Práca na viacerých zariadeniach
Váš Mac dokáže spolupracovať s ostatnými Apple zariadeniami. Kontinuita vám umožňuje odomknúť užitočné funkcie pri spoločnom používaní Macu, iPadu, iPhonu alebo Apple Watch.
Skôr ako začnete. Uistite sa, že na MacBooku Air aj na iOS alebo iPadOS zariadení je zapnuté Wi-Fi aj Bluetooth, a že ste na nich prihlásení pomocou rovnakého Apple účtu.
Používanie iPhonu s Macom
Pridanie widgetov z iPhonu na plochu. Widgety z iPhonu môžete umiestniť priamo na plochu Macu. V galérii widgetov vyberte widgety z iPhonu, ktoré si chcete pridať na Mac, prípadne ich potiahnite na plochu z Centra hlásení. Ak chcete otvoriť galériu widgetov, kliknite na plochu so stlačeným klávesom Control a vyberte Upraviť widgety.
Používanie iPhonu ako webovej kamery. Kontinuita pre apku Kamera na Macu vám umožňuje používať váš iPhone ako ďalšiu kameru Macu. Kameru iPhonu môžete používať na uskutočňovanie videohovorov. Po nastavení funkcie kontinuity pre apku Kamera môžete svoj Mac automaticky prepínať na používanie kamery iPhonu, keď je v dosahu. Ak vám to viac vyhovuje, môžete použiť aj káblové prepojenie. Pozrite si tému Výber externej kamery a Použitie iPhonu ako webovej kamery.
Poznámka: Ak chcete používať funkciu kontinuity ako webovú kameru, musíte mať iPhone XR alebo novší model. Ak chcete používať funkcie kontinuity pre Kameru na zdieľanie fotiek, potrebujete iPhone alebo iPod touch s nainštalovaným systémom iOS 12 (alebo novším) alebo iPad so systémom iPadOS 13.1 (alebo novším).
Použitie mikrofónu iPhonu. S Kontinuitou pre Kameru môžete používať svoj iPhone ako mikrofón Macu. V menu Video vo FaceTime vyberte počas hovoru svoj iPhone alebo prepnite na mikrofón iPhonu počas videohovoru v nastaveniach apky. Svoj iPhone môžete nastaviť ako systémový mikrofón aj v časti Zvuk v Systémových nastaveniach.
Používanie apiek pre iPhone na Macu. Mnoho vašich obľúbených apiek určených pre iPhone a iPad funguje aj na Macu. Prečítajte si Používanie apiek pre iPhone a iPad na Macu s Apple čipom.
Telefonovanie a textové správy na Macu. S Wi-Fi pripojením môžete prijímať hovory a uskutočňovať ich priamo na MacBooku Air. Môžete tiež prijímať a odosielať textové správy.
Na iPhone prejdite na Nastavenia > Telefón a zapnite Volania cez Wi-Fi. Potom otvorte FaceTime na Macu. Prejdite na Nastavenia, vyberte Všeobecné a kliknite na Volania z iPhonu. Pozrite si tému Nastavenie iPhonu a Macu na telefonické hovory.
Používanie iPhonu ako hotspotu. Stratili ste pripojenie k Wi-Fi? Instant Hotspot vám umožňuje pripojiť váš MacBook Air k internetu okamžite a bez použitia hesla cez funkciu Zdieľanie internetu v iPhone alebo iPade. Pozrite si tému Pripojenie Macu k internetu pomocou iPhonu alebo iPadu.
Kliknite na v lište a potom kliknite na vedľa svojho iPhonu alebo iPadu v zozname (ak sa zoznam nezobrazuje, kliknite na Iné siete). Ikona Wi-Fi v paneli s nástrojmi sa zmení na . Na svojom zariadení nemusíte nič robiť. MacBook Air sa pripojí automaticky. Ak prestanete používať prístupový bod, MacBook Air sa z dôvodu šetrenia batérie automaticky odpojí.
Tip: Ak sa zobrazí výzva na zadanie hesla, skontrolujte, či sú zariadenia nastavené správne. Prečítajte si článok podpory Apple Pripojenie k osobnému hotspotu pomocou funkcie Instant Hotspot bez zadávania hesla.
Používanie iPadu s Macom
Ak chcete naplno využiť možnosti svojho MacBooku Air, môžete ho používať spolu so svojím iPadom. Funkcia Sidecar vám umožňuje používať iPad ako druhý displej Macu – získate dodatočné miesto na prácu a vo svojich obľúbených apkách na Macu budete môcť kresliť pomocou Apple Pencilu. Vďaka funkcii Univerzálne ovládanie navyše môžete ovládať iPad pomocou klávesnice a myši alebo trackpadu na Macu, čo značne zjednodušuje presúvanie obsahu medzi iPadOS a macOS. A môžete rýchlo anotovať snímky obrazovky, PDF súbory a ďalší obsah.
Používanie iPadu ako druhého displeja pre Mac. S funkciou Sidecar môžete používať iPad bezdrôtovo do vzdialenosti 10 metrov (32 stôp) od Macu, prípadne ho pripojiť k Macu pomocou kábla, takže sa počas používania bude nabíjať.
Nastavte Sidecar. Prejdite do menu Apple > Systémové nastavenia, kliknite na Displej a z vyskakovacieho menu Pridať displej vyberte iPad.
