Če je vaš pasji (ali drugi živalski) prijatelj vaš zvesti spremljevalec tudi na izletih in potovanjih, preverite nekaj praktičnih informacij in možnosti za doživetja, če boste za svoj naslednji oddih izbrali Slovenijo.

Prihod v Slovenijo 🐱🐶

Slovenija je država članica Evropske Unije. Če želite v Slovenijo pripotovati s hišnim ljubljenčkom iz države članice EU, skrbno preverite pravila in priporočila, ki jih določata EU in pa Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Med drugim mora vaš hišni ljubljenček imeti:

  • Identifikacijski čip ali oznako
  • Potrdilo o cepljenju proti steklini
  • Veljavni identifikacijski dokument živali

Preberite pravila EU o potovanju s hišnim ljubljenčkom

Preberite informacije Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin

 

Prevoz živali z letalom v in iz Slovenije

Da bo z vami potovala žival, morate letalskemu prevozniku najaviti že ob nakupu letalske vozovnice. Za žival morate rezervirati prostor in za prevoz doplačati. Ob prijavi na let obvezno predložiti ustrezne dokumente. Pred potjo preverite pravila in priporočila posameznega prevoznika, pa tudi podatke mejnih veterinarskih postaj EU, predpise in določbe pristojnih organov.

Obišči stran Letališča Ljubljana

Žival z evropskim potnim listom mora za vstop v Slovenijo imeti:

  • potni list skupnosti, ki ga izda veterinarska služba, pooblaščena za izdajo potnih listov za državo izvora;
  • veljavno cepljenje proti steklini;
  • po potrebi tudi opravljen in vpisan test titracije protiteles proti steklini (odvisno od destinacije, predvsem izven EU);
  • mikročip ali tetovažo za identifikacijo (vtetovirano pred 3. 7. 2011).

Z javnim prevozom po Sloveniji 🚍

Če po Sloveniji ne boste potovali s svojim avtomobilom in hišnega ljubljenčka v njem prevažali v priporočenem boksu, lahko preverite možnosti potovanja z javnim prevozom.

Po Sloveniji z vlakom

Na vlakih Slovenskih železnic so hišni ljubljenčki dobrodošli. Majhne udomačene živali se lahko brezplačno prevažajo, zaprte v kletke ali košare, ki se lahko namestijo kot osebna prtljaga. Enako velja za manjše pse, ki jih je mogoče držati v naročju. Večji psi morajo nositi nagobčnik, biti pripeti na vrvico in ležati na tleh, tako da ne ovirajo drugih potnikov. Lastnik za psa plača polovično vrednost vozovnice. Izjema za prevoz večjih psov so nagibni vlaki ICS.

Več

Mestni avtobus v Ljubljani

V prestolnici Ljubljani je prevoz z mestnim avtobusom živalim dovoljen pod posebnimi pogoji. Prevoz psov je dovoljen izven prometnih konic (te trajajo med 6.30 in 9.30 zjutraj ter med 13.00 in 17.00 popoldne) in pod pogojem, da je pes čist, zdrav, pripet na vrvico, ima nagobčnik in dokazilo o cepljenju proti steklini. Prevoz ptic, mačk in drugih malih živali je v mestnem prometu dovoljen le v kletkah ali na drug primeren način, ki ne moti in ne ovira ostalih potnikov, ob izpolnjevanju higiensko sanitarnih predpisov in je brezplačen.

Več

Medkrajevni avtobusi

Za potovanje z medkrajevnimi in regionalnimi avtobusi se predhodno o možnosti poti s hišnim ljubljenčkom pozanimajte pri posameznem prevozniku, kot so Arriva, Nomago in drugi.

Zanimivosti in doživetja v pasji družbi

In kaj početi, če ste se odločili Slovenijo raziskati s kužkom na povodcu? Predstavljamo nekaj destinacij in doživetij, pri katerih vam lahko štirinožni prijatelji delajo družbo.

V pasji družbi v Notranjskem muzeju Postojna. Foto: Tea Nagode

Psom prijazni in dostopni muzeji

Skupnost slovenskih muzejev je v sodelovanju s Kinološko zvezo Slovenije vzpostavila posebne oznake, ki jih lahko pridobijo muzeji in s katerimi obveščajo obiskovalce o možnosti obiska z psom.

Obišči stran

PSOM PRIJAZEN MUZEJ

Psom prijazen muzej je muzej, v katerega psi nimajo vstopa oziroma je vstop dovoljen samo v določene prostore, je pa zanje pripravljeno mesto, kjer lahko svoje lastnike varno počakajo in se odžejajo.

PSOM DOSTOPEN MUZEJ

Psom dostopen muzej je muzej, v katerem lahko psi lastnike spremljajo ob ogledu vseh razstavnih prostorov, zanje pa je pripravljen tudi prostor, kjer lahko lastnike tudi počakajo in se odžejajo.

