ČÍSLO 2
LEDEN 2003
VYDÁVÁ MĚSTO UHERSKÝ BROD
WWW edition /
Změny ve svozu odpadu, Harmonogram svozu odpadu, Informace odboru životního prostředí a zemědělství, Údržba zeleně, Evropské okénko, Rodiče, na slovíčko…, Astronomické ohlédnutí za minulým rokem, Program Domu kultury, Aktuálně z muzea, Program kina Máj, Kulturní tipy, Nejlepší sportovci Uherského Brodu, Sport
Uherský Brod má družební styky s několika městy v zahraničí. Jedním z nich je i japonské město Tsukiyono. Už několik let se děti z Uherského Brodu zúčastňují výměnných pobytů v Japonsku a malé Japonce naopak hostíme u nás.
Přestože mají obě země velmi odlišnou historii a kulturu, rozvíjí se vzájemná spolupráce dobře a přináší řadu pozitiv. O tom, že japonská strana bere tuto spolupráci velmi vážně svědčí i to, že Uherskému Brodu je věnována v každém čísle tamnějšího zpravodaje celá dvoustrana. Tuto stranu připravuje Čech, který je na radnici v Tsukyionu na ročním studijním pobytu. Při vzájemných návštěvách pak pomáhá překonávat jazykové bariéry mezi oběma stranami.
Strana věnovaná Uherskému Brodu přibližuje Japoncům každý měsíc historické památky našeho města, lidové zvyky, ale také třeba to, jak se u nás slaví Vánoce nebo Velikonoce, jaké mají povinnosti děti ve školách, jaký je náš jídelníček i všední život.
Zpravodajský magazín družebního japonského města se v mnohém podobá našemu
Brodskému zpravodaji. Rozdílem je to, že vychází jen dvanáckrát v roce, vždy na
začát
ku kalendářního měsíce.
Na obálce se objevuje velká fotografie z nějaké významné akce. V posledním čísle, které vám představujeme, to byl záběr z historické divadelní hry, která se úzce váže k historii města. V každém čísle na první straně je také uveden aktuální počet obyvatel města.
Tak jako v našem Zpravodaji je většina prostoru věnována různým praktickým informacím pro obyvatele, objevují se zde pozvánky na kulturní akce, informace místní knihovny, zpravodajství ze škol, hudební koncerty žáků, otevírací doby místních onsenů – lázní s horkými termálními prameny a reportáže ze sportovních utkání. Objevují se zde také pravidelně informace o stavu městského rozpočtu a v poslední době i o možném sloučení Tsukiyona s jedním ze sousedních měst. Samozřejmě nechybí ani společenská kronika, v japonském podání ovšem s fotografiemi všech narozených dětí.
Velká pozornost je věnována tzv. plánování města. Je to jakési diskusní fórum, kde se může každý vyjádřit, jakým způsobem by se podle něj dalo vylepšit město.
Elen Sladká
Rada města rozhodla, že v letošním roce bude svoz odpadu u rodinných domků probíhat jednou týdně. „K tomuto rozhodnutí nás vedlo to, že si někteří lidé stěžovali, že čtrnáctidenní svoz, který byl v Uherském Brodě v zimních měsících v minulých letech, jim nepostačuje. Je to velmi individuální záležitost. Proběhlo v této věci i šetření, které nám ukázalo, že u některých domků jsou popelnice poloprázdné, někde přetékají odpadky," vysvětlil místostarosta Pavel Josefík.
Větší četnost svozu s sebou nese i vyšší náklady. Pro občany se tato služba
ale v letošním roce zdražovat nebude. Cena zůstává stej
ná jako v loňském roce, tj. 390 korun na občana. Nově nebude tato cena účtována
vojákům základní služby, dětem předaným k osvojení a osobám ve výkonu trestu
odnětí svobody. Zvýšené náklady, které častějším svozem vzniknou, uhradí město.
Podle vyhlášky jsou lidé v našem městě povinni odpad třídit. Mnohdy se však v popelnicích objevuje i papír a plasty, na které dostávají lidé zvláštní pytle a tento odpad se odváží zvlášť k dalšímu zpracování. Musíme si uvědomit, že třídění odpadu by se mělo pro nás stát samozřejmostí. Tříděním odpadu a jeho následným využitím můžeme pro přírodu, a tím i pro sebe, hodně udělat. -es-
1. Rodinné domy - svoz je prováděn jedenkrát za týden
Pondělí - Dolní Valy, Pod Valy U Žlebu, Komenského (po kostel), Masarykovo nám. (po Hanáka), Bří Lužů, Seichertova (po velké schody), Široká, Nerudova, Hodinářská, U Sboru, Pecháčkova, Rybářská, Pod Dvorkem, Předbranská Šumická, Neradice, Močidla, Okružní, Za Humny, U Koupelek, Pořádí, Horní Valy, Prakšická Lidická, 28. října, Na dlouhých (po 28.října), U Lapače, U Plovárny, Nám. Svobody, U Cihelny, Maršovská, Frant. Veselky, Kpt. Kubíčka, Rtm. Křivdy, Úlehly
Úterý - Hradišťská, Komenského (po velké schody), Primátora Hájka, U Fortny, Moravská, Kaunicova, Mariánské nám., Karla IV, Ptylova, Malá, Weberova, Přemysla Otakara, Hradební, Mikoláše Alše, Boženy Němcové, Na Výsluní, Na Chmelnici, Květná, Sadová, Prosná, Ječná, Žitná, Na Láně, Jabloňová, Tovární, Jana Švermy, Svatopluka Čecha, U Stadionu, Palackého, Havlíčkova, 9.května, Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Jiráskova, Údolní, Na Dlouhých
Středa - Slovácká, Provazní, Kučerovo nám., Stolařská, Zahradní, Nová, Trávníky, Pastýřská, Vlčnovská, Vazová, U Porážky, Lipová, U Vody, U Olšavy, Zátiší, U Cukrovaru, 26. dubna, Nivnická, Dělnická, U Školky, Javořinská, Polní, Rolnická, Pod Zelnicemi, Pod Břehem, U Korečnice, Za Benzinkou, Králov, Maršov
Čtvrtek - Újezdec, Těšov
Pátek - Havřice
2. Bytové domy *)
*) V některých lokalitách probíhá již nyní svoz odpadků častěji jak 1x týdně. Je to především z důvodu nedostatku vhodných ploch pro umístění dalších kontejnerů na odpad.
