Pałac Krasińskich w Warszawie
nr rej. 256/2 z 1 sierpnia 1965 | |
Elewacja ogrodowa pałacu Krasińskich | |
Państwo | |
---|---|
Województwo | |
Miejscowość | |
Adres | |
Styl architektoniczny | |
Architekt | |
Rozpoczęcie budowy |
1677 |
Ukończenie budowy |
1695 |
Pierwszy właściciel | |
Położenie na mapie Warszawy | |
Położenie na mapie Polski | |
Położenie na mapie województwa mazowieckiego | |
52°14′57″N 21°00′13″E/52,249167 21,003611 | |
Strona internetowa |
Pałac Krasińskich[1], także pałac Rzeczypospolitej[1] – barokowy pałac zbudowany w latach 1677–1695 dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego według projektu Tylmana z Gameren.
Do 2019 siedziba zbiorów specjalnych Biblioteki Narodowej (rękopisy i stare druki).
Historia
[edytuj | edytuj kod]Budowa pałacu
[edytuj | edytuj kod]Jan Dobrogost Krasiński posiadał na słabo zabudowanych terenach między ulicami Długą a Świętojerska dwór z ogrodem[2]. Po uzyskaniu przez niego uchwałą sejmową ze stycznia 1677 uwolnienia posesji spod praw miejskich przystąpiono do prac nad pałacem[3]. W latach 1681–1685 Krasiński stał się również właścicielem kilku sąsiednich działek, dzięki czemu możliwe stało się zaprojektowanie większego założenia[4].
W 1682 korpus główny pałacu był gotowy co najmniej w stanie surowym[4]. Przez kilka kolejnych lat trwały dalsze prace, z których część ujęta jest w zapiskach Krasińskiego (m.in. rzeźby do fasady i elewacji ogrodowej, stiuki we wnętrzach, malowanie sufitów, drewniane posadzki, rynny)[4]. W 1684 prawdopodobnie pałac posiadał już ostateczny kształt zewnętrzny i układ pomieszczeń, ale brakowało jeszcze bogatej zewnętrznej dekoracji[4]. Pod koniec lat 80. XVII w. rozpoczął się drugi etap budowy i dekorowania rezydencji[4]. W 1689 rzeźbiarz gdański Andreas Schlüter rozpoczął prace nad płaskorzeźbami tympanonów, zaś w 1693 prace przy kartuszu mającym zdobić fasadę[4]. Do 1695 powstawały m.in. ozdoby na fasadzie dziedzińcowej, dekoracje fasady ogrodowej, a wewnątrz m.in. portale, kominki, obramowania okienne (wykonane przez warszawskiego stolarza i snycerza Wilhelma Barsza), posadzki[5]. Równolegle trwały prace przy budowie prawej, piętrowej oficyny (mieszczącej kuchnię) ogrodzenia, oranżerii, figarni i małej zbrojowni w ogrodzie[5]. Drugiej oficyny nie wybudowano, podobnie jak nie ukończono w pełni budowy całego założenia[6]. Korpus główny pałacu był jednak prawdopodobnie zamieszkany już w drugiej połowie lat. 80 XVII w., a z pewnością w latach 90.[7]
Projektantem pałacu był Tylman z Gameren – architekt holenderskiego pochodzenia, wykształcony we Włoszech, a sprowadzony do Polski przez Lubomirskich w latach 60. XVII wieku[5]. W Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie przechowywanych jest kilkadziesiąt szkiców Tylmana z Gameren do projektu pałacu[8]. Przy wznoszeniu pałacu zatrudnieni byli również inni architekci i budowniczowie, jak Józef Szymon Bellotti, Jakub Solari oraz Izydor Affaita[8].
Rezydencja pomyślana była jako wielkie założenie pałacowo-ogrodowe, odwołujące się do wzorców francuskich[9]. W założeniach budowla miała dorównywać innym siedzibom magnackim w ówczesnej Warszawie, a także budowanemu właśnie pałacowi w Wilanowie[10]. Przez współczesnych budowla była uznawana za jeden z najpiękniejszych pałaców w Polsce[7]. Wystrój wewnętrzny i elementy elewacji nawiązywały do legendy o antycznym pochodzeniu rodu Krasińskich od Marka Waleriusza Korwinusa[10][11].
