iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: https://cs.wikipedia.org/wiki/Québec
Québec – Wikipedie Přeskočit na obsah

Québec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Québec
Ville de Québec
Panorama Québecu s Château Frontenac
Panorama Québecu s Château Frontenac
Québec – znak
znak
Québec – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška2 – 92 m n. m.
Časové pásmoEastern Time Zone
StátKanadaKanada Kanada
ProvincieQuébec
Québec
Québec
Québec, Kanada
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha454,10 km²
Počet obyvatel733 156 (2021[1])
Hustota zalidnění1 614,5 obyv./km²
Správa
StarostaRégis Labeaume
Vznik1608
Oficiální webwww.ville.quebec.qc.ca
Telefonní předvolba418
PSČG1J, G2J, G1K, G2K, G1L, G1M, G2M, G1N, G2N, G1P, G1R, G1S, G1T
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek je o městě. Další významy jsou uvedeny na stránce Québec (rozcestník).

Québec ([kebek], francouzsky též Ville de Québec, anglicky Quebec City) je hlavní město kanadské provincie Québec. Leží na levém břehu řeky Svatého Vavřince v jihovýchodní části provincie. Quebecké Staré město (Vieux-Québec) je od roku 1985 uvedeno na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Patří mezi nejstarší americká města ležící severně od Mexika a je mezi nimi jediným, v němž stále existují městské hradby. Málokteré město Nového světa má také tak evropský ráz.

Dominantou města je historický hotel Château Frontenac. Sídlí zde mimo jiné centrální provinční úřady, Národní muzeum umění Québecu, Muzeum civilizace a další instituce.

Město založil Francouz Samuel de Champlain v roce 1608 a pojmenoval ho algonkinským výrazem Kebec, který znamená „řeka se zde zužuje“.[2] Už o 73 let dříve, v roce 1535, zde na své druhé plavbě přistál francouzský objevitel Jacques Cartier a nalezl tu irokézskou osadu Stadacona.

V roce 1629 město dobyli Angličané, ale o tři roky později ho na základě mírové smlouvy vrátili Francii. Québec se stal centrem kolonie Nová Francie. Střety s Brity se později opakovaly, až nakonec roku 1759 Angličané zvítězili v rozhodující bitvě na Abrahamových pláních. Pařížská smlouva z roku 1763 přiřkla celou Kanadu anglické koruně. V roce 1775 se ještě pokusili dobýt Québec američtí revolucionáři, ale neuspěli.

Po osamostatnění Kanady v roce 1867 se město Québec stalo hlavním městem stejnojmenné provincie. Status hlavního města muselo později dočasně přepustit Montréalu, ale za hospodářské krize po roce 1929 se sem provinční vláda vrátila.

Osobnosti města

[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města

[editovat | editovat zdroj]
  1. Dostupné online. 
  2. Andrea Schulte-Peevers, Becca Blond, Kerryn Burgess, Pete Cruttenden, John Lee, Mark Lightbody, Graham Neale, Matt Phillips, Lisa Roberts, Aaron Spitzer, Justine Vaisutis, Ryan Ver Berkmoes: Canada. 912 pp. Lonely Planet Publications Pty Ltd, Victoria, Oakland, London, 2005. ISBN 978-1-74059-773-9

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]