UE dysponuje centralnym punktem kontaktowym oraz siecią różnych punktów lokalnych w całej UE, które oferują informacje, usługi i wsparcie. Na mapie „Unia Europejska wokół mnie” zamieszczonej poniżej znajdziesz punkt UE działający w Twoim regionie. Dowiesz się z niej również, jakie usługi świadczy wybrany punkt.
Mapa „Unia Europejska wokół mnie”
Przy pomocy rozwijanych list możesz wybrać lokalne punkty UE:
- według położenia geograficznego – w tym celu wskaż interesujący Cię kraj i region; jeśli potwierdzisz swoją geolokalizację, wyświetlą się wszystkie lokalne punkty UE w Twoim pobliżu
- według sieci, do której należą – możesz wybrać jedną lub kilka sieci spośród pokazanych na mapie
- według słowa kluczowego – możesz wskazać konkretny temat, aby znaleźć lokalny punkt UE najlepiej odpowiadający Twoim kryteriom.
Następnie możesz na mapie kliknąć dowolny lokalny punkt UE należący do wybranej sieci (są one oznaczone kolorowymi kropkami), dzięki czemu uzyskasz dostęp do jego danych kontaktowych i informacji na temat oferowanych usług.
Punkty EUROPE DIRECT pomagają przybliżyć Unię Europejską Europejczykom na poziomie lokalnym i ułatwiają im udział w debatach na temat przyszłości UE. Punkty udzielają odpowiedzi na pytania dotyczące polityki, programów i priorytetów UE. Ich pracownicy mają bezpośredni kontakt z obywatelami i z zainteresowanymi stronami i starają się ich bardziej zaangażować w projekt europejski.
Centra Dokumentacji Europejskiej propagują nauczanie i badania naukowe na temat integracji europejskiej. Oferują dostęp do wybranych dokumentów na tematy europejskie i zachęcają społeczność akademicką do zaangażowania się w debatę na temat przyszłości UE.
Inne lokalne punkty UE
Inne lokalne punkty UE należące do bardziej wyspecjalizowanych sieci świadczą szereg usług, które zależą od zakresu ich kompetencji. Przykłady przedstawiamy poniżej.
Lista sieci przedstawiona poniżej nie jest wyczerpująca – więcej lokalnych punktów UE można znaleźć na mapie.
Przykłady:
- Agencje krajowe programu Erasmus+ udzielają informacji na temat tego programu i zapewniają wsparcie uczestnikom.
- Krajowe punkty informacyjne programu „Horyzont Europa” oferują porady, informacje praktyczne i wsparcie w ramach programu w zakresie badań i innowacji „Horyzont Europa”.
- Biura programu „Kreatywna Europa” ułatwiają europejskiemu sektorowi kultury oraz sektorowi audiowizualnemu i sektorowi kreatywnemu dostęp do wsparcia finansowego.
- Europejska Sieć Migracyjna oferuje informacje na temat migracji i azylu.
Przykłady:
- Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich udziela wyjaśnień, jakie prawa przysługują konsumentom, i pomaga w rozstrzyganiu sporów ze sprzedawcami mającymi siedzibę w innym kraju UE.
- Sieć SOLVIT pomaga obywatelom Unii i europejskim przedsiębiorstwom w egzekwowaniu ich praw związanych z pobytem, pracą lub prowadzeniem działalności w innym kraju UE.
- Sieć rozstrzygania sporów finansowych (FIN-NET) pomaga w pozasądowym rozpatrywaniu skarg konsumentów dotyczących usług finansowych.
Przykłady:
- Krajowe Centrum Europass jest pierwszym punktem kontaktowym dla wszystkich osób lub organizacji, które są zainteresowane korzystaniem z Europassu (europejskiego narzędzia do zarządzania nauką i karierą zawodową) lub które chciałyby uzyskać więcej informacji na jego temat.
- Sieć Eurodesk informuje młodych ludzi na temat możliwości, jakie są im oferowane w Europie.
- Sieć Euraxess wspiera mobilność i rozwój zawodowy naukowców.
- Sieć Euroguidance promuje rozwijanie kompetencji i międzynarodową mobilność edukacyjną.
- Sieć krajowych ośrodków ds. uznawalności akademickiej i informacji(ENIC-NARIC) pomaga w uzyskaniu oficjalnego uznania dyplomów zagranicznych uczelni oraz okresów studiów za granicą.