Używanie funkcji AirPlay na urządzeniach Apple
AirPlay to technologia firmy Apple, przeznaczona do przesyłania strumieniowego zdjęć, wideo i dźwięku, a także do klonowania ekranu urządzeń Apple na Apple TV. Można klonować materiały z urządzenia, a także przesyłać strumieniowo całą zawartość ekranu. Działanie AirPlay nie wymaga, aby urządzenia znajdowały się w tej samej sieci. Nie muszą być one w ogóle połączone z żadną siecią.
Urządzenia mogą wykrywać Apple TV przy użyciu wykrywania Bonjour, rozgłaszania adresu IP przez Bluetooth® oraz wykrywania peer-to-peer.
Urządzenia preferują wykrywanie peer‑to‑peer, ale nawiązują połączenie przy użyciu metody zapewniającej najszybszą odpowiedź lub ostatnio używanej.
Bonjour — omówienie
Bonjour to oparty na standardach protokół sieciowy firmy Apple, pozwalający urządzeniom i usługom wykrywać się wzajemnie w obrębie tej samej sieci. Na przykład, iPhone'y i iPady używają Bonjour do wykrywania drukarek i innych urządzeń obsługujących AirPrint, a komputery Mac używają Bonjour do wykrywania innych urządzeń obsługujących AirPlay, takich jak Apple TV. Niektóre aplikacje wykorzystują Bonjour do współpracy i udostępniania w trybie peer‑to‑peer.
Protokół Bonjour jest najczęściej używany do wykrywania usług i urządzeń w mniejszych sieciach, ale można go także skonfigurować do stosowania w dużych sieciach, używając bramy Bonjour lub podobnej technologii. Sieci używające takich funkcji do obsługi AirPlay powinny być skonfigurowane do rozgłaszania usług _airplay._tcp oraz _raop._tcp. Istnieje możliwość rozgłaszania niektórych usług Bonjour w sieciach korporacyjnych przy użyciu zaawansowanych konfiguracji DNS, ale AirPlay wymaga możliwości wykrywania urządzeń „na żywo”.
Klienty macOS oraz Bonjour dla Windows mogą również używać standardowej transmisji DNS typu unicast, aby wykrywać usługi rozgłaszane w każdej domenie dostępnej w dowolnym miejscu na świecie. Wykrywanie usług poza siecią lokalną przy użyciu DNS określane jest jako transmisja rozległa Bonjour.
Wykrywanie AirPlay
Działanie Bonjour polega na rozgłaszaniu dostępnych usług przy użyciu transmisji korzystającej z adresowania grupowego (multicast traffic). Transmisja wykorzystująca adresowanie grupowe nie jest zwykle przekierowywana przez podsieci, więc urządzenia Apple TV oraz drukarki AirPrint muszą znajdować się w tej samej podsieci IP, co korzystające z nich urządzenia iPhone, iPad i Mac. W małych sieciach jest to sytuacja standardowa.
Rozgłaszanie Bluetooth Low Energy
Apple TV rozgłasza również swoją obsługę AirPlay przy użyciu rozgłaszania Bluetooth® Low Energy (BTLE) zawierającego adres IP Apple TV (Apple TV HD używa Bluetooth 4, a Apple TV 4K używa Bluetooth 5). Urządzenia Apple znajdujące się w pobliżu Apple TV (ogólnie w tym samym pomieszczeniu) wykrywają to rozgłaszanie i próbują rozpocząć sesję AirPlay przez istniejącą sieć. Metoda ta nie używa technologii Bonjour i nie wymaga, aby oba urządzenia znajdowały się w tej samej sieci. Jeśli urządzenia znajdują się we wzajemnym zasięgu Bluetooth, pozwalającym na odebranie rozgłaszania, a także żadna zapora sieciowa nie blokuje dostępu z urządzenia źródłowego do Apple TV, metoda ta powinna działać. Aby sprawdzić numer modelu Apple TV, zapoznaj się z artykułem Wsparcia Apple: Identyfikowanie modelu urządzenia Apple TV.
Wykrywanie peer-to-peer
iPhone'y, iPady, Maki oraz Apple TV obsługują wykrywanie urządzeń w trybie peer-to-peer. Jest to używane nie tylko do AirPlay. Tę samą technologię wykorzystują takie funkcje, jak AirDrop i Continuity, a także inne technologie pozwalające na bezpośrednie łączenie się urządzeń ze sobą.
Gdy urządzenie Apple szuka innych urządzeń, transmituje ono niewielkie rozgłoszenie Bluetooth, informujące o wyszukiwaniu usług działających w trybie peer‑to‑peer. Gdy dowolne urządzenie obsługujące tryb peer‑to‑peer odbierze ten pakiet BTLE, tworzy lub przyłącza się do sieci peer‑to‑peer łączącej bezpośrednio oba urządzenia. Urządzenia równolegle przełączają się między tą tymczasową siecią a dotychczasowymi sieciami, aby jednocześnie udostępniać strumień wideo AirPlay oraz obsługiwać istniejące usługi internetowe. Ta tymczasowa sieć działa zwykle na kanale Wi‑Fi 149+1, ale zależnie od używanego sprzętu może również korzystać z kanału 6 lub z kanału 149,80. Urządzenia zachowują te same reguły dotyczące wykorzystywania częstotliwości, jak w przypadku innych połączeń Wi‑Fi, aby uniknąć zakłócania istniejących sieci infrastrukturalnych, mogących używać tych samych kanałów.
