Ovládání Macu pomocí klávesových příkazů s VoiceOverem
VoiceOver je čtečka obrazovky integrovaná v systému macOS, jejímž prostřednictvím můžete za pomoci klávesových příkazů pohybovat kurzorem po obrazovce a nechat si číst popisy položek, na nichž se kurzor aktuálně nachází. Seznamte se s základními příkazy VoiceOveru pro navigaci na Macu a interakci s ovládacími prvky uživatelského rozhraní, jako je klikání na tlačítka nebo výběr více položek.
Zadávání příkazů VoiceOveru
Příkaz VoiceOveru je kombinace kláves, pomocí níž můžete ve VoiceOveru na Macu provádět různé akce.
Pokud chcete zadat požadovaný příkaz, stiskněte modifikátor VoiceOveru a další klávesu. Uslyšíte příkazy označené jako VO-klávesa, přičemž VO je modifikátorem VoiceOveru. Ve výchozím nastavení můžete jako modifikátor VoiceOveru použít Caps lock nebo Control-Option.
Zadávání příkazů ve VoiceOveru si můžete usnadnit zamknutím modifikátoru VoiceOveru. Pokud je například modifikátor VoiceOveru zamknutý, zadáte kombinaci kláves VO-Shift-M stisknutím pouze klávesy Shift zároveň s klávesou M.
Zamknutí a odemknutí modifikátoru: Stiskněte klávesy VO-středník.
Navigace na obrazovce
Kurzor VoiceOver umožňuje pohyb po obrazovce, poslech popisu položky na místě, kde se kurzor nachází, a práci s touto položkou. Kurzor VoiceOver je na obrazovce znázorněn jako pravoúhlé orámování prvku.
Chcete‑li přesunout kurzor VoiceOver, stiskněte klávesy VO a klávesu se šipkou doleva nebo doprava.
Když se během navigace v určitém směru už nenacházejí žádné další položky, uslyšíte dutý zvukový efekt.
Klikněte na položku.
Klikněte na položku: Stiskněte kombinaci kláves VO-mezerník. Chcete‑li provést výchozí akci s položkou na pozici kurzoru VoiceOver, například kliknutí na tlačítko nebo zaškrtnutí políčka, stiskněte VO-mezerník.
Dvakrát klikněte na položku: Stiskněte klávesy VO-mezerník-mezerník.
Podržení klávesy Control a kliknutí na položku: Stiskněte VO-Shift-M. Kliknutí s podržením klávesy Control se někdy také označuje jako sekundární kliknutí (na Macu) nebo kliknutí pravým tlačítkem (ve Windows).
Interakce s oblastmi a skupinami
Obsah ve VoiceOveru je uspořádán hierarchicky, což znamená, že některé položky jsou seskupené v jiných položkách. Položka, která obsahuje další vnořené položky, se nazývá oblast (například seznam souborů ) nebo skupina (například tlačítka panelu nástrojů).
Standardně musíte nejprve pracovat s oblastí nebo skupinou, než bude možné přejít na položky v této oblasti nebo skupině. To vám dává možnost oblast či skupinu obejít nebo zastavit a prozkoumat její obsah.
Když se kurzor VoiceOver přesune na určité oblasti nebo skupiny, VoiceOver rozpozná položku, s níž může zahájit interakci. Jakmile s takovou položkou provedete interakci, budete moct navigovat jen uvnitř příslušné oblasti nebo skupiny, dokud ji neopustíte.
Pokud chcete pracovat s některou oblastí nebo položkou, stiskněte VO‑Shift‑šipka dolů.
Pokud chcete některou oblast nebo položku opustit, stiskněte VO‑Shift‑šipka nahoru.
Při práci s oblastmi nebo skupinami může být někdy nutné několikrát stisknout kombinaci VO-Shift-šipka dolů, abyste se dostali na vnořenou úroveň, například do skupiny uvnitř jiné skupiny. Jakmile skončíte procházení vnořených položek, můžete stisknutím kombinace kláves VO-Shift-Escape přeskočit rovnou na nejvyšší úroveň aplikace, v níž se nacházíte, aniž byste museli několikrát tisknout klávesy VO-Shift-šipka nahoru.
Můžete nastavit volbu, že VoiceOver má přecházet přímo na položky ve skupině, aniž byste nejdříve museli zahájit interakci se skupinou. Přejděte do Utility VoiceOver (při zapnutém VoiceOveru stiskněte VO-Fn-F8), klikněte na kategorii Navigace, pak na „Chování skupin“ a potom vyberte některé jiné nastavení než Standardní.
Poznámka: Některé oblasti nebo skupiny (například tabulky) vyžadují interakci vždy bez ohledu na zvolené nastavení. Je to kvůli tomu, abyste nemuseli procházet potenciálně velké množství položek, například tisíce zpráv v aplikaci Mail.
Výběr nebo zrušení výběru jedné nebo více položek
Výběr nebo zrušení výběru položky: Stiskněte klávesy VO-Command-Return.
Výběr více položek: Přejděte na každou položku, kterou chcete vybrat, a stiskněte klávesy VO-Command-Return. Je možné, že budete muset nejprve stisknutím kláves VO-Shift-šipka dolů zahájit interakci s oblastí nebo skupinou, než v ní budete moct vybírat položky.
Zrušení výběru všech položek kromě jedné: Přejděte na požadovanou položku a pak stiskněte VO-Command-Fn-F4. VoiceOver zruší výběr všech položek kromě té, na níž se nachází kurzor VoiceOveru.
Další možnosti ovládání VoiceOveru
Kromě použití modifikátoru VoiceOveru a jedné nebo více kláves pro ovládání VoiceOveru můžete použít klávesy na numerické klávesnici, klávesy Option, jednotlivé klávesy (namísto kombinací kláves), gesta trackpadu nebo klávesy na obnovitelném braillském řádku.
Stisknutí modifikační klávesy a klávesy na numerické klávesnici: Přejděte do Utility VoiceOver (při zapnutém VoiceOveru stiskněte klávesy VO-Fn-F8), klikněte na kategorii Příkazy a u volby „VoiceOver ovládat také přes“ vyberte NumPad.
Poznámka: Je‑li tato volba zapnutá, nelze ukazatel přesouvat pomocí funkce Klávesy myši v systému macOS. Viz Použití klávesnice jako myši.
Stiskněte klávesu Option a jednu nebo více kláves na klávesnici: Přejděte do Utility VoiceOver (při zapnutém VoiceOveru stiskněte klávesy VO-Fn-F8), klikněte na kategorii Příkazy a u volby „VoiceOver ovládat také přes“ vyberte položku Klávesa Option. Při standardním nastavení použijte pravou klávesu Option. Chcete-li používat levou klávesu Option, nebo kteroukoli klávesu Option, klikněte na místní nabídku „S klávesou Option“ a vyberte požadovanou volbu.
Stisknutí pouze jedné klávesu na klávesnici (namísto kombinací více kláves): Viz Použití rychlé navigace VoiceOveru v aplikacích a na webových stránkách.
Používání gest trackpadu: Viz Ovládání VoiceOveru pomocí gest trackpadu.
Stisknutí kláves na obnovitelném braillském řádku: Viz Používání braillských řádků s VoiceOverem.
Pomocí rotoru VoiceOveru si můžete nechat předčítat kategorie položek na obrazovce a navigovat přímo na konkrétní položku.
Stáhněte si tuto příručku ve formátu připraveném k použití v Braillově písmu: BRF (anglicky)