Pondělí - sídliště Olšava, sídliště Neradice, U elektrárny, Tkalcovská, Primátora Hájka, U Plynárny, Okružní, Družstevní, Větrná, Obchodní, Hlavní, Nám.1.Máje, Pořádí, Na Tržišti, Šumická, Šaripova, Osvoboditelů, Revoluční, Partyzánů, Rychtalíkova, Luhanova, Za Humny, Rybářská soukenická, Močidla, Bří Lužů, Za Dolním Kostelem, Seichertova, Pod Valy, Komenského, Nám. Svobody, U Sboru, Horní Valy, U Cihelny, U Plovárny, U Lapače, U Špitálu
Úterý - Strojařů, Na Dlouhých, Malá, Hradišťská, Jirchařská, Primátora Hájka, U Fortny, Na Chmelnici, U Lapače, Sv. Čecha, Močidla, Jana Švermy, Za Dolním Kostelem
Středa - Nivnická, Rolnická, Vlčnovská, Vazová
Čtvrtek - Újezdec
Pátek - sídliště Olšava, sídliště Neradice, Tkalcovská, Primátora Hájka, U Plynárny, Družstevní, Okružní, Větrná, Obchodní, Hlavní, Nám.1.Máje, Šaripova, Osvoboditelů, Revoluční, Partyzánů, Rychtalíkova, Luhanova, Soukenická, Močidla
3. Třídění
a) plasty (kontejnery 1100 l) - vývoz každý sudý týden
b) papír (kontejnery 1100 l) - každý sudý týden
c) plasty, papír (plastové pytle) - svoz každý poslední pátek v měsíci
d) sklo (zvony rozmístěné ve městě) - svoz na základě skutečné potřeby, nejméně
však 1x za dva měsíce
Rovněž u sběrných dvorů se mění provozní doba oproti minulému roku. Provoz dvorů je zajištěn během pracovních dnů každodenně, podle následného rozpisu. Vždy jednou za čtrnáct dní je každý dvůr otevřen i v sobotu dopoledne.
Provozní doby sběrných dvorů:
SD – Uh. Brod, ulice Vazová
sudý týden lichý týden
pondělí – pátek 8 – 11 13 – 17
sobota 8 – 11
SD – Uh. Brod, ulice Družstevní
sudý týden lichý týden
pondělí – pátek 8 – 11 13 – 17
sobota 8 – 11
SD – Havřice
sudý týden lichý týden
pondělí – pátek 13 – 17 8 – 11
sobota 8 – 11
SD – Újezdec u Luhačovic
sudý týden lichý týden
pondělí - pátek 13 – 17 8 – 11
sobota 8 – 11
Ing. František Kopeček, OŽPaZem
Městský úřad Uherský Brod, odbor životního prostředí a zemědělství upozorňuje právnické osoby a fyzické osoby oprávněné k podnikání, splňující podmínky §39 Zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech, že hlášení o produkci a nakládání s odpady za rok 2002 je nutno podat do 15. února 2003.
Dále upozorňuje, že podle Zákona č. 86/2002 o ochraně ovzduší a o změně některých dalších zákonů termín oznámení údajů pro stanovení ročního poplatku pro malé i střední stacionární zdroje znečišťování ovzduší je rovněž 15. února 2003.
Malým spalovacím zdrojem je spalovací zařízení o jmenovitém tepelném výkonu nižším než 0,2 MW. Zpoplatněny nejsou malé spalovací zdroje o jmenovitém tepelném výkonu do 50 kW nebo ty, které používají jako palivo koks, dřevo, zemní plyn nebo topný olej s obsahem síry do 0,1%. Na malé spalovací zdroje s nulovou sazbou poplatku se nevztahuje oznamovací povinnost. U podnikatelů, kteří provozují spalovací zařízení s tepelných výkonem od 50 do 200 kW, bychom přesto uvítali, aby tento zdroj oznámili, i když sazba poplatku bude vzhledem k používanému palivu (koks, dřevo...) nulová. Můžeme je tak informovat, kdyby došlo k případným změnám.
Malým zdrojem znečišťování ovzduší jsou dále provozy, které znečišťují ovzduší těkavými organickými látkami (alespoň 10 pracovních dnů v měsíci) a zdroje emisí tuhých znečišťujících látek.
V případě malých zdrojů znečišťování ovzduší přísluší Městskému úřadu Uherský Brod oznámení z obvodů Uherský Brod, Těšov, Újezdec, Havřice a Maršov.
U středních zdrojů a v případě hlášení o produkci a nakládání s odpady přebírá Uherský Brod jako město s rozšířenou působností pravomoci okresního úřadu v části bývalého okresu Uherské Hradiště. Jedná se o obce: Bánov, Bojkovice, Březová, Bystřice pod Lopeníkem, Dolní Němčí, Drslavice, Hostětín, Horní Němčí, Hradčovice, Komňa, Korytná, Lopeník, Nezdenice, Nivnice, Pašovice, Prakšice, Pitín, Rudice, Slavkov, Strání, Starý Hrozenkov, Suchá Loz, Šumice, Uherský Brod, Vápenice, Veletiny, Vlčnov, Vyškovec, Záhorovice, Žítková.
Příslušné formuláře si můžete vyzvednout v budově odboru životního prostředí, Nerudova 193. (Provozovatelům malých a středních stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší, kteří jsou v evidenci za minulý rok, budou formuláře ke stanovení ročního poplatku zaslány během ledna.)
Hlášení o produkci a nakládání s odpady je možné zaslat i na e-mailovou adresu miriam.kubisova@ub.cz nebo odevzdat ve formě záznamu na disketě na podatelně, příp. na OŽPaZem MěÚ.
S případnými dotazy se obraťte na odbor životního prostředí a zemědělství Městského úřadu Uherský Brod (úřední hodiny: pondělí, středa 8:00-17:00 hodin, telefon: 572 615 267).
Dále MěÚ upozorňuje občany na skutečnost, že výše jmenovaný zákon 86/2002 Sb. nově upravuje zacházení s odpadními oleji (§18 a §54). Od 1.6.2004 nebude možné tyto oleje používat jako palivo pro malé a střední spalovací zdroje. Vyzýváme provozovatele, kteří dosud toto palivo využívali, aby je co nejdříve nahradili jiným.
Zima a předjaří je každý rok obdobím, kdy se na základě žádostí občanů a podle pokynů pracovníků odboru životního prostředí a zemědělství MěÚ realizují na území města a jeho městských částí výchovné a zdravotní pěstební zásahy a kácení ve vzrostlé zeleni.
V letošním roce se přistoupilo k zmlazení keřů např.v ulici Na Dlouhých a Pod Valy, k pěstebním probírkám ve stromových skupinách v ulici Okružní a odkácení jednotlivých problematických stromů.
