Pages-dokumentum létrehozása Macen a VoiceOver használatával
A Macjén a VoiceOver segítségével is létrehozhat Pages-dokumentumokat. A VoiceOver egy továbbfejlesztett képernyőolvasó, amely lehetővé teszi, hogy akkor is használja az eszközét, ha nem látja a képernyőt. Kiindulhat egy előre elkészített sablonból, amely helyőrzőadatokat, diagramokat és képeket is tartalmaz, majd hozzáadhatja saját tartalmait. Minden egyes sablon egymáshoz illő betűtípusokat, szövegstílusokat és színeket használ az egységes megjelenéshez.
Megjegyzés: A VO a VoiceOver-módosítót jelenti.
Sablon kiválasztása
Többféle kategóriából is választhat sablont (pl. levelek, jelentések és könyvek). Ha például egy szórólapot szeretne készíteni egy különleges esemény reklámozásához, válassza a Kis eseményposzter lehetőséget a Szórólap/poszter kategóriában. Igény szerint kiválaszthat egy sablont a sablonválasztóban.
Nyissa meg a Pages appot a Macen.
A Mac Pages appjában nyomja meg a VO-M betűkombinációt a menüsorra történő ugráshoz, navigáljon a Fájl > Új menüpontra, majd nyomja meg a Return billentyűt.
Megnyílik a sablonválasztó.
Tegye a következők valamelyikét:
Választás az összes sablon közül: Nyomja meg a VO-Bal nyíl billentyűkombinációt, hogy a sablonválasztóban lévő gyűjteményre navigáljon, majd nyomja meg a VO-Shift-Le nyíl billentyűkombinációt a gyűjtemény megnyitásához.
Sablon választása kategória (például Jelentések vagy Önéletrajzok) szerint: Nyomja meg a VO-Bal nyíl billentyűkombinációt, hogy a tartalomjegyzék-kategóriákra navigáljon, majd nyomja meg a VO-Shift-Le nyíl billentyűkombinációt a kategóriák megnyitásához. Nyomja meg a VO-Le nyíl billentyűkombinációt a görgetéshez a kategórialistában, amíg meg nem hallja a kategóriát, amelyet használni szeretne, majd nyomja meg a VO-J billentyűkombinációt, hogy a kategória sablonjaihoz ugorjon.
A választható sablonok közötti navigáláshoz nyomja meg bármelyik nyílbillentyűt, majd a kiválasztáshoz nyomja meg az Enter billentyűt.
Saját szöveg hozzáadása
A dokumentumsablonok helyőrző szövegeket tartalmaznak a címek, fejlécek, törzsszöveg és más szövegrészek számára. A dokumentumelrendezés-területen bármelyik helyőrző szövegét lecserélheti sajátjára.
Nyissa meg a Pages appot a Macjén, majd nyisson meg egy helyőrző szöveget tartalmazó dokumentumot.
Nyomja meg a VO-U billentyűkombinációt a rotor megnyitásához.
Nyomja le a Balra nyíl vagy a Jobbra nyíl billentyűt, amíg az „Ablakpontok” kifejezést nem hallja, majd nyomja a Le nyilat addig, amíg meg nem hallja a „tartalom – Dokumentum elrendezés-terület” kifejezést.
A dokumentumelrendezés-terület kiválasztásához nyomja meg az Enter billentyűt, majd nyomja meg a VO-Shift–Le nyíl billentyűkombinációt a belépéshez.
Az oldal görgetéséhez a szövegrészhez, amelyet le szeretne cserélni, nyomja meg a VO-Fel nyíl vagy VO-Le nyíl billentyűkombinációt, majd nyomja meg a VO-Shift–Le nyíl billentyűkombinációt a belépéshez.
Nyomja meg a VO-Jobbra nyíl vagy a VO-Balra nyíl billentyűkombinációt, amíg nem hallja a szerkeszteni kívánt szövegrészt (pl. fejléc vagy törzsszöveg), majd nyomja meg a VO-Shift-Le nyíl billentyűkombinációt.