XVIII wiek
[edytuj | edytuj kod]W marcu 1699 roku w czasie karnawału na balu w pałacu brał udział król August II Mocny, a następnie odbyła się w nim uroczystość z okazji podpisania pokoju w Karłowicach[12]. Dekorowanie wnętrz przerwała III wojna północna oraz obrabowanie i dewastacja pałacu przez Szwedów w 1702[13]. Za życia fundatora pałac nie doczekał się gruntowniejszej restauracji ani finalizacji pierwotnego założenia[13]. Po śmierci Dobrogosta pałac przeszedł w 1717 roku na własność jego wnuka starosty opinogórskiego Błażeja Jana Krasińskiego, który jednak w pałacu bywał rzadko, co przyczyniło się do dalszego pogorszenia jego stanu technicznego
[13]. Po bezpotomnej śmierci Błażeja w 1751 pałac stał się własnością kilku członków bocznych linii rodziny, których następnie spłacił biskup kamieniecki Adam Stanisław Krasiński, stając się w 1763 jedynym właścicielem pałacu[13].
W dniu 5 grudnia 1765 pałac został zakupiony przez Rzeczpospolitą na siedzibę Komisji Skarbowej Koronnej[14]. Od tej pory nosił nazwę pałacu Rzeczypospolitej[15][16] i pełnił najważniejsze funkcje państwowe[10]. Pałac i ogród były w złym stanie, dodatkowo rozplanowanie wnętrz korpusu głównego, składającego się z dużych sal reprezentacyjnych i apartamentów mieszkalnych, nie odpowiadało potrzebom urzędów państwowych, dlatego też w kwietniu 1766 rozpoczęła się przebudowa pałacu pod kierunkiem Jakuba Fontany[14]. W 1766 uporządkowany Ogród Krasińskich udostępniono publiczności[14]. Pierwszy etap prac ukończono w 1768, ale dalsze prace trwały do 1773[14]. Przebudowa polegała na gruntownej zmianie układu pomieszczeń w bocznych częściach budynku, przeznaczonych na potrzeby urzędowe, niewielkiej przebudowie sali w środkowej części gmachu na potrzeby archiwum Skarbu Koronnego i Metryki Koronnej oraz przeznaczeniu trzeciej kondygnacji na mieszkania dla urzędników[17]. Pomieszczenia na parterze i piętrze uzyskały nową bogatą dekorację architektoniczną i malarską, w jednym z pomieszczeń umieszczono wybrane arrasy wawelskie[18].Około 1773 Fontana wykonał projekt budowy nowych gmachów w otoczeniu pałacu i uporządkowania dziedzińca, nie został on jednak zrealizowany[19]. Kolejne projekty rozbudowy powstały około 1778[20]. Niektóre z nich, przygotowane przez Augusta Moszyńskiego, zakładały wybudowanie obok pałacu gmachu Teatru Narodowego[20]. W tym samym czasie Dominik Merlini przedstawił projekt wykończenia placu przed pałacem[21]. Projekty Moszyńskiego i Merliniego również nie zostały zrealizowane[21]. Wygląd pałacu w tym okresie widoczny jest na obrazie Canaletta z około 1778[22]. W grudniu 1782 roku pałac spłonął[10]. Pożar uwiecznił na dwóch rysunkach Jan Piotr Norblin, który był świadkiem wydarzenia[23]. Po pożarze, który strawił dużą część wnętrza, pałac został do grudnia 1783 roku odbudowany według projektu Dominika Merliniego[24]. Podczas tych prac pokryto dach blachą w miejsce dachówki i zlikwidowano lukarny w elewacjach bocznych[25]. Wygląd zewnętrzny pałacu zmienił się niewiele, natomiast wewnątrz zmieniono przeznaczenie części pomieszczeń, wykonano nowe zdobienia, zaś na drugim piętrze zlikwidowano mieszkania urzędników[25].
Zabory
[edytuj | edytuj kod]W 1795 carskie władze wojskowe wywiozły z pałacu wyposażenie[26]. W 1796, gdy Warszawa przypadła Prusom, w pałacu wyłożono księgi do złożenia podpisów poddańczych po hołdzie oddanym królowi Prus Fryderykowi Wilhelmowi II[27][26]. W latach 1807–1812 w gmachu mieściły się urzędy Księstwa Warszawskiego[10]. W 1817 powierzono Piotrowi Aignerowi przygotowanie projektu odrestaurowania i rozbudowy pałacu oraz uporządkowania placu przed pałacem[28]. W projekcie przewidziany był również pomnik księcia Józefa Poniatowskiego zamówiony u Bertela Thorvaldsena, mający znaleźć się na środku placu, który jednak ostatecznie umieszczony został w innej lokalizacji[29]. Projekt Aignera nie został zrealizowany, jedynie w latach 1819–1820 nadbudowano oficynę według jego zmodyfikowanego projektu[30].
