Kontrola procesu aktualizácie softvéru Apple
Proces aktualizácie softvéru zahŕňa viacero krokov od overenia dostupnosti aktualizácie cez stiahnutie a prípravu aktualizácie až po jej samotnú inštaláciu.
Zistenie dostupnosti softvérovej aktualizácie
Keď je pre iPhone, iPad alebo Mac sprístupnená aktualizácia, zariadenie overí jej dostupnosť jedným z týchto spôsobov:
Keď užívateľ otvorí nastavenia Aktualizácia softvéru
Raz za 24 hodín
Po reštarte zariadenia
Ak zariadenie používa predvolenú konfiguráciu a sú splnené požiadavky pre softvérové aktualizácie, užívatelia môžu prejsť do Nastavení (v iOS alebo iPadOSí) alebo do Systémových nastavení (v macOS) a stiahnuť, pripraviť a nainštalovať si aktualizáciu v čase, ktorý im vyhovuje.
Sťahovanie a príprava softvérových aktualizácií na iPhone a iPade
Pri bezdrôtovom pripojení používajú zariadenia iPhone a iPad metódu aktualizácie „vzduchom“ (over-the-air, OTA), pri ktorej sa stiahnu len komponenty nevyhnutné na dokončenie aktualizácie. Tento typ aktualizácie zlepšuje efektivitu siete a umožňuje rýchlejšie sťahovanie.
Softvérové aktualizácie pre iOS a iPadOS sa sprístupňujú v dvoch fázach, ktoré určujú, ako ich možno stiahnuť.
iPhone a iPad môžu stiahnuť a pripraviť softvérové aktualizácie, keď sú pripojené cez Wi-Fi a cez mobilnú sieť:
Keď sú pripojené bezdrôtovo cez Wi-Fi:
Počiatočná dostupnosť: Manuálna, keď užívateľ prejde do nastavení Aktualizácia softvéru.
Všeobecná dostupnosť: Manuálna užívateľom alebo cez automatické sťahovanie softvérových aktualizácií.
Keď sú pripojené bezdrôtovo cez mobilnú sieť:
Počiatočná dostupnosť: Manuálna užívateľom, keď je zariadenie pripojené k 5G mobilnej sieti a je zapnutá možnosť Povoliť viac dát cez 5G.
Všeobecná dostupnosť: Manuálna užívateľom, pokiaľ nie je pozdržaná operátorom v konkrétnej mobilnej sieti. V takom prípade sa užívateľom zobrazí oznámenie, že na stiahnutie aktualizácie sa vyžaduje pripojenie k Wi-Fi sieti.
Pri fyzickom pripojení k Macu alebo PC: Prostredníctvom Findera alebo Apple Configuratora na Macu alebo apky Apple zariadenia na PC. V tomto prípade sa stiahne, pripraví a nainštaluje úplná kópia iOS alebo iPdOS.
Sťahovanie a príprava softvérových aktualizácií na Macu
Podobne ako aktualizácie iOS a iPadOS, aj aktualizácie macOS používajú metódu aktualizácie OTA s postupne narastajúcim číslom verzie, pri ktorej sa stiahnu iba komponenty nevyhnutné na aktualizáciu konkrétneho zariadenia. Postupné aktualizácie vyžadujú zapečatený systémový oddiel.
Hlásenia o softvérových aktualizáciách
Po stiahnutí a príprave aktualizácie sa užívateľovi zobrazí hlásenie a na ikone apky Nastavenia (na iOS a iPadOS zariadení) alebo apky Systémové nastavenia (na macOS zariadení) sa zobrazí červená ikona. Ak sú automatické aktualizácie vypnuté, hlásenie a odznak sa zobrazia po zistení dostupnosti aktualizácie.
Inštalácia softvérovej aktualizácie
iPhone a iPad
Ak je na zariadení nastavený kód, užívatelia ho musia zadať, aby autorizovali aktualizáciu.
Mac
V systéme macOS 12.3 alebo novšom môže postupné softvérové aktualizácie autorizovať ktorýkoľvek lokálny užívateľ. Pred verziou macOS 12.3 boli na vykonávanie softvérových upgradov potrební lokálni správcovia. V prípade počítačov Mac s Apple čipom musia byť užívatelia na vykonanie softvérových aktualizácií vlastníkmi oddielu.
Universal Mac Assistant (UMA) je úplný inštalátor systému macOS a možno ho použiť na všetkých podporovaných počítačoch Mac. Inštalátor UMA je k dispozícii prostredníctvom nástroja príkazového riadka softwareupdate
a na jeho inštaláciu sa vyžaduje autorizácia lokálnym správcom.
Automatická inštalácia softvérových aktualizácií (nie upgradov) a rýchlych bezpečnostných odpovedí
Keď je dokončená príprava a užívatelia majú zapnuté automatické softvérové aktualizácie alebo rýchle bezpečnostné odpovede, zariadenie na základe vlastného strojového učenia určí vhodný čas na ich inštaláciu.
S cieľom autorizovať aktualizáciu sa zariadenia pokúšia použiť odomykací kód alebo heslo, aby mohli vykonať aktualizáciu, ale môžu tiež vyzvať na ich zadanie užívateľa.
Okrem iných požiadaviek softvérových aktualizácií nesmú byť na počítačoch Mac spustené žiadne apky ani procesy, ktoré by blokovali reštartu zariadenia. Laptopy Mac môžu mať zatvorený kryt.