Darbuotojų komandiravimas į užsienį
Darbuotojų komandiravimui ES taikomos apibrėžtos taisyklės. Darbdavys privalo laikytis komandiravimo taisyklių, jeigu:
- tam tikram laikotarpiui siunčia savo darbuotoją į kitą ES šalį teikti paslaugų verslo partneriui, su kuriuo yra sudaręs sutartį;
- jei jis siunčia darbuotoją dirbti savo turimoje įmonėje kitoje ES šalyje.
Abiem atvejais būtina, kad darbdavį ir komandiruojamą darbuotoją sietų darbo santykiai.
Komandiravimo taisyklės taip pat taikomos tada, kai asmuo atvyksta dirbti darbdaviui iš kitos ES šalies nei ta, kurioje registruota ar veikia darbdavio įmonė, ir jis buvo pasamdytas naudojantis laikinojo įdarbinimo agentūros paslaugomis. Tokiu atveju būtina, kad darbuotoją ir laikinojo įdarbinimo įmonę arba įdarbinimo agentūrą, kurios paslaugomis naudojasi darbdavys, sietų darbo santykiai. Darbdavys taip pat gali komandiruoti darbuotojus, kurie yra trečiųjų šalių (ne ES) piliečiai, jeigu jie teisėtai gyvena vienoje iš ES valstybių narių. Jiems taip pat taikomos ES darbuotojų komandiravimo taisyklės.
Įspėjimas
Paprastai komandiruoti darbuotojai iki savo komandiravimo turi būti registruoti savo šalies socialinio draudimo sistemoje bent vieną mėnesį. Įvertinus kiekvieną konkretų atvejį, gali būti leista komandiruoti ir po trumpesnio laikotarpio.
Darbo priimančioje šalyje sąlygos
Visu komandiravimo laikotarpiu darbdavys privalo užtikrinti, kad darbuotojams būtų taikomos tokios pačios darbo sąlygos, kokios galioja – pagal įstatymą arba visuotinai taikomas kolektyvines sutartis – priimančiojoje šalyje:
- minimalaus poilsio laiko,
- maksimalaus darbo laiko,
- minimalių mokamų metinių atostogų trukmės,
- darbo užmokesčio (įskaitant visus jo privalomus elementus), nustatyto nacionalinės teisės aktais ar visuotinai taikomomis kolektyvinėmis sutartimis,
- darbuotojų sveikatos ir darbo saugos,
- nėščių ir neseniai pagimdžiusių moterų, jaunimo (jaunesnių kaip 18 metų asmenų) apsaugos priemonių,
- vienodo požiūrio į vyrus ir moteris,
- darbuotojo apgyvendinimo priimančiojoje šalyje, jei jį turėtų užtikrinti darbdavys, sąlygų,
- komandiruotpinigių ar išlaidų kompensavimo kelionės, maitinimo ir apgyvendinimo išlaidoms padengti, kai jie būtini komandiruotės metu.
Jeigu darbdavio šalyje šios darbo sąlygos darbuotojams palankesnės negu priimančiojoje šalyje, darbdavys turėtų jas išlaikyti ir komandiruotės metu.
Kituose nei statybos sektoriuose darbo užmokesčio ir kasmetinių atostogų reikalavimai nėra privalomi, jei:
- specialių žinių turintys darbdavio darbuotojai turi atlikti tam tikrų gaminių pradinį surinkimą ir (arba) pirmąjį įrengimą pagal sutartį su partneriu kitoje šalyje ir
- darbuotojai komandiruojami į kitą šalį trumpesniam nei 8 dienų laikotarpiui per metus.
Įspėjimas
Pasikonsultavusios su darbdavių ir darbuotojų atstovais ES šalys gali nuspręsti, kad priimančiosios šalies darbo užmokesčio ir kasmetinių atostogų reikalavimai netaikomi, jei komandiruotė trunka trumpiau negu 1 mėnesį. Ši išimtis netaikoma per laikinojo įdarbinimo įmones įsidarbinusiems asmenims.
Informacija, kurią darbdavys turi suteikti savo komandiruotiems darbuotojams
Jei darbdavys komandiruoja savo darbuotojus ilgesniam nei keturių savaičių iš eilės laikotarpiui, prieš jiems išvykstant jis privalo šiems darbuotojams raštu pateikti tokią informaciją:
- šalis ar šalys kuriose dirbs jo darbuotojai (priimančioji šalis),
- numatoma darbo užsienyje trukmė,
- valiuta, kuria bus mokamas darbo užmokestis,
- visos išmokos (pinigais ar kitaip), susijusios su darbo užduotimi,
- informacija apie grįžimą į savo šalį: ar jis organizuojamas ir, jei taip, kokiomis sąlygomis,
- darbo užmokestis pagal taikytiną priimančiosios šalies teisę,
- visos specialios išmokos, susijusios su komandiruote,
- kelionės, maitinimo ir apgyvendinimo išlaidų kompensavimo tvarka,
- nuoroda į priimančiosios šalies oficialią svetainę, skirtą darbuotojų komandiravimo sąlygoms.
Atkreipkite dėmesį į tai, kad kai kuriose ES šalyse darbdavys turi suteikti minėtą informaciją ir tada, jei darbuotojai komandiruojami trumpesniam nei keturių savaičių iš eilės laikotarpiui.
Ilgalaikis komandiravimas
Jei komandiravimo laikotarpis yra ilgesnis negu 12 mėnesių (arba 18 mėnesių, jei darbdavys pateikia motyvuotą pranešimą priimančiajai šaliai), darbdavys privalo darbuotojams užtikrinti visas privalomas priimančiosios šalies darbo sąlygas, išskyrus tas, kurios susijusios su jų darbo sutarties nutraukimu arba papildomomis darbo pensijomis.