Približajte za več lokacij

Obiščite psom prijazne in dostopne muzeje

Preverite, kateri muzeji in galerije po Sloveniji omogočajo ogled s psičkom, kateri pa so poskrbeli za to, da bo vaš ljubljenček na vas počakal na varnem mestu.



Muzejski bonton

Ob obisku muzejev in galerij, ki dovolijo ogled s psom, upoštevajte muzejski bonton za lastnike psov.

Vstopijo lahko le psi v spremstvu odrasle osebe, ki plača vstopnino.

Dobrodošli so samo primerno vzgojeni, poslušni in ubogljivi psi.

Pes mora biti obvezno na povodcu.

Lastnik prevzema vso odgovornost. Tudi za morebitno škodo.

Na javna vodstva ali druge aktivnosti, ki jih obišče množica obiskovalcev, vstop psom ni dovoljen. Prav tako lahko muzej omeji vstop za pse ob drugih izrednih okoliščinah in tudi ko to morebiti zahtevajo drugi obiskovalci muzeja.

Muzej lahko omeji vstop nevarnim živalim. To so tiste živali, ki ogrožajo okolico zaradi svoje neobvladljivosti oziroma kažejo napadalno vedenje do človeka.

Službeni psi lahko vstopijo v muzej kadarkoli, ne glede na izredne okoliščine.

Lastnik psa naj pred obiskom poskrbi, da je pes nahranjen, dobro razgiban ter da je pred obiskom opravil svoje potrebe.

Doživetja in pustolovščine v naravi

Ni lepšega od sprehoda s psom na svežem zraku. Tudi Slovenija je s svojimi naravnimi lepotami vabljiva kulisa za raziskovanje, je pa pomembno, da lastniki psov pri tem na prvo vrsto postavljajo odgovorno obnašanje, skrb za naravo in prostoživeče živali ter tudi druge obiskovalce gozdov, parkov, pohodniških in sprehajalnih poti.

S psom v hribe

Še posebej skrbno se je treba pripraviti za spoštljiv obisk naravnih parkov in zaščitenih območij. V Triglavskem narodnem parku, ki je izjemno priljubljena destinacija za ljubitelje narave, so pravila obnašanja za lastnike psov in njihove ljubljenčke na kratko strnili v tri točke:

  • Pes mora biti na povodcu.
  • S psom se ne približujte živini na pašnikih.
  • V visokogorskih jezerih in potokih je prepovedano plavanje in kopanje psov.

Kopanje v rekah in jezerih

Še posebej v vročih poletnih dnevih tudi psom prija osvežitev v hladni vodi. A kopanje ni dovoljeno povsod. Omenili smo že, da je plavanje in kopanje v visokogorskih jezerih in potokih prepovedano, so pa stoječe sladke vode (denimo ribniki, bajerji in jezera) potencialno lahko zaradi alg in bakterij kužkom tudi škodljive. Tudi drugod za osvežitev psičkov izberite manj obljudene predele.

Bohinjsko jezero

Ob priljubljenem Bohinjskem jezeru je psom plavanje prepovedano le na območjih, ki so označena kot kopalne vode – predvsem na območju Ukanca in Fužinskega zaliva. Psom je vstop dovoljen tudi na ladjo, ki peljejo po jezeru. Zanje je vožnja brezplačna.

Več

Blejsko jezero

Priljubljena destinacija je tudi Bled z Blejskim jezerom, kjer lahko v pasji družbi s pletno obiščete tudi otok, zunanja območka grajske posesti, tudi znameniti Blejski Vintgar. Vaš pes se lahko osveži v vodi Blejskega jezera, a le izven urejenih kopališč.

Več

Pasje plaže na slovenski obali

Slovenska obala je dolga le dobrih 40 kilometrov, skriva pa nekaj kotičkov, kjer je kopanje dovoljeno tudi psom. Le v Izoli lahko najdete posebej urejeno in ločeno pasjo plažo, kjer lahko pasji kopalci brezskrbno zaplavajo. Natančnejša lokacija pasje plaže je v bližini nekdanje tovarne Delamaris, v navigacijo vpišite naslov Sončno nabrežje 28, Izola.

Območja, kjer je urejen dostop do morja za pse, najdete še v Ankaranu, Kopru, Strunjanu in Portorožu. Spoštujte pa tudi oznake in psov ne vodite na plaže, na katere vstop s kužki ni zaželen.

Pasji parki v mestih

V številnih slovenskih mestih, denimo v Ljubljani, Mariboru, Kopru, Radovljici in še kje, so pasji parki še posebej dragoceni. Gre za posebej urejena in ograjena območja, kjer se lahko psički tudi v ožjih mestnih območjih, prosto gibajo in igrajo brez povodca.

Nastanitve

Slovenija je dežela številnih udobnih in unikatnih nastanitev. Tu lahko obiskovalci prespijo tako v kampih ali glampingih v objemu narave, pa tudi v petzvezdičnih ali butičnih hotelih. Vsaka nastanitev ima svoja pravila, ko gre za bivanje s hišnimi ljubljenčki.

