iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: https://bs.wikipedia.org/wiki/Unija_južnoameričkih_nacija
Unija južnoameričkih nacija - Wikipedia Idi na sadržaj

Unija južnoameričkih nacija

Nepregledano
S Wikipedije, slobodne enciklopedije

Unija južnoameričkih nacija (USAN ; španski: Unión de Naciones Suramericanas , UNASUR ; portugalski: União de Nações Sul-Americanas, UNASUL; nizozemski: Unie van Zuid-Amerikaanse Naties, UZAN; a ponekad nazivana i Južnoamerička unija) je međuvladina regionalna organizacija koja se nekada sastojala od dvanaest južnoameričkih zemalja; od 2019. većina se povukla.

Konstitutivni ugovor UNASUR-a potpisan je 23. maja 2008. godine na Trećem samitu šefova država, održanom u Braziliji, Brazil. Prema Ustavnom ugovoru, sjedište Unije bit će smješteno u Kitu, Ekvador. Urugvaj je 1. decembra 2010. godine postao deveta država koja je ratifikovala UNASUR ugovor, čime je Unija dobila punu legalnost. Kako je Ustavni ugovor stupio na snagu 11. marta 2011. godine, UNASUR je postao pravno lice tokom sastanka ministara vanjskih poslova u Mitad del Mundo, Ekvador, gdje su postavili kamen temeljac za sjedište Sekretarijata. 

U aprilu 2018. šest zemalja — Argentina, Brazil, Čile, Kolumbija, Paragvaj i Peru [1][2] — suspendovalo je svoje članstvo, a u augustu iste godine Kolumbija je objavila da se povlači iz organizacije.[3] U martu 2019., brazilski predsjednik Jair Bolsonaro najavio je namjeru svoje zemlje da se povuče iz organizacije.[4] Ekvador je 13. marta 2019. objavio da će se povući iz organizacije. Predsjednik zemlje Lenjin Moreno također je zatražio od bloka da vrati sjedište organizacije sa sjedištem u Kitu.[5]

U januaru 2019. godine, usred sve veće zabrinutosti za Venecuelanca Nicolása Madura, nova grupa, PROSUR, je napredovala da se suprotstavi uticaju onoga što zemlje u regionu nazivaju diktaturom u Venecueli.[6] Čileanski samit za organizaciju Prosura održan je 22. marta 2019. godine, a isključena je Venecuela. Argentina, Brazil, Bolivija, Kolumbija, Čile, Ekvador, Urugvaj, Paragvaj, Peru, Gvajana i Surinam pozvani su da se pridruže novom regionalnom bloku.[7] Urugvaj je 10. marta 2020. službeno objavio svoje povlačenje iz organizacije.[8]

Pregled

[uredi | uredi izvor]

Na Trećem južnoameričkom samitu 8. decembra 2004., predsjednici ili predstavnici 12 južnoameričkih država potpisali su Deklaraciju iz Kuska, izjavu o namjerama na dvije stranice kojom se najavljuje osnivanje Južnoameričke zajednice. Panama i Meksiko prisustvovali su ceremoniji potpisivanja kao posmatrači u Brazilu.

Mehanizam novog entiteta proizašao je iz Prvog samita šefova država južnoameričke zajednice nacija, koji je održan u Braziliji 29-30. septembra 2005. Važan uslov rada UNASUR-a je da se u prvoj fazi ne stvaraju nove institucije kako se ne bi povećala birokratija, a zajednica će koristiti postojeće institucije iz prethodnih trgovinskih blokova.

Struktura

[uredi | uredi izvor]
Bivše sjedište UNASUR-a

Predsjednici svake zemlje članice imali su godišnji sastanak, što je bio najviši politički mandat. Prvi sastanak održan je u Braziliji 29. i 30. septembra 2005. godine. Drugi sastanak je održan u Cochabambi, Bolivija, 8. i 9. decembra 2006. godine. Treći sastanak održan je u Braziliji – ovaj sastanak je trebalo da se održi u Kartageni (Kolumbija), ali je odgođen zbog tenzija između Ekvadora, Kolumbije i Venecuele. Na ovom sastanku je ozvaničen UNASUR i na kojem je potpisan Ustavni ugovor organizacije.

Ministri vanjskih poslova svake zemlje sastajali su se jednom u šest mjeseci. Dali su konkretne prijedloge za djelovanje i izvršnu odluku. Komitet stalnog predstavnika predsjednika Mercosur-a i direktora odjela Mercosur, generalni sekretar Andske zajednice, generalni sekretar ALADI -ja i stalni sekretari bilo koje institucije za regionalnu saradnju i integraciju, Amazon Cooperation Treaty Organization, između ostalih, također je prisustvovao ovim sastancima.[9] 

Dana 9. decembra 2005. godine osnovana je Komisija za strateško razmatranje procesa integracije Južne Amerike. Sastoji se od 12 članova, čija je funkcija da razrade prijedloge koji će pomoći u procesu integracije među južnoameričkim nacijama. Ovi prijedlozi su trebali biti izneseni na 2. sastanku UNASUR-a (2006).[10]

Južnoamerički parlament nalazio se u Cochabambi u Boliviji, dok je sjedište njegove banke, Banke juga, bilo u Karakasu u Venecueli.

