iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: https://cs.wikipedia.org/wiki/Norma_Shearerová
Norma Shearerová – Wikipedie Přeskočit na obsah

Norma Shearerová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Norma Shearerová
Norma Shearer kolem roku 1920
Norma Shearer kolem roku 1920
Rodné jménoEdith Norma Shearer
Narození10. srpna 1902
Kanada Montreal, Québec, Kanada
Úmrtí12. června 1983 (ve věku 80 let)
Woodland Hills, Kalifornie, USA
Místo pohřbeníForest Lawn Memorial Park
Alma materHigh School of Montreal
Westmount High School
Roslyn Elementary School
Aktivní roky19191942
ChoťIrving Thalberg (1927–1936)
Martin Arrougé (1942–1983)
DětiIrving Thalberg, Jr. a Katherine Thalberg
RodičeAndrew Shearer[1] a Edith Fisher
PříbuzníDouglas Shearer a Athole Shearer (sourozenci)
Shoshana Thalberg[1], Deborah Thalberg[1] a Elana Thalberg[1] (vnoučata)
Významné roleJerry Martin ve filmu Rozvedená
Oscar
Nejlepší ženský herecký výkon
1930 Rozvedená

Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Norma Shearerová, rodným jménem Edith Norma Shearer (10. srpna 1902, Montreal, Kanada12. června 1983, Woodland Hills, Kalifornie, USA), byla americká herečka kanadského původu působící v Hollywoodu ve dvacátých a třicátých letech 20. století. Za svoji kariéru byla šestkrát nominována na Cenu Akademie. Získala ji jednou za roli Jerry Martin v dramatickém filmu Rozvedená.[2] V letech 19271936 byla vdaná za hollywoodského producenta Irvinga Thalberga.[3]

Životopis

[editovat | editovat zdroj]

Když ji bylo čtrnáct let, vyhrála soutěž krásy. V roce 1918 se nervově zhroutila její starší sestra Athole kvůli krachu otcova podniku. Manželství jejich rodičů Andrewa a Edith Shearerových nebylo příliš šťastné. Proto se matka rozhodla s dcerami vycestovat do Spojených států. Začaly žít v New Yorku ve skromném příbytku.

Norma toužila být součástí Ziegfeldových "Follies", což byla ve dvacátých letech velice populární taneční broadwayská show producenta a milionáře Florenze Ziegfelda. Ten však mladou slečnu odmítl angažovat pro její oční vadu. Normě totiž lehce šilhalo oko. Strávila u lékařů spoustu času a stálo ji to hodně peněz, aby svůj nedostatek pokud možno co nejvíc napravila. Taky proto pracovala v začátcích kariéry v reklamě.

Norma a Irving v červenci 1929

Hrála v několika němých filmech, když se v roce 1923 zalíbila viceprezidentovi studia MGM Irvingovi Thalbergovi. Konkurz na hlavní roli ve filmu Pleasure Mad sice moc dobře nedopadl, Norma získala pouze vedlejší roli, ale položil základ budoucímu vztahu Normy Shearer a Thalberga. Nakonec získala u Mayerovy společnosti pětiletou smlouvu. Točila jeden němý film za druhým. Když se smlouva blížila ke konci, Thalberg se s Normou oženil. I když si on myslel, že Norma s filmem skončí, ona zatoužila po větších rolích. Film byl na konci dvacátých let ozvučen. Normin první mluvený film se jmenoval Je Mary Duganová vinna? a natočila ho v roce 1929. O rok později natočila s režisérem Robertem Z. Leonardem dramatický snímek Rozvedená o emancipované a složité ženě jménem Jerry. Za tuto postavu si Norma Shearer vysloužila Oscara. Na 3. ročníku udílení Cen Akademie nejenže porazila legendární Gretu Garbo, ale dokonce i sebe sama za výkon ve filmu Had v ráji. Tehdejší pravidla totiž dovolovala nominovat více hereckých výkonů jednoho umělce.[4]

První dáma MGM, jak Normě přezdívali, získala za svoji kariéru ještě další čtyři nominace. Byly za filmy A Free Soul (na 4. ročníku v roce 1931), Barretts of Wimpole Street (na 7. ročníku v roce 1935), Romeo a Julie (na 9. ročníku 1937) a za historický snímek Marie Antoinetta získala svou poslední nominaci na 11. ročníku udílené cen v roce 1939.

