelező erejű kötelezettségvállalásokat határoz meg annak biztosítása érdekében, hogy a környezetvédelem és a munkavédelem hazai szintje összhangban legyen az alapvető nemzetközi normákkal és megállapodásokkal.
Megtiltja az „alulról induló verseny” gyakorlatát, amelynek során a munkaügyi és környezetvédelmi jogszabályokat csökkentik a kereskedelem vagy a beruházások vonzása érdekében, ugyanakkor elismeri az EU és Szingapúr azon jogát, hogy saját környezetvédelmi és munkaügyi védelmi szinteket állapítsanak meg.
A kereskedelmi megállapodás célja, hogy fokozza a kereskedelem és a beruházások hozzájárulását a fenntartható fejlődéshez, beleértve a következőket:
- vállalati társadalmi felelősségvállalás
- ökocímkézési kezdeményezések
- tisztességes és etikus kereskedelem
- a természeti erőforrások megőrzése és fenntartható kezelése, többek között fenntartható erdőgazdálkodás, valamint a halállományok megőrzése és kezelése révén
Munkaügyi normák
A szabadkereskedelmi megállapodás kötelezettségvállalásokat tartalmaz a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) azon egyezményeinek végrehajtására, amelyeket a felek megerősítettek, de kötelezettségvállalásokat tartalmaz az alapvető jogokról szóló ILO-egyezmények megerősítéséhez szükséges lépések megtételére is, amelyeket még nem írtak alá, például:
- az ENSZ Gazdasági és Szociális Tanácsának a teljes és termelékeny foglalkoztatás és tisztességes munka mindenki számára történő megteremtéséről szóló 2006. évi miniszteri nyilatkozatát
- ILO Nyilatkozat a Munkahelyi Alapelvekről és Jogokról
- az alapvető ILO-egyezmények
Környezetvédelem és éghajlatváltozás
A megállapodás kötelezettségvállalásokat tartalmaz az EU és Szingapúr részéről azon többoldalú környezetvédelmi megállapodások hatékony végrehajtására vonatkozóan, amelyeknek az EU és/vagy Szingapúr részes fele, például:
- az ENSZ Biológiai Sokféleség Egyezménye
- a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló ENSZ-egyezmény (CITES)
- az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezménye (UNFCCC)
Az éghajlatváltozásra vonatkozó konkrét rendelkezések még inkább hangsúlyozzák az EU és Szingapúr által az éghajlatváltozás kezelése érdekében tett erőfeszítéseket.
A szabadkereskedelmi megállapodás a felek közötti együttműködést is előirányozza, többek között az ökocímkézés és a zöld közbeszerzés, valamint az éghajlatbarát áruk és szolgáltatások, például a fenntartható megújuló energiával kapcsolatos áruk kereskedelme előtt álló akadályok felszámolása terén; a fosszilis tüzelőanyagok támogatásának fokozatos csökkentése és a vállalati társadalmi felelősségvállalás gyakorlatának előmozdítása.
Beruházás
Az EU–Szingapúr beruházásvédelmi megállapodás (EUSIPA) azt követően lép hatályba, hogy azt valamennyi uniós tagállam saját nemzeti eljárásainak megfelelően megerősítette.
Hatálybalépését követően tovább javítja a befektetési környezetet, és nagyobb biztonságot nyújt a befektetők számára.
A megállapodás biztosítani fogja, hogy az európai és szingapúri befektetők egyenlő és méltányos bánásmódban részesüljenek, és ne részesüljenek megkülönböztető bánásmódban, például
- kényszerkisajátítás vagy megfelelő kártérítés nélküli kisajátítás
- diszkrimináció
- a működési engedélyek visszavonása
- a fogadó állam által elkövetett visszaélések, például a jogszerű eljárás hiánya vagy a nemzetközi tőketranszferek végre nem hajtása
A beruházásvédelmi megállapodás egy modern és megreformált beruházási vitarendezési mechanizmus – a beruházási vitákkal foglalkozó bírósági rendszer – lehetőségét kínálja a befektetők számára.
Az új beruházási vitákkal foglalkozó bírósági rendszer sarokkövei a következők:
- állandó elsőfokú beruházási bíróság
- Fellebbviteli Bíróság
A rendszer az eljárások átláthatóságának elvén és a rendszerrel való visszaélés elleni rendelkezéseken fog alapulni. A beruházásvédelmi megállapodás például olyan szabályokat tartalmaz, amelyek megakadályozzák a csalárd vagy manipulatív követeléseket, például egy vállalkozás átszervezését követelés benyújtása céljából.
A beruházási vitákkal foglalkozó bírósági rendszer biztosítani fogja, hogy a beruházásvédelmi megállapodást jogilag helyes és kiszámítható módon értelmezzék.
Hasznos linkek és kapcsolatok
Kereskedelmi és Ipari Minisztérium | 100 High Street, #09-01, The Treasury, Szingapúr 179434 Tel.: +65 6225 9911 Honlap: www.mti.gov.sg |
Enterprise Singapore (ESG) | 230 Victoria Street, Level 10 Bugis Junction Irodatorony, Szingapúr 188024 Tel.: +65 6898 1800 Honlap: www.enterprisesg.gov.sg |
Az ESG frankfurti irodája | Szingapúr központja, Bleichstr. 45, 60313 Frankfurt am Main, Németország Tel.: +49 699207350 |
Az ESG londoni irodája | Singapore Centre, First Floor, Southwest House, 11a Regent Street, London SW1Y 4LR, Egyesült Királyság Tel.: +44 2074842730 |
Az Európai Unió szingapúri küldöttsége | 250 North Bridge Road, #38-03 Raffles City Tower, Szingapúr 179101 Útvonaltervezés Tel.: +65 6336 7919 |
További linkek:
További információk az EU–Szingapúr szabadkereskedelmi megállapodásról és a beruházásvédelmi megállapodásról a Kereskedelmi Főigazgatóság honlapján találhatók. Az áttekintést a tájékoztatókban is megtalálhatja.
Az Európai Külügyi Szolgálat (EKSZ) részletes tájékoztatást nyújt az EU és Szingapúr közötti kapcsolatokról is.