Udostępnianie ekranu innego Maca
Na Macu możesz używać aplikacji Udostępnianie ekranu do wyświetlania i kontrolowania ekranu innego Maca w sieci lokalnej.
Zanim zaczniesz
Upewnij się, że w Ustawieniach systemowych na Macu, do którego chcesz uzyskać dostęp, włączone jest udostępnianie ekranu. Zobacz: Włączanie lub wyłączanie udostępniania ekranu na Macu.
Otwieranie aplikacji Udostępnianie ekranu na Macu
Kliknij na Macu w w Docku.
W polu wyszukiwania wpisz „udostępnianie ekranu”.
Kliknij w ikonę Udostępnianie ekranu .
Aplikacja Udostępnianie ekranu znajduje się w folderze /Aplikacje/Narzędzia.
Rozpoczynanie sesji udostępniania ekranu
Przejdź do aplikacji Udostępnianie ekranu na Macu.
Wykonaj jedną z następujących czynności:
Kliknij w Sieć na pasku bocznym, przesuń wskaźnik nad komputer, do którego chcesz uzyskać dostęp, a następnie kliknij w Połącz.
Kliknij we Wszystkie połączenia na pasku bocznym, przesuń wskaźnik nad komputer, do którego chcesz uzyskać dostęp, a następnie kliknij w Połącz.
Kliknij w na pasku narzędzi, wprowadź nazwę hosta lub konta Apple, a następnie kliknij w Połącz.
Jeśli pojawi się prośba, wprowadź swoją nazwę użytkownika i hasło, a następnie kliknij w Zaloguj się.
Jeśli wyświetlone zostanie okno Wybierz typ udostępniania ekranu, wybierz Standardowe lub Wysoka wydajność (dostępne tylko na Macach z układem scalonym Apple oraz macOS Sonoma 14 lub nowszym). Jeśli wybierzesz opcję Wysoka jakość, kliknij w menu podręczne Typ wyświetlacza, wybierz jeden lub dwa wyświetlacze wirtualne, a następnie kliknij w Dalej.
Gdy pomyślnie połączysz się z innym komputerem, dane połączenia zostaną zachowane w grupie Wszystkie połączenia, aby przyspieszyć nawiązywanie połączenia następnym razem. Zobacz: Zmienianie ustawień połączenia udostępniania ekranu.
Aby zakończyć sesję udostępniania ekranu, wybierz polecenie menu Okno > Połączenia, przesuń wskaźnik nad aktywną sesję, a następnie kliknij w Rozłącz.
Zmienianie ustawień wyświetlaczy wirtualnych
Możesz dostosować ułożenie, rozdzielczość i profil kolorów każdego wirtualnego wyświetlacza.
Uwaga: Wirtualne wyświetlacze są dostępne tylko z połączeniami o wysokiej wydajności.
Rozpocznij na swoim Macu sesję udostępniania ekranu z innym Makiem w sieci lokalnej.
W oknie udostępniania ekranu dla zdalnego Maca, wybierz polecenie menu Apple > Ustawienia systemowe, a następnie kliknij w Wyświetlacze na pasku bocznym. Konieczne może okazać się przewinięcie w dół.
Jeśli masz dwa wyświetlacze wirtualne, wykonaj dowolne z czynności przedstawionych poniżej.
Kliknij w menu podręczne Używaj jako, a następnie wybierz sposób działania wyświetlacza wirtualnego (wyświetlacz główny, rozszerzony ekran lub klonowanie).
Kliknij w przycisk Uporządkuj, a następnie przeciągnij wyświetlacze wirtualne w żądane miejsca.
Aby ustawić rozdzielczość ekranu, wykonaj jedną z poniższych czynności:
Włącz Rozdzielczość dynamiczna.
Rozdzielczość dynamiczna powoduje automatyczne dopasowywanie rozdzielczości do wielkości okna udostępnianego ekranu.
Wybierz rozdzielczość wyświetlacza.
Aby zmienić profil kolorów, kliknij w menu podręczne Profil kolorów, a następnie dokonaj wyboru.
