Finder na Macu
Apka Finder, ktorú predstavuje modrá ikona s usmiatou tvárou, je domovskou základňou vášho počítača Mac. Slúži na organizovanie a prístup k takmer všetkým položkám vo vašom Macu vrátane dokumentov, obrázkov, filmov a všetkých ostatných súborov. Ak chcete otvoriť okno Findera, kliknite na jeho ikonu v Docku v dolnej časti obrazovky.
Buďte vždy zorganizovaní. Váš Mac obsahuje priečinky, ktoré už boli vytvorené pre bežné typy obsahu ako sú Dokumenty, Obrázky, Aplikácie, Hudba a ďalšie. Pri vytváraní dokumentov, inštalovaní aplikácií a inej práci môžete vytvárať nové priečinky a mať tak veci zorganizované. Ak chcete vytvoriť nový priečinok, vyberte Súbor > Nový priečinok. Pozrite si tému Usporiadanie súborov do priečinkov na Macu v príručke užívateľa pre systém macOS.
Synchronizujte si zariadenia. Pripojené zariadenia, napríklad iPhone alebo iPad, sa zobrazia v postrannom paneli vo Finderi. Kliknutím na názov daného zariadenia zobrazíte možnosti zálohovania, aktualizácia, synchronizácie a obnovy zariadenia.
Postranný panel Findera. Postranný panel naľavo zobrazuje položky, ktoré často používate alebo ktoré chcete môcť rýchlo otvárať. Ak chcete zobraziť svoje dokumenty uložené v iCloud Drive, kliknite na priečinok iCloud Drive v postrannom paneli. Ak chcete zobraziť iba dokumenty, ktoré zdieľate a ktoré sú zdieľané s vami, kliknite na priečinok Zdieľané. Ak chcete zmeniť položky zobrazované v postrannom paneli, vyberte Finder > Nastavenia.
Zmena zobrazenia súborov a priečinkov. Kliknutím na tlačidlo vyskakovacieho menu v hornej časti okna Findera zmeníte spôsob zobrazovania dokumentov a priečinkov. Môžete ich zobraziť ako ikony , v zozname , v hierarchických stĺpcoch alebo v galérii . V zobrazeniach galérie a stĺpcov si môžete pozrieť veľký náhľad zvoleného súboru na rýchlu vizuálnu identifikáciu obrázkov, videí a iných dokumentov. Zároveň môžete vykonávať rýchle úpravy, napríklad otáčať alebo anotovať obrázky. Ak chcete zobraziť možnosti panela Náhľad vo Finderi, vyberte Zobraziť > Zobraziť náhľad. Ak si chcete prispôsobiť zobrazované informácie, vyberte Zobraziť > Zobraziť možnosti náhľadu a potom vyberte možnosti pre svoj typ súboru.
Tip: Ak chcete v zobrazení galérie zobraziť názvy súborov, stlačte kombináciu klávesov Command-J a vyberte možnosť Zobraziť názov súboru.
Viac informácií o rôznych možnostiach zobrazenia nájdete v téme Zmena spôsobu zobrazovania priečinkov vo Finderi na Macu v užívateľskej príručke pre macOS.
Rýchle akcie. V zobrazení galérie alebo stĺpcov kliknite na tlačidlo Viac v pravom spodnom rohu okna Findera. Zobrazia sa skratky na spravovanie a úpravu súborov priamo vo Finderi. Môžete otočiť obrázok, anotovať alebo orezať obrázok v Značkách, kombinovať obrázky a PDF súbory do jedného súboru, orezávať audio a video súbory, spúšťať skratky vytvorené pomocou apky Skratky a vytvárať vlastné akcie cez workflowy Automatora (napríklad pridávať vodoznak do súboru). Prečítajte si tému Vykonávanie rýchlych akcií vo Finderi na Macu v užívateľskej príručke pre macOS.
Rýchly náhľad. Označte súbor a stlačením medzerníka otvorte rýchly náhľad. Pomocou tlačidiel v hornej časti okna Rýchleho náhľadu môžete podpisovať PDF súbory, orezávať audio a video súbory alebo označovať, otáčať a orezávať obrázky bez toho, aby ste otvorili osobitnú aplikáciu. Viac informácií o funkciách Rýchly náhľad a značkách nájdete v témach Zobrazovanie a upravovanie súborov pomocou Rýchleho náhľadu na Macu a Označovanie súborov na Macu v užívateľskej príručke pre macOS.
Tip: Pomocou funkcie Značka alebo Rýchly náhľad môžete pridávať aj alternatívne popisy obrázkov, ktoré dokáže prečítať VoiceOver.
Prechádzajte na žiadané umiestnenie rýchlejšie. Menu Prejsť v lište Findera ponúka rýchly spôsob, ako sa dostať k priečinkom a umiestneniam. Namiesto niekoľkých kliknutí potrebných na prejdenie do priečinka Utility vyberte Prejsť > Utility. Môžete vybrať Prejsť > Nadradený priečinok a prejsť tak na najvyššiu úroveň vnorených priečinkov. Ak už do konkrétneho priečinka poznáte cestu, vyberte Prejsť > Prejsť do priečinka a následne zadajte jeho cestu. Pozrite si tému Priamy prechod do konkrétneho priečinka v Užívateľskej príručke pre macOS.