Izvršni odbor, formiran na 2. sastanku UNASUR-a, transformisan je u Političku komisiju ili Vijeće poslanika, u skladu sa Odlukama političkog dijaloga. Tekst koji su pripremili šefovi država za formiranje UNASUR-a odobren je na 3. sastanku UNASUR-a u Braziliji 23. maja 2008. Ovaj sastanak je trebalo da se održi u Kartaheni de Indijas, Kolumbija, 24-28 januara 2008, ali je odgođen zbog tenzija između Ekvadora, Kolumbije i Venecuele.

Generalni sekretar

[uredi | uredi izvor]
Ernesto Samper, najnoviji generalni sekretar.

Generalni sekretar je pravni zastupnik Sekretarijata u Kitu, Ekvador . Bivši predsjednik Ekvadora Rodrigo Borja nominiran je na ovu funkciju, ali je podnio ostavku nekoliko dana prije formiranja USAN-a u maju 2008. Dana 4. maja, Néstor Kirchner iz Argentine imenovan je za prvog generalnog sekretara, uprkos otporu Kolumbije, Urugvaja i Perua. Nakon smrti Néstora Kirchnera 2010. godine, postojao je period kada je pozicija bila nepopunjena, što je na kraju završilo kada je María Emma Mejía Vélez izabrana u martu 2011. godine. Nakon što je Ernesto Samper završio svoj mandat u januaru 2017. godine, članovi UNASUR-a nisu uspjeli postići konsenzus o nasljedniku.[11]

Savjeti i tijela

[uredi | uredi izvor]

Organizacije UNASUR-a su:[12][13]

  • Vijeće šefova država i vlada Unasur-a
  • Predsjednik Pro Tempore UNASUR-a
  • Vijeće ministara vanjskih poslova Unasur
  • Vijeće delegata Unasura
  • generalni sekretar UNASUR-a

Ministarska vijeća

[uredi | uredi izvor]

Bilo je dvanaest ministarskih vijeća USAN-a.

  • Vijeće južnoameričke odbrane
  • Izborno vijeće
  • Južnoameričko energetsko vijeće
  • Južnoameričko vijeće za zdravlje
  • Južnoameričko vijeće za društveni razvoj
  • Južnoameričko vijeće za infrastrukturu i planiranje
  • Južnoameričko vijeće za borbu protiv trgovine drogom
  • Južnoameričko vijeće za ekonomiju i finansije
  • Južnoameričko vijeće za obrazovanje
  • Južnoameričko vijeće za kulturu
  • Južnoameričko vijeće za nauku, tehnologiju i inovacije
  • Južnoameričko vijeće za sigurnost građana, pravosuđe i koordinaciju akcije protiv transnacionalnog organiziranog kriminala

Druge institucije

[uredi | uredi izvor]
  • Južnoamerički parlament
  • Banka juga
  • Južnoamerički institut vlade u zdravstvu

Vidi također

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ "Six South American nations suspend membership of anti-U.S. bloc". Reuters. 20. 4. 2018. Pristupljeno 4. 10. 2018.
  2. ^ "Colombia y cinco países más dejarán de participar en Unasur" [Colombia and five more countries will stop participating in Unasur]. El Tiempo (jezik: španski). 21. 4. 2018. Pristupljeno 21. 4. 2018.
  3. ^ "Colombia y cinco países más dejarán de participar en Unasur" [Colombia will cease its membership in the Unasur]. CNN en Español (jezik: španski). 8. 8. 2018. Pristupljeno 8. 8. 2018.
  4. ^ "Governo Bolsonaro enterra Unasul criada por Lula e adere a novo organismo regional" [Bolsonaro's Government buries Unasul created by Lula and joins the new regional organization]. O Globo (jezik: portugalski). 7. 3. 2019. Pristupljeno 8. 3. 2019.
  5. ^ España, Sara (14. 3. 2019). "Ecuador se retira de Unasur y abre la puerta a nuevas iniciativas de integración" [Ecuador withdraws from Unasur and opens the door to new integration initiatives]. El País (jezik: španski). Pristupljeno 14. 3. 2019.
  6. ^ "South America creating regional bloc to counter Venezuela: Colombia". Reuters. 14. 1. 2019. Pristupljeno 18. 2. 2019.
  7. ^ "Chile confirma cumbre de presidentes para crear foro sudamericano sin Venezuela". El Comercia (jezik: španski). 19. 2. 2019. Pristupljeno 19. 2. 2019.
  8. ^ "Gobierno anunció retiro de Uruguay de la Unasur" [Govt announced Uruguay's withdrawal from Unasur]. El País (jezik: španski). 10. 3. 2020. Pristupljeno 24. 3. 2020.
  9. ^ "Reunião Extraordinária do Conselho de Ministras e Ministros das Relações Exteriores da UNASUL". Ministério das Relações Exteriores do Brasil. 12. 3. 2014. Arhivirano s originala, 9. 12. 2014. Pristupljeno 5. 12. 2014.
  10. ^ "Brasil e Chile reafirmam aposta na integração sul-americana". UOL. 30. 5. 2006. Pristupljeno 5. 12. 2014.
  11. ^ "Argentina insta a Ecuador a solucionar crisis en UNASUR". Vistazo (jezik: španski). 2. 3. 2018. Pristupljeno 21. 3. 2018.
  12. ^ "Eumednet". eumed.net. Arhivirano s originala, 31. 5. 2012. Pristupljeno 28. 3. 2018.
  13. ^ ":: Unión de Naciones Suramericanas :: UNASUR ::". Arhivirano s originala, 25. 10. 2011. Pristupljeno 18. 4. 2022.