Moj način pristnega stika z naravo

Slovenijo krasijo čudovite podobe narave in razgibanost pokrajine, ki ima na vsakem koncu države drugačen značaj. Nekateri koščki zelene dežele pa so zaradi svojega okolja in biotske pestrosti tako dragoceni, da so posebej zaščiteni. In zaščitenih območij v Sloveniji ni malo. Privoščite si nepozaben pobeg v naročje neokrnjene narave. Številni parki vam v vseh letnih časih nudijo bogato zakladnico različnih rastlinskih in drevesnih vrst. Vsak park je samosvoj, poseben zaradi okolja, kjer se nahaja. Raziščite jih, obogatili vas bodo s svojo skrivnostno lepoto.

Obišči stran

Zaščitena območja narave v številkah

Oglejte si nekaj zanimivih dejstev o zaščitenih območjih v Sloveniji.

Zaščitena območja
več kot 1/3 slovenskega ozemlja
Biotska raznovrstnost
več kot 22.000 živalskih in rastlinskih vrst
Nacionalni park
Triglavski narodni park
Regijski parki
3
Krajinski parki
47
UNESCO Globalni parki
2
Naravni rezervati
57
Naravni spomeniki
1.275

V naravo s spoštovanjem in odgovornostjo

Narava je neverjetna umetnica, ki navdušuje s svojimi podobami in pestrostjo življenja. Da bi vse te njene »umetnine« ohranili tudi za prihodnje rodove, je treba spoštovati njene zakonitosti in se ob obisku obnašati odgovorno in spoštljivo. Preberite si nekaj napotkov in omejitev, ki veljajo pri obiskovanju tako zaščitenih območij kot tudi narave nasploh.

Več

naravni parki_triglavski narodni park

Triglavski narodni park

Uživajte ob pogledu na zakladnico narave v edinem, a izjemnem narodnem parku v Sloveniji. Ime je dobil po Triglavu, najvišjem slovenskem vrhu (2.864 metrov). V objemu idilične alpske pokrajine vas čakajo ledeniške doline, prijazne vasice, zeleni gozdovi, alpsko cvetje in visokogorski pašniki.

Več

Na izlet v krajinske parke

Slovenija ima 47 krajinskih parkov, ki vsak po svoje pripoveduje zgodbe o sobivanju človeka in narave. Morda vas prepriča kateri od tistih, ki so povezani v Skupnosti naravnih parkov.

Obišči stran

UNESCO Geoparki  - zakladi narave v svetovnem merilu

Del Slovenije leži na stiku Evrazijske in Afriške tektonske plošče. Na teh stičiščih je moč najti izjemne kamnine in geološke pojave, ki so nastali z živahnim geološkim dogajanjem. Tu lahko najdemo edinstvene rastlinske in živalske primerke, z geološkimi procesi in rudnim bogastvom sta povezana tudi razvoj krajev in dejavnosti prebivalcev teh območjih. Slovenija ima dva geoparka, ki sodita v Unescovo družino globalnih geoparkov. Spoznajte ju!

Želim prejemati e-novice

Bodite obveščeni o počitnicah v Sloveniji, sezonski ponudbi, aktualnih prireditvah, možnostih za izlete in popotovanjih. Vnesite košček zelene Slovenije v svoj e-predal.

Deli s prijatelji