Nakup in zakup vozila
Državljani EU lahko kupijo ali prodajo vozilo kjer koli v EU.
Pravica do pravnega varstva
Vaše pravice pri nakupu vozila v tujini (vključno z zneskom DDV, ki ga morate plačati) se razlikujejo glede na to, ali:
- kupujete novo ali rabljeno vozilo
- ga kupujete pri trgovcu ali od fizične osebe
- ima trgovec sedež v državi EU
Na splošno velja, da ste pravno najbolj zaščiteni, če kupite novo vozilo pri trgovcu s sedežem v EU.
Po zakonodaji EU o varstvu potrošnikov velja najmanj dveletna garancija, če se izkaže, da je vozilo pokvarjeno ali ne ustreza oglaševanemu.
V nekaterih državah EU se lahko garancijsko obdobje za rabljeno vozilo skrajša, vendar ne na manj kot eno leto. Kupec in trgovec se morata o tem sporazumeti ob nakupu.
Zakonodaja EU o varstvu potrošnikov se ne uporablja za zasebno prodajo, zato bodite izredno previdni, kadar kupujete vozilo od fizične osebe.
Preverite avtomobilsko dokumentacijo
Pri nakupu vozila v tujini preverite, ali vam je prodajalec izročil vse dokumente, ki jih potrebujete za njegovo registracijo v državi prebivališča. Prepričajte se, da ste dobili izvirnike dokumentov.
Prevoz novega vozila
Če kupujete vozilo v drugi državi EU, morate skrbno premisliti, kako ga boste pripeljali domov, ker vozilo v vaši državi še ne bo registrirano:
- lahko se odločite za prevoz z vleko, pri čemer mora biti vlečno vozilo ustrezno zavarovano in registrirano;
- lahko najamete podjetje, specializirano za prevoz vozil;
- vozilo lahko pripeljete sami, pri čemer si morate priskrbeti avtomobilsko zavarovanje in začasni registrski tablici v državi nakupa vozila;
Opozorilo
Preverite veljavnost zavarovanja in registrskih tablic v vseh državah, skozi katere boste potovali. Začasne registrske tablice niso usklajene na ravni EU, zato jih boste težje pridobili oziroma uveljavili njihovo priznavanje v drugi državi EU. Pozanimajte se pri ustrezni zavarovalnici in organu za registracijo vozil.
V državi, kjer boste vozilo registrirali, boste nato dobili stalne registrske tablice (običajno je to država, v kateri živite oziroma stalno prebivate).
Praktični primer
Irina je v Nemčiji kupila avtomobil, ki ga je hotela odpeljati domov v Devo v Romuniji. Prodajalec ji je pomagal pridobiti začasne registrske tablice in avtomobilsko zavarovanje, veljavne v 4 državah, skozi katere bi potovala.
Vendar jo je na Madžarskem ustavila policija in ji prepovedala vožnjo z začasnimi tablicami skozi državo. Njene rumene tablice so bile namreč veljavne samo v Nemčiji. Dobila je kazen, tablice pa so ji zasegli. Na koncu je morala najeti podjetje za prevoz avtomobila do Romunije.
Selitev v tujino z vozilom, ki ste ga kupili na lizing
Vedeti morate, da boste morda imeli težave. Avtomobil, ki ste ga kupili na lizing, lahko uporabljate v času zakupa z možnostjo nakupa avtomobila ob izteku pogodbe. Toda do takrat je zakoniti lastnik avtomobila pravna oseba oziroma podjetje za lizing.
Ker je treba vozilo zavarovati in registrirati v državi prebivališča, boste morda v državi, v katero se želite preseliti, naleteli na težave, če tam vaše zavarovanje ni veljavno.
Pravne osebe in podjetja za lizing nerada dovolijo, da avtomobil registrirate v drugi državi EU.
Praktični primer
Zoltan je našel zaposlitev v Nemčiji in se tja preselil s svojo družino. S seboj je odpeljal tudi avtomobil, ki ga je kupil na lizing. Po šestih mesecih je ugotovil, da mora vozilo registrirati v Nemčiji, če se želi voziti z njim.
Ker so do izteka zakupne pogodbe ostali še trije meseci, madžarska banka ni privolila v odjavo vozila pri registracijski organizaciji na Madžarskem. Zoltan je moral na koncu predčasno prekiniti pogodbo z banko in plačati dodatne stroške.
Podrobnejše informacije vsebujejo priporočila glede čezmejnega nakupa vozila en fr na spletišču mreže evropskih potrošniških centrov.
Pozanimajte se tudi o pravilih glede pregleda vozila, odgovornosti prodajalca, prodajnih pogodb in začasnih registrskih tablic ter na koga se obrniti v primeru spora ali goljufije v državi nakupa: