Vyzbieranie a uskladnenie iPadov na konci školského roka
Mnohé organizácie na konci školského roka alebo po ukončení štúdia zbierajú zariadenia od užívateľov späť. Rovnako ako pri nasadení zariadení je vhodné pripraviť si plán spätného zberu zariadení vopred, ak sa vaša organizácia nerozhodne ponechať ich študentom aj cez prázdniny. Jednotný spätný zber zariadení vám pomôže zabezpečiť ich pripravenosť na ďalší školský rok. Proces spätného výberu najskôr optimalizujte na malej pilotnej vzorke užívateľov.
Nasledujúci zoznam úloh pre koniec roka vám pomôže premyslieť si všetky situácie a prvky, ktoré môžu vstúpiť do hry v jedinečnom prostredí vašej školy. Tento zoznam uvádza súčasti procesu spätného zberu a uskladnenia zariadení. Postup sa môže líšiť podľa toho, či užívatelia v nasledujúcom školskom roku v škole zostávajú alebo z nej odchádzajú.
iPad a vybavenie triedy
Stanovte dátum, do ktorého budú študenti svoje zariadenia používať.
Požiadajte učiteľov, aby skontrolovali, či boli na všetkých iPadoch v ich triednej sade vykonané nasledujúce kroky, a poskytnite im kontrolný zoznam, do ktorého môžu svoje zistenia zaznamenať.
Záloha: Pred spätným zberom zariadení sa učitelia uistia, že používatelia zálohovali najnovšie dáta do iCloudu. Riešenie MDM môže odoslať dotaz na dátum posledného zálohovania do iCloudu a zistiť tak, ktoré zariadenia v poslednej dobe neboli zálohované.
Zámok aktivácie: Učitelia skontrolujú, či je na všetkých zariadeniach, ktoré sa v budúcom školskom roku nevracajú rovnakému užívateľovi, vypnutý zámok aktivácie aktivovaný užívateľom. Zámok aktivácie je síce možné vypnúť na diaľku prostredníctvom riešenia MDM, obvykle je ale jednoduchšie, keď na jeho vypnutie dohliadnu učitelia v rámci procesu spätného zberu. V prípade zariadení registrovaných v Apple School Manageri môže riešenie MDM využiť funkciu zámku aktivácie MDM na zhromaždeniu kľúčov obnovy. Umožní vám to zabezpečiť zariadenia pomocou zámku aktivácie MDM počas ich uskladnenia.
Vymazanie zariadení: Užívatelia, ktorí odchádzajú natrvalo, by mali svoje zariadenia pred vrátením vymazať a vypnúť na nich zámok aktivácie. Užívatelia, u ktorých možno predpokladať, že sa vrátia a po návrate budú používať rovnaké zariadenie, by ich obsah vymazať nemali – dáta by potom bolo nutné obnoviť zo zálohy v iCloude, čo môže byť časovo náročné.
Poznámka: Ak sa počíta s návratom užívateľa k tomu istému zariadeniu, takže sa jeho obsah nevymaže, nezabudnite zabezpečiť, aby bol v riešení MDM k dispozícii platný kľúč obnovy kódu pre prípad, že ho užívateľ cez prázdniny zabudne.
Príslušenstvo: Spolu so zariadeniami zozbierajú učitelia od študentov aj všetko príslušenstvo – kryty, puzdrá, klávesnice, ceruzky Apple Pencil a podobne – a skontrolujú jeho funkčnosť.
Kontrola: Učitelia každý iPad skontrolujú a uistia sa, že nemá poškodené rohy a trhliny, že nie je skrútený či ohnutý a že ho možno bez problémov zapnúť.
Obrazovka: Učitelia preveria správne fungovanie dotykovej obrazovky a tlačidla Domov a potom každý iPad očistia vhodnou textíliou. Ďalšie informácie nájdete v článku podpory Apple Ako čistiť produkty Apple.
Zvuk: Učitelia sa uistia, že nie je upchatý slúchadlový konektor a že zvuk funguje a reaguje na ovládacie prvky hlasitosti.
Batéria: Učitelia na každom zariadení skontrolujú, či je batéria nabitá na 40 až 70 percent, a potom zariadenie vypnú a uložia.
Skladovacie vozíky: Ak budú zariadenia uskladnené v špeciálnych vozíkoch, učitelia vykonajú inventúru a kontrolu poškodenia jednotlivých vozíkov a všetkého vybavenia a uistia sa, že bolo riadne zaevidované všetko príslušenstvo, káble a diaľkové ovládače. Preveria aj funkčnosť všetkých nabíjacích konektorov vozíka.
Popisy: Učitelia označia každý vozík štítkom, na ktorom uvedú, ktorému učiteľmi alebo do ktorej triedy má byť vrátený. Stanovia aj dátum vyzdvihnutia triedneho vybavenia.
Umiestnenie: Učitelia určia bezpečné miesto, kam sa má vybavenie uložiť.
Skladovanie
Pri dlhodobom skladovaní zariadenia pôsobia na celkový stav batérie dva kľúčové faktory: teplota prostredia a percento nabitia batérie v okamihu vypnutia zariadenia pred uložením. Informácie o optimálnom spôsobe skladovania zariadenia z hľadiska celkovej životnosti batérie nájdete na stránke Predĺženie výdrže a životnosti batérie na maximum. Požiadajte učiteľa alebo ním určeného pomocníka, aby vykonal tieto kroky:
Odpojte vozíky od elektrickej siete.
