Afganistan
- Taliban prebral moc v Afganistane
- zahraničné ambasády evakuujú svojich zamestnancov a miestnych spolupracovníkov
- Slovensko stále pracuje na prílete špeciálu pre našich občanov
- Taliban žiada, aby po 31. auguste nezostali v krajine žiadne zahraničné sily
- pri letisku v Kábule, kde prebiehajú evakuačné lety, nastal výbuch, počas samovražedného atentátu zomrelo najmenej 170 ľudí
Články
Nedostal výplatu, lebo nemal dosť dlhú bradu. Taliban už obmedzuje aj mužov, tí ľutujú, že sa nezastali žien
Washington PostNovinárka Rahimi o ženách v Afganistane: Mám známu, ktorá študovala v Cambridgei, no aj tak sa musí len vydať a mať deti
Denisa BallováSvetový newsfilter: Jedna dobrá a jedna zlá správa z veľkej tlačovky Volodymyra Zelenského
Rastislav Kačmár a ďalšíZahaľte si tváre a ani nepípnite (Pod slnkom Jany Shemesh)
Jana ShemeshNajslávnejší lev prežil aj útok granátom. Príbeh kábulskej zoo odzrkadľuje komplikované dejiny Afganistanu
Daniel JablonskiTaliban v Afganistane zakázal ópium, no farmári bez neho nevyžijú. Klimatická zmena im bráni pestovať čokoľvek iné
Washington PostSvetový newsfilter: Ukrajina chce časť F-16 držať na základniach v zahraničí, Rusko sa vyhráža
Tomáš Vasilko a ďalšíTaliban: Keď ste proti ukameňovaniu žien, hovorí z vás Satan (Pod slnkom Jany Shemesh)
Jana ShemeshKupujú si drahé autá, chcú študovať v zahraničí. Členov Talibanu začal baviť mestský život
Washington PostSlovenská herečka afganského pôvodu: V detstve ma kamaráti prezývali teroristka. Vtedy som sa smiala spolu s nimi
Šimona TomkováSvetový newsfilter: Najväčšia humanitárna katastrofa, o ktorej ste zrejme vôbec nepočuli
Rastislav Kačmár a ďalšíSummia Tora: Afganské ženy nepotrebujú záchranu, ale dôstojnosť a rovnaké práva
Katarína StrýčkováJeho slovo je zákon, správa sa ako duch. Tajomný líder Talibanu zakazuje ženám študovať aj pracovať (profil týždňa)
Tomáš ČorejPália hudobné nástroje, zakazujú kravaty a zatvárajú salóny krásy: Afganistan dva roky po návrate Talibanu
Andrej BánNamiesto diplomacie rozpútali prestrelku. Taliban sa vyhráža Iránu, vojna však zatiaľ nehrozí
Petra Procházková a ďalšíBezstarostné XXXL jazdy: príhody z Afganistanu, Japonska a Náhorného Karabachu
Andrej BánSvetový newsfilter: Ukrajinci chcú, aby pri lietadlách padlo ďalšie tabu. Zatiaľ je proti najväčší spojenec
Rastislav Kačmár a ďalšíPod slnkom Jany Shemesh: Táto krajina nie je pre ženy
Jana ShemeshMárne sľuby Talibanu. Ženám zobrali právo študovať a zakazujú im aj pracovať
Tomáš ČorejKeď príde Taliban, vytiahnu si Korán. Boli sme v tajnej škole pre afganské dievčatá
Washington PostAko jediný na svete skúma plazy a obojživelníky Afganistanu. Ako vyzerá život pod vládou Talibanu, kde hlavné slovo majú muži
Otakar HorákAfganistan rok po prevrate Talibanu: dievčatá vylúčili zo škôl a ľudia v núdzi predávajú deti
Tomáš ČorejRád sedával na balkóne v Kábule, čo ho stálo život. Američania zabili šéfa al-Káidy
Tomáš ČorejAfganci predávajú obličky alebo nábytok, aby sa dostali k peniazom. Silné zemetrasenie ešte zhoršilo ich biedu
Tomáš ČorejAk do školy, tak do tajnej. Ak von, tak celá zahalená, inak pôjde manžel do väzenia. Taliban voči afganským ženám opäť pritvrdil
Kristina BöhmerSvetový newsfilter: Zachytená komunikácia potvrdila ruské problémy na Ukrajine
Rastislav KačmárPrincipiálne sa staviame za afganské ženy, ony zatiaľ hladujú
Jana ShemeshTehotnú novinárku z Nového Zélandu nechceli pustiť domov, o pomoc požiadala Taliban
Tomáš VasilkoSvetový newsfilter: Rekordéri budú bez rúšok, Dánsko ruší takmer všetky opatrenia proti covidu
Tomáš Vasilko a ďalšíMinúta po minúte
Ženy v Afganistane vlastnia len jednu vec – svoje panenstvo, vraví nórska reportérka a spisovateľka Åsne Seierstad, ktorá sa vrátila do Afganistanu v čase, keď sa moci ujímal Taliban. „Niekedy sa ma pýtali: Ako to, že cestuješ sama? Ako to, že ťa pustil manžel a tvoja rodina? Možno ťa nemilujú, hovorili mi,“ spomína.
