Ochrana soukromí na Macu
Při používání aplikací, které sdílejí informace na internetu, je velmi důležité dbát na ochranu soukromí. Systém macOS obsahuje bezpečnostní funkce, pomocí kterých můžete posílit ochranu svého soukromí a řídit rozsah informací o sobě a svém Macu, které mohou být zpřístupněny na internetu.
Používání funkce Čas u obrazovky
Pomocí funkce Čas u obrazovky můžete sledovat, jak počítač využívají vaše děti a také případně omezit jejich přístup k některým webovým serverům. Informace najdete v tématu Co je Čas u obrazovky?.
Vyberte nabídku Apple > Předvolby systému a potom klikněte na volbu Čas u obrazovky.
Použití funkcí pro ochranu soukromí v Safari
Safari nabízí mnoho funkcí, které napomáhají při ochraně soukromí na internetu. Můžete například aktivovat režim soukromého procházení webu, v němž Safari neuchovává žádný záznam webových serverů, které jste navštívili, ani položek, které jste si stáhli. Dále můžete blokovat vyskakovací okna, zabránit serverům v ukládání souborů cookie do vašeho Macu a další.
Kontrola nad osobními informacemi, které sdílíte s aplikacemi
Polohové služby umožňují aplikacím, jako jsou například webové prohlížeče, shromažďovat a využívat informace o vaší geografické poloze. Polohové služby můžete vypnout úplně nebo můžete určit aplikace, které mohou údaje o vaší poloze využívat.
Některé aplikace mohou shromažďovat a využívat informace z aplikací pro správu kontaktů, fotek, kalendářů nebo připomínek. Některé aplikace mohou získat přístup k mikrofonu nebo kameře na Macu.
Projděte si následující témata:
Sdílení analytických informací
Společnosti Apple můžete pomoci při vylepšování produktů a služeb. Systém macOS může automaticky shromažďovat analytické informace o využití vašeho Macu a zasílat je společnosti Apple k analýze. Informace jsou odesílány pouze s vaším výslovným souhlasem a jsou společnosti Apple poskytovány anonymně. Viz Sdílení analytických dat z vašeho Macu se společností Apple.
Chcete-li určit, zda mají být analytická data odesílána společnosti Apple, použijte panel Soukromí v předvolbách Zabezpečení a soukromí.
Použijte příkaz Apple > Předvolby systému, klikněte na volbu Zabezpečení a soukromí, dále na volbu Soukromí a potom na volbu Analýza a vylepšování.
Nastavení brány firewall
K ochraně svého soukromí můžete nakonfigurovat bránu firewall, která bude blokovat nežádoucí síťovou komunikaci s vaším Macem. Při aktivované bráně firewall můžete také používat tzv. režim anonymního procházení, který znemožňuje jiným uživatelům na webu zjistit váš Mac. Informace naleznete v tématu Použití firewallu k zabránění nežádoucím připojením.
Chcete-li nakonfigurovat a přizpůsobit bránu firewall, použijte panel Firewall v předvolbách Zabezpečení a soukromí.
Vyberte nabídku Apple > Předvolby systému, klikněte na volbu Zabezpečení a soukromí a potom na Firewall.