Ważne: W niektórych krajach i regionach obowiązywać mogą określone uregulowania dotyczące kanału 149. Aby uzyskać więcej informacji, otwórz artykuł List of WLAN channels na Wikipedii i przejdź do sekcji dotyczącej częstotliwości 5 GHz. Jeśli korzystanie z kanału 149 nie jest dozwolone, tymczasowa sieć peer‑to‑peer działa na kanale 44 (a w większości krajów Europy — na kanale 42).
Należy także wspomnieć, że działanie wykrywania peer‑to‑peer nie wymaga, aby którekolwiek z urządzeń było połączone z istniejącą siecią infrastrukturalną, choć jest to zalecane w przypadku uaktualnień oprogramowania oraz materiałów pobieranych z Internetu. AirPlay w trybie peer‑to‑peer obsługiwane jest przez następujące urządzenia:
Apple TV HD z systemem tvOS 9 lub nowszym; Apple TV 4K z systemem tvOS 11 lub nowszym
iPhone’y, iPady oraz Maki z końca 2012 roku lub nowsze z najnowszym systemem operacyjnym
Apple TV zawiera także ustawienie pozwalające na wybranie (lub zarządzanie przy użyciu pakietu danych MDM) sposobu łączenia się użytkowników:
Everyone can use AirPlay (Każdy może używać AirPlay): Użytkownicy łączą się z Apple TV za pośrednictwem sieci peer-to-peer lub sieci infrastrukturalnej.
Każdy w tej samej sieci lokalnej może używać AirPlay: Tylko użytkownicy w tej samej sieci lokalnej mogą używać AirPlay na Apple TV.
Off (Wyłączone): Funkcja AirPlay jest wyłączona, użytkownicy nie mogą używać jej na Apple TV.
AirPlay Security (Zabezpieczenia AirPlay)
AirPlay używa szyfrowania AES, pomagającego zapewnić ochronę materiału podczas klonowania lub przesyłania strumieniowego z iPhone’a, iPada lub Maca do Apple TV.
Można ograniczyć dostęp do Apple TV przez AirPlay, ustawiając jednorazowy kod ekranowy, aby zapewnić bezpieczne połączenie w parę urządzeń Apple z Apple TV. W tym celu należy przejść do ekranu Ustawienia > AirPlay > Ochrona i włączyć opcję Wymagaj weryfikacji urządzenia. Od tego momentu nawiązanie początkowego połączenia AirPlay z urządzeniem Apple wymagać będzie uwierzytelnienia. Weryfikacja urządzeń jest przydatna w przypadku wdrożenia Apple TV w otwartej sieci Wi‑Fi.
Po nawiązaniu pierwszego połączenia AirPlay, kolejne połączenia nie wymagają podawania kodu — chyba, że włączone są ustawienia kodu ekranowego.
Uwaga: Odtworzenie Apple TV lub wcześniej połączonego w parę urządzenia Apple do ustawień fabrycznych powoduje wyzerowanie ustawień dotyczących pierwszego połączenia.
Transmisja AirPlay w trybie peer‑to‑peer jest zawsze zabezpieczana przy użyciu opcji Require Device Authentication (Wymagaj uwierzytelnienia urządzenia). To ustawienie nie jest dostępne dla użytkownika. Uniemożliwia ono dostęp do Apple TV znajdującym się w pobliżu nieautoryzowanym użytkownikom.
Jeśli Apple TV znajduje się w miejscu publicznym, zalecamy użycie kodu lub kodu ekranowego. Użycie kodów uniemożliwia połączenie nieautoryzowanym użytkownikom, wymaga obecności użytkownika w tym samym pomieszczeniu (przed ekranem) oraz chroni przed przerwaniem i przejęciem sesji AirPlay przez innego użytkownika.
Przy użyciu rozwiązania MDM można ograniczyć docelowe urządzenia AirPlay dostępne dla urządzenia nadzorowanego, a także ustalić kod używany przez urządzenie podczas łączenia się z Apple TV.
Konfiguracja AirPlay
Poniższe zalecenia dotyczące konfiguracji pozwalają uzyskać najlepsze możliwe działanie funkcji AirPlay:
Jeśli jest to możliwe, Apple TV należy podłączyć do sieci Ethernet.
Ważne: Jeśli używane są kanały DFS (Dynamic Frequency Selection) w sieci Wi-Fi oraz połączenia AirPlay w trybie peer-to-peer, Apple TV powinien być zawsze połączony z siecią Ethernet.
Zamontuj Apple TV tak, aby gumowa ścianka dotykała powierzchni, do której urządzenie jest przymocowane, a między Apple TV a innym urządzeniem nie znajdowały się żadne przeszkody (lub jak najmniej przeszkód).
Każdy obiekt między urządzeniami może zakłócać sygnały BTLE (Bluetooth Low Energy) lub Wi‑Fi. Montaż Apple TV wewnątrz szafki, za telewizorem, nad projektorem lub na suficie może negatywnie wpłynąć na sygnał przesyłany między urządzeniami. Urządzenie Apple powinno znajdować się w odległości 7,5 do 9 metrów od Apple TV.
Jeśli to możliwe, unikaj kanałów Wi‑Fi o numerach 149 i 153, jeśli w tym samym pomieszczeniu często używana jest funkcja AirPlay w trybie peer‑to‑peer.
Urządzenia powinny poprawnie dzielić wykorzystanie łącza bezprzewodowego między sobą i siecią infrastrukturalną, ale usunięcie z pomieszczenia dodatkowego ruchu sieciowego poprawia stabilność sesji AirPlay. Apple TV HD oraz Apple TV 4K mogą również używać kanału 802.11ac o numerze 149,80 i szerokości 80 MHz, jeśli urządzenie nadające strumień również obsługuje protokół 802.11ac, choć zwiększona przepustowość zapewniana przez protokół 802.11ac zmniejsza problem związany z zajętością łącza.