Bude vyhověno dlouholetému úsilí zahrádkářů o vykácení pěti topolů, které rostou na jižní straně zahrádkářské kolonie u rybníka. Tyto stromy jsou poškozeny nařezáním a hrozí zde odlamování silných kosterních větví i destabilizace celých stromů.
Před novým hřbitovem byla v minulosti založena lipová alej, která brzy bude významným a dominantním prvkem vzrostlé zeleně na tomto místě. Pro zdárný vývoj jednotlivých stromů aleje bude odkáceno šest topolů a dva javory, které byly vysazeny v nedostatečné vzdálenosti a v současné době už velmi negativně ovlivňují vzrůst stromů v aleji. OŽPaZem
Městský úřad v Uherském Brodě oznamuje, že po dohodě s japonským družebním městem Tsukiyono se v tomto roce opět uskuteční výměnný pobyt dětí obou měst. Výměnný pobyt se uskuteční v měsíci srpnu. Je určen pro děti od 12 do 18 let se znalostí anglického jazyka.
Náklady na letenku a zajištění pobytu japonských dětí v českých rodinách hradí rodiče dětí, které se pobytu zúčastní. Zájemci se mohou přihlásit do 15. února. 2003 nebo informovat na Městském úřadě v Uherském Brodě, odboru školství, kultury a sociálních věcí u p. Gajdůškové, a to osobně nebo telefonicky na telefonním čísle 572 615 210.
Hromnice, hromnička – tyto pojmy jsme jistě již někdy zaslechli. Prvním pojmem je lidově označován 2. únor, druhý pojem označuje svíci. Málo se však ví o tom, jak důležitý byl tento den pro nové maminky, které v něm chodívaly k tzv. „úvodu". Nosily u toho roušky nebo plachty zvané „úvodnice". Podobně „kútnice" se pojily s mateřstvím – a to jako jakýsi závěs oddělující v pokoji místo ženy v šestinedělí od ostatního interiéru. Obojí textilie – úvodnice i kútnice, které se dnes zachovaly v etnografických sbírkách – připravuje muzeum na výstavu ve svém Malém sále. Je to zároveň první vernisáž v novém roce, a tak jde vlastně i o muzejní úvod celé výstavní sezóny a všech aktivit pro veřejnost.
Co to však byl onen „úvod" ve výše nastíněném smyslu?. Předejme slovo Pamětní knize zdejší farnosti, do níž Mons. Jaroslav Hlobil v r. 1921 zapsal:
„Na „hromnice" zavedena letos poprvé při ranní mši sv. pobožnost křesť. matek celé farnosti. (...) při níž matky s hořícími svíčkami šly kolem oltáře na společný „úvod" (...)."
O čtyři léta později, v r. 1925, poté co byla pobožnost každoročně opakována, již v zápisech čteme:
„Slavnost křesťanských matek na Hromnice byla letos zvláště okázalá. (...) Pohled na spousty žen stojících v kostele aneb obcházejících oltář s hořícími svícemi v rukou byl úchvatný. (...). Ranní slavnost - společná pro všecky matky ve farnosti - doplněna byla odpoledne slavnostním skládáním slibu členek Jednoty křesť. matek před oltářem. (...) matky, stojíce v presbytáři, slavnostně odříkávaly svůj slib a potvrzovaly vložením ruky na evangelium, obcházejíce hlavní oltář. Nová tato kostelní slavnost velmi se líbila (...)"
Ještě v r. 1946 se tato „slavnost křesťanských matek", svátek Obětování Panny Marie (dnes Uvedení Páně do chrámu) konala obvyklým pořadem a štědrost matek v ničem neochabla. Své tradiční rysy měl 2. únor v kostele ještě na konci 70. let XX. století. Dnes už se k úvodu nechodí, i když svátek trvá.
Úvodnice však nesloužila pouze k uvedení dítěte (domácí oslava pak byla srovnatelná s křtinami), ale žena používala svou vlastnoručně vyšívanou úvodnici také nejprve jako nevěsta ke svatbě (případně jako družička) a nakonec byla úvodnice kladena ženě do hrobu. Plnila tedy vlastně trojí uvedení: uvedení do stavu manželského, uvedení dítěte a uvedení v nejhlubším slova smyslu - na věčnost. Ve všech třech případech měla tedy vztah k posvátnému.
Uvědomíme-li si tedy, co všechno úvodnice pro ženu znamenala, pochopíme s jakou vážností, citlivostí i umem jsou úvodnice vyšity. Na vlastní oči se o tom můžeme přesvědčit na právě připravované výstavě.
PhDr. Jiří Pavelčík, Csc. v letáčku k stejnojmenné výstavě muzea v r. 1957 uvádí, že po stránce zpracování snad rozdíl mezi úvodnicemi a kútnicemi nebyl:
„Pravděpodobně v průběhu XVIII. století je prostý šev spojující plátna
nahrazen složitějším švem a ten v poměrně krátkém čase krajkou. Na tomto
vývojovém stupni dochází k diferenciaci na kútnici a úvodnici, které se zprvu
liší jen použitým materiálem. Od tohoto okamžiku se vyvíjí úvodnice i kútnice
samostatně. U kútnice krajka, tvořící ozdobný střed, je poměrně rychle v průběhu
19. stol. nahrazena tkaným nebo bíle vyšívaným středem. Jen v oblasti kunovského
kroje se krajka
udržela. (…) V současné době se používá starých kútnic jako ubrusů. Úvodnice se
vyvíjela podobně jako kútnice. Na rozdíl od kútnice udržela se krajka mnohem
déle a na větším území. Stehy, jimiž je krajka všita mezi plátna, se pozvolna
mění v ornamentální výšivky, které mají charakter jednotlivých krojových
oblastí. Během druhé světové války a po ní nabývá střední výšivka na šíři a je
vyšívaná nejen vlnou, ale i flitry a skleněnými perličkami. Lemující výšivky
jsou nahrazeny portami, tkanicemi apod. Úvodnice jako součást obřadního kroje se
udržely dosud. Pomalu jich však ubývá a postupně zanikají spolu s kroji, které
jsou nahrazovány obleky městského typu."
Naposled byly úvodnice s kútnicemi vidět v Muzeu JAK při oslavách 100 let od jeho založení 4. září 1998. Nyní se naskýtá nová možnost.
