iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: https://pl.wikipedia.org/wiki/Meczet_Katedralny_w_Moskwie
Meczet Katedralny w Moskwie – Wikipedia, wolna encyklopedia Przejdź do zawartości

Meczet Katedralny w Moskwie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Meczet Katedralny
Ilustracja
Meczet Katedralny
Państwo

 Rosja

Miejscowość

Moskwa

Wyznanie

islam

Rodzaj

meczet

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Meczet Katedralny”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Meczet Katedralny”
Ziemia55°46′45″N 37°37′37″E/55,779167 37,626944
Strona internetowa

Meczet Katedralny[1][2] (ros. Московская соборная мечеть) – meczet w Moskwie, najważniejszy muzułmański obiekt sakralny na terytorium Rosji i jeden z największych meczetów w Europie.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy Meczet Katedralny i jego zniszczenie

[edytuj | edytuj kod]
Stary Meczet Katedralny w trakcie budowy nowego, widok z 2009

Na terenie, gdzie znajduje się Meczet Katedralny, w latach 1904–2011 położona była znacznie mniejsza drewniana świątynia muzułmańska. Była ona fundacją tatarskiego kupca Saliha Jerzina. Była nieprzerwanie czynna od ukończenia budowy do 2006, w okresie radzieckim będąc jedynym czynnym meczetem w stolicy[1]. Zabytkowy meczet został zburzony za aprobatą głównych muftich Rosji, którzy podkreślali, że drewniany obiekt był w bardzo złym stanie technicznym, stopniowo popadał w ruinę, a ponadto i tak był zbyt mały, by pomieścić wszystkich wiernych przybywających do niego w główne muzułmańskie święta[3]. W związku ze staraniami muftich obiekt w 2008 r. wykreślono z rejestru zabytków[3]. Zniszczenie meczetu potępiły natomiast niezależne muzułmańskie organizacje rosyjskie oraz grupa Archnadzor, działająca na rzecz ochrony zabytkowej architektury Moskwy[3]. Iljas Tażijew, architekt, który opracował wcześniej projekt przebudowy meczetu, argumentował, że jego zniszczenie nie było konieczne, a zabytek mógł zostać przeniesiony na nowe miejsce[4][3]. Prawdopodobnie w związku z powstałymi kontrowersjami rada muftich obiecała „odrestaurowanie części historycznej” w kompleksie architektonicznym nowego Meczetu Katedralnego[3].

Nowy Meczet Katedralny

[edytuj | edytuj kod]

Nowy Meczet Katedralny został otwarty 23 września 2015 r. w obecności prezydenta Rosji Władimira Putina, prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana oraz głowy Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. Budowa meczetu została sfinansowana z darów, a jej koszt wyniósł 170 mln dolarów. Obiekt może jednorazowo pomieścić 10 tys. modlących się i według rosyjskiej Rady Muftich jest największą tego typu budowlą w Europie – jego powierzchnia wynosi 19 tys. m²[1]. Architektura obiektu inspirowana była meczetami Imperium Osmańskiego[5]. W meczecie znajduje się sześć sal modlitewnych, wysokość jego kopuły wynosi 46 metrów, a minaretów – 72 metry[5]. Przy meczecie czynne jest muzeum[6].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c W Moskwie otwarto największy meczet w Europie, „wiadomosci.wp.pl”, 23 września 2015 [dostęp 2017-03-03] (pol.).
  2. Wacław Radziwinowicz, Moskwa, największe muzułmańskie miasto Europy, ma nowy meczet [online], wyborcza.pl [dostęp 2017-03-03].
  3. a b c d e Historic Mosque Demolished on 9/11 Anniversary [online] [dostęp 2017-03-03] (ang.).
  4. Михайлов Константин, Интервью / Зачем снесли Соборную мечеть? / Константин Михайлов [online], Эхо Москвы [dostęp 2017-03-03] (ros.).
  5. a b Central mosque of Moscow will be inaugurated in 23rd September [online], en.shabestan.ir [dostęp 2017-03-03].
  6. Музей [online], www.mihrab.ru [dostęp 2017-03-03] (ros.).