Pri iskanju nastanitve večina spletnih rezervacijskih sistemov omogoča prikaz nastanitev, ki dovoljuje bivanje s hišnim ljubljenčkom. Prav tako so te informacije na voljo na spletnih straneh posameznih nastanitev. Vabimo vas, da se o tem predhodno pozanimate pri ponudnikih.

Kampi, glampingi in postajališča

Priljubljene nastanitve med lastniki psov in drugih živali so predvsem tiste v neposrednem stiku z naravo – to so kampi, glampingi in postajališča za avtodome. Predstavljamo tiste lokacije, kjer je počitnikovanje z domačimi živalmi dovoljeno.

Image
TripAdvisor traveller rating Image

Camp Velenje

Več
Image
TripAdvisor traveller rating Image

Kamp David

Več
Image
TripAdvisor traveller rating Image

Posestvo Lovšin

Več
Image
TripAdvisor traveller rating Image

Kamp Adria

9 Mnenj Več
Image
TripAdvisor traveller rating Image

Kamp Terme Snovik

217 Mnenj Več
Image
TripAdvisor traveller rating Image

Kamp Natura

4 Mnenj Več
Image
TripAdvisor traveller rating Image

Camp Špik

Več
Image
TripAdvisor traveller rating Image

Kamp Labrca

Več
Image
TripAdvisor traveller rating Image

Šenkova domačija

Več
Kampi, glampingi in postajališča za avtodome

Kampi, glampingi in postajališča za avtodome

S šotorom, počitniško prikolico, avtodomom ali samo z osebno prtljago lahko na vseh koncih Slovenije odkrijete pravo nastanitev zase v urejenem, a povsem naravnem okolju! O kampih, glampingih in postajališčih za avtodome si preberite v publikaciji, ki ponuja tudi ideje za raziskovanje Slovenije in praktične informacije.



Turistične kmetije

Počitnice na kmetijah

Priljubljene so tudi počitnice na turističnih kmetijah. Kar nekaj je takšnih, ki gostom dovolijo, da z njimi prebiva tudi domača žival – te so označene z oznako psička.

Obišči stran

Turistične kmetije v Sloveniji

Turistične kmetije v Sloveniji

V katalogu boste našli ideje in namige za obiske turističnih kmetij po vsej Sloveniji. Katalog vam omogoča, da sami rezervirate počitnice na izbrani turistični kmetiji, in vam pomaga pri načrtovanju izletov, družinskih praznovanj, poslovnih srečanj …



Pasji hoteli

Ste vedeli, da je v Sloveniji tudi kar nekaj pasjih hotelov? Njihova posebnost je, da lastnikom psov omogočajo, da psa za krajši ali malce daljši čas pustijo v varstvu izkušenih skrbnikov. Številni omogočajo tudi dnevno varstvo, če želite raziskovati lokacije, kamor kužkom vstop ni omogočen. Poiščete jih lahko na spletu.

Destinacija v zelenem srcu Evrope

Bi radi videli in doživeli še več? Odpravite se na različne konce Slovenije in spoznali boste izredno raznoliko deželo, kjer vas čakajo nepozabna doživetja.

Prihod v Slovenijo in po Sloveniji

V Slovenijo lahko pridete po različnih poteh - z avtom ali z vlakom, z letalom, s kolesom ali z ladjo.

Prihod v Slovenijo in po Sloveniji

Več

Najlepše pohodniške poti

Odkrijte nekaj najbolj zanimivih poti s čudovitimi razgledi.

Najlepše pohodniške poti

Več

V naravi

Občutite blagodejne vplive zelenega naravnega okolja v Sloveniji.

V naravi

Več

Slovenci za en dan – zanimivosti, navade, običaji

Spoznajte prebivalce Slovenije ter njihove navade in običaje.

Slovenci za en dan – zanimivosti, navade, običaji

Več

Preživite počitnice v objemu narave

Pobegnite vsakdanjemu vrvežu v zavetje urejenih nastanitev v naravi.

Preživite počitnice v objemu narave

Več

Kampi v Sloveniji – vaš stik z naravo

Slovenija je odlična destinacija za ljubitelje kampiranja.

Kampi v Sloveniji – vaš stik z naravo

Več

Podeželje

Odkrijte čare slovenskega podeželja – za potep po naravi, okušanje domačih jedi in druženje s prijaznimi ljudmi.

Podeželje

Več

Galerije in muzeji

Muzeji in galerije v Sloveniji – zakladnica umetnosti od pradavnine do danes.

Galerije in muzeji

Več

Želim prejemati e-novice

Bodite obveščeni o počitnicah v Sloveniji, sezonski ponudbi, aktualnih prireditvah, možnostih za izlete in popotovanjih. Vnesite košček zelene Slovenije v svoj e-predal.

Deli s prijatelji