Vernisáž výstavy je připravována na pátek 7. února 2003, na 17. hodinu. Jako účinkující jsou pozvány Cimbálová muzika Ženičky a Ženský sbor s Hluku Klebetnice. Výstava je plánována do 18. května 2003. Jste srdečně zváni! Aleš Kapsa
Základem jednotného vnitřního trhu jsou tzv. čtyři svobody – volný pohyb zboží, volný pohyb osob, volný pohyb služeb a volný pohyb kapitálu. Z volného pohybu osob pro občany EU vyplývají následující práva:
· právo pohybu a pobytu na území všech členských států (kontroly na vnitřních hranicích jsou zrušeny s výjimkou Velké Británie a Irska)
· právo ucházet se o zaměstnání v kterékoli zemi EU
· právo volně se za tím účelem pohybovat po celém území EU
· právo žít v libovolném státě (v souladu s jeho předpisy) z důvodu výkonu zaměstnání, volně nabývat a užívat nemovitý majetek na území kteréhokoli členského státu
· právo setrvat na území jiného členského státu i po skončení zaměstnání
Volný pohyb pracovních sil
Na volný pohyb pracovních sil se budeme postupně připravovat. Během několika příštích let budou postupně odbourávány bariéry mezi současnými a novými členy EU. Ihned po vstupu budou moci čeští občané pracovat v zemích EU (Švédsko, Nizozemí, Irsko, Dánsko). V některých zemích však budou potřebovat pracovní povolení.
Svoboda pohybu dále znamená právo zakládat podnikatelské subjekty (zakládat společnosti nebo působit jako osoby samostatně výdělečně činné), poskytovat služby, studovat, atd.
Porušení občanských práv
Občan, který má pocit, že byla porušena jeho práva, nebo není spokojen s prací orgánů EU, se může podle situace obrátit na:
· Evropský soudní dvůr v Lucemburku (pokud dojde k porušení práva EU)
· Evropského ombudsmana (např. úřední podvody, diskriminace, zneužití moci, odmítnutí podat informaci, průtahy při rozhodování apod.)
· Evropský parlament – možnost zaslání petice předsedovi Evropského parlamentu nebo jednání prostřednictvím přímo volených poslanců v Evropském parlamentu
S těmito institucemi bude mít český občan právo komunikovat v češtině.
Volební práva českých občanů zůstanou po vstupu do EU stejná jako nyní. Navíc budou mít občané právo volit své poslance Evropského parlamentu (přímá volba, pětileté volební období). Právo volit a být volen do místních zastupitelstev se vztahuje i na občany ostatních států za stejných podmínek, jaké platí pro občany daného státu.
Osobní doklady
Řidičský průkaz vydaný v kterémkoli členském státě je platný na celém území EU.
Občanské průkazy (nazývané též identifikační karty) jsou dostatečným dokladem pro prokázání totožnosti i pro cestování v rámci EU (stejnou funkci samozřejmě plní i cestovní pas).
připravil Stanislav Zápeca
V minulém čísle jsme si řekli, co bychom měli dělat, my rodiče, v případě, že pojmeme podezření, že naše dítě propadlo hazardní hře. Dnes Vám nabízíme opět několik rad, čemu se vyhnout, abyste svému dítěti pomohli.
Nepopírejte problém. Zbytečně by se tak ztrácel čas, prohluboval by se problém a rostly by dluhy.
Neskrývejte problém. Někdo se za takový problém stydí a tají ho. Aby se dokázal v situaci lépe orientovat a citově i rozumově ji zvládat, měl by si naopak o problému s někým důvěryhodným a kvalifikovaným pohovořit. Měl by také hledat spojence.
Netrvejte na rozumném vysvětlení. Dítě ho většinou není schopno poskytnout, i kdyby chtělo. Patologické hráčství nemá jedinou příčinu, ale jeho kořeny lze hledat v mnoha rovinách. Uplatňuje se zde nejen osobnost dítěte nebo rodina, ale také v dostupnost různých forem hazardní hry, žebříček hodnot ve společnosti, životní styl, tlak reklamy a další okolnosti.
Neobviňujte partnera. Na to, abyste si vyřizovali s druhým rodičem dítěte staré účty a navzájem se obviňovali, není naprosto vhodná doba. Minulost se změnit nedá, budoucnost naštěstí často ano.
Nezanedbávejte sourozence problémového dítěte. Sourozenci problémového dítěte jsou více ohroženi, problémem v rodině trpí a vaši péči a váš zájem potřebují.
Nefinancujte hazardní hru a neusnadňujte její provozování. S tím souvisí i to, aby rodina zabezpečila cenné předměty a nenechala se okrádat. U patologických hráčů bývá většinou otázkou času, kdy se začnou ztrácet peníze, šperky a další cenné předměty. Nejde tu jen o majetek, ale také o okolnost, že ukradený majetek slouží špatné věci, totiž rozvoji patologického hráčství. Argument, že by si dítě opatřilo prostředky jinak, např. krádežemi mimo rodinu, neobstojí. Pokud bude problém pokračovat, je pravděpodobné, že k tomu dojde stejně.
Nedejte se vydírat. Vyhrožování útěkem nebo sebevraždou je častým a oblíbeným způsobem vydírání rodičů. Tato rizika u patologických hráčů existují. Tím, že rodiče pod jejich tlakem ustupují, ovšem riziko nesnižují, ale zvyšují
Riziko sebevražedného jednání nepodceňujte. Pokud o této možnosti dítě hovoří nebo máte v tomto směru podezření, vyhledejte odbornou pomoc. Můžete se obrátit na dorostového psychiatra, dorostového lékaře, psychologa v pedagogicko-psychologické poradně. V případě náhlého ohrožení života nebo zdraví neváhejte zavolat záchrannou službu (číslo 155).
Nedejte se vydírat pochybnými známými dítěte, kteří na vás vymáhají peníze, jež jim dítě údajně dluží. Dluhy za nezletilé dítě nejste povinni platit,
pokud mu někdo hazardní hru umožnil, porušil zákon. Z jiného telefonu, nežli je váš, ohlaste celou záležitost na policii a s policií spolupracujte. O úmyslu informovat policii vyděračům neříkejte. Nemůžete mít jistotu, že zaplacením peněz by celá záležitost skončila. Možná by se právě naopak stalo dítě pro provozovatele hazardní hry o to přitažlivějším objektem zájmu.
Nevyhrožujte něčím, co nemůžete nebo nechcete splnit. Ztráceli byste tím důvěryhodnost.
Nemlaťte dítě s tímto problém. Fyzické násilí většinou nevede k cíli. Často jen živí v dítěti pocit ukřivděnosti, vede k sabotování snah rodičů a k útěkům.
Nejednejte chaoticky a impulzivně.