Ha egy szövegcsoport több sorból áll, nyomja meg a VO-Fel nyíl vagy a VO-Le nyíl billentyűkombinációt a sorok közötti görgetéshez.
A VoiceOver-kurzornál lévő szöveg kijelöléséhez nyomja meg a VO-Shift-A billentyűkombinációt.
Saját szöveg hozzáadásához gépeljen.
Ha ugyanazon a csoporton belül további szöveget szeretne szerkeszteni, nyomja meg a VO billentyűt és valamelyik nyílbillentyűt az adott szövegre történő navigáláshoz. Ha egy másik szövegcsoportot szeretne szerkeszteni, nyomja meg a VO-Shift–Fel nyíl billentyűkombinációt, majd a VO-Jobb nyíl vagy a VO-Bal nyíl billentyűkombinációval navigáljon az adott szövegcsoporthoz.
Stílusok alkalmazása szövegeken
A sablonok egymáshoz illő betűtípusokat, szövegstílusokat és színeket használnak, azonban a dokumentumelrendezés-területen megjelenő szövegek kinézetét bármikor módosíthatja.
Az Egyszerű kategória egyik sablonjának használata (pl. Üres vagy Üres fekvő) esetén megadhatja például az összes új dokumentum alapértelmezett betűtípusát és betűméretét. Lásd: Alapértelmezett betűtípus és betűméret beállítása Egyszerű sablonokhoz.
Nyissa meg a Pages appot a Macen, majd nyisson meg egy dokumentumot.
Nyomja meg a VO-U billentyűkombinációt a rotor megnyitásához.
Nyomja le a Balra nyíl vagy a Jobbra nyíl billentyűt, amíg az „Ablakpontok” kifejezést nem hallja, majd nyomja a Le nyilat addig, amíg meg nem hallja a „tartalom – Dokumentum elrendezés-terület” kifejezést.
A dokumentumelrendezés-terület kiválasztásához nyomja meg az Enter billentyűt, majd nyomja meg a VO-Shift–Le nyíl billentyűkombinációt a belépéshez.
Az oldal görgetéséhez a szövegrészhez, amelyet új stílussal szeretne ellátni, nyomja meg a VO-Fel nyíl vagy VO-Le nyíl billentyűkombinációt, majd nyomja meg a VO-Shift–Le nyíl billentyűkombinációt a belépéshez.
Nyomja meg a VO-Jobbra nyíl vagy a VO-Balra nyíl billentyűkombinációt, amíg nem hallja az új stílussal ellátni kívánt szövegrészt, majd nyomja meg a VO-Shift-Le nyíl billentyűkombinációt.
A VoiceOver-kurzornál lévő szöveg kijelöléséhez nyomja meg a VO-Shift-Le nyíl, majd a VO-Shift-A billentyűkombinációt.
Ha csak a szöveg egy részét szeretné kijelölni, nyomja le és tartsa lenyomva a Shift-Option billentyűkombinációt, miközben lenyomja a Balra nyíl vagy a Jobbra nyíl billentyűt. A rendszer kiválasztja a kurzortól balra vagy jobbra található szöveget.
Nyomja le a VO-J billentyűkombinációt a Formátum oldalsáv Szöveg lapra történő ugráshoz.
Megjegyzés: Ha ettől eltérő oldalsávhoz ugrik, az eszközsor segítségével elnavigálhat a Formátum oldalsávra. Az aktuális helyzeténél nyomja le a VO-Shift–Fel nyíl, majd a VO-Balra nyíl billentyűkombinációt az eszközsorhoz történő navigáláshoz. Az eszközsor megnyitásához nyomja le a VO-Shift-Le nyíl, majd a VO-Jobbra nyíl billentyűkombinációt a Formátum gombhoz történő navigáláshoz. A gomb kijelöléséhez nyomja le a VO-Szóköz billentyűkombinációt, majd a Szöveg lapra ugráshoz nyomja le kétszer a VO-J billentyűkombinációt.