Taliban od prevzatia moci v Afganistane v roku 2021 uväznil vyše 250 novinárov, upozornila OSN. Misia organizácie zdokumentovala okolo 130 prípadov mučenia a 75 prípadov zastrašovania novinárov. Represiám vystavujú najmä ženy. (reuters)
Sergej Šojgu rokoval v Kábule s Talibanom o prehĺbení vzájomnej spolupráce. Tajomník ruskej bezpečnostnej rady zopakoval sľub Moskvy odstrániť islamistické hnutie zo svojho zoznamu teroristov.
Taliban vykonal šiestu verejnú popravu od nástupu k moci v Afganistane v roku 2021. Muža odsúdeného za vraždu zastrelili na štadióne v meste Gardez na východe krajiny. Na popravu sa prišli pozrieť tisíce ľudí.
Afganský Taliban po víťazstve Donalda Trumpa verí v lepšie vzťahy s USA a v to, že „oba národy budú môcť otvoriť novú kapitolu vzťahov“. Počas Trumpovho prvého funkčného obdobia podpísali Taliban a USA dohodu, ktorá pripravila pôdu pre stiahnutie amerických vojsk z krajiny v roku 2021.
V Afganistane napriek zákazu Talibanu pestujú čoraz viac maku, vyplýva zo správy OSN. Krajina bola dlhodobo dominantným svetovým dodávateľom ópia.
Taliban začne vymáhať zákaz zverejňovať zábery ľudí a iných živých bytostí. Afganské ministerstvo pre prevenciu neresti a šírenie cnosti tvrdí, že je to v rozpore s islamským právom šaría. Príslušný zákon platí už dlhšie, ale neuplatňoval sa.
V USA zatkli Afganca, ktorý inšpirovaný Islamským štátom plánoval útok na veľký počet ľudí v deň volieb. V poslednom čase zintenzívnil prípravy, chystal sa kúpiť dve útočné pušky AK-47 a muníciu, rozpredával rodinný majetok a manželke a dieťaťu zaobstaral jednosmernú letenku späť do Afganistanu.
Súdny dvor EÚ rozhodol, že zaobchádzanie so ženami v Afganistane môže byť právne považované za prenasledovanie. Verdikt Afgankám uľahčí žiadosť o azyl v EÚ, na jeho získanie im po novom bude stačiť overenie pohlavia a štátnej príslušnosti.
Rusko sa rozhodlo vyradiť Taliban zo zoznamu teroristických organizácií, povedal splnomocnenec ruského prezidenta pre Afganistan Zamir Kabulov. Rozhodnutie podľa neho padlo na najvyššej úrovni, proces je však ešte potrebné dokončiť.
Afganské hnutie Taliban sa chce stať členom zoskupenia BRICS. Samit hospodárskej skupiny, ktorá zahŕňa Rusko, Indiu, Čínu, Brazíliu či JAR, sa uskutoční koncom októbra v Kazani. Nedávno sa rozšírila aj o Irán, Spojené arabské emiráty, Egypt a Etiópiu.
Mačky majú väčšiu slobodu ako afganské ženy, vyhlásila Meryl Streepová v OSN a vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby zastavilo útlak žien Talibanom. Hnutie reagovalo, že má k ženám veľký rešpekt a že by ich nikdy neprirovnalo k mačkám.
Taliban už obmedzuje aj mužov, po novom musia mať dostatočne dlhú bradu a nesmú nosiť džínsy. Jeden vládny zamestnanec nedávno pre krátku bradu nedostal výplatu, policajti tiež čoraz častejšie zastavujú taxikárov za to, že v ich autách sedia ženy bez sprievodu alebo si púšťajú hudbu. Viacerí afganskí muži teraz ľutujú, že sa po návrate Talibanu k moci nezastali žien.
Taliban kúpil od Iránu rušičky signálu satelitného televízneho vysielania. Upozornila na to afganská televízia AITV, ktorej vysielanie v krajine tento mesiac prerušili. Viac ako polovica z 547 médií, ktoré boli v Afganistane registrované pred nástupom Talibanu, už neexistuje. (independent)
Austrália odobrala viacerým vysokým veliteľom vojenské vyznamenania v dôsledku vojnových zločinov, ktoré pod ich velením podľa vyšetrovateľov spáchali vojaci počas misií v Afganistane.
Taliban chce počas piatich rokov vytvoriť 1,5 milióna pracovných miest. Súčasťou plánu je snaha prilákať viac zahraničných investícií a dohovory s viacerými krajinami o vyslaní kvalifikovaných afganských pracovníkov. Ide o Katar, Irán, Saudskú Arábiu, Turecko a SAE.
Mám známu, ktorá študovala v Cambridgei, no aj tak sa musí len vydať a mať deti, vraví novinárka Fatima Rahimi o ženách v Afganistane. „Nepoznám Afganky, ktoré hovoria nahlas. Keď moje kamarátky telefonujú, takmer ich nepočuť.“
Islamský štát sa prihlásil k pondelkovému samovražednému atentátu v Kábule, ktorý si vyžiadal najmenej 6 obetí a 13 zranených. K útoku došlo v blízkosti sídla prokuratúry. Teroristická organizácia odmieta vládu Talibanu. (ap)
V afganskom Kábule pri samovražednom útoku zomrelo najmenej šesť ľudí, ďalších 13 je zranených. K útoku sa zatiaľ neprihlásila žiadna z ozbrojených skupín.
Lietadlo s 28 Afgancami vyhostenými z Nemecka pristálo po necelých šiestich hodinách letu v Kábule. Deportovaní boli odsúdení, preto nemali právo na pobyt. Vláda čelila tlaku na obnovenie deportácií aj z dôvodu viacerých útokov nožom, ktoré spáchali migranti.