Nespoléhejte na prarodiče. Nastěhovat mladistvého patologického hráče k babičce má většinou předvídatelné důsledky. Babička bude okradena, možná i týrána a situace se bude zhoršovat. Problém, který obtížně zvládáte vy, sotva zvládnou prarodiče.
Nedělejte zbytečně dlouho „dusno". Útěk do světa hazardní hry by se tím stával pro dítě ještě přitažlivější.
Nezabouchněte dveře navždy. I když dospělé dítě odejde, je dobré být připraven mu pomoci, pokud přijme určité podmínky.
Neztrácejte naději. Vaším tichým spojencem je přirozený proces zrání. Problém se dá překonat, i když to může trvat dlouho.
Mgr.Rastislav Jankula, Centrum prevence Uherský Brod
V roce 2002 navštívilo Hvězdárnu 5 369 osob z řad astronomických kroužků, žáků škol a veřejnosti. I když jsme zaznamenali úbytek proti minulému roku o zhruba 400 osob, tak v počtu akcí byl minulý rok s počtem 475 akcí zatím největší v historii. Bylo to dáno tím, že v minulém roce vzrostl počet akcí kroužků mladých astronomů, v současné době fungují již 4 pod vedením Ing. Veselého, Ing. Kaislera a Ing. Josefíkové. Vzrostl také počet pozorování členů kroužku zejména co se týká pravidelných zákresů sluneční fotosféry a nočních pozorování a elektronického snímání kosmických objektů CCD kamerami. Co ale nejvíce vadilo v pozorovatelské činnosti, byla nepřízeň počasí.
Když se vždy na začátku roku zamýšlím na stránkách Brodského zpravodaje nad předešlým rokem, poslední dobou tam figurují slova nepřízeň počasí příliš často. Minulý rok kvůli počasí nevyšlo pozorování srpnového meteorického roje Perseid, poprvé za dobu, po kterou toto pozorování pro veřejnost pořádáme. Kvůli špatnému počasí sešlo, kromě pozorování květnového seskupení planet , z dalších pozorovacích akcí plánované v průběhu roku. Na druhé straně nás ale velice těší, že i přes nepřízeň počasí, například, při třídenní akci 10. - 12. října Měsíc, včera dnes a zítra, přišli i za deště děti s rodiči na hvězdárnu, aby shlédli pohádku Měsíc u krejčího. Zatažená obloha omezila také kreslení slunečních skvrn, které provádí velice intenzivně Michal Humpula z gymnázia JAKUB. Tento student se minulý rok umístil v rámci SOČ (středoškolské odborné činnosti ) v předmětu fyzika v celorepublikovém kole na 5. místě s prací (Morfologie slunečních skvrn a její vztah k chromosférickým erupcím), která vznikla na podkladě pozorování Slunce na naší hvězdárně. Počasí není ale jedinou překážkou v pozorování, je to i světelné znečištění. Výrazně je to patrné na snímcích z celooblohové komory, kde se nebe nad hvězdárnou při hodinové expozici v noci jeví jako ve dne. Nemusíme ani fotografovat, jen se podívat na vyduté zrcadlo přístroje, jak se v noční temnotě leskne. Měli jsme v úmyslu pravidelně fotografovat tímto přístrojem světelné znečištění nad městem, nicméně podzimní počasí tuto akci znemožnilo. Jsme rádi, že se bude řešit omezování světelného znečištění zákonem.
Obecně, odhlédneme -li od omezení, které pro astronomická pozorování světelné znečištění představuje, jde o to, aby se zbytečně „nesvítilo Pánu Bohu do oken". Aby se usměrněním stínidel pouličního osvětlení osvětlovalo jen to, co je potřeba osvětlit. Pak bude noční nebe přijatelnější i pro hvězdáře.
Ale abych si jenom nestěžoval. Prožili jsme s uherskobrodskými hvězdáři i jednu nezapomenutelnou noc z 18. na 19. října, pozorováním meteorického roje Leonid. S napětím jsme sledovali na internetu oblačnost nad našim územím, situace vypadala zvečera beznadějně - zataženo, pak se ale na monitoru počítače začaly objevovat díry v oblačnosti a situace začala být veselejší. Skutečně kolem druhé hodiny se začalo vyjasňovat a obloha s občasnou clonou mraků dovolila pozorovat veliké množství světelných stop meteorů (viz. prosincový Brodský zpravodaj 2002). Tuto noc jsem také exponoval přenosnou celooblohovou komorou meteorický roj, bohužel výsledku zobrazení světelných stop na emulzi filmu zabránilo světelné znečištění tentokrát původu kosmického, způsobeného světlem Měsíce. Měsíční světlo je velkým nepřítelem fotografování slabých kosmických objektů. Noc končila a Měsíc nad západním obzorem zezdola ozařoval oblohu . Když se Země začala probouzet, nebe nad ní již pulzovalo životem .Měsíční svit odhalil kondenzační stopy letadel, které křižovaly oblohu. Nad siluetou Bílých Karpat zintenzívnila záře vycházejícího Slunce , v které se třpytila planeta Venuše. Rostislav Rajchl
Nově otevřené rekondiční a rehabilitační studio v budově dětského oddělení městské nemocnice s poliklinikou zahájilo svůj provoz 10. ledna 2003 dnem otevřených dveří.
Zveme všechny ženy, které nejsou zastánkyněmi hromadného cvičení v tělocvičnách nebo obdivovatelky fitcenter, ale rády si zacvičí ve slender studiu s příjemnou hudbou, diskrétností a individuálním přístupem.
„V našem studiu si zacvičíte na šesti rekondičních stolech Shapemaster, které jsou poháněny elektromotorem. Tyto stroje vám dokonale pomohou rozhýbat klouby a svaly celého těla. Výhodou cvičení na těchto stolech je, že pomáhají nést vaši tělesnou váhu. To ale neznamená, že cvičí za vás. Na každém ze šesti stolů cvičíte 9 minut a postupně procvičujete všechny svalové skupiny bez nežádoucího zatížení kloubů. Jedna hodina tohoto cvičení nahradí šest hodin gymnastiky tzv. na podlaze," vysvětluje Leona Ježková, která cvičení odborně vede.
Toto cvičení je doporučováno především ženám, které nají problémy s nadváhou, s bolestmi zad. U nich se posilují zejména zádové a břišní svaly a tím dojde k celkovému zlepšení držení těla.
Další výhodou je regulovatelnost rychlosti stolů. Znamená to, že intenzita cvičení se dá přizpůsobit věku, zdravotnímu stavu a fyzické kondici každého v nás. Cvičení je tedy vhodné nejen pro ty, kteří nejsou zvyklí cvičit, ale i pro lidi v pooperačním stavu, ženy po porodu a seniory.