Daugiau informacijos apie motyvuotam pranešimui taikomą tvarką rasite priimančiosios šalies interneto svetainėje.
Informacija, kurią darbdavys privalo suteikti priimančiosios šalies institucijoms
Darbdavys taip pat privalo išsiųsti pranešimą priimančiosios šalies valdžios institucijoms prieš prasidedant komandiruotei (arba ne vėliau kaip jos pradžios momentu), kurioje būtų nurodyta bent ši informacija:
- darbdavio tapatybė,
- komandiruotų darbuotojų skaičius,
- darbdavio kontaktinis asmuo,
- komandiruotų darbuotojų darbo vietos adresas,
- numatoma komandiruotės trukmė, įskaitant pradžios ir pabaigos datas,
- komandiruotės metu suteikiamos paslaugos rūšis,
- kontaktinis asmuo, kuris palaikys ryšius su priimančiosios šalies valdžios institucijomis.
Atminkite, kad priimančiųjų šalių institucijos gali paprašyti išsamesnės informacijos. Pranešimą reikia pateikti priimančiosios šalies oficialiąja kalba (-omis) arba bet kuria kita jai priimtina kalba.
Be to, darbdavys turėtų informuoti priimančiosios šalies kompetentingą įstaigą, jeigu būtų kokių nors pasikeitimų, pavyzdžiui, jeigu komandiruotė neįvyktų arba būtų nutraukta.
Išsamią informaciją apie deklaravimo prievoles skaitykite priimančiosios šalies interneto svetainėje.
Komandiruotų darbuotojų socialinės apsaugos taisyklės
Laikinai dirbdami kitoje ES šalyje komandiruoti darbuotojai arba savarankiškai dirbantys asmenys gali toliau naudotis šalies, kurioje dirbo prieš išvykdami į komandiruotę, socialinės apsaugos sistema.
Darbdavys privalo iš anksto informuoti priimančiosios šalies administravimo įstaigas ir paprašyti formos – perkeliamojo dokumento A1 (PD A1), kurią išduoda tos šalies socialinės apsaugos institucija, kurioje darbuotojai yra apdrausti. Perkeliamuoju dokumentu A1 patvirtinama, kad komandiruojamas darbuotojas yra registruotas savo šalies socialinės apsaugos sistemoje ir jam nereikia mokėti įmokų šalyje, į kurią jis komandiruojamas.
Kai darbdavys prašo perkeliamojo dokumento A1, jis turi nurodyti komandiravimo į kitą ES šalį pradžios ir pabaigos datą. Ilgiausias laikotarpis, kurį galima nurodyti formoje, yra 24 mėnesiai.
Jei komandiruotė trunka ilgiau kaip 24 mėnesius arba turi būti pratęsta, darbdavys gali:
- paprašyti perkeliamąjį dokumentą A1 išduodančios institucijos šį laikotarpį pratęsti – jis nepratęsiamas automatiškai ir tai priklauso nuo jo šalies ir priimančiosios šalies tarpusavio susitarimo;
- leisti darbuotojui užsiregistruoti priimančiosios šalies socialinės apsaugos sistemoje.
Verslo kelionės ir komandiruoti darbuotojai
Jei darbdavys siunčia darbuotojus į kitą ES šalį verslo tikslais dalyvauti konferencijose, susitikimuose, mugėse, mokymuose ir pan., tokie darbuotojai nėra komandiruoti darbuotojai. Tokioms verslo kelionėms netaikomos komandiruotiems darbuotojams taikomos taisyklės, nes tokiomis aplinkybėmis darbuotojai neteikia paslaugų priimančiojoje šalyje.
Tačiau, kalbant apie socialinę apsaugą, jei darbdavys siunčia savo darbuotojus į verslo kelionę, jis vis tiek privalo informuoti priimančiosios šalies administravimo įstaigas, kai galima – iš anksto, ir paprašyti perkeliamojo dokumento A1 (PD A1) formos.
Nacionalinės interneto svetainės
Kiekviena ES šalis turi interneto svetainę, kurioje pateikiama išsami informacija apie darbuotojų komandiravimą į užsienį. Tose svetainėse taip pat galima rasti kontaktinius centrus, kurie bendradarbiauja ir dalijasi informacija, stebi darbo sąlygas komandiruotės metu ir, jei įtariama, kad buvo pažeistos taisyklės, imasi tolesnių veiksmų.
Daugiau informacijos apie konkrečią ES šalį, priimančią jūsų darbuotojus, rasite atitinkamoje nacionalinėje interneto svetainėje.
Pasirinkite šalį
Nacionaliniai ryšių palaikymo biurai
Kiekvienoje šalyje yra kompetentinga institucija, galinti atsakyti į klausimus apie darbuotojų komandiravimą. Šių nacionalinių ryšių palaikymo biurų kontaktiniai duomenys pateikiami toliau, spustelėjus mygtuką Klauskite nacionalinių administravimo įstaigų.
Daugiau informacijos
Perskaitykite trumpą darbuotojų komandiravimo vadovą, kad sužinotumėte daugiau apie darbuotojų komandiravimą ES
Taip pat žr. praktinį komandiravimo srities teisės aktų vadovą.
Dirbate savarankiškai ir ketinate kelis mėnesius dirbti užsienyje. Susipažinkite su DUK, kad sužinotumėte, kokius formalumus reikia atlikti.