Ha a Formátum oldalsáv egy másik lapjára ugrik át, a Balra nyíl vagy a Jobbra nyíl billentyűk segítségével navigáljon a Szöveg fülre, majd a VO-Szóköz billentyűkombináció lenyomásával jelölje ki azt.
A bekezdésstílus módosításához nyomja le a VO-Le nyíl billentyűkombinációt a Bekezdésstílusok gombhoz navigáláshoz, majd nyomja le a VO-Szóköz billentyűkombinációt. Nyomja meg a VO-Jobbra nyíl billentyűkombinációt, hogy a Bekezdésstílusok táblázatra navigáljon, majd nyomja meg a VO-Shift-Le nyíl billentyűkombinációt a megnyitásához. Nyomja meg a VO-Le nyíl billentyűkombinációt, amíg nem hallja a kívánt stílus nevét, majd nyomja le a VO-Szóköz billentyűkombinációt a kiválasztásához.
A további szövegbeállítások a Szövegformázó görgetési részen találhatók meg. Nyomja meg a VO-Le nyíl billentyűkombinációra Stílus gombhoz történő navigációhoz, majd a kiválasztásához nyomja le a VO-Szóköz billentyűkombinációt. Nyomja meg a VO-Le nyíl billentyűkombinációt, hogy a Szövegformázó görgetési területre navigáljon, majd nyomja meg a VO-Shift-Le nyíl billentyűkombinációt a megnyitásához. Az alábbiak valamelyikének módosítása:
Betűtípus: Nyomja meg a VO-Le nyíl billentyűkombinációt a Betűcsalád gombhoz történő navigációhoz, majd a kiválasztásához nyomja le a VO-Szóköz billentyűkombinációt. Nyomja meg a Le vagy Fel nyilat, amíg nem hallja a kívánt betűtípus nevét, majd nyomja le a VO-Szóköz billentyűkombinációt a kiválasztásához.
Betűméret: Nyomja meg a VO-Jobbra nyíl billentyűkombinációt a Betűméret szövegmezőhöz történő navigációhoz, majd írjon be egy új betűméretet.
Betűstílus (félkövér, dőlt, aláhúzott stb.): Nyomja meg a VO-Le nyíl billentyűkombinációt, hogy a Betűstílus csoporthoz navigáljon, majd nyomja meg a VO-Shift-Le nyíl billentyűkombinációt a megnyitásához. Nyomja meg a Balra nyíl vagy a Jobbra nyíl billentyűt a betűstílusok közötti navigáláshoz, majd a VO-Szóköz billentyűkombinációval jelölje ki a kívánt stílusokat.
Az olyan lehetőségek kiválasztásához, mint az áthúzás vagy körvonal navigáljon a haladó beállításokra, majd nyomja meg a VO-Szóköz billentyűkombinációt.
Szöveg színe: Nyomja meg a VO-Jobbra nyíl billentyűkombinációt a Kitöltési előbeállítás-választóhoz történő navigációhoz, majd nyomja le a VO-Szóköz billentyűkombinációt. Nyomja meg a VO billentyűt bármelyik nyíl billentyűvel, amíg nem hallja a kívánt szín nevét, majd nyomja le a VO-Szóköz billentyűkombinációt a kiválasztásához.
A haladó színbeállításokkal kapcsolatos további információkért tekintse meg az Alakzatok vagy szövegmezők kitöltése színnel vagy képpel című részt.
Igazítás: Nyomja meg a VO-Le nyíl billentyűkombinációt, hogy a Vízszintes igazítás csoportra navigáljon, majd nyomja meg a VO-Shift-Le nyíl billentyűkombinációt a megnyitásához. Nyomja meg a Balra nyíl vagy a Jobbra nyíl billentyűt az igazítások közötti navigáláshoz, majd a VO-Szóköz billentyűkombinációval jelölje ki a kívánt igazítást.
A szövegek igazításával kapcsolatos további információkért tekintse meg a Szöveg igazítása és sorkizárás alkalmazása című részt.