A jeho konečné účinky? Tvaruje postavu (ta se zpevní a tím zeštíhlí), odstraňuje bolesti zad, prodlužuje zkrácené svaly, zlepšuje hybnost kloubů, odbourává celulitidu a normalizuje krevní tlak.
Odborníci doporučují čtyř až pětitýdenní kůru s hodinovým cvičením 2 – 3krát týdně.
„Při první návštěvě máte možnost si vyplnit „zdravotní kartu", což obnáší měření na deseti různých částech těla. Po ukončení desetihodinového cvičebního kurzu budete opět změřeni a výsledky se vyhodnotí. Pro snadnější rozhodování vám bude umožněno i vyzkoušení jednotlivé hodiny," zdůraznila Leona Ježková.
Navíc je možné použít také Rolletic – masážní stroj, který při pravidelném používání dokáže zmírnit nebo odstranit celulitidu na různých místech těla.
Všechny zájemce o cvičení ve Slender studiu upozorňujeme, že je nutné s sebou vzít tričko, legíny, ponožky a ručník a předem se objednat na tel. čísle 572 629 129 nebo 721 435 368. Provozní doba je Po – Pá od 10 do 21 hodin, ve volných dnech dle zájmu.
Trochu pohybu o vánočních svátcích s radostí uvítali nejmladší hráči TJ Sokol Újezdec – Těšov, kteří se zúčastnili velmi obsazeného turnaje ve Zdounkách. V kategorii mladších žáků, při účasti šesti družstev, vybojovali první místo před favority turnaje – mužstvy Morkovic a Sl. Kroměříž. Celé mužstvo podalo vynikající výkon a brankář T. Krajči byl vyhlášen nejlepším brankářem turnaje.
Starším žákům se vedlo jen o trochu hůře, když ve finále prohráli se Sl. Kroměříž a obsadili krásné druhé místo.
Našim mladým fotbalistům přejeme hodně dalších sportovních úspěchů v Novém roce. verkub
1. Kdo ti dal v Uherském Brodě zpočátku sportovně nejvíce?
2. Co považuješ za svůj dosavadní největší sportovní úspěch?
3. Co bys chtěl ještě ve sportu dokázat?
4. Uvažuješ v závěru sportovní kariéry o návratu do rodného města?
5. Co bys poradil brodským žákům, kteří se sportem teprve začínají nebo se pro něj rozhodují?
Miloslav Gureň
1. Především jsem se mohl vždy spolehnout na podporu rodičů, oba jsou bývalí sportovci. V ledním hokeji mi nejvíce dali pánové Pavlas, Kočica, Kutálek, Milička a Hřib. Trénoval jsem ale i fotbal a tam rád vzpomínám na pány Kreisla, Kopečka, Daníčka a Malotu.
2. Mým dosavadním největším sportovním úspěchem byla účast v extralize ČR, 36 odehraných zápasů v NHL a účast v reprezentaci ČR od věkových kategorií 15, 16, 17, 18 a 20letých.
3. Chtěl bych se pokusit o reprezentaci ČR, uspět v ruské lize a hrát později v České republice.
4. Ať budu hrát kdekoliv, ve svém městě Uherském Brodě chci žít a bydlet.
5. Fotbal a hokej, a já mám rád ještě tenis, se musí dělat opravdově od mládí. Jedině tak to může sportovec někam dotáhnout.
Miroslav Polášek
1. S fotbalem jsem začínal v mládežnických družstvech tehdejšího Gottwaldova. Mým prvním trenérem v mužích v Uherském Brodě byl dlouholetý trenér Mir. Kreisl.
2. Mé největší úspěchy ve sportu jsou spojeny s trenérskou prací: Zlín, Dubnica nad Váhom, Viktorka Žižkov.
3. V současné době považuji za nejdůležitější předávat zkušenosti nastupujícím trenérům a I. mužstvo Uh. Brodu přivést alespoň do divize.
4. Již jsem zde a jsme velmi rád, že se na sportovním dění ve městě mohu podílet.
5. Přál bych jim, aby ten sport, pro který se rozhodnou, měli rádi. A to upřímně - srdcem. Pak už je to jen o úsilí, houževnatosti a odříkání si, protože bez toho se na vrchol nedostanou. Stojí to však za to!
Bronislav Červenka
1. Nejvíce mi dali určitě trenéři pan Kopeček a Kreisl, u kterých jsem po příchodu do Uherského Brodu začínal.
2. Mám radost ze 3. místa v 1. fotbalové lize a s tím spojenou účast v poháru UEFA.
3. Chtěl bych hrát stabilně ligu a zkusit si zahraniční angažmá.
4. O svém návratu do Uherského Brodu jsem zatím nepřemýšlel, ale stát se to může.
5. Když budou mít začínající sportovci rádi sport, který dělají a budou mu dávat dostatek svého úsilí, určitě budou pak se svými výkony a úspěchy spokojeni.
Lubomír Blaha
1. Na začátku mi jednoznačně nejvíce dalo trenérské duo Kreisl – Kopeček
2. Doufám, že mé největší sportovní úspěchy teprve přijdou.
3. Chtěl bych se dostat do nejlepšího klubu.
4. To je teď těžko říct, ale snad někdy ano.
5. Žákům bych poradil trénovat, vydržet a zase trénovat. Také je nutné být trpělivý.
Dušan Tesařík
1. Myslím, že nejvíce mi dali rodiče.
2. Za úspěch považuji to, že hraji 1. ligu.
3. Chtěl bych získat zahraniční angažmá.
4. Ne
5. Řekl bych jim, že to stojí za to zkusit nějaký sport.
„Jsme rádi, že se odchovanci brodského fotbalu a hokeje dokázali prosadit v nejvyšších sportovních soutěžích. Je to jistě i vizitka toho, že v našem městě je dobrá sportovní základna, podmínky i vynikající trenéři," řekl místostarosta Pavel Josefík.
Mezi těmi, kteří byli oceněni, byli nejen fotbalisté Lubomír Blaha, Bronislav Červenka, Dušan Tesařík, bratři Miroslav a František Ondrůškovi, ale také dlouholetý fotbalový trenér Miroslav Polášek. Na první hokejové pokusy svých synů přišly zavzpomínat také maminky Miloše Gureně a Víti Jankových. K oceněným hokejistům se připojil ještě Milan Kubiš.
A jaké byly začátky a které dresy oblékají nyní?
Lubomír Blaha po žákovské kategorii opustil mateřský klub a po postupu Synotu do první ligy se stal hráčem základního kádru, odkud si ho počátkem roku jako nejlepšího střelce koupila pražská Sparta. Po sezóně se stěhoval do mistrovského Liberce, kde zaujal hattrickem do sítě Českých Budějovic. Startoval v Lize mistrů.