Aby automatycznie używany był szeroki zakres tonalny wyświetlacza, włącz Szeroki zakres tonalny.
Możesz także używać paska narzędzi w oknie udostępniania ekranu, aby włączać i wyłączać rozdzielczość dynamiczną oraz szeroki zakres tonalny .
Zmienianie ustawień udostępniania ekranu
Podczas udostępniania ekranu innego Maca można skonfigurować ustawienia udostępniania ekranu, aby dostosować wielkość i jakość udostępnianego ekranu.
Rozpocznij na swoim Macu sesję udostępniania ekranu z innym Makiem w sieci lokalnej.
Wybierz polecenie menu Udostępnianie ekranu > Ustawienia, a następnie ustaw następujące opcje:
W panelu Wyświetlacze wybierz „Skaluj, aby dopasować do dostępnego miejsca” lub „Pokazuj pełną wielkość”, zależnie od tego, jak dużym dysponujesz wyświetlaczem i jaką jego część zamierzasz przeznaczyć na obraz udostępnianego ekranu. Opcja ta zmienia domyślne zachowanie podczas udostępniania ekranów komputerów, z którymi połączenie nie było wcześniej nawiązywane. Aby zmienić bieżące skalowanie, wybierz polecenie menu Widok > Wyłącz skalowanie lub Widok > Włącz skalowanie.
W panelu Wyświetlacze zaznacz jedną z opcji pod etykietą Przewijanie ekranu, aby ustawić zachowanie okna udostępniania ekranu podczas przesuwania wskaźnika. Wypróbuj każdą z możliwości, zaznaczając ją, a następnie poruszając wskaźnikiem w oknie.
W panelu Jakość zaznacz „dostosuj jakość do możliwości sieci”, aby udostępniany ekran wyświetlany był szybciej lub „pokaż ekran w pełnej jakości”, aby widzieć na nim więcej szczegółów, gdy korzystasz ze standardowego trybu udostępniania ekranu. Opcja ta zmienia domyślne zachowanie podczas udostępniania ekranów komputerów, z którymi połączenie nie było wcześniej nawiązywane. Aby zmienić bieżącą jakość, wybierz polecenie menu Widok > Jakość dostosowywana lub Widok > Pełna jakość.
W panelu Blokowani użytkownicy kliknij w menu podręczne „Pozwalaj na prośby o udostępnianie ekranu od” i wybierz żądaną opcję. Możesz pozwolić na prośby od wszystkich osób próbujących połączyć się z Twoim komputerem przy użyciu konta Apple lub tylko od swoich kontaktów.
Aby zablokować użytkownikom określonych kont Apple możliwość wysyłania próśb o udostępnienie ekranu lub możliwość wyświetlenia ich ekranu, kliknij w , wprowadź konto Apple użytkownika, a następnie kliknij w Zablokuj. Aby odblokować użytkowników, zaznacz ich na liście, a następnie kliknij w .
Ustawianie opcji wyświetlania udostępnianego ekranu innego komputera
Opcje wyświetlania dostępne podczas udostępniania ekranu innego Maca zależą od połączenia z siecią oraz rozmiaru udostępnianego ekranu.
Rozpocznij na swoim Macu sesję udostępniania ekranu z innym Makiem w sieci lokalnej.
Ustaw następujące opcje z menu Widok:
Pokaż pasek z kartami: Użyj tej opcji, aby wyświetlić lub ukryć pasek z kartami.
Włączanie lub wyłączanie skalowania: Gdy skalowanie jest włączone, wyświetlany jest zawsze cały ekran udostępnianego Maca. Gdy skalowanie jest wyłączone, udostępniany ekran wyświetlany jest w swoim pełnym rozmiarze i niezbędne może okazać się przewijanie jego zawartości.
Włączanie lub wyłączanie opcji Rozdzielczość dynamiczna: Kiedy rozdzielczość dynamiczna jest włączona, rozmiar wirtualnego wyświetlacza na sterowanym Macu odpowiada rozmiarowi okna udostępniania ekranu. Rozdzielczość dynamiczna jest dostępna tylko w przypadku korzystania z jednego wirtualnego wyświetlacza przy połączeniu o wysokiej wydajności.
