A macOS kisegítő lehetőségei mobilitási nehézséggel küzdők számára
A macOS kisegítő funkciói segítségével kimondott parancsokkal, egy képernyőn megjelenő billentyűzettel, segítőeszközökkel és más, a mutató vezérlésére szolgáló alternatív módszerekkel navigálhat és léphet interakcióba a Macjével. Továbbá olyan beállításokat is megadhat, amelyek megkönnyítik az egér vagy a trackpad használatát.
Hangvezérlés funkciók
A Hangvezérlés használata esetén kimondott parancsokkal navigálhat az íróasztalon és az appokban, interakcióba léphet a képernyőn található elemekkel, szövegeket diktálhat és szerkeszthet és még sok más dolgot elvégezhet. Lásd: A Hangvezérlés használatának kezdő lépései.
Ha egy elem neve nem egyértelmű a képernyőn, vagy a képernyő egy adott részével kell interakcióba lépnie, felcímkézheti a képernyőn látható elemeket vagy megjeleníthet egy számozott rácsot az elemek kijelölésének vagy a képernyőn végzett navigáció megkönnyítése érdekében.
A macOS szabványos Hangvezérlés parancskészlettel rendelkezik, de saját parancsokat is létrehozhat, illetve egyéni szójegyzéket is használhat. Lásd: A Hangvezérlés testreszabása.
Billentyűzet funkciók
A Tejes billentyűzet-elérés bekapcsolását követően a Tab és más billentyűk segítségével navigálhat a Mac felhasználói felületén alkalmazott összes elem között, egér vagy trackpad használata nélkül. Lásd: Navigálás a Macen a Teljes billentyűzet-elérés segítségével.
A Beragadó billentyűk és a Lassú billentyűk megkönnyítik a fizikai billentyűzetek billentyűinek lenyomását. Lásd: Billentyűzet beállításainak módosítása a Kisegítő lehetőségeknél.
A Kisegítő lehetőségek billentyűzetének bekapcsolását követően egy képernyőn megjelenő billentyűzet segítségével fizikai billentyűzet nélkül használhatja a Macet. Haladó gépelési funkciókat (például gépelési javaslatokat) és navigációs funkciókat kínál, melyeket testreszabhat a kedvenc appjai használatához. Lásd: Kisegítő lehetőségek billentyűzetének használata.
A Kisegítő lehetőségek billentyűzetének használatakor bekapcsolódik a Nyugalom is, melynek jóvoltából szem- vagy fejkövető technológiával lehet egérműveleteket végezni. Lásd: Az egérmutató vezérlése a Nyugalom segítségével.
Mutató vezérlési funkciók
Beállítások megadásával megkönnyítheti az egér és a trackpad használatát. Beállíthatja például az egér vagy trackpad válaszidejét dupla kattintás esetén. Vagy elhúzhat elemeket a húzózárral vagy anélkül, illetve három ujjas húzás segítségével.
A másodlagos mutatóműveletek segítségével egérműveleteket hajthat végre (például bal kattintás vagy húzási művelet) a billentyűzet billentyűi, kisegítő kapcsolók vagy arckifejezések (például, mosoly vagy nyitott száj) segítségével. Lásd: A Mutatóvezérlés beállításainak módosítása a Kisegítő lehetőségeknél.
Az egérgombok segítségével mozgathatja a mutatót és lenyomhatja az egérgombot a billentyűzet vagy a numerikus billentyűzet segítségével. Lásd: A mutató vezérlése az Egérbillentyűk használatával.
A fejmutató segítségével a beépített vagy a Macjéhez csatlakoztatott kamera által észlelt arc- vagy fejmozgatás segítségével mozgathatja a mutatót. Lásd: A mutató mozgatása a fejmutatóval.
Kapcsolóvezérlés
A Kapcsolóvezérléssel egy vagy több adaptív kiegészítőt használhat a szövegbevitelhez, a képernyőelemek használatához és a Mac vezérléséhez. A Kapcsolóvezérlés addig pásztáz egy adott panelt vagy felhasználói felületet, amíg ki nem választ egy elemet vagy végre nem hajt egy műveletet egy kapcsoló használatával. Lásd: Kapcsolóvezérlés használata.