W dobie Królestwa Polskiego odbywały się tutaj w latach 1827–1828 posiedzenia sądu sejmowego. W 1835 pałac został odnowiony po uszkodzeniach z czasów walk powstałych w trakcie powstania listopadowego, zaś budowla stała się siedzibą dwóch departamentów rosyjskiego Senatu Rządzącego i sądów[31]. W okresie poprzedzającym powstanie styczniowe w 1861 roku w pałacu mieszkał naczelnik rządu cywilnego Aleksander Wielopolski[32]. Po upadku powstania gmach przemianowano na „Pałac Sądów” dokonano niefortunnych przeróbek oraz skuto kamienny kartusz z herbem Krasińskich[33].
Dwudziestolecie i II wojna światowa
[edytuj | edytuj kod]W styczniu 1917 roku Pałac Rzeczypospolitej został przekazany polskiej Tymczasowej Radzie Stanu w Królestwie Polskim[10]. W latach 1917–1939 był siedzibą Sądu Najwyższego[34], a jego oficyna – Sądu Okręgowego[35]. W 1929 przeprowadzono restaurację pałacu, podczas której m.in. umieszczono nowe kartusze z herbem Rzeczypospolitej dłuta Jana Biernackiego[10][35]. We wrześniu 1939 roku pałac został uszkodzony i częściowo wypalony[36]. W dniu 27 sierpnia 1944 podczas powstania warszawskiego pałac został zbombardowany przez samoloty niemieckie, w wyniku czego zginęło 27 powstańców z batalionu „Parasol”[36]. Po zakończeniu walk pałac został w trakcie burzenia Warszawy niemal doszczętnie spalony wraz z przechowywanymi zbiorami wskutek działań oddziałów z ramienia Technische Nothilfe miotających ogniem (Brandkommando)[37]. Po wojnie zniszczenia budynku oszacowano na 85%[38].
Lata powojenne
[edytuj | edytuj kod]Odbudowę rozpoczęto w 1948 według projektu Mieczysława Kuzmy i Zbigniewa Stępińskiego, zaś ukończono ją w 1961[14]. W 1958 budynek został przejęty przez Bibliotekę Narodową[39]. W 1964 dokonano pełnej rekonstrukcji zniszczonych postaci i detali płaskorzeźby na ocalałym tympanonie z ryzalitu środkowego fasady[40]. W latach 1982–1984 przeprowadzono pierwszą po odbudowie pełną konserwację obejmującą wystrój plastyczny obydwu elewacji, jednak z powodu popełnionych błędów kolejną konserwację zewnętrznej dekoracji rzeźbiarskiej przeprowadzono w 1998[41].
Znajduje się w nim ocalałe ok. 5% z liczącej 40 tysięcy rękopisów Biblioteki Załuskich i Muzeum Polskiego w Rapperswilu, księgozbiór Biblioteki Wilanowskiej, a także inne zebrane później stare druki i zbiory graficzne. Na uwagę zasługują zwłaszcza bezcenne iluminowane polskie i zagraniczne średniowieczne manuskrypty. Znajduje się tam również zbiór tematyczny poświęcony okresowi Wielkiej Emigracji (1831–1883) i pamiątki piśmiennicze po Cyprianie Kamilu Norwidzie.
W sali wilanowskiej znajduje się szklana urna zawierająca na wpół spopieloną książkę[42].
W latach 2014−2016 budynek został poddany rewitalizacji[10]. Do 2024 trwały prace związane z projektem „Modernizacja i aranżacja wnętrz Pałacu Krasińskich (Pałacu Rzeczypospolitej) przy Placu Krasińskich 3/5 w Warszawie”. Celem projektu było m.in. stworzenie interaktywnej przestrzeni wystawienniczej[43]. 21 maja 2024 Pałac Krasińskich został oficjalnie otwarty dla publiczności. Uroczystemu otwarciu towarzyszył koncert plenerowy. Obecnie w barokowych wnętrzach pałacu można oglądać bezcenne zabytki polskiego i światowego piśmiennictwa.
Architektura
[edytuj | edytuj kod]Zespół pałacowy jest jednym z najokazalszych założeń entre cour et jardin w Warszawie[10]. Dwupiętrowy korpus główny pałacu o układzie symetrycznym zbudowany jest na rzucie prostokąta[44]. Jego wymiary to: 75,5 m długości, 27,5 m szerokości oraz 19 m wysokości[44]. Fasada pałacu zwrócona jest w kierunku wschodnim na obecny Plac Krasińskich[44].
