Prehľad povinností vyplývajúcich zo zaradenia látok vzbudzujúcich veľmi veľké obavy (SVHC) na zoznam kandidátskych látok

Zo zaradenia látok na zoznam kandidátskych látok môžu pre spoločnosti vyplývať právne povinnosti. Tieto povinnosti, ktoré platia odo dňa zaradenia, sa vzťahujú nielen na uvedené látky ako také alebo látky v zmesiach, ale aj na ich prítomnosť vo výrobkoch.

Látky vo výrobkoch

Požiadavka na informovanie odberateľov a spotrebiteľov podľa nariadenia REACH

Dodávatelia výrobkov z EÚ alebo EHP, ktoré obsahujú látky na zozname kandidátskych látok v koncentrácii vyššej ako 0,1 hm. %, musia svojim odberateľom poskytnúť dostatočné informácie umožňujúce bezpečné používanie výrobku.

Dodávatelia výrobkov z EÚ alebo EHP, ktoré obsahujú látky na zozname kandidátskych látok v koncentrácii vyššej ako 0,1 hm. %, musia na žiadosť spotrebiteľa poskytnúť dostatočné informácie umožňujúce bezpečné používanie výrobku. Tieto informácie musia poskytnúť do 45 dní od doručenia žiadosti.

Požiadavka na informovanie agentúry ECHA podľa nariadenia REACH

Spoločnosti z EÚ a EHP, ktoré sú výrobcami alebo dovozcami výrobkov, musia oznámiť agentúre ECHA, či ich výrobok obsahuje látku na zozname kandidátskych látok. Táto povinnosť platí, ak sa látka nachádza v uvedených výrobkoch v množstvách celkovo vyšších ako jedna tona na výrobcu alebo dovozcu ročne a ak je látka prítomná v uvedených výrobkoch v koncentrácii vyššej ako 0,1 hm. %.

Príslušné oznámenia sa musia podať najneskôr do 6 mesiacov od zaradenia na zoznam kandidátskych látok. Oznámenie sa nepožaduje, ak:

výrobca alebo dovozca výrobku môže počas používania a likvidácie výrobku vylúčiť expozíciu ľudí a životného prostredia. V takýchto prípadoch musí však výrobca alebo dovozca poskytnúť príjemcovi výrobku príslušné pokyny.
Látka už bola zaregistrovaná na takéto použitie.

Požiadavka na informovanie agentúry ECHA podľa rámcovej smernice o odpade (databáza SCIP)

Spoločnosti z EÚ, ktoré sú dodávateľmi výrobkov obsahujúcich látky na zozname kandidátskych látok v koncentrácii vyššej ako 0,1 hm. %, sú pri uvedení týchto výrobkov na trh v EÚ povinní predložiť o nich informácie agentúre ECHA. Tieto informácie budú uverejnené v databáze SCIP zriadenej podľa rámcovej smernice o odpadoch. Tým sa zaistí, že informácie o výrobkoch zaradených na zoznam kandidátskych látok budú dostupné pre subjekty v oblasti nakladania s odpadom a spotrebiteľov.

 

Karty bezpečnostných údajov pre látky ako také a látky v zmesiach

Spoločnosti z EÚ a EHP, ktoré sú dodávateľmi látok uvedených na zozname kandidátskych látok (dodávané buď ako také, alebo v zmesiach), musia svojim odberateľom poskytnúť kartu bezpečnostných údajov.

Oddiel 15 už existujúcich kariet bezpečnostných údajov je potrebné aktualizovať tak, aby bolo z neho zrejmé, že látka je identifikovaná ako SVHC [článok 31 ods. 9 písm. a)].

Spoločnosti z EÚ a EHP dodávajúce zmesi, ktoré nie sú klasifikované ako nebezpečné podľa nariadenia (ES) č. 1272/2008 o klasifikácii, označovaní a balení látok a zmesí, musia poskytnúť príjemcom na ich žiadosť kartu bezpečnostných údajov, ak:

  • zmes obsahuje aspoň jednu látku s jednotlivou koncentráciou v zmesi ≥ 0,1 hm. % v prípade iných ako plynných zmesí a
  • látka sa nachádza na zozname kandidátskych látok, buď podľa článku 57 písm. d) [perzistentné, bioakumulatívne a toxické (PBT)], písm. e) [veľmi perzistentné a veľmi bioakumulatívne (vPvB)] alebo písm. f) (látky vzbudzujúce rovnakú úroveň obáv).

Týmto nie je dotknutá všeobecná povinnosť pre všetky spoločnosti z EÚ a EHP dodávajúce zmesi, ktoré nie sú klasifikované ako nebezpečné podľa nariadenia (ES) č. 1272/2008, aby príjemcom na ich žiadosť poskytli kartu bezpečných údajov, ak zmes obsahuje látku s jednotlivou koncentráciou ≥ 1 hm. % v prípade iných ako plynných zmesí a ≥ 0,2 % objemu v prípade plynných zmesí, ak takáto látka predstavuje nebezpečenstvo pre ľudské zdravie alebo životné prostredie.

Minimalizovanie uvoľňovania

V prípade látok, ktoré spĺňajú kritériá PBT a vPvB, sú výrobcovia a dovozcovia povinní (a to najneskôr, keď sú tieto látky ako také zaradené na zoznam kandidátskych látok) používať informácie uvedené v ich správe o chemickej bezpečnosti pri zavádzaní opatrení na riadenie rizík na svojich pracoviskách, ktorými sa minimalizuje expozícia a emisie pre ľudí a životné prostredie, a odporučiť tieto opatrenia následným užívateľom. Na základe tohto odporúčania musia následní užívatelia určiť a uplatňovať vhodné opatrenia na primeranú kontrolu súvisiacich rizík.