Térköz: Nyomja meg a VO-Le nyíl billentyűkombinációt, amíg nem hallja a „Térköz” kifejezést (győződjön meg arról, hogy a tartalomnyíl ki van bontva). Nyomja meg a VO-Jobbra nyíl billentyűkombinációt a Sortérköz gombhoz történő navigációhoz, majd nyomja le a VO-Szóköz billentyűkombinációt. Nyomja meg a Le nyíl billentyűt, amíg nem hallja a kívánt sortérközt, majd nyomja le az Enter billentyűt a kiválasztásához.
A térközzel kapcsolatos további információkért tekintse meg a Sorok térközének beállítása című részt.
Listaformázás: Nyomja meg a VO-Le nyíl billentyűkombinációt, amíg nem hallja a „Felsorolás, listák” kifejezést. Nyomja meg a VO-Jobbra nyíl billentyűkombinációt a Bekezdésstílusok gombhoz történő navigációhoz, majd nyomja le a VO-Szóköz billentyűkombinációt. Nyomja meg a VO-Jobbra nyíl billentyűkombinációt, hogy a listastílusok listához navigáljon, majd nyomja meg a VO-Shift-Le nyíl billentyűkombinációt. Nyomja meg a VO-Le nyíl billentyűkombinációt, amíg nem hallja a kívánt listastílus nevét, majd nyomja le a VO-Szóköz billentyűkombinációt a kiválasztásához.
A listaformázással kapcsolatos további információkért tekintse meg a Listák formázása című részt.
Nyomja meg a VO-J billentyűkombinációt a dokumentumelrendezés-területen található szöveghez való visszaugráshoz.
Saját média hozzáadása
Lecserélheti a sablonok médiahelyőrzőit, hogy saját képeket és videókat adhasson hozzá. Ez a dokumentumelrendezés-területen végezhető el.
Nyissa meg a Pages appot a Macjén, majd nyisson meg egy médiahelyőrzőket tartalmazó dokumentumot.
Nyomja meg a VO-U billentyűkombinációt a rotor megnyitásához.
Nyomja le a Balra nyíl vagy a Jobbra nyíl billentyűt, amíg az „Ablakpontok” kifejezést nem hallja, majd nyomja a Le nyilat addig, amíg meg nem hallja a „tartalom – Dokumentum elrendezés-terület” kifejezést.
A dokumentumelrendezés-terület kiválasztásához nyomja meg az Enter billentyűt, majd nyomja meg a VO-Shift–Le nyíl billentyűkombinációt a belépéshez.
Az oldal görgetéséhez a képhez, amelyet le szeretne cserélni, nyomja meg a VO-Fel nyíl vagy VO-Le nyíl billentyűkombinációt, majd nyomja meg a VO-Shift–Le nyíl billentyűkombinációt a belépéshez.
Nyomja meg a VO-Jobbra nyíl vagy a VO-Balra nyíl billentyűkombinációt, amíg nem hallja a lecserélni kívánt kép nevét.
Nyomja meg a VO-Shift-M billentyűkombinációt a helyi menü megnyitásához, majd nyomja meg a Le nyíl billentyűt, amíg nem hallja a „Kép lecserélése” kifejezést. Nyomja meg az Enter billentyűt.
A Fotók menüben navigáljon a hozzáadni kívánt képhez vagy videóhoz, majd nyomja meg a VO-Szóköz billentyűt a kiválasztásához.
A kép megjelenik az oldalon a korábbi kép helyén.
Az eszközsor Beszúrás menüjének kiválasztásával továbbá saját alakzatokat és egyéb objektumokat is beszúrhat.
Ha kisegítő leírásokat szeretne hozzáadni a képekhez, rajzokhoz és videókhoz (amelyeket a VoiceOver és más kisegítő technológiák képesek felolvasni), tekintse meg az alábbi cikkeket: Képleírás hozzáadása, Rajzleírás hozzáadása vagy Videóleírás hozzáadása.
A billentyűparancsokra vonatkozó bővebb tudnivalókért, lásd: Billentyűparancsok használata.