Na osi środkowej fasady i elewacji ogrodowej znajdują się nieznacznie wysunięte ryzality, w których mieściły się wnętrza reprezentacyjne[44]. Ryzality narożne są płytkie od strony fasady i elewacji ogrodowej, zaś silnie wysunięte od strony elewacji bocznych[44]. 19-osiowa fasada podkreślona jest trzema ryzalitami: 5-osiowym środkowym i dwoma skrajnymi 3-osiowymi[44]. Budynek posiada niski czterospadowy dach z sześcioma regularnie rozmieszczonymi kominami[44].
Pierwsza kondygnacja budynku pokryta jest w lizenach międzyosiowych boniowaniem pasowym, pełniącym rolę cokołów dla znajdujących się powyżej jońskich pilastrów, dzielących fasadę[44]. W przyziemiu ryzalitów umieszczone są prostokątne okna z obramowaniami, uszakami i naczółkami (wypełnionymi prostokątną płyciną)[44]. Przestrzenie między ryzalitami wypełnione są otworami otwartej galerii i zamknięte łukami spłaszczonymi[44]. Za otworami znajdują się okna, takie jak w ryzalitach[44].
Na osi centralnej środkowego ryzalitu znajduje się prostokątny otwór wejściowy, poprzedzony dwoma parami kolumn toskańskich, podtrzymującymi belkowanie, na którym umieszczona jest płyta balkonu z narożnymi cokołami i tralkową balustradą[44]. Na balkon otwiera się portfenetr z półkolistym nadświetlem, zwieńczonym łukowo wygiętym naczółkiem i muszlowym zwornikiem[44]. Powyżej znajduje się owalny kartusz z orłem, podtrzymywany przez parę geniuszy (pierwotnie znajdował się tam herb Krasińskich)[44]. Węższe prostokątne okna osi bocznych środkowego ryzalitu, z prawie kwadratowymi nadświetlami, pozorują dwie kondygnacje, chociaż doświetlają tylko jedno reprezentacyjne pomieszczenie[44]. Nadświetla te zwieńczone są płaskorzeźbami wazonów z kwiatami[44].
Głowice pilastrów centralnego ryzalitu dźwigają belkowanie i trójkątny fronton. Tympanon wypełniony jest kamienną okładziną z płaskorzeźbą Andreasa Schlütera Pojedynek Waleriusza z wodzem Gallów[44]. Szczyt frontonu zwieńczony jest figurą Marka Waleriusza[44]. U podnóża rzeźby umieszczone są postacie spętanych niewolników, zaś na narożach frontonu rzeźby Pallas Ateny oraz Marsa[44]. Wszystkie rzeźby są kopiami z okresu odbudowy[44].
Zbiory
[edytuj | edytuj kod]Od 2024 w odnowionym Pałacu Rzeczypospolitej można oglądać na wystawie stałej najcenniejsze obiekty ze zbiorów Biblioteki Narodowej[45].
Na wystawie znajdują się zabytki języka polskiego i historii Polski, Kazania świętokrzyskie, Psałterz floriański, Rocznik świętokrzyski dawny, rękopisy Kroniki Galla Anonima i Kroniki Wincentego Kadłubka[46]. Prezentowane są też rękopisy dzieł czołowych polskich pisarzy, zarówno dawniejszych (m.in. Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid), jak i bardziej współczesnych (Krzysztof Kamil Baczyński, Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz)[47].
Wśród zabytków muzycznych znalazły się rękopisy utworów takich kompozytorów, jak Fryderyk Chopin, Henryk Mikołaj Górecki i Krzysztof Komeda[47].
Kolejną grupę eksponatów stanowią polskie i zagraniczne zabytki piśmiennictwa oraz iluminatorstwa średniowiecznego i renesansowego[47].
Galeria
[edytuj | edytuj kod]-
Pałac w czasach Tylmana z Gameren
-
Pałac Krasińskich na obrazie Canaletta (1778)
-
Grafika Zygmunta Vogla (1795)
-
Pałac w 1805
-
Widok od pl. Krasińskich w okresie międzywojennym
-
Fasada frontowa (2013)
-
Fasada od strony ogrodu (2018)
-
Rzeźby Andreasa Schlütera (2005)
-
Panoplia (2009)
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 599. ISBN 83-01-08836-2.
- ↑ Mossakowski 1972 ↓, s. 8.
- ↑ Mossakowski 1972 ↓, s. 8–9.
- ↑ a b c d e f Mossakowski 1972 ↓, s. 9.
- ↑ a b c Mossakowski 1972 ↓, s. 10.
- ↑ Mossakowski 1972 ↓, s. 10, 31.
