Západ slunce
Západ slunce je každodenní sestoupení Slunce za obzor v důsledku zemské rotace. Západem slunce končí den a nastává soumrak, kdy se stmívá a slunce svítí už jen nepřímo odrazem od atmosféry.
Západy slunce jsou také na jiných planetách a hvězdách.[1]
Místa ležící na sever od polárního kruhu a na jih od jižního polárního kruhu zažijí západ nebo východ slunce alespoň jeden den v roce, kdy polární den, nebo polární noc přetrvává nepřetržitě 24 hodin.
Fyzikální charakteristika
[editovat | editovat zdroj]Astronomicky je západ slunce definován jako chvíle, kdy horní hrana slunečního disku zmizí za obzor.[2] Paprsky světla procházející atmosférou podléhají refrakci (atmosférická neboli terestrická refrakce), při níž dochází k lomu vlnění. Sluneční kotouč je tak viditelný i chvíli poté, co došlo k jeho úplnému skrytu pod horizont. Tím dochází k prodloužení dne (v oblasti České republiky, v součtu se shodným efektem při úsvitu, o cca 8–12 minut).[3] Tento jev také způsobuje vizuální zploštění disku ve vertikální ose blízko obzoru, kdy se hrana spodního okraje zdá být posunuta výše než ta horní. Okolo jedné sekundy může být pozorován tzv. zelený záblesk, na němž se podílí s refrakcí i světelná disperze.[3]
Za hranicí polárního kruhu nastává polární den, jestliže nejméně jeden den tzv. půlnoční slunce nezapadne pod obzor a nenastane noc bez slunečního světla. Opakem polárního dne je polární noc, kdy naopak Slunce nevystoupí nad horizont.
Heliocentrický model se Sluncem ve středu vesmíru a pohybující se Zemí zavedl v 16. století astronom Mikuláš Koperník. Nahradil tak geocentrický model.[4]
Galerie
[editovat | editovat zdroj]-
Swifts Creek, Austrálie
-
Golfo de Paria, Trinidad a Tobago
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sunset na anglické Wikipedii.
- ↑ Dotyk | Jak vypadá východ Slunce na jiných planetách. Nádherné záběry obletěly svět. www.dotyk.cz [online]. [cit. 2024-08-08]. Dostupné online.
- ↑ Rise, Set, and Twilight Definitions [online]. Astronomical Applications Department of the U.S. Naval Observatory [cit. 2016-01-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-08-14. (anglicky)
- ↑ a b Astronomická refrakce [online]. Encyklopedie fyziky [cit. 2016-01-18]. Dostupné online.
- ↑ The Earth Is the Center of the Universe: Top 10 Science Mistakes [online]. Science.discovery.com, 2012-01-23 [cit. 2012-04-07]. Dostupné online.
Související články
[editovat | editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Slovníkové heslo západ ve Wikislovníku
- Obrázky, zvuky či videa k tématu západ slunce na Wikimedia Commons