Pripojte a odpojte sa od svojho iPadu. Ak chcete pripojiť svoj iPad, kliknite na , kliknite na a potom kliknite na názov svojho iPadu. Ak sa chcete odpojiť od iPadu, kliknite na v Ovládacom centre alebo klepnite na v postrannom paneli iPadu.
Nastavenia možností Sidecaru. Otvorte Systémové nastavenia, kliknite na Displeje a potom kliknite na názov svojho iPadu. Potom môžete vybrať nastavenia Sidecaru pre svoj iPad. Môžete napríklad nastaviť, či chcete iPad používať ako hlavný displej alebo na zrkadlenie Macu, či sa zobrazí postranný panel a kde bude umiestnený a či bude možné pristupovať k nástrojom pomocou dvojitého klepnutia Apple Pencilom.
Poznámka: Ak ste svoj iPad nenastavili, tieto možnosti sa nezobrazia v nastaveniach Displej.
Používanie ceruzky Apple Pencil. Vo svojich obľúbených profesionálnych aplikáciách môžete kresliť a tvoriť naozaj precízne. Stačí potiahnuť okno z Macu na iPad a môžete začať používať ceruzku Apple Pencil. Ceruzkou Apple Pencil môžete tiež označovať PDF dokumenty, snímky obrazovky a obrázky. Ak chcete zistiť viac, pozrite si článok Vkladanie kresieb funkcie Kontinuitné kresby a článok podpory Apple Používanie funkcie Značky na iPhone, iPade alebo iPode touch.
Poznámka: Funkcie ceruzky Apple Pencil reagujúce na tlak a náklon sú k dispozícii len v aplikáciách s rozšírenou podporou dotykového pera.
Rozšírte alebo zrkadlite svoju plochu. Po pripojení iPadu sa na jeho displej automaticky rozšíri plocha Macu, takže medzi Macom a iPadom môžete ľubovoľne presúvať apky a dokumenty. Ak chcete na oboch zariadeniach zobrazovať obrazovku Macu (zrkadliť displej), presuňte myš na tlačidlo Sidecar v Ovládacom centre, kliknite na šípku doprava, ktorá sa zobrazí nad tlačidlom, a potom vyberte možnosť Zrkadliť vstavaný Retina displej. Keď budete opäť potrebovať väčšiu plochu, otvorte menu a vyberte možnosť Použiť ako samostatný displej.
Praktické skratky v postrannom paneli. V postrannom paneli na iPade máte poruke často používané tlačidlá a ovládacie prvky. Kliknutím na príslušné tlačidlá môžete odvolávať akcie, aktivovať klávesové skratky a zobraziť alebo skryť lištu, Dock a klávesnicu.
Tip: Ak chcete mať rýchly prístup k možnostiam Sidecaru, môžete nastaviť, aby sa nastavenia Displej vždy zobrazovali v lište. Otvorte Systémové nastavenia > Ovládacie centrum, a potom vo vyskakovacom menu vedľa položky Displeje vyberte, či sa má ikona Displeje zobrazovať v lište vždy, alebo len keď je aktívna. Keď je funkcia Sidecar zapnutá a iPad je pripojený, ikona Displej v lište sa zmení na .
Používajte jednu klávesnicu a myš alebo trackpad na ovládanie viacerých zariadení. S funkciou Univerzálne ovládanie môžete používať jednu klávesnicu a myš alebo trackpad na ovládanie viacerých zariadení. Keď presuniete kurzor na okraj obrazovky MacBooku Air, kurzor sa presunie na iPad alebo na iný Mac, takže budete môcť pokračovať v práci až na troch zariadeniach.
Skôr ako začnete. Ak chcete používať funkciu Univerzálne ovládanie na Macu, uistite sa, že každé zariadenie ma zapnuté pripojenie cez Bluetooth a je pripojené k Wi-Fi. Okrem toho sa uistite, že je zapnutý Handoff vo Všeobecných nastaveniach na MacBooku Air a v Nastavenia > Všeobecné > AirPlay a Handoff na iPade. Musíte byť tiež na oboch zariadeniach prihlásení pomocou rovnakého Apple účtu a musí byť zapnutá dvojfaktorová autentifikácia. Keď sú tieto nastavenia správne, môžete pomocou Ovládacieho centra pripojiť svoje zariadenia. Na Macu kliknite v lište na Ovládacie centrum, kliknite na Zrkadlenie obrazoviek a v časti Prepojiť klávesnicu a myš vyberte zariadenie.
Presúvajte sa medzi obrazovkami. Na Macu môžete pomocou myši alebo trackpadu presúvať kurzor k pravému alebo ľavému okraju obrazovky, ktorý je bližšie k iPadu, pozastaviť a potom zľahka posunúť kurzor za okraj obrazovky. Keď sa pri okraji obrazovky iPadu zobrazí ohraničenie, pokračujte v posúvaní kurzora na obrazovku iPadu.
Presúvajte položky myšou. Označte text, obrázok alebo iný objekt, ktorý potrebujete presunúť, a potiahnite ho na žiadané miesto v druhom zariadení. Môžete napríklad potiahnuť kresbu, ktorú ste vytvorili pomocou Apple Pencil na iPade, do apky Keynote na MacBooku Air. Môžete tiež na jednom zariadení skopírovať nejakú položku a vložiť ju na druhom.
Zdieľajte aj klávesnicu. Keď sa kurzor nachádza v dokumente alebo kdekoľvek, kde sa dá zadávať text a kurzor bliká, začnite písať.