- ↑ a b Mossakowski 1972 ↓, s. 31.
- ↑ a b Mossakowski 1972 ↓, s. 14.
- ↑ Mossakowski 1972 ↓, s. 16.
- ↑ a b c d e f g h i Historia pałacu. Biblioteka Narodowa. [dostęp 2023-01-20].
- ↑ Mossakowski 1972 ↓, s. 21.
- ↑ Mossakowski 1972 ↓, s. 35–36.
- ↑ a b c d Mossakowski 1972 ↓, s. 37.
- ↑ a b c d e Mossakowski 1972 ↓, s. 40.
- ↑ Przyszychowska 2007 ↓, s. 3.
- ↑ Bystroń 1977 ↓, s. 111.
- ↑ Mossakowski 1972 ↓, s. 41.
- ↑ Mossakowski 1972 ↓, s. 41–42.
- ↑ Mossakowski 1972 ↓, s. 43–44.
- ↑ a b Mossakowski 1972 ↓, s. 44.
- ↑ a b Mossakowski 1972 ↓, s. 45.
- ↑ Mossakowski 1972 ↓, s. 52.
- ↑ Mossakowski 1972 ↓, s. 53.
- ↑ Mossakowski 1972 ↓, s. 54.
- ↑ a b Mossakowski 1972 ↓, s. 58.
- ↑ a b Mossakowski 1972 ↓, s. 60.
- ↑ Przyszychowska 2007 ↓, s. 9.
- ↑ Mossakowski 1972 ↓, s. 61.
- ↑ Mossakowski 1972 ↓, s. 61–62.
- ↑ Mossakowski 1972 ↓, s. 62.
- ↑ Mossakowski 1972 ↓, s. 62–63.
- ↑ Mossakowski 1972 ↓, s. 63, 65.
- ↑ Mossakowski 1972 ↓, s. 66.
- ↑ Sąd Najwyższy Rzeczypospolitej Polskiej. Warszawa: Zespół Prasowy Sądu Najwyższego, 2014, s. 48, 55.
- ↑ a b Mossakowski 1972 ↓, s. 67.
- ↑ a b Mossakowski 1972 ↓, s. 70.
- ↑ Szymon Datner, Kazimierz Leszczyński (red.): Zbrodnie okupanta w czasie powstania warszawskiego w 1944 roku (w dokumentach). Warszawa: wydawnictwo MON, 1962.
- ↑ Małcużyński i Wojnacki 1950 ↓, s. 76.
- ↑ Krzysztof Jabłoński i in.: Warszawa: portret miasta. Warszawa: Arkady, 1984, s. strony nienumerowane (Kronika odbudowy, budowy i rozbudowy 1945−1982). ISBN 83-213-2993-4.
- ↑ Procyk 2002 ↓, s. 171.
- ↑ Procyk 2002 ↓, s. 171–172.
- ↑ "Urna" pamięci spopielonych książek Warszawy
- ↑ Skarbiec piśmiennictwa Rzeczypospolitej – rewitalizacja i aranżacja wnętrz Pałacu Rzeczypospolitej [online], Biblioteka Narodowa [dostęp 2021-11-26] (pol.).
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t Pałac Krasińskich (karta ewidencyjna zabytku). Zabytek.pl. [dostęp 2023-10-25].
- ↑ Pałac Rzeczypospolitej 2024 ↓, s. 9.
- ↑ Pałac Rzeczypospolitej 2024 ↓, s. 7.
- ↑ a b c Pałac Rzeczypospolitej 2024 ↓, s. 8.
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Jan Stanisław Bystroń: Warszawa. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1977.
- Karol Małcużyński, Wacław Wojnacki: Zwiedzamy nową Warszawę. Warszawa: Spółdzielczy Instytut Wydawniczy „Kraj”, 1950.
- Stanisław Mossakowski: Pałac Krasińskich. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1972.
- Pałac Rzeczypospolitej. Trzy razy otwierana. Najcenniejsze zbiory Biblioteki Narodowej w Pałacu Rzeczypospolitej. Tomasz Makowski (oprac.), Patryk Sapała (współprac.). Warszawa: Biblioteka Narodowa, 2024.
- Wiesław Procyk. Pałac Krasińskich w Warszawie stan zachowania i problemy ratowania dekoracji rzeźbiarskiej. „Ochrona Zabytków”. 55/2 (217), s. 170–185, 2002.
- Marta Przyszychowska: Pałac Rzeczypospolitej w Warszawie : perła architektury. Warszawa: Biblioteka Narodowa, 2007. ISBN 978-83-7009-527-7.