Kortadas
Cortado, kortadas (iš isp. cortar '(čia) skiesti') – espresas, praskiestas šiltu pienu.[1] Pienas pilamas į espresą, paruoštame cortado jo būna nuo pusės iki trečdalio.
Kiti pavadinimai ir variantai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Cortado turi ir kitų pavadinimų – kat. tallat, bask. ebaki, port. pingo, garoto, pranc. noisette.
JAV, ypač vakarinėje pakrantėje, cortado vadinamas Gibraltar. Šis pavadinimas atsirado San Franciske, kur kavos skrudintojai Blue Bottle Coffee Company ir Ritual Coffee Roasters ėmė propaguoti kavą teikti Libbey–Owens–Ford kompanijos stikliniuose induose, kurie ir vadinosi „Gibraltar“.[2][3]
Kuboje cortado žinomas kaip cortadito. Jis paprastai patiekiamas specialiose stiklinėse, dažnai postikliniuose (su metaliniu lankeliu dugne ir vieline rankenėle). Kuboje yra keli šio gėrimo variantai:
- cortado condensada, cafe con leche condensada ar bombon – espresas su sutirštintu pienu,
- leche y leche – su kondensuotu pienu ir grietinėle viršuje.
Kubiečių XX a. 7-tą dešimtmetį atgabentas į Majamio priemiestį Little Havana kortadas paplito mieste, tapo kasdieniniu gėrimu mieste, ypač vietiniams kubiečiams.
Panašūs gėrimai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Kortadas skiriasi nuo itališkos caffè macchiato ar kapučino.[2]
Panašūs gėrimai:
- Australijoje – piccolo cafe latte ar tiesiog piccolo. Tai vienguba espreso dozė macchiato stiklinėje, kur ant espreso užpila kaitinto pieno taip pat kaip ir cafe latte;
- Portugalijoje – galão, kurio tris ketvirčius sudaro pienas. Kita kuo panašus į kortadą.
Nuorodos
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- ↑ Drink This Now: Cognoscenti Coffee's On-the-Menu Cortado Archyvuota kopija 2011-02-13 iš Wayback Machine projekto.
- ↑ 2,0 2,1 A Cortado Is Not a Minivan, 2010 m. kovo 4 d
- ↑ Daniel Young (2009 m. kovo mėn.), Gibraltar, San Francisco's Cult Coffee, Comes to London