Dušan Tesařík odešel z Uh. Brodu jako velký talent do dorostu Zlína, kde debutoval ve fotbalové první lize. Po sestupu Zlína odešel do Teplic, kde tvoří kostru základního kádru. V roce 2002 se po těžkém zranění dostává do vynikající formy a lví měrou se podílel na strmém vzestupu Teplic. V současnosti jeden z nejlepších ligových levých záložníků.
Bronislav Červenka po žákovské kategorii odešel do Uh. Hradiště, kde naskočil i do první ligy. Po sestupu Slovácké přestoupil do Drnovic, odkud po několika úspěšných sezónách přesídlil do Baníku Ostrava. Slibný nástup do sezóny 2002 korunovaný vynikajícím výkonem a dvěma brankami v televizním duelu na Bohemce přibrzdilo hloupé vyloučení v následním utkání českého poháru. Od podzimu obléká dres ligového Zlína.
Miroslav Ondrůšek, brankář FC Synot. Krásná fotbalová léta strávil ve Zlíně, kam přestoupil v dorosteneckém věku z mateřského Uherského Brodu a kde dělal náhradníka svému staršímu bratrovi a fotbalovému vzoru Frantovi. Podílel se na „spanilé jizdě" Synotu do prvoligových vod, i když na lavičku ho posadily vynikající výkony jedničky Drobisze. Pokud dostal příležitost, nikdy nezklamal.
František Ondrůšek rovněž prošel v žákovském věku rukama legendární trenérské dvojice Kreisl-Kopeček, aby přes dorostenecká léta strávená v brněnské Zbrojovce slavil nejlepší období v nedalekém Zlíně, kterému lví měrou pomohl pod rukama Mirka Poláška po čtvrt století zpět do první ligy. Proslul častým vybíháním a zapojováním se do hry. V závěru kariéry byl v Drnovicích a Příbrami. Po absolvování trenérské jeničky a úspěšnému působení u dorostu Zlína získal v závěru roku angažmá u ligové rezervy Synotu.
Miloš Gureň, hokejový reprezentant ČR. Hokejovému kumštu se učil kromě Uh. Brodu i v žácích Uh. Hradiště a především v dorostu Zlína, kde naskočil jako dorostenec do ligového mužstva a především juniorských reprezentačních výběrů. Po několika sezónách strávených v nejslavnější hokejové soutěži NHL se vrátil do Třince, kde si ihned řekl nejen o reprezentační dres, ale zaujal i trenérskou hokejovou legendu V. Tichonova, takže nyní hájí dres slavných CSKA Moskva.
Víťa Jankových jako brodský odchovanec hrál v několika celcích české hokejové ligy. V roce 2002 to však byl především on, kdo doslova vystřílel extraligu Liberci, kde válí dosud.
Milan Kubiš poté, co se vyučil hokejové abecedě v Uh. Brodě, si okusil hokejovou extraligu v Opavě, odkud pak přestoupil do německé hokejové ligy. V současné době působí ve Francii.
Jediným oceněným trenérem byl Miroslav Polášek, který po skončení aktivní kariéry začínal jako trenér v Uherském Brodě. Největší úspěchy slavil později ve Slušovicích a hlavně po boku P. Uličného, s nímž vrátil po letech Zlínu první ligu. Další ligové štace: Viktoria Žižkov, Dubnica, nyní působí opět v Uherském Brodě, kde s omlazeným týmem zastavil výkonnostní pokles prvního mužstva.
Fotbalisté Lubomír Blaha, Dušan Tesařík a František Ondrůšek ještě přijali pozvání svých bývalých trenérů Kreisla a Kopečka a přišli na setkání s mladými fotbalovými adepty. Ve velkém sále DDM se podělili se začínajícími sportovci o své nejčerstvější zážitky z evropských soutěží, atmosféry utkání, setkání s osobnostmi světového formátu, úspěchy i zklamání. Trpělivě odpovídali na všetečné otázky diváků. „Téměř dvouhodinová beseda byla jistě přínosem a „dopingem" pro další aktivity uherskobrodského fotbalu, který ho i v této podobě potřebuje," řekl Libor Milička. připravil Pavel Josefík a Elen Sladká
Dvě minuty dělily florbalisty ZŠ Pod Vinohrady Uh.Brod od prvního místa v krajském finále, hraném 16.1. v Otrokovicích.Ve čtyřčlenném krajském finále nejprve porazili Kroměříž 2:1 a poté ve velmi tvrdém utkání Vsetín 4:1. Poslední utkání celého turnaje s pořádajícími Otrokovicemi bylo skutečným vyvrcholením akce. Domácí měli o branku lepší skóre, a proto jim na celkové vítězství stačila remíza.V utkání Broďané dvakrát vedli a v době, kdy už se zdálo, že vítězství uhájí, vstřelili Otrokovičtí vyrovnávající branku na 2:2. Ve zbylých dvou minutách se i kvůli dvěma vyloučením zvrátit zápas nepodařilo. I když konečné druhé místo je výborným výsledkem, nepodařilo se družstvu splnit cíl, kterým byl postup na finále Mistrovství ČR. Přesto je potřeba hráče pochválit za kvalitní a disciplinovanou hru. Nejlepším střelcem turnaje byl vyhlášen brodský útočník Martin Radoch.
Sestava Uh.Brodu: Habarta, Štěrba, Jahoda, Chvilíček, Pijáček, Vacula,Radoch, Trecha, Velecký, Masařík, Kubík, Řihák, Ondrůšek - trenér Zdeněk Moštěk
Děvčata ZŠ Pod Vinohrady zde rovněž bojovala jako vítěz okresu o postup a turnaj si vítězstvím nad Vsetínem 4:2 rozehrála tak, že jim už vítězství v dalším utkání se Zlínem zajišťovalo celkové první místo. Bohužel těsná porážka 3:2 je psychicky poznamenala i posledním zápase s Otrokovicemi, kterým podlehly 4:0. Celkově obsadily svěřenkyně trenéra Tomáše Králíka třetí místo a rovněž nenaplnily postupové ambice.
Děvčata nastupovala v této sestavě:Gregorová, Bartková, Pitnerová, Hondlová, Galásková,
Ondrůšková, Flekačová, Uhrová, Krajčovičová, Šupinová, Miškaříková, Zderčíková, Velartová.
Přes částečné zklamání obě družstva kvalitou své hry potvrdila výbornou úroveň florbalu na ZŠ Pod Vinohrady Uh.Brod.