S hercem Clarkem Gablem natočila tři filmy. Tím posledním byla komedie Idiot's Delight režíséra Clarence Browna. Pak se Norma objevila ještě v "ženském" filmu The Women a v úspěšném dramatu Escape. Její kariéra se však blížila ke konci. Byla dokonce zvažována do role Scarlett O'Hara ve výpravné adaptaci románu Margaret Mitchell Jih proti Severu. Pro její šilhavý výraz však roli nakonec nedostala. Poslední dva filmy u kritiků i diváků propadly a herečka hraní zanechala.

Norma Shearer

Osobní život

[editovat | editovat zdroj]

Norma Shearer byla dvakrát vdaná. Prvního manžela, producenta Irvinga Thalberga, si vzala 29. září 1927. Jejich vztah vydržel až do Thalbergovy předčasné smrti v roce 1936. Měli spolu dvě děti. Za druhého muže se provdala 23. srpna 1942 a byl jím o jedenáct let mladší lyžařský instruktor Martin Arrouge. Tento bezdětný svazek trval do 12. června 1983, kdy Norma Shearer ve věku 80 let zemřela na zápal plic. Ke konci života byla sužována Alzheimerovou nemocí. Pohřbena byla ve Velkém mauzoleu hřbitova Forest Lawn Memorial Park v Glendale hned vedle prvního manžela. Kolegyně Jean Harlow je tam pohřbena taktéž.

Zajímavosti

[editovat | editovat zdroj]

Norma Shearerová měla krom starší sestry Athole, která se později provdala za magnáta Howarda Hughese, taktéž bratra Douglase. Ten jakožto zvukař a ředitel zvukového studia MGM získal za svoji kariéru celkem sedm Oscarů a dalších sedm speciálních technických cen Akademie.[5] Nominován byl dokonce jednadvacetkrát.

Syn Normy a Irvinga Irving Thalberg mladší byl profesorem filozofie. Zemřel v roce 1987 ve věku 57 let. Dcera Katherine Stirling se stala majitelkou řetězce knihkupectví a zemřela v roce 2006.[6]

I když u filmu už nepůsobila, objevila pro studio MGM herečku Janet Leighovou a herce a producenta Roberta Evanse.

Od roku 1960 má na chodníku slávy hvězdu.[7]

Filmografie

[editovat | editovat zdroj]

Němé filmy

[editovat | editovat zdroj]

Zvukové filmy

[editovat | editovat zdroj]
Z posledního filmu We Were Dancing

Má-li film distribuční název, je uveden pod ním.

MFF v Benátkách

[editovat | editovat zdroj]
  • 1938: Nejlepší herečka – Marie Antoinetta (Volpiho pohár)
  1. a b c d Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  2. Ceny pro Normu Shearer | Awards for Norma Shearer http://www.imdb.com/name/nm0790454/awards
  3. Partneři | Companions http://www.tcm.com/tcmdb/person/175586%7C118297/Norma-Shearer/companions.html
  4. 3. ročník Oscarů (1930) | The 3rd Academy Awards (1930) http://www.oscars.org/awards/academyawards/legacy/ceremony/3rd.html
  5. Douglas Shearer (1899–1971) http://www.imdb.com/name/nm0790428/
  6. Rodina | Family http://www.tcm.com/tcmdb/person/175586%7C118297/Norma-Shearer/family.html
  7. Norma Shearer http://www.walkoffame.com/norma-shearer

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]