iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://www.jozefzeidler.eu/web/index.php/napisali-o-nas/o-nas
O nas

  • baner1
  • baner2
  • baner3

p jankowski 1Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera to grono ludzi, którzy pragną kontynuować dawną filipińską tradycję muzyczną Świętej Góry sięgającą XVII wieku.



Najwybitniejszym muzykiem tworzącym na Świętej Górze był Józef Zeidler, nazywany polskim Mozartem. Do dziś w klasztornych archiwach znajdują się liczne zbiory dwustuletnich i starszych manuskryptów nutowych, dotąd niepublikowanych i nie wykonywanych przez wiele dziesięcioleci. Przywrócenie ich do muzycznego życia jest naszym najważniejszym celem.



Szczególnym wydarzenie w ramach całej naszej działalności jest Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana. Zapraszamy najlepszych muzyków z Polski i z zagranicy. Artyści wykonujący muzykę dawną na historycznych instrumentach z historyczną praktyką wykonawczą sprawiają, że możemy przenieść się do zupełnie innej i niepowtarzalnej rzeczywistości. Koncerty w bazylice świętogórskiej to wydarzenia na najwyższym poziomie artystycznym także ze względu na unikalną akustykę wnętrza i piękno barokowej architektury. Przede wszystkim są to jednak spotkania duchowe pod uważnym spojrzeniem i czułą opieką Maryi – Świętogórskiej Róży Duchownej.



Nasze Stowarzyszenie pragnie, aby na Świętej Górze również dzisiaj rozwijała się kultura muzyczna. Chcemy pozyskiwać środki finansowe niezbędne do prowadzenia edukacji muzycznej i rozwoju świętogórskich muzyków.



Przed nami wielkie zobowiązania wobec skarbu, jakim jest świętogórskie archiwum muzyczne, a szczególnie dzieła Józefa Zeidlera. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którym bliska jest nasza idea. Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera oczekuje na muzyków, pasjonatów muzyki i promotorów kultury, którzy dostrzegają głębszy sens także w finansowym wspieraniu naszych działań.

 

belka

 

 

W zbiorach muzykaliów na Świętej Górze w Gostyniu zachowały się materiały nutowe litanii, mszy, nieszporów. Są to dzieła najwyższej próby (Stabat Mater!) wytrzymujące porównanie ze sztuką kompozytorską współczesnych Zeidlerowi.
 
prof. Marek Dyżewski
Wrocław

 

Wartość owych koncertów podniesiona jest przez miejsce, w jakim mają się odbyć. Bazylika na Świętej Górze w Gostyniu jest jednym z największych arcydzieł barokowej architektury w Polsce i stanowi wnętrze o znakomitych walorach akustycznych.

 
prof. Marek Dyżewski
Wrocław

Wykrzykajcie Bogu głosem wesela (Czytaj więcej)

 

Klasztor Filipinów w Gostyniu dysponuje archiwum zawierającym utwory godne ponownego przywrócenia życiu koncertowemu; wśród zachowanych manuskryptów znajdują się również dzieła najwybitniejszych kompozytorów polskiego klasycyzmu – Józefa Zeidlera i Jana Wańskiego.
 
prof. Marek Toporowski
Warszawa

 

belka

 


bocznypanel swieta gora

bocznypanel plyty

bocznypanel fragmentykoncertow

bocznypanel manuskrypty
bocznypanel 1procent

palestrina

© Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera | Kontakt