Mgr.Zdeněk Moštěk, ředitel ZŠ
Prodám garáž v lokalitě u rybníka v Uh, Brodě. el. večer 728 710638, 566523420.
Koupím starší funkční pianino. Tel. 572 637 780.
K různým příležitostem upeču vlčnovské vdolečky na zahrádkářském zařízení v Uherském Brodě. Tel. 732 231 124 a 572 675 138.
Přijmu asistentku do zubní ordinace v průběhu jarních měsíců. SŠ vzdělání, možnost zaškolení a dále přijmu zubního technika do pracovního poměru.
Hledám dlouhodobý podnájem pro lékaře v Uherském Brodě v rodinném domku nebo byt 1+1. Nabídky volejte na tel. 572 633 737 nebo 604 238 418.
Nejlepší sportovci Uherskobrodské ligy 2001/2002
dokončení z minulého čísla
Centrum odborné přípravy technické
Radek Kabelka je žákem Centra odborné přípravy technického v učebním oboru Rytec kovů. Radek je všestranně sportovně zaměřen. Školu reprezentuje v kopané, malé kopané, nohejbalu, přespolním běhu, ledním hokeji. Je aktivní při všech školních přeborech, kterých se pravidelně zúčastňuje. Předmětová komise tělovýchovná na COPt ho navrhuje sportovcem roku COPt.
Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště Nivnická
Petra Hamplová je žákyní II.ročníku SOU v oboru technicko- administrativní pracovnice. Reprezentuje úspěšně v atletice a volejbale. Ve svém volném čase se věnuje i tenisu. Je skromná, obětavá a svým přístupem k reprezentaci školy příkladem ostatním spolužačkám.
Martin Jankůj je studentem I. ročníku nástavbového maturitního studia ,,Podnikání v oboru elektro". Pravidelně reprezentuje školu v atletice, kde se stal 2x přeborníkem okresu ve vrhu koulí, velmi dobrých výsledků dosáhl i v hodu oštěpem. Závodně hraje kopanou za FK ve Vlčnově. Přes dosažené úspěchy je Martin skromným a obětavým kamarádem.
Střední odborné učiliště zemědělské
Marta Turzová je žákyní 3.ročníku oboru pekař-pekařka. Během celého studia se aktivně zapojuje do sportovních soutěží na škole i do soutěží Brodské sportovní ligy. Reprezentovala školu v přespolním běhu, odbíjené i běhu 17. listopadu. Ve volném čase se věnuje kopané a florbalu.
Libor Hampl je žákem prvního ročníku nástavbového studia oboru Dopravní provoz SOU a OU zemědělského. Reprezentuje školu zejména v kolektivních sportech. Svým kvalitním sportovním výkonem přispěl v loňském roce v Brodské sportovní lize k 1. místu v kopané a nohejbale, ke 2. místu v ledním hokeji a k 1. místu v okresním kole ve florbalu. Je aktivním hráčem ledního hokeje HC Uh. Brod družstva juniorů.
Střední odborná škola Předbranská
Hana Tuháčková je žákyní III. ročníku SOŠ, obor obchodní akade
mie. Nejen, že dosahuje dobrých studijních výsledků a je dobrá kamarádka, ale i
výborná a aktivní sportovkyně. Reprezentuje školu ve volejbale, atletice a
stolním tenise a dosahuje v nich velmi dobrých výsledků. Právem si zaslouží
vyhodnocení „Nejlepší sportovec školy".
Karel Trtek je žákem II.ročníku SOŠ, obor správce počítačové sítě. Pro své skromné a kamarádské vystupování, odpovědným přístupem k úkolům ve studiu, ale hlavně ve sportu si zaslouží plné vyhodnocení „Nejlepší sportovec školy". Úspěšně reprezentuje školu hlavně ve volejbale, lehké atletice a kopané.
Střední odborné učiliště stavební
Jiří Oborný je žákem třetího ročníku učebního oboru podlahář. Je všestranný sportovec a výborný kamarád. Nedosáhl sice žádného vynikajícího výsledku v individuálních sportovních disciplínách, ale zato reprezentoval naši školu ve všech sálových kolektivních hrách. Byl oporou basketbalového i volejbalového týmu, reprezentoval v nohejbale a skvěle hájil naši branku v sálové kopané.
Gymnázium Jana Ámose Komenského
Blanka Brzicová je studentkou druhého ročníku Gymnázia JAK. Je výraznou osobností lehké atletiky ve škole, zejména v běhu na 800 m, 400 m, 200 m a skoku dalekém. Pravidelně se zúčastňuje soutěží v rámci UBL (lehká atletika, odbíjená). Ve středoškolském atletickém poháru v okresním a regionálním kole měla největší zásluhu na vysokém bodovém zisku Gymnázia a na jeho umístnění na 1. a 2. místě. Svému koníčku věnuje hodně volného času, dojíždí 5krát týdně do lehkoatletického oddílu Slovácká Slávia v Uherském Hradišti. Aktivně se věnuje i tanci a na DDM Bojkovice vede kroužek moderního tance.
Jiří Maňásek je studentem oktávy na Gymnáziu JAK. Během osmiletého studia vždy aktivně sportoval. Je všestranně pohybově nadaný a nechybí mu bojovnost a zdravá ctižádost. Hraje závodně kopanou a byl členem družstva, které vybojovalo na republikovém mistrovství ČR v sálové kopané 3. místo.Školu reprezentoval rovněž v atletice a pomáhal i při organizování sportovních akcí.
Uzávěrka dalšího čísla, které vyjde 12. 2. 2003 je 3. 2. 2003. Své příspěvky můžete dávat do redakce nebo na podatelnu MěÚ nebo vrátnici DK nebo e-mailem.
BRODSKÝ ZPRAVODAJ
- vydává Město Uhersky Brod jako čtrnáctidenník. Registrační číslo MK ČR E
13148. Řídí redakční rada: Stanislav Zápeca, Markéta Gajdůšková, PhDr. Hana
Všetečková, Libor Milička, Mgr. Ivona Bušíková, Hana Krajčová, Eduard Pěgřímek,
PhDr. Irena Krejsová.
Odpovědný redaktor: Elen Sladká, tel.: 572 615 213. Podávání novinových zásilek
povoleno Oblastní správou pošt v Brně č.j. P/2-570/95 ze dne 6. 2. 1995.
Scan, sazba, grafická úprava, HTML: :-* ForMyD.,
tel.: 603 524 000 Osvit: Q-studio Uherský Brod, tel. 572 632 115
Tisk: J. Škubal, tel. 572 634 209