iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: https://cs.wikipedia.org/wiki/Frankoovité
Frankoovité – Wikipedie Přeskočit na obsah

Frankoovité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxFrankoovité
alternativní popis obrázku chybí
Frankoa Francoa appendiculata
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádkakostotvaré (Geraniales)
Čeleďfrankoovité (Francoaceae)
A.Juss., 1832
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Frankoovité (Francoaceae) je čeleď rostlin z řádu kakostotvaré. Jsou to byliny i dřeviny s jednoduchými nebo složenými listy a čtyř nebo pětičetnými květy. Čeleď zahrnuje 37 druhů v 8 rodech a je rozšířena v subsaharské Africe a Jižní Americe.

Čeleď prošla složitým taxonomickým vývojem. V současné taxonomii je pojata široce a jsou do ní řazeni i zástupci bývalých čeledí medokvětovité (Melianthaceae), Ledocarpaceae, Greyiaceae a Vivianiaceae.

Medokvět Melianthus major

Zástupci čeledi frankoovité jsou byliny, keře a stromy se střídavými jednoduchými nebo složenými listy bez palistů nebo s velkými intrapetiolárními palisty. Čepel listů je celokrajná nebo na okraji pilovitá, někdy i členěná, se zpeřenou nebo dlanitou žilnatinou. Květy jsou pravidelné až silně dvoustranně souměrné, čtyř až pětičetné, uspořádané v hroznech, vrcholících,chocholících nebo řidčeji v latách. Kališní lístky jsou volné nebo srostlé, koruna je volná, u některých zástupců chybí. Tyčinek je 4 až 10. Tyčinky jsou nejčastěji volné, řidčeji na bázi srostlé. Někdy jsou v květech přítomna staminodia. Semeník je svrchní, srostlý ze 2 až 5 plodolistů. Čnělky jsou volné nebo srostlé v jednu čnělku, případně jsou blizny přisedlé. Plodem je tobolka nebo poltivý plod (schizokarp) rozpadající se na 5 oříšků.[1][2][3][4][5]

Rozšíření

[editovat | editovat zdroj]

Čeleď zahrnuje v současném pojetí 37 druhů v 8 rodech.[6] Je rozšířena v subsaharské Africe a v Jižní Americe a je svým výskytem víceméně omezena na jižní polokouli. V Jižní Americe (zejména v jižní části) se vyskytují rody Balbisia (10 druhů), Viviania (6 druhů) a druhy Francoa appendiculata, Rhynchotheca spinosa a Tetilla hydrocotylifolia. V Africe rostou celkem 3 rody: Bersama (13 druhů), Melianthus (6 druhů) a Greyia (3 druhy). S výjimkou rodu Bersama jsou svým rozšířením omezeny na jižní Afriku.[7]

Čeleď Francoaceae prošla dosti složitým taxonomickým vývojem a sešlo se v ní několik rodů, které byly v klasických systémech řazeny až do 5 různých čeledí, které byly často kladeny do rozdílných řádů nebo dokonce i do různých vyšších taxonomických jednotek. Čeleď Melianthaceae byla řazena do řádu Sapindales, čeledi Vivianiaceae a Ledocarpaceae do Geraniales, čeleď Francoaceae do Saxifragales (Dahlgren) nebo do samostatného řádu Francoales (Tachtadžjan), čeleď Greyiaceae do Rosales (Cronquist), Saxifragales (Dahlgren) nebo Greyiales (Tachtadžjan).

V první verzi systému APG se všech těchto 5 čeledí sešlo v řádu Geraniales. V systému APG II pak byly čeledi Francoaceae a Greyiaceae vřazeny do Melanthiaceae, v systému APG III byly Ledocarpaceae vřazeny do Vivianiaceae a nakonec byly ve verzi APG IV, vydané v roce 2016, sloučeny čeledi Vivianiaceaea Melianthaceae do jediné čeledi, která vzhledem k pravidlům priority dostala jméno Francoaceae.[8][9][10][11]

Některé druhy, zejména z rodů frankoa (Francoa), medokvět (Melianthus) a greja (Greyia) jsou v klimaticky příhodných oblastech využívány jako okrasné rostliny.

Přehled rodů

[editovat | editovat zdroj]

Balbisia, Bersama, Francoa, Greyia, Melianthus, Pseudobersama, Rhynchotheca, Tetilla, Viviania[7][11]

  1. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Vivianiaceae [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-10-10. 
  2. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Ledocarpaceae [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-10-24. 
  3. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Melianthaceae [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-04-26. 
  4. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Francoaceae [online]. Dostupné online. 
  5. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Greyiaceae [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-07-09. 
  6. CHRISTENHUSZ, Maarten J.M.; BYNG, James W. The number of known plants species in the world and its annual increase. Phytotaxa. May 2016, čís. 261(3). 
  7. a b HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016 [cit. 2017-12-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-12-26. (anglicky) 
  8. BREMER, K. et al. An Ordinal Classification for the Families of Flowering Plants. Annals of the Missouri Botanical Garden. 1998, čís. 85(4). 
  9. BREMER, B. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG II. Botanical Journal of the Linnean Society. 2003, čís. 141. 
  10. BREMER, B. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG III. Botanical Journal of the Linnean Society. Říjen 2009, roč. 161, čís. 2. ISSN 1095-8339. 
  11. a b BYNG, James W. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV. Botanical Journal of the Linnean Society. 2016, čís. 181. Dostupné online. 
  12. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]