Kanaan
Kanaan (IPA izgovor: [ˈkeɪnən]; hebrejski כנען , koine grčki Χαναάν, odakle potječe latinski Canaan; i od hebrejskog, aramejskog ܟܢܥܢ , potjeće arapski کنعان).[1] je drevni termin koji se koristi za današnji Izrael, Zapadu Obalu i Pojas Gaze, kao i za obalna područja Libanona i Sirije. Hebrejska Biblija identficira Kanaan s Libanonom — prije svegha s obalnim gradom Sidonom — ali naziv "Zemlja Kanaan" se širi na jug prema Gazi i "Potočiću Egipta" i istočno prema dolini Jordana, tako da uključuje suvremeni Izrael i Palestinske Teritorije. Južno područje je sadržavalo razne etničke grupe. Pisma iz Amarne pronađena u Drevnom Egiptu spominju Kanaan (akadski Kinaḫḫu) u kontekstu Gaze i drugih gradova duž fenicijske obale i Gornje Galileje. Mnogi raniji egipatski izvori spominju brojne vojne pohode poduzete u Ka-na-na, unutar Azije.
Razna kanaanitska nalazišta su iskopana od arheologa, od kojih je najpoznatiji kanaanitski grad Ugarit u suvremenoj Siriji, otkriven godine 1928. Veliki dio suvremenog znanja od Kanaanita potječe iz tog nalazišta. Kanaaniti su govorili semitskim jezikom srodnim hebrejskom, te se spominju u Bibliji, mezopotamskim i drevnim egipatskim izvorima.
- The Origin of the Jewish People and the Land of Canaan Arhivirano 2007-03-02 na Wayback Machine-u by David Storobin.
- Canaan & Ancient Israel Arhivirano 2007-03-20 na Wayback Machine-u, University of Pennsylvania Museum of Archaeology and Anthropology. Explores their identities (land-time, daily life, economy & religion) in pre-historical times through the material remains that they have left behind.
- Catholic Encyclopedia.
- Canaan Arhivirano 2007-09-28 na Wayback Machine-u: reviews every scripture on Canaan in the Bible.
- Antiquities of the Jews by Flavius Josephus.
- The Amarna Letters Encyclopedia, excellent source on Egyptian province of Canaan.
- Canaanite.org Canaanite Language and resources