Atrapa kominkowa - jak zrobić? DIY krok po kroku
Niemal każdy marzy o tym, aby posiadać w domu kominek. Kojarzymy go z przytulnymi wnętrzami i przyjemną atmosferą, dlatego to wciąż jeden z głównych elementów, o których myślimy w trakcie planowania budowy domu. Mieszkanie w bloku znacząco ogranicza nasze możliwości w tym zakresie, nie oznacza jednak, że musimy zrezygnować z tego pomysłu. Rozwiązaniem będzie atrapa kominka – konstrukcja, której nie trzeba podłączać do przewodu kominowego, a wyglądem do złudzenia przypomina prawdziwy kominek. Możemy wykonać ją na wiele różnych sposobów, dopasowując wielkością i stylem do aranżacji wnętrza. O czym należy pamiętać przygotowując się tego przedsięwzięcia? Jak krok po kroku zbudować atrapę kominka?
Atrapa kominka jak zrobić? Krok po kroku
Planując wykonanie atrapy kominka należy zacząć od ustalenia, w którym miejscu ma się znaleźć. Możemy ją umieścić w salonie, sypialni lub w jadalni – wszystko zależy od tego, gdzie uda się wygospodarować przestrzeń. Jej rozmiary muszą być dopasowane do wielkości pomieszczenia – zbyt duża atrapa kominka przytłoczy wnętrze, z kolei zbyt mała będzie ledwo widoczna. Zwykło się przyjmować, że kominka nie umieszczamy w pobliżu telewizora, czasem jednak nie ma innego wyjścia. W niedużym mieszkaniu możemy zawiesić go nad atrapą kominka. Bez względu na to, które miejsce wybierzemy, warto najpierw wykonać model z kartonu, aby upewnić się, czy planowany kształt i wielkość będą odpowiednie. Taką samodzielnie przygotowaną makietę będzie można w razie potrzeby zmodyfikować i potem na jej podstawie zakupić potrzebne materiały.
Do zbudowania atrapy kominka będziemy potrzebowali płyty MDF, gwoździ, młotka, kleju montażowego i farby lub lakierobejcy do drewna w wybranym kolorze. Płytę możemy zamówić już przyciętą do wyznaczonych wymiarów – wiele marketów budowlanych oferuje taką usługę. Alternatywnie użyjemy sklejki, desek lub płyty gipsowo-kartonowej, ale wtedy będziemy potrzebowali dodatkowo profili, z których stworzymy konstrukcję pod płytę, zatem włożymy w cały projekt więcej pracy. Atrapa kominka może też zostać wymurowana z klasycznych cegieł i wykończona od góry drewnianą półką. Takie przedsięwzięcie będzie wymagało jeszcze większego zaangażowania, ale efekt będzie imponujący – i do złudzenia przypominał prawdziwy kominek.
Atrapa kominka z gipsu
Jeśli nie mamy czasu lub umiejętności, które pozwoliłyby nam na samodzielne zbudowanie atrapy kominka, zawsze możemy kupić gotową. Portal wykonany z gipsu lub konglomeratu o podwyższonej trwałości świetnie podkreśli charakter aranżacji w stylu glamour lub eklektycznym, nawiążemy też z jego pomocą do wystroju kamienic i pałacyków. Gotowa atrapa kominka występuje też w nowoczesnych formach, zatem będzie odpowiednia do wnętrz minimalistycznych i loftowych. Mamy też do dyspozycji pojedyncze elementy sztukateryjne, z których możemy przygotować własną kompozycję do zbudowania portalu. Wykonane ze sztywnej pianki poliuretanowej są lekkie, wytrzymałe i odporne na deformacje. Decydując się na atrapę kominka z gipsu lun pianki nie jesteśmy skazani na biały kolor, w jakim są produkowane – możemy je pomalować odpowiednią farbą i jeszcze lepiej dopasować do aranżacji.