Uistite sa, že sú všetky iPady vypnuté.
Uložte všetky iPady do vozíkov. Vozíky nepripájajte k napájaniu.
Zamknite všetky vozíky a nastavte zámky na nové prázdninové kombinácie.
Kódy k zámkom zapíšte do dokumentácie a celú dokumentáciu riadne uložte.
Umiestnite vozíky do zabezpečeného priestoru, pokiaľ možno bez okien.
Určite, čo sa stane s poškodenými a rozbitými iPadmi. Z akých prostriedkov sa budú platiť opravy? Kto bude zodpovedný za zabezpečenie opráv? Kto sa postará o komunikáciu so službou AppleCare?
Stratégia správy apiek a aktualizácie operačných systémov
Pri určovaní budúcej stratégie správy apiek a aktualizácie operačných systémov sa vždy poraďte s ostatnými členmi tímu. Napríklad:
V spolupráci s tímom pre študijné plány zostavte kompletný zoznam aktuálnych apiek a posúďte, či sú všetky tieto apky potrebné.
Prediskutujte zoznam existujúcich softvérových licencií a zvážte, či ich budete chcieť predĺžiť, alebo namiesto nich začnete používať iné vzdelávacie apky.
Stanovte vzdelávacie ciele a zosúlaďte ich s výberom vzdelávacích apiek.
Požiadajte učiteľa o tipy na apky na ďalší školský rok. (Na zaznamenávanie odozvy môžete použiť tabuľku Numbers v iCloude.)
Zostavte finálny zoznam apiek, ktoré na nadchádzajúci školský rok nainštalujete do iPadov.
Ešte pred spätným zberom zariadení skontrolujte, či je na každom z nich nainštalovaná aktuálna verzia operačného systému a všetkých apiek – predídete tak nutnosti aktualizovať zariadenia pri opätovnom nasadení. Riešenie MDM môže do všetkých zariadení odoslať požiadavku na verziu operačného systému a zistiť tak, ktoré zariadenia je potrebné aktualizovať, prípadne aj spustiť ich bezdrôtovú aktualizáciu. Na aktualizáciu väčšieho počtu zariadení na jednom mieste môže byť vhodnejšie použiť službu medzipamäte s fyzickým pripojením. Ďalšie informácie nájdete v téme Plánovanie a nastavenie ukladania obsahu do medzipamäte v príručke Nasadzovanie Apple platformy.
Školská úloha
Ak vaša škola nasadila apku Škola na zadávanie úloh a sledovanie pokroku študentov, prejdite si s učiteľmi nasledujúce kroky na zabezpečenie trvalého prístupu k materiálom, ktoré chcú zachovať.
Študenti si môžu ukladať kópie svojich prác: Študenti vytvárajú počas celého roka hodnotné práce a zdieľajú ich s učiteľmi v apke Škola. Keď učiteľ vymaže súbory z iCloud Drivu, študenti k nim stratia prístup. Môžu si ale vytvoriť kópie všetkých súborov, ktoré chcú zachovať, a to vrátane svojich vlastných odovzdaných prác. Majú tiež možnosť uložiť si kópiu celého triedneho priečinka v priečinku Škola na iCloud Drive. Na duplikovanie súborov a priečinkov, ktoré chcú zachovať, môžu použiť možnosť Zdieľať v apke Súbory.
Učitelia môžu pred vymazaním hodín uložiť zadania úloh ako koncepty: Zadania z apky Škola, ktoré chcú učitelia na budúci rok použiť znovu, môžu zachovať tým, že vytvoria ich duplikáty a uložia ich ako koncepty. Na nových hodinách potom môžu tieto koncepty zadaní opäť použiť, aj keď pôvodné hodiny už budú vymazané.
Zachovanie hodín v Apple School Manageri: Nezabúdajte, že ak vymažete hodinu v Apple School Manageri, daná hodina sa spolu so všetkými súvisiacimi zadaniami vymaže aj z apky Škola a študenti aj učitelia k nej stratia prístup. Svoje kroky preto konzultujte s učiteľmi, aby ste im v Apple School Manageri neodstránili hodiny, z ktorých si ešte potrebujú uložiť kópie zadaní na budúci rok. Triedne priečinky a súbory priradené k vymazaným hodinám zostanú na iCloud Drive pre študentov aj učiteľov zachované.
Údržba riešenia správy mobilných zariadení (MDM)
Určte, kto bude zastávať funkciu osoby priamo zodpovednej za údržbu a nasadenie riešenia MDM cez leto a v nadchádzajúcom školskom roku.
Overte si, kedy sa končí platnosť certifikátov a tokenov riešenia MDM.
Stanovte termín na uvoľnenie aktualizácií operačných systémov. iPady možno aktualizovať aj na diaľku pomocou príkazov MDM.
Všetky iPady aktualizujte na najnovšiu verziu operačného systému.
Nainštalujte všetky dostupné aktualizácie apiek.
Vykonajte kontrolu a prípadnú revíziu konfiguračných profilov.
Požiadajte učiteľov o spätnú väzbu ohľadom obmedzení, ktoré by bolo vhodné zaviesť alebo naopak odstrániť.
Vykonajte inventúru vybavenia a skontrolujte, či sú všetky registrované zariadenia pod dohľadom.