Felhasználói felület
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
A felhasználói felület (angolul user interface, röviden UI) egy berendezés (például a számítógép), vagy egy számítógépes program (például egy operációs rendszer) azon elemeinek összessége, amelyek a felhasználóval való kommunikációért felelősek, és a berendezés vagy program irányítását, vezérlését lehetővé teszik.
A leggyakrabban előforduló felhasználói felület típusai:
- Fénykijelzős parancsgombos felület: a gép irányítása, a parancsbevitel egyszerű, vagy szöveges feliratú kapcsolókkal (nyomó- vagy érintőgombok, csúszkák stb.) történik, míg az üzenetek kijelzése LED-ekkel vagy lámpákkal. Sok korai számítógépnél (például Conrad Zuse Z-szériája) még alkalmazták ezt a felületet is.
Belső vezérlésű gépeknél, szoftveres irányításnál:
- Parancssoros felhasználói felület (CLI – Command Line Interface): a parancsbevitel billentyűzettel történik, az üzenetkijelzés a monitoron, szintén szöveges formában.
- Szöveges felhasználói felület (TUI – Text User Interface): a monitoron szöveges feliratú karaktercellák helyettesítik a nyomógombokat és egyéb grafikus elemeket.
- Grafikus felhasználói felület (GUI – Graphic User Interface): a képernyőn szöveges és grafikus elemek együttesen jelennek meg.
A felhasználói felület vagy az ember-gép interfész a gép azon része, amely kezeli az ember-gép interakciót. A membránkapcsolók, a gumibillentyűk és az érintőképernyők példák az emberi gép interfész fizikai részére, amelyet láthatunk és megérinthetünk. Az összetett rendszerek, az ember-gép interfész tipikusan számítógépes. Az ember-számítógép interfész kifejezés erre a fajta rendszerre utal. A számítással összefüggésben a kifejezés jellemzően kiterjed az ember és a számítógép közötti interakció során használt fizikai elemek vezérlésére szolgáló szoftverre is. Ember-gép interfészek tervezését az ergonómia (emberi tényezők) figyelembevétele segíti. A megfelelő tudományágak az emberi tényezők mérnöki (HFE) és a használhatósági mérnöki (UE) rendszerek, amelyek a rendszertervezés részét képezik. Az emberi tényezőknek az interfésztervezésbe történő beépítésére szolgáló eszközöket a számítástechnika ismeretein alapulva fejlesztik ki, mint például a számítógépes grafika, az operációs rendszerek, a programozási nyelvek. Manapság a grafikus felhasználói felület kifejezést használjuk az ember-gép interfészhez a számítógépeken, mivel szinte mindegyikük grafikát használ.
Példák
[szerkesztés]Fényképek
[szerkesztés]Ember-gép kommunikációs felület
[szerkesztés]-
Régi ember-gép kommunikációs felület egy gőzmozdonyban
-
Modern ember-gép kommunikációs felület egy ICE-ben
-
Ember-gép kommunikációs felület egy WC-ben (Japán)
-
A beszédfelismerés, mint kommunikációs felület és a hordozható komputer
-
Ember-gép kommunikációs felület hangkeveréshez
-
Ember-gép kommunikációs felület filmgyártáshoz
-
Ember-gép kommunikációs felület egy cukorgyárban
-
Vészhelyzeti kapcsoló
Sémák
[szerkesztés]-
A felhasználó mindig egy hardverrel kerül kapcsolatba
-
Különböző hardverhez különböző felhasználói szoftverfelület kell
További információk
[szerkesztés]- A Wikimédia Commons tartalmaz Felhasználói felület témájú kategóriát.
- Eric S. Raymond: Chapter 2. History: A Brief History of User Interfaces (angol nyelven). Catb.org. (Hozzáférés: 2022. február 11.)