Správa položek přihlášení a úloh na pozadí na Macu
Před uvedením systému macOS 13 některé pomocné spustitelné soubory pro návrh aplikací obsahovaly skripty, které instalovaly jeden nebo více seznamů vlastností do konkrétních adresářů podle typu služby. Nová struktura aplikačního balíku v systému macOS 13 a novějších zjednodušuje instalaci položek přihlášení a souvisejících seznamů vlastností aktualizací pomocných spustitelných souborů z dřívějších verzí systému macOS. Tento framework se používá k vytvoření transparentního prostředí pro uživatele při konfiguraci položek přihlášení, spouštěcích agentů a spouštěcích démonů na Macu. Tento framework za pomoci objektu SMAppService
řídí pomocné spustitelné soubory, které se nacházejí v hlavním balíku aplikace. Lze ho také použít k registraci a ovládání položek přihlášení, spouštěcích agentů a spouštěcích démonů jako pomocných spustitelných souborů aplikací. Funguje s aplikacemi všech typů bez ohledu na způsob jejich instalace.
Nasazení pomocných aplikací a spustitelných souborů
Organizace má možnost konfigurovat definované položky pomocí nové datové části pro konfiguraci. Datová část Payload Content je tvořena polem slovníků, přičemž každý z nich určuje pravidlo pro jednu nebo více potenciálních položek. První položka, která se během instalace shoduje s některým pravidlem, upozorní správce, že se instalují spravované položky. Jakékoli následné instalace položek, které se shodují s některým pravidlem, nebudou generovat žádná další oznámení pro denní připomínku (po dobu 24 hodin po prvním oznámení). Jak budou položky při používání této konfigurace postupně objevovány a spravovány, správcům a uživatelům se doporučuje podat zpětnou vazbu dodavatelům aplikací a interním týmům pro tvorbu nástrojů, aby mohli využívat nový framework v přidružené aplikaci na maximum.
Oznámení koncového uživatele pro aplikace spravované v rámci této datové části se zpracovávají prostřednictvím jediného oznámení, které uživatele informuje o instalaci spravovaných položek a které lze zobrazit v Nastavení systému. Zatímco toto oznámení na obrazovce zůstává, žádné jiné oznámení pro spravované položky se neobjeví. Jakmile bude toto oznámení zavřeno, budou všechny následující spravované instalace znovu uživatele upozorňovat. Pokud je pro oznámení použita volba „Odložit“, nebudou se až do konce zvolené doby (1 týden nebo 1 den) pro položky přihlášení, spouštěcí agenty a spouštěcí démony zobrazovat žádná další oznámení.
Identifikace aplikací pomocí správy úloh na pozadí
Správci by měli vědět o všech položkách, které používají pomocné aplikace a spustitelné soubory nasazené jejich organizací. Chcete-li co nejjednodušeji zjistit, které položky jsou nasazené a zaregistrované v novém frameworku, otestujte standardní pracovní postupy nasazení a analyzujte výslednou konfiguraci příslušných položek. Příklad:
Použijte deklarativní stavovou zprávu pro úlohy na pozadí dostupnou v systému macOS 14 a novějších.
Přejděte na Nastavení systému > Obecné > Přihlášení a zobrazte seznam položek, které jsou zaregistrované v novém frameworku. Chcete-li zobrazit informace o spouštěné položce, klikněte na tlačítko Informace.
Pomocí nástrojů příkazového řádku můžete shromažďovat důležité systémové informace, resetovat data pro testování nebo sledovat činnost pomocí aplikací Konzola a Terminál.
sfltool dumpbtm: Vypíše aktuální stav položek přihlášení a položek na pozadí, včetně načtených UUID pro datovou část
servicemanagement
. Ke každé zpětné vazbě, kterou podáváte, byste měli přiložit výstup tohoto příkazu spolu s dalšími položkami uvedenými v oddílu Nahlášení zpětné vazby.sfltool resetbtm: Resetuje přihlašovací údaje a data položky na pozadí. Pokud mezi testy použijete tento příkaz, doporučujeme, aby uživatelé svůj počítač také restartovali.
Sledování činnosti správy položek přihlášení a položek na pozadí v Konzole: Použijte filtry
subsystem:backgroundtaskmanagement
acategory:mcx
nebo streamujte protokoly v Terminálu pomocí následujícího příkazu:log stream —debug —info —predicate "subsystem = 'com.apple.backgroundtaskmanagement'and category = 'mcx'"
Nástroj Mac Evaluation Utility verze 4.3.0 nebo novější, který je k dispozici prostřednictvím programu AppleSeed pro IT, dokáže generovat výsledky testů vracející podrobné informace, podobně jako
sfltool dumpbtm
. Tyto testy určené pro položky přihlášení, spouštěcí agenty a spouštěcí démony informují o momentálně nainstalovaných aplikacích, které v systému macOS využívají správu položek přihlášení a položek na pozadí. Výsledky těchto testů jsou formátovány stejným způsobem jako ostatní testy Mac Evaluation Utility a lze je exportovat jako textové soubory s oddělovači pro další analýzu.
Použití konfiguračního XML profilu pro správu úloh na pozadí
Úlohy na pozadí můžete spravovat pomocí konfiguračního XML profilu. V takovém případě se všechny položky porovnávají se všemi typy pravidel. Položka, která splňuje podmínky některého pravidla, je automaticky schválena. Při porovnávání se berou v úvahu pravidla následujících typů:
Application BundleIdentifier: Identifikátor balíku aplikace (také známý jako ID balíku), který se porovnává a který se musí přesně shodovat.
Application BundleIdentifier: Předpona identifikátoru balíku aplikace, který se porovnává.
Developer TeamIdentifier: Identifikátor týmu převzatý z atributů podepisování kódu, který se musí přesně shodovat.
Název služby: Hodnota parametru Label v souboru
launchd
.plist, která se má porovnat a která se musí přesně shodovat.Název služby: Předpona porovnávaného parametru Label v souboru v souboru
launchd
.plist.
Další informace najdete v částech Ukázka správy úloh na pozadí a Spravované položky nastavení MDM v datové části Login Items.
Atributy z jiných aplikací
Společnost Apple spravuje soubor předvoleb s názvem attributions.plist
, obsahující mnoho pomocných aplikací nebo spustitelných souborů, které často používá konkrétní aplikace. Tyto údaje lze použít k identifikaci pomocných aplikací a spustitelných souborů, které se objevují v přihlašovacích položkách uživatele při spuštění. Úplný seznam těchto běžných položek a jejich atributů najdete v souboru v následujícím umístění:
/System/Library/PrivateFrameworks/BackgroundTaskManagement.framework/Versions/A/Resources/