Atrapa kominka – drewniana
Wykonanie atrapy kominka z drewna nie jest trudne – wystarczy zbić ze sobą (lub skleić) zamówione na wymiar kawałki płyty, które dla usztywnienia konstrukcji warto od środka wzmocnić metalowymi kątownikami. Całość malujemy lakierobejcą lub farbą w wybranym kolorze i odstawiamy do wyschnięcia. W międzyczasie mocujemy do podłogi (przy ścianie) niski podest, na którym stanie portal – i również go malujemy. Przygotowujemy też półkę, która zwieńczy dzieło w górnej części – o ile planujemy takie wykończenie (minimalistyczna atrapa kominka nie musi jej mieć). Kiedy wszystkie elementy wyschną, przyklejamy je do ściany i siebie nawzajem za pomocą kleju montażowego. W razie potrzeby możemy wykorzystać gotowe drewniane sztukaterie, które podniosą dekoracyjność projektu.
Zobacz także: DIY - gwiazdki z drewnianych spinaczy
Atrapa kominka – aranżacje
Wykonanie atrapy kominka nie kończy naszej pracy – przydadzą się dodatkowe elementy, które dopełnią aranżację. W zależności od tego, z jakiego materiału została zrobiona (oraz w jakim stylu), ściankę w środku możemy pomalować czarną farbą, przykleić do niej tapetę lub gipsowe płytki cegłopodobne. Na podeście w środkowej części atrapy kominka ustawiamy świece, lampiony lub układamy kawałki drewna, których nigdy nie podpalimy, ale będą świetnie nawiązywały do prawdziwego kominka. Ewentualnie możemy ułożyć je w taki sposób, w jaki robi się to w paleniskach z prawdziwego zdarzenia, a za nimi schować lampki, którymi podświetlimy całość.
Atrapa kominka na święta
Kominek jest jednym z najczęściej dekorowanych miejsc w domu przy okazji świąt. Zainspirowani tradycjami zaczerpniętymi z innych krajów umieszczamy na nim skarpety na drobne prezenty, tematyczne girlandy czy łańcuchy lampek choinkowych. Podobnie możemy postąpić w przypadku atrapy kominka, przy czym nie ogranicza nas konieczność zachowania odpowiedniej odległości pomiędzy dekoracjami a źródłem ognia. W zależności od tego, jakiej wielkości jest nasza konstrukcja, możemy umieścić ozdoby w górnej części (na półce), lub ustawić je na podeście. Jeśli na ścianie nad atrapą kominka na co dzień wisi obraz, na czas świąt możemy go zastąpić wieńcem ozdobionym wigilijnymi motywami.
Zobacz także: Świąteczny lampion ze słoików
Wieniec kupimy w sklepie lub wykonamy go samodzielnie – wykorzystamy do tego celu styropianową oponkę i łańcuch ze sztucznych gałązek, które kupimy w sklepie z artykułami plastycznymi lub w dużym markecie przemysłowym. Na koniec dodamy niewielkie bombki i inne drobiazgi, które zwykle umieszczamy na choince – i świąteczny wieniec będzie gotowy! Ewentualnie możemy użyć suszonych plasterków pomarańczy i kawałków kory cynamonu lub krótkiego łańcucha z małymi lampkami, który zawiniemy wokół styropianowego okręgu pokrytego gałązkami. Do świątecznego zaaranżowania atrapy kominka przydadzą się też: drewniane gwiazdki, sztuczny śnieg, a także oczyszczona z kory gałąź, którą zastąpimy wieniec na ścianie - a na niej zaczepimy ozdoby.
Zobacz także: DIY: świecznik z betonu idealny na święta
- Więcej o:
Biokominek - aranżacje, wygląd, wkład. Jak działa biokominek?
Pomysły na aranżację kominka
Kominek w naszym wnętrzu
Kominek otwarty: co warto o nim wiedzieć?
Alternatywne choinki świąteczne – nowoczesne podejście do tradycji
Ozdoby choinkowe DIY: inspiracje i pomysły na wyjątkowe dekoracje
Mydełka na prezent – idealny wybór dla każdego
Jesień: praca plastyczna – inspiracje na kreatywne zajęcia dla dzieci i dorosłych