iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: https://bg.wikipedia.org/wiki/Nintendo_DS
Nintendo DS – Уикипедия Направо към съдържанието

Nintendo DS

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Nintendo DS

Nintendo DS (Понякога съкратено DS или NDS) е игрална конзола с два екрана, разработена и произведена от Nintendo. Конзолата е със сгъваем дизайн, подобен на Game Boy Advance SP, с два LCD екрана отвътре, като долния е сензорен екран. Nintendo DS има също така вграден микрофон и поддържа безжичен интернет (Wi-Fi), коетопозволява на играчите да взаимодействат помежду си в рамките на малък окръг (10 – 30 м, в зависимост от условията), или онлайн с Nintendo Wi-Fi услугата, която е въведена по-късно след производството на конзолата. Това е първата конзола Nintendo, която е пусната на пазара в Северна Америка, преди да бъде пусната в Япония.

На 2 март 2006 г., Nintendo пуска на пазара Nintendo DS Lite, един нов дизайн на Nintendo DS. През юни 2006 г. той е пуснат на пазара в Северна Америка, Европа и Австралия. DS Lite е по-тънка и по-лека версия на Nintendo DS. На 2 октомври 2008 г., Nintendo обяви Nintendo DSi, друг редизайн на Nintendo DS, по време на есенния форум на Nintendo. Тя е пусната в Япония на 1 ноември 2008 г. и в Северна Америка, Европа през юни 2009 г., а в Австралия на 2 април 2009 г. Освен че е по-тънък, този нов модел има и опцията да снима, тъй като има вградена камера.

Технически спецификации
Тегло: 300 грама
Размери: 148.7 mm х 84.7 mm х 28.9 mm
Екрани: Два отделни 3-инчови TFT LCD екрана с резолюция от 256 х 192 пиксела, размери 62 mm х 46 мм и 77 mm по диагонал. Разликата между екраните е приблизително 21 мм, равно на около 92 „скрити“ линии. Долният екран на Nintendo DS е резистивен сензорен екран, който реагира на натиск от точка на екрана в даден момент.
Процесори: Два АRМ процесора, един ARM946E-S основен процесор и един ARM7 помощен процесор с тактова честота от съответно 67 MHz и 33 MHz.
RAM: 4 MB RAM на мобилните устройства
Памет: 256 KB на заводска флас памет
Wi-Fi: 802.11b мрежи, съвместими с WEP криптиране

Живот на Батерията

[редактиране | редактиране на кода]

Nintendo DS съдържа акумулаторна литиево-йонна батерия с капацитет от 850 Mah. При пълно четири часово зареждане, батерията трае около 10 часа. Животът на батерията зависи от множество фактори, включително обем на говорителя, използването на един или и двата екрана, използването на осветление, както и използването на безжична връзка. Батерията е проектирана да бъде премахната само когато изтича. За да се поддържа живота на батерията по време на играта, потребителите могат да затворят системата Nintendo DS.

PictoChat позволява на потребителите да общуват с други потребители на Nintendo DS в мястото, където е безжичната мрежа. Потребителите могат да въвеждат текст (чрез екранна клавиатура на долния екран), да пишат съобщения или да изготвят снимки (чрез сензорения екран). Има четири чатрума (А, Б, В, Г), в които хората могат да отидат и да разговарят. До шестнадесет души могат да се свързват във всяка една стая.

Въпреки че в дока на Nintendo DS се приемат и поддържат Game Boy Advance касети (но не и Game Boy и Game Boy Color касети), Nintendo е подчертал, че основните му намерения са за включване на широка гама от аксесоари, които да бъдат достъпни за системата.

На 15 февруари 2006 г., Nintendo обяви версия на крос-платформения браузър Opera за системата DS. Браузърът може да използва един екран, втория екран за увеличение, или и двата екрана заедно за да представи един по-добър поглед върху страницата. Браузърът влезе в продажба в Япония и Европа през 2006 г. и в Северна Америка на 4 юни 2007 г.

Nintendo MP3 Player (модифицирана версия на устройството, известно като Play-Ян в Япония) е издаден на 8 декември 2006 г. от Nintendo. В Европа продажната цена започва от £ 29.99 / € 30. В добавка системата използва сменяеми карти SD за съхраняване на MP3 аудио файлове, и могат да бъдат използвани при всяко устройство, което предлага поддръжка за касети Game Boy Advance, но поради това, тя е ограничена по отношение на своите потребителски интерфейс и функционалност. Той не е съвместим с DSi, поради липсата на слот за GBA.

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Nintendo_DS в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​