Brána (hlavný vstup)
Tomuto článku alebo sekcii chýbajú odkazy na spoľahlivé zdroje, môže preto obsahovať informácie, ktoré je potrebné ešte overiť. Pomôžte Wikipédii a doplňte do článku citácie, odkazy na spoľahlivé zdroje. |
Brána je hlavný vstup do uzatvoreného architektonického komplexu (do hradu, dvora, pevnosti, mesta, paláca, na most), historicky často s fortifikačnými prvkami (veža, strieľne, zdvíhací most). Je to často vstup väčší ako dvere, ale menší/menej významný ako portál.
Brána ako symbol
[upraviť | upraviť zdroj]Brána je symbol vstupu, ale aj krytého priestoru za ním a tajuplnej moci (napr. Vysoká porta, symbol moci tureckého sultána, brána pekla, Mária ako brána k nebu). Brána a dvere označujú vstup (podobne ako most, priechod) do dôležitého priestoru. Do tajných a najsvätejších komnát v chrámoch sa často vstupuje prepychovými bránami, ktoré môžu prekročiť len zasvätení vysokí kňazi. Obrad prekročenia brány (prah) symbolizoval pre mnohé kultúry prechod z jedného životného obdobia do nasledujúceho (rites de passage). Otvorenie posvätnej brány oznamuje náboženské slávnosti. Vedľa brány do predsiene Šalamúnovho chrámu v Jeruzaleme stáli dva veľké bronzové stĺpy. Starorímsky boh Jánus chránil vchod a východ.
Pozri aj
[upraviť | upraviť zdroj]Iné projekty
[upraviť | upraviť zdroj]- Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o brána
- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Brána (hlavný vstup)