Włączanie lub wyłączanie opcji Szeroki zakres tonalny: Obsługa trybu Szeroki zakres tonalny (HDR) jest dostępna tylko przy połączeniu o wysokiej wydajności z obserwującego Maca, który ma wyświetlacz zdolny do wyświetlania treści w trybie HDR i zaznaczone jest prawidłowe ustawienie wstępne HDR.
Przełączanie w tryb obserwacji lub w tryb kontroli: W trybie obserwacji możesz widzieć, co dzieje się na udostępnianym ekranie, ale nie możesz kontrolować wskaźnika, przesuwać okien, otwierać i zamykać dokumentów, ani wykonywać innych czynności. Jeśli obserwujesz ekran komputera z systemem OS X 10.9 lub nowszym, możesz kliknąć i przytrzymać, aby wyróżnić ekran w miejscu wskaźnika. W trybie kontroli kontrolujesz udostępniany ekran.
Powiększanie lub pomniejszanie: Pozwala dostosować poziom powiększenia.
Jakość dostosowywana: Użyj tej opcji, jeśli Twój Mac podłączony jest do wolniejszej sieci. Oznacza ona dynamiczne dostosowywanie jakości do przepustowości sieci. Opcja Jakość dostosowywana jest dostępna tylko w trybie połączenia standardowego.
Pełna jakość: Użyj tej opcji, jeśli Twój Mac podłączony jest do szybkiej sieci i chcesz widzieć obraz najwyższej jakości. Opcja Pełna jakość jest dostępna tylko w trybie połączenia standardowego.
Tryb pełnoekranowy: Okno udostępniania ekranu rozszerzane jest na cały ekran. Aby zobaczyć pasek narzędzi i menu, przesuń wskaźnik na górę ekranu.
Wyświetlacze: Jeśli Mac, którego ekran udostępniasz, ma więcej niż jeden wyświetlacz, możesz wybrać, który z nich chcesz widzieć.
Większość opisanych powyżej opcji jest również dostępna na pasku narzędzi okna udostępniania ekranu. Aby zmienić elementy widoczne na pasku narzędzi, wybierz polecenie menu Widok > Dostosuj pasek narzędzi, a następnie przeciągnij przyciski do lub z paska narzędzi.
Udostępnianie zawartości Schowka innemu Macowi
Podczas udostępniania ekranu można przenosić zawartość Schowka między komputerami. Pozwala to wykonywać dowolne z następujących czynności:
Kopiowanie tekstu i obrazków z dokumentów na jednym Macu i wklejanie ich do dokumentów na drugim Macu.
Zaznaczanie i przeciąganie tekstu i obrazków z jednego Maca do drugiego.
Kopiowanie łączy z przeglądarki Internetu i wklejanie ich do przeglądarki Internetu na drugim Macu.
Kopiowanie tekstu z dokumentu na jednym Macu i upuszczanie ich na biurko drugiego Maca (w celu utworzenia wycinka).
Rozpocznij na swoim Macu sesję udostępniania ekranu z innym Makiem w sieci lokalnej.
Wybierz polecenie menu Edycja > Używaj udostępnianego Schowka, aby obok niego pojawiła się ikona zaznaczenia.
Uwaga: Uniwersalny schowek nie jest dostępny podczas aktywnej sesji udostępniania ekranu.
Wysyłanie plików podczas udostępniania ekranu innego komputera
Podczas udostępniania ekranu jednego komputera na innym można przenosić pliki między tymi komputerami.
Rozpocznij na swoim Macu sesję udostępniania ekranu z innym Makiem w sieci lokalnej.
Wykonaj dowolną z następujących czynności:
Kopiowanie rzeczy do drugiego Maca: Zaznacz plik lub folder na Macu, a następnie przeciągnij go do okna udostępniania ekranu.
Kopiowanie rzeczy do Twojego Maca: Zaznacz plik lub folder w oknie udostępniania ekranu, a następnie przeciągnij go do folderu na swoim Macu.