iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/driving-abroad/car-rental-abroad/index_pl.htm
Wynajem i prowadzenie samochodu w innym kraju UE - Your Europe

Wynajem samochodu

Nie istnieją żadne szczególne przepisy UE dotyczące wynajmu samochodów. Zawsze jednak możesz powołać się na podstawowe prawa konsumentów, kiedy w innym kraju UE wypożyczasz samochód. Do praw tych należą:

Przy wynajmie samochodu należy rozróżniać między wypożyczalniami samochodów a pośrednikami czy agentami. Pośrednicy nie udostępniają sami samochodu do wynajęcia, lecz rezerwują auto w Twoim imieniu. W przypadku sporów wypożyczalnia samochodów odpowiada za wywiązanie się z umowy, o ile nie określono w niej inaczej.

Ograniczone prawo do odstąpienia od umowy

Jeśli przez internet, telefon lub korespondencyjnie zarezerwowałeś samochód w firmie mającej siedzibę w jednym z krajów UE, nie oznacza to, że automatycznie uzyskujesz prawo do odstąpienia od umowy lub zwrotu pieniędzy. Niektóre wypożyczalnie samochodów mogą jednak dopuszczać taką możliwość w swoich warunkach świadczenia usług.

Uwaga

Przepisy UE gwarantujące 14-dniowy okres odstąpienia od umowy nie obejmują usługi wypożyczenia samochodu.

Zasada niedyskryminacji

Wypożyczalnie samochodów mogą same ustalać swoje ceny i warunki w poszczególnych krajach UE w oparciu o ponoszone przez nie koszty i inne czynniki. Kiedy wynajmujesz auto – przez internet albo bezpośrednio w wypożyczalni samochodów – zastosowanie mają przepisy UE zakazujące dyskryminacji ze względu na obywatelstwo lub kraj zamieszkania.

Prawdziwa historia

Stefanie z Niemiec chciała wypożyczyć samochód w Irlandii. Na stronie internetowej firmy podana była cena w wysokości 70 euro.

Jednak kiedy Stefanie powiedziała wypożyczalni, gdzie mieszka, cena od razu wzrosła do ponad 140 euro. Jako powód podano fakt, że nie mieszka w Irlandii.

W odczuciu Stefanie było to niesprawiedliwe. Skontaktowała się z Europejskim Centrum Konsumenckim , które przekonało wypożyczalnię do dostosowania swoich warunków do przepisów unijnych.

Zanim dokonasz rezerwacji, zawsze dokładnie przeczytaj warunki!

Zanim wynajmiesz samochód upewnij się, że rozumiesz warunki umowy najmu. Szczególnie zwróć uwagę na następujące elementy:

Ubezpieczenie

Każdy wynajęty pojazd musi być objęty ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej, ważnym we wszystkich państwach członkowskich. Ubezpieczenie to powinno być ujęte w cenie wynajmu.

Możesz też skorzystać z nieobowiązkowego ubezpieczenia obejmującego inne rodzaje ryzyka, np. na pokrycie kosztów z tytułu obrażeń kierowcy, uszkodzenia lub kradzieży pojazdu i jego zawartości, wandalizmu i pomocy prawnej.

Dowiedz się, jakie szkody obejmuje Twoja umowa ubezpieczenia. Informacje o tym powinieneś znaleźć w warunkach umowy wynajmu.

Korzystanie z wypożyczonego samochodu w innym kraju UE

Jeśli zamierzasz kierować wynajętym samochodem w różnych krajach, musisz przy dokonywaniu jego rezerwacji poinformować o tym wypożyczalnię. Jeśli pozwoli Ci korzystać z wypożyczonego samochodu w innym kraju niż ten, który odwiedzasz, może dostarczyć Ci odpowiednie dokumenty, a także odpowiednie ubezpieczenie pojazdu i pomoc w razie jego awarii.

Jeśli mieszkasz w UE i wypożyczysz samochód w kraju nienależącym do UE, takim jak Szwajcaria, kiedy jeździsz nim w krajach UE, zastosowanie mają specjalne zasady.

Jeśli planujesz pojechać wynajętym samochodem zarówno w podróż po krajach UE, jak i krajach spoza UE – na przykład ze Szwajcarii do Niemiec, Francji, Austrii czy Włoch – musisz wcześniej poinformować o tym wypożyczalnię samochodów. Może Ci ona udostępnić samochód zarejestrowany w UE, który będzie spełniać wymogi unijnego prawa celnego. Większość wypożyczalni samochodów w Szwajcarii udostępnia mieszkańcom UE samochody na unijnych tablicach rejestracyjnych, aby zapewnić zgodność z unijnymi przepisami celnymi. Należy to jednak sprawdzić w konkretnej wypożyczalni samochodów.

Wypożyczalnia musi też zagwarantować, że samochód spełnia wymogi kodeksu celnego i drogowego obowiązującego w kraju, w którym będziesz nim jeździć. Na przykład w wielu krajach używanie opon zimowych jest obowiązkowe w niektórych miesiącach roku.

Informacje na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego w poszczególnych krajach UE.

Ważność prawa jazdy

Jeśli zamierzasz wynająć i prowadzić samochód w innym kraju UE, musisz także sprawdzić, czy Twoje prawo jazdy jest tam ważne.

Najczęściej zadawane pytania

Prawo UE

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Ostatnio sprawdzono: 10